Strona 1 z 1 [ Posty: 5 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 11 cze 2007, 13:50

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 cze 2007, 12:50
Posty: 8
Lokalizacja: Rawicz

Witam!!
Mam zamiar założyć własną firmę transportową zajmującą się głównie transportem materiałów sypkich w kraju i za granicą (ciągnik+ wywrotka), początkowo zamierzam jeździć sam.
W związku z tym mam kilka pytań:
Jakie dokumentu (licencje, pozwolenia) mogę (muszę) zrobić przed rozpoczęciem działalności?
Jaki komplet dokumentów muszę posiadać aby móc wykonywać transport w kraju i za granicą??
Czy posiadając transport na własne potrzeby mogę świadczyć usługi transportowe???
Dzięki za pomoc!!


Tytuł:
Post Wysłano: 11 cze 2007, 14:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 gru 2006, 0:14
Posty: 106

Oj temat byl naprawde duzo razy walkowany...


Tytuł:
Post Wysłano: 11 cze 2007, 15:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 sie 2005, 10:41
Posty: 587
GG: 0
Samochód: MAN TGA XXL
Lokalizacja: Gliwice

Cytuj:
Oj temat byl naprawde duzo razy walkowany...
To daj link do niego, a nie tylko w gębie mocny, a pomóc to już nikt nie pomoże... Na tym forum jest wiele tematów i czasem ciężko coś znaleźć, tym bardziej że nazwa nie zawsze ukazuje to czego szukamy.


Tytuł:
Post Wysłano: 11 cze 2007, 17:59

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 gru 2006, 0:14
Posty: 106

No to sie troche wysile. Jak masz transport na potrzeby wlasne to nie mozesz uzywac ich na potrzeby zarobkowe, wiec musisz uzyskac licencje. Kara za brak licencji 8000zl. Aby uzyskac licencje:

-musisz posiadac certyfikat kompetencji zawodowych lub jedna osoba zarzadzajaca firma (jak uzyskac certyfikat calkiem nadole napisalem)

-nie mozesz byc skazany prawomocnym wyrokiem sadowym za przestepna umyslne (karne skarbowe, przeciwko bezpieczenstwu w kominikacji, mieniu, obrotowy gospodarczemu, wiarygodnosci dokumentow, ochronie srodowiska lub warunkom pracy. Aby takie zaswiadczenie dostac trzeba wybrac sie do sadu i wziac odpis - jest wazny przez 3 miesiace.

- Musisz miec zabezpieczenie finansowe - 9000 euro na 1 samochod i 5000 euro na kazdy nastepny. Z tego co sie dowiedzialem mozna wykupic takie ubezpieczenie i placi sie okolo 600zl rocznie wartosc ubezpieczenia to 50 000 euro.

Certyfikat kompetencji zawodowych - kurs od 800zl do 1200zl (zalezy gdzie) Ja robilem w pomorskim osrodku egzaminacyjnym i dlatego place gorne stawke czyli 1200zl, ale naprawde warto bo mam 26 godzin z panem ekonomista, 25 godzin z pania prawnik, 8 godzin z specjalista do spraw transportu i 5 godzin specjalista do spraw bezpieczenstwa ruchu drogowego, wiec jak widac nie ucza tutaj zadni ludzie bez kompetencji. Jak sie zapisywalem to czekalem na ten kurs 4 tygodnie (dopiero robia wtedy kiedy uzbiera sie pewna liczba osob) Trwa caly miesiac tylko w weekendy(np w skołach jazdy mozna zapisac sie na kurs, ktory odywa sie w dni robocze). Egzamin zregoly jest w ITS`ie czyli w Warszawie, ale czesto odbywaja sie w innych miejscowosciach gdy uzbiera sie pewna liczba osob, wiec jezeli komus sie spieszy to lepiej jechac do Warszawy. Na egzamin trzeba zapisać sie 2 tygodnie szybciej przed data egzaminu. Na egzaminie jest 50 pytan testowych(czyli a,b, c i d) i trzeba odpowiedziec 60% poprawnych odpowiedzi czyli 30 pytania. Jest jeszcze druga czesc- trudniejsza, bo sa dwa zadania pisemne(trzeba obliczyc np. koszty firmy itp) ponoc jeden bład moze doprowadzic to niezdania calego egzaminu. Koszt egzaminu krajowego wynosi 700zł a miedzynarodowy 800zł. Jezeli ktos ma 5- letnia praktyke w firmie to placi 100zl mniej i co wazniejsze nie musi pisac drugiej czesci czyli pisemnej. Jezeli ktos nie zda to nie musi placic znowu np 700zl tylko bodajze 400zl gdyz te 300zl jest oplata za wydanie tego certyfikatu. Mozna zdawac od razu tez miedzy narodowy, ale pierw sie pisze krajowy, potem miedzynarodowy, lipa jest taka, ze jak ktos zda miedzynarodowy, a nie zda krajowgo, albo na odwrot to nie dostaje zadnego, wiec polecam osobno zdawac krajowy, a pozniej miedzynarodowy.


Tytuł:
Post Wysłano: 18 cze 2007, 12:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 cze 2007, 17:49
Posty: 5

czesc, mam jeszcze jedno pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi w postach,mianowicie licencja na krajowy przewóz towarów i rzeczy powyż. 12T, gdzie sie zgłosic "po niego" jakie są warunki i koszty jego uzyskania, czy jest wydawana terminowo tzn. czy trzeba ją odnawiać co jakiś czas?


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 5 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: