Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 31 paź 2006, 21:02

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2006, 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Zduny

Siema!

Chcąc odetchnąć troche od skali 1:24 postanowiłem zrobić coś przy 1:87 ;) Wybór padł na Mana który już od dawna leżał w boxie nieruszany (nikt go niechciał kupić :P ). Założeniem jest budowa pojazdu do przewozu drewna...Chyba że macie jakieś ciekawe opcje, żeby był to tylko Man F2000 6x2 z przyczepą centralnoosiową z platformami. Co do malowania to też czekam na propozycję. Mam zamiar dołożyć do niego HDS jeśli taki pojawi się na allegro ;) Albo jeśli ktoś ma na handel HDS i kabinę od Mana to proszę o kontakt :) Nie wiem ile z tego wszystkiego wyjdzie ale mam nadzieje że powstanie taki pojazd. To moja pierwsza przeróbka w tej skali więc proszę o wyrozumiałość ;) Pozdrawiam!

model w pierwotnej wersji wyglądał tak:
Obrazek
a po rozłożeniu tak:
-auto:
Obrazek
-przyczepa
Obrazek


Post Wysłano: 31 paź 2006, 21:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 13 paź 2005, 21:43
Posty: 79
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Co do HDS'a - szukaj w sklepach i-netowych, np : http://www.toystore.pl/index.php/cPath/363_364_381 - jest HDS z chwytakiem do drzewa - cena przeszlo 17 zeta, szukaj tez w http://www.modelmania.com.pl. Co do kabiny - zawsze mozesz zostawic taka sama, zmienic podwozie na naped na wszystkie kola, przyczepa, lub naczepa - cos takiego http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=6621[/url]


Tytuł:
Post Wysłano: 31 paź 2006, 21:34

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2006, 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Zduny

Podziękował kolego :D ten HDS na toystore.pl chyba najbardziej mi odpowiada. Konfiguracja zostanie raczej taka jaka jest, a kabinę chcę zmienić dlatego, bo podczas rozbierania modelu uległa niewielkiemu zniszczeniu, a poza tym lusterka sa już wklejone :?


Tytuł:
Post Wysłano: 31 paź 2006, 21:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

Ja widziałem w łódzkim sklepie Drim HDS w cenie ok 20zł jeśli mnie pamięć nie myli.


Tytuł:
Post Wysłano: 02 lis 2006, 21:51

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2006, 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Zduny

Mały aktual...Na allegro pojawiło się kilka ciekawych modeli które mi się przydadzą więc zakup żurawia i reszty akcesoriów trochę się opóźni. Pomimo tego postanowiłem zrobić coś przy Manie. Rozebrałem koła i pomalowałem felgi oraz podpory przyczepy. Wszystko widać na fotkach. Prace chyba narazie staną gdyż muszę czekać na farby. Pozdrawiam!

Felga ściągnięta z opony...
Obrazek
A tutaj wszystkie felgi i dla porównania felga 1:24:
Obrazek
Wszystkie elementy które pomalowałem:
Obrazek

[ Dodano: Pon, 06.11.2006, 21:27 ]
Dzisiaj odebrałem paczuszkę z żurawiem ;) Po otwarciu moim oczom ukazało się zgrabne pudełeczko :)
Obrazek
Po rozłożeniu wszystko wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. Jakość wykonania jest ogólnie bardzo dobra jednak zauważyłem kilka mikroskopijnych nadlewek :) Żuraw obraca się, oraz rozkłada. Wszystko tak jak na fotkach.
Obrazek
Obrazek
Nie mogłem wytrzymać i zrobiłem małą przymiarkę do całości, wiem że wszystko jest krzywo,ale narazie wszystko jest poroskładane i poskładałem na chwilę do zdjęcia, więc nie martwcie się ;) Do kabiny dodam kilka szczegółów między innymi koguty i orurowanie na przód, przyczepa otrzyma kliny pod koła.
Obrazek
Obrazek
Całośc rozłożyłem bo i tak wszystko będzie malowane. Doszedłem do wniosku że mógłbym pracować przy składaniu tych rzeczy :D Wszystko opiera się na zasadzie zatrzasków- 0 kleju :)
Obrazek
I w tym momencie mam do was pytanie. W moim Manie drewno ma być poukładane w poprzek(zdjęcie pierwsze). Logiczne jest że ładunek musi być jakoś zabezpieczony (a z reguły w takim rozwiązaniu nie ma kłonic po bokach), więc z przodu i z tył występuje ściana...i tu pojawia się mój problem. Ściane z przodu jest łatwo wykonać,ale co z tylnią ścianą? Jeśli umieszcze ją z tył przeszkodzi to żurawiowi, który musi się rozkładać i obracać, a może z tył są 2 kłonice zabezpieczające ładunek od tył, chociaż niebardzo mi to pasuje. Wiem że na fotce są kłonice, ale są zbędne gdyż ładunek na bok i tak nie przesunie się. Na drugim zdjeciu widać zastosowanie kłonic w przewozie drewna ułożonego wzdłuż. Jeśli macie jakieś dojścia do tego typu pojazdów lub możecie mi coś doradzić to proszę o pomoc ;) Pozdrawiam!
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: Nie, 12.11.2006, 1:37 ]
Aktualizacja....


Szukając znalazłem wreszcie to co mnie interesowało :D ładunek od tyłu zabezpieczony jest kłonicami.
Obrazek
Dzisiaj przerobiłem nieco platforme ładunkową. Wszystkie wypusty i klamry uciąłem a następnie zeszlifowałem drobnym papierem ściernym.
Obrazek
Obrazek
Następnie trzeba było pomyśleć o położeniu żurawia. W tym celu całą platformę należało skrócić o 1,5 cm. Po tym zabiegu żuraw idealnie mieści się na samym końcu ramy.
Obrazek
Obrazek
Z przodu wykonałem ścianę. Jest to chlapacz z akcesoriów Italeri odpowiednio przycięty i oszlifowany. Należało go skrócić o 9 mm na wysokości i 2 mm na szerokości. Na 1 zdjeciu widać produkt z którego wykonałem ścianę, na 2 zdjeciu widać linie nacięcia, a na 3 ściana przymierzona do całości.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Największy problem miałem z kłonicami. Nie wiedziałem poprostu z czego je wykonać. Poszperałem trochę w częściach i na pomoc znowu przyszła mi skala 1:24, a mianowicie wycieraczki od Volva :D Po odpowiednim ucięciu i upiłowaniu wyglądają jak prawdziwe kłonice. To narazie tyle, jeśli macie jakieś pytania to piszcie! Pozdrawiam :piwo:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: Pon, 13.11.2006, 22:08 ]
Wygospodarowałem dzisiaj trochę czasu i przeznaczyłem go głównie na uzupełnienie braków w modelu...Wziąż czekam na farby od Hobbysty. Pora na fotki: na 1 fotce widać nieco przerobiony dyszel przyczepy. Zmiana polegała na odcięciu i przyklejeniu nowego zaczepu.
Obrazek
Poniżej widoczny zaczep przyczepy przy którym konieczne było doklejenie dolnej części zaczepu, gdyż stary był ułamany.
Obrazek
Zaczołem również prace wstępne nad ramą, narazie oddzieliłem tylko zbiornik paliwa, ale to samo zrobie z skrzynką na akumulatoru i prawdopodobnie zbiornikami na powietrze. Z pracami staję przynajmniej do weekendu bo od środy do piątku mam próbne matury :? Pozdro dla wszystkich ;)
Obrazek

[ Dodano: Sob, 18.11.2006, 13:24 ]
Aktualizacja z budowy :D

Farby nareszcie doszły, więc zabrałem się za malowanie. Na pierwszy ogień poszły opony, pokrywa skrzynki na akumulatory,nadkola i zderzaki (wszystko na czarny mat). Pokryło pięknie i teraz nie ma porównania do tego co było przed a co jest teraz :) W felgach pomalowałem piasty i wszystko złączyłem, prezentuje się naprawde pięknie :) Skrzynia ładunkowa wydawała mi się trochę za "płaska" więc dorobiłem 2 podłużne paski. Dzisiaj powinienem jeszcze pomalować ramę i skrzynię. Czekam na komentarze :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lis 2006, 20:39

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

Bardzo ładnie ci to wyszło.


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lis 2006, 21:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 maja 2006, 7:14
Posty: 173

no, no !! szykuje sie piekny Man :) naprawde bardzo ładnie Ci to wychodzi :)

_________________
B, C, D
Instruktor kat. B - 16.10.2010 r.
Instruktor Doskonalenia Techniki Jazdy kat. B - 16.09.2012 r.


Tytuł:
Post Wysłano: 19 lis 2006, 13:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2006, 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Zduny

Rama z paką pomalowane :D jeśli chodzi o podwozie to zostaje kosmetyka...m.in. bak paliwa, wykonanie chlapaczy, jakiejś skrzynki na narzędzia i pomalowanie świateł, elementów zabudowy, ale to już są szczegóły które nadadzą modelowi trochę realizmu :) Czas na fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 19 lis 2006, 16:05
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 paź 2006, 20:52
Posty: 196
GG: 90800
Samochód: Romet V8 4.3 TDI
Lokalizacja: POS

Mam takie małe pytanko: model malowałeś sprejem/aerografem czy do poprostu opędzlowałeś?

_________________
Tiry na tory, lokomotywy w pokrzywy
Jeśli nie chcesz wiedzieć jak rozpocząć inwestowanie w trakcie studiów i zapewnić sobie finanse na całe życie to nie klikaj....
Tutaj też nie klikaj :)


Tytuł:
Post Wysłano: 19 lis 2006, 18:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2006, 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Zduny

Aerograf :)


Tytuł:
Post Wysłano: 19 lis 2006, 20:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 kwie 2006, 18:11
Posty: 229
Samochód: 5.2L Magnum V8 oraz 1.8 Twin Spark
Lokalizacja: Poznań

Manik bardzo ladny, widac ze wiesz co robisz. :mrgreen:
Mam jednak male ALE: felgi sa okropne :(

_________________
Aktualności i ciekawostki ze świata samochodów użytkowych:
40ton.net


Tytuł:
Post Wysłano: 19 lis 2006, 21:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 lut 2006, 19:31
Posty: 764
Samochód: Volvo FH 440
Lokalizacja: Meszna

Cytuj:
felgi sa okropne
Też tak uważam mogłeś je zostawić takie jakie były :roll: Ale całość wygląda nieźle :wink:


Tytuł:
Post Wysłano: 19 lis 2006, 22:26

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2006, 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Zduny

A może cie powiedzieć dlaczego są okropne?


Tytuł:
Post Wysłano: 19 lis 2006, 23:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 20:21
Posty: 932
Lokalizacja: Łódź/Wieluń

A wg. mnie to te felgi o wiele lepiej wyglądają teraz. Bardzo szybko idzie ci budowa tego modelu. Ja już nie mogę sie doczekać efektu końcowego. Po skończeniu modelu warto by pomyśleć nad jakąś niewielką dioramką leśną.


Tytuł:
Post Wysłano: 20 lis 2006, 12:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 gru 2005, 16:06
Posty: 188
Lokalizacja: Dobre Miasto

Z uwagą przeczytałem i obejrzałem zamieszczony materiał, bo sam jakiś czas temu miałem zamysł dokonania podobnej przeróbki, na bazie Volva f12. Nałożyło się to jednak na wykańczanie makiety do targów w Poznaniu i temat odłozyłem na jakiś czas :)
Witku, za to co robisz należą Ci się wielkie brawa, powstanie przecież model ciężarówki typowej dla naszych szos, gdzie transport drewna opiera się raczej o wysłużone pojazdy z lat 80-90.
I jeśli mogę coś poradzić, to na koniec nanieś na niego koniecznie ślady eksploatacji, błoto, kurz czy zaprawki lakiernicze, zrób ładunek z prawdziwego drewna, no i jak pisał Del najlepiej dorobić do niego mini dioramkę o leśnym charakterze. :wink:

_________________
pozdrawiam
Przemek


Tytuł:
Post Wysłano: 20 lis 2006, 23:20

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2006, 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Zduny

Dzięki za miłe słowa, motywują do dalszej pracy a szczególnie jeśli pochodzą od ludzi którzy wiedzą co to znaczy H0 ;)
Szkoła się zaczeła więc tempo prac zwolniło....Dzisiaj odebrałem dawcę części do Mana...jest nim Man F90 z Herpy,kabina jest identyczna jak w F2000 co widać na fotkach poniżej. Dodatkowo wymienię kilka elementów ale o tym w praniu. Model rozłożyłem na cześci pierwsze i zrobiłem przymiarkę z całością. Moim zdaniem kabina pasuje wyśmienicie jeżeli chodzi o kolor :D Poza tym przykleiłem jeszcze przemalowany bak paliwa i to wszystko.
Co do wypowiedzi Del-a i Petrzask-a to model napewno pojawi się na jakiejś dioramie leśnej, ale to dopiero na koniec. Jeśli chodzi o ślady eksploatacji to tu mógłbym dłużej dyskutować..napewno będą przybrudzone opony i rama z skrzynią, tylko zabardzo nie wiem jak się za to zabrać w tej skali :?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 21 lis 2006, 1:05
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 paź 2006, 20:52
Posty: 196
GG: 90800
Samochód: Romet V8 4.3 TDI
Lokalizacja: POS

Dzisiaj miałem taką fajną Scanię nieopodal domku i tak własnie sobie pomyślałem o pewnym starym kombinatorze który przerabia modele Herpy na drzazgowóz.

Obrazek Obrazek


Tytuł:
Post Wysłano: 21 lis 2006, 9:15
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 kwie 2006, 18:11
Posty: 229
Samochód: 5.2L Magnum V8 oraz 1.8 Twin Spark
Lokalizacja: Poznań

Wydaje mi sie ze tan Manik troche nisko zawieszona kabine ma. :wink:

_________________
Aktualności i ciekawostki ze świata samochodów użytkowych:
40ton.net


Tytuł:
Post Wysłano: 21 lis 2006, 15:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 sty 2006, 17:10
Posty: 123
Lokalizacja: Zduny

Podziękował za fotki :D Przy zawieszeniu kabiny nic nie robiłem, więc jest tak jak było, ale CZOŁGEY nadal nie wiem dlaczego nie podobają ci się felgi...jeśli już komentujesz to pisz dlaczego i z jakiego powodu ;)


Tytuł:
Post Wysłano: 21 lis 2006, 16:00
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 kwie 2006, 18:11
Posty: 229
Samochód: 5.2L Magnum V8 oraz 1.8 Twin Spark
Lokalizacja: Poznań

Cytuj:
Podziękował za fotki :D Przy zawieszeniu kabiny nic nie robiłem, więc jest tak jak było, ale CZOŁGEY nadal nie wiem dlaczego nie podobają ci się felgi...jeśli już komentujesz to pisz dlaczego i z jakiego powodu ;)
Nie podoba mi sie ich kolor - jakies takie dziwne tym malowaniu sie wydaja, ale to kwestia gustu. :wink:

_________________
Aktualności i ciekawostki ze świata samochodów użytkowych:
40ton.net


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: