Strona 1 z 1 [ Posty: 8 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 19 gru 2015, 20:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 wrz 2014, 20:25
Posty: 37
Samochód: Volvo FH12

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę jeździć w firmie ojca nie będąc w niej zatrudniony. W firmie są dwa samochody wykorzystywane do przewozu na potrzeby własne. Ja jestem domownikiem, tak też jestem ubezpieczony. Jak to wygląda od strony prawnej.


Post Wysłano: 19 gru 2015, 21:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 lut 2005, 18:59
Posty: 832

Właściciel firmy która wykonuje przewózy na potrzeby własne, pracownika który ma wykonywać przewóz musi zatrudnić, i to na umowe o pracę. Tak mnie na KW uczyli.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka


Post Wysłano: 19 gru 2015, 21:50

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 wrz 2014, 20:25
Posty: 37
Samochód: Volvo FH12

Dzięki. Twoje słowa naprowadziły mnie na właściwy tor poszukiwań w googlach i tak oto:
Cytuj:
W przypadku jednoosobowych przedsiębiorców niezatrudniających pracowników, w szczególnych przypadkach, samochody mogą być prowadzone przez współmałżonków współpracujących z przedsiębiorcami oraz przez osoby z najbliższej rodziny zamieszkujące z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym. Taka interpretacja wynika z pojawiających się w tej materii orzeczeń sądowych. Sądy stoją na stanowisku, iż osoba udzielająca pomocy swemu małżonkowi w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i wykonująca w ramach tej pomocy określoną pracę fizyczną czy czynność techniczną, działając za małżonka prowadzącego działalność gospodarczą, robi to w jego imieniu. Zatem działanie takie winno być traktowane jako podejmowane przez prowadzącego działalność gospodarczą.

I teraz pytanie co z urlopówkami? Rozumiem, że ojciec jako właściciel firmy mi je wystawia? n


Post Wysłano: 19 gru 2015, 22:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 lis 2014, 18:02
Posty: 62
Lokalizacja: Włodawa (LWL)

od marca urlopówki niby są zbędne, ale tak ojciec jako właściciel firmy może je nadal wystawiać (swoją drogą jeśli jest możliwość lepiej ją mieć ze sobą bo nie wiadomo na kogo się trafi w razie kontroli)


Post Wysłano: 19 gru 2015, 23:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5085
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Dzięki. Twoje słowa naprowadziły mnie na właściwy tor poszukiwań w googlach i tak oto:
Cytuj:
W przypadku jednoosobowych przedsiębiorców niezatrudniających pracowników, w szczególnych przypadkach, samochody mogą być prowadzone przez współmałżonków współpracujących z przedsiębiorcami oraz przez osoby z najbliższej rodziny zamieszkujące z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym. Taka interpretacja wynika z pojawiających się w tej materii orzeczeń sądowych. Sądy stoją na stanowisku, iż osoba udzielająca pomocy swemu małżonkowi w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i wykonująca w ramach tej pomocy określoną pracę fizyczną czy czynność techniczną, działając za małżonka prowadzącego działalność gospodarczą, robi to w jego imieniu. Zatem działanie takie winno być traktowane jako podejmowane przez prowadzącego działalność gospodarczą.

I teraz pytanie co z urlopówkami? Rozumiem, że ojciec jako właściciel firmy mi je wystawia? n
to co zacytowałeś dotyczy przepisów ZUS.
przepisy wynikające z ustawy o transporcie drogowym są takie jak podał ATEGO.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 19 gru 2015, 23:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 wrz 2014, 20:25
Posty: 37
Samochód: Volvo FH12

Post Wysłano: 20 gru 2015, 9:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5085
Samochód: orange i grafitowy

w naszym kraju wyroki sądów (WSA) nie są obowiazującymi aktami prawnymi,więc nie można na pewniaka się nimi podpierać.
kara za takie "zatrudnianie" osoby współpracującej może byc taka sam jakby to było zatrudnianie pracownika tak ok. 10500 zł wszystkiego razem.
o nerwach i stracie czasu szkoda gadać.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Ostatnio zmieniony 20 gru 2015, 9:52 przez zzx, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 20 gru 2015, 9:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 wrz 2014, 20:25
Posty: 37
Samochód: Volvo FH12

Rozumiem. Dzięki za pomoc.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 8 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: