Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 29 lip 2007, 8:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 lis 2006, 14:52
Posty: 17

1. Czy to prawda, że czas pracy nieobowiązuje właściciela firmy?? Obowiązuje go ponoć tylko czas jazdy. Czy to prawda??

2. pytanko odnośnie danej sytuacji:

Zaczyna pracę np. o 6:00, jadę 4,5 godz. robię przerwę 45min ( od 10:30 do 11:15 i ruszam dalej, jadę jeszcze 1 godz. i kończę pracę. Jest godz. 12:15. Czy mogę wsiąść i jechać po 11 godz odpoczynku czyli o godz. 23:15 czy muszę czekać aż się doba skończy tj. o 6:00 następnego dnia??


Tytuł:
Post Wysłano: 29 lip 2007, 10:15
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

1. oczywiście że nie. właściciel/właściciele są takimi samymi ludźmi jak kierowcy. dodatkowo bardzo trudno byłoby ustalić kto jest właścicielem. jeżeli gość jechałby autem w leasingu to na podstawie jakiego dokumentu należałoby to ustalić.
a jeszcze ciekawiej rzecz miałaby się w przypadku spółki obecnej na giełdzie, czy jako właściciela należałoby traktować zarząd, radę nadzorczą, czy też może posiadaczy akcji, którzy je wykupili i są w jakiejś tam części właścicielami. a jak pracownik - kierowca wykupił akcję (chociaż jedną) firmy w której pracuje to w myśl tego przepisu byłby już poza prawem.

2. po 11h pauzy możesz zaczynać na nowo.


Tytuł:
Post Wysłano: 30 lip 2007, 8:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 mar 2006, 21:09
Posty: 51

Witam
Wszystko zależy od "formy" firmy, tj. sp. z o.o., sa itp.
Pozdrawiam
DraKoN


Tytuł:
Post Wysłano: 30 lip 2007, 9:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

no tak.
wyobraź sobie, że PEKAES zostaje sprywatyzowany i każdy pracownik dostaje ileś tam akcji wobec czego jest w jakiejś części współwłaścicielem i już nie podlega przepisom czasu pracy.
albo Rico wchodzi na giełdę i pracownikowm odpala po akcji (co nie jest niemożliwe) i znowu 2 tysiące kierowców nie obowiązują żadne przepisy co do czasu pracy.

ale wystarczy przeczytać przepis, który mówi o kierującym wykonującym transport i czy to jest kierowca, czy minister, właściciel lub mechanik z uprawnieniami, to ustawa o czasie pracy AETR jest jedna i dla wszystkich.


Ostatnio zmieniony 04 sie 2007, 7:06 przez Cyryl, łącznie zmieniany 1 raz.

Tytuł:
Post Wysłano: 30 lip 2007, 16:59

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 mar 2006, 21:09
Posty: 51

Witam
Oj Cyrylu...:)
Ustawa o czasie pracy kierowców to jedno, a AETR to następne.
Pozdrawiam
DraKoN


Tytuł:
Post Wysłano: 30 lip 2007, 18:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 paź 2006, 20:52
Posty: 196
GG: 90800
Samochód: Romet V8 4.3 TDI
Lokalizacja: POS

Cytuj:
no tak.
wyobraź sobie, że PEKAES zostaje sprywatyzowany i każdy pracownik dostaje ileś tam akcji wobec czego jest w jakiejś części współwłaścicielem i już nie podlega przepisom czasu pracy.
albo Rico wchodzi na giełdę i pracownikowm odpala po akcji (co nie jest niemożliwe) i znowu 2 tysiące kierowców nie obowiązują żadne przepisy co do czasu pracy.
Prawda jest taka, że pracodawca ma nielimitowany czas pracy - gdy przyjdzie kontrola z urzędu pracy to nie są zainteresowani tym ile pracuje pracodawca.

Ale czas jazdy wszyscy mają wg tachografu, niezależnie od tego kto kim jest.

_________________
Tiry na tory, lokomotywy w pokrzywy
Jeśli nie chcesz wiedzieć jak rozpocząć inwestowanie w trakcie studiów i zapewnić sobie finanse na całe życie to nie klikaj....
Tutaj też nie klikaj :)


Post Wysłano: 30 lip 2007, 20:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 lip 2007, 19:58
Posty: 23

Cytuj:
1. Czy to prawda, że czas pracy nieobowiązuje właściciela firmy?? Obowiązuje go ponoć tylko czas jazdy. Czy to prawda??
Jeżeli kierowca pracuje na podstawie umowy o pracę to oprócz czasu jazdu obowiązuje go jeszcze czas pracy wynikający z etatu (tzn przeciętnie 8 godzin dziennie, 40 tygodniowo, 160 miesięcznie). Oprócz tego obowiązuje go jeszcze czas jazdy wg AETR. Właściciel firmy prowadzący pojazd stosuje się tylko do AETR. Chodzi tutaj generalnie o to ze ktoś pracujący na etat jezeli przekroczy te 160 godzin miesięcznie, to trzeba mu wypłacać dadatek nadliczbowy. Właściciela firmy nie obowiązuje limit wynikający z kodeksu pracy, tak samo jak ten limit nie obowiązuje kierowców prowadzących działalność gospodarczą i świadczących usługi prowadzenia pojazdów.

Myślę ze wyraziłem się jasno :)


Tytuł:
Post Wysłano: 31 lip 2007, 5:46
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

ja pierwsze pytanie z pierwszego postu zrozumiałem, że dotyczy to sytuacji gdy właściciel siedzi za kierownicą i prowadzi pojazd.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 mar 2006, 21:09
Posty: 51

Witam
Cytuj:
Cytuj:
1. Czy to prawda, że czas pracy nieobowiązuje właściciela firmy?? Obowiązuje go ponoć tylko czas jazdy. Czy to prawda??
Jeżeli kierowca pracuje na podstawie umowy o pracę to oprócz czasu jazdu obowiązuje go jeszcze czas pracy wynikający z etatu (tzn przeciętnie 8 godzin dziennie, 40 tygodniowo, 160 miesięcznie). Oprócz tego obowiązuje go jeszcze czas jazdy wg AETR. Właściciel firmy prowadzący pojazd stosuje się tylko do AETR. Chodzi tutaj generalnie o to ze ktoś pracujący na etat jezeli przekroczy te 160 godzin miesięcznie, to trzeba mu wypłacać dadatek nadliczbowy. Właściciela firmy nie obowiązuje limit wynikający z kodeksu pracy, tak samo jak ten limit nie obowiązuje kierowców prowadzących działalność gospodarczą i świadczących usługi prowadzenia pojazdów.

Myślę ze wyraziłem się jasno :)
Kolego skąd ty masz takie informacje? :?: Podstawą w Polsce jest ustawa o czasie pracy kierowców i rozporządzenie 561 (rożnic do AETR jest kilka).
A druga kwestia czy mając pakiet większościowy udziałów (czyli jestem właścicielem) to też tak mogę jeździć...
Pozdrawiam
DraKoN


Tytuł:
Post Wysłano: 03 sie 2007, 14:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 lip 2007, 19:58
Posty: 23

@DraKoN
Ustawa o czasie pracy kierowców, rozdział 2 artykuł 5
Cytuj:
Przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie dla kierowców atrudnionych na podstawie stosunku pracy, jeżeli przepisy innych ustaw nie stanowią inaczej"


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: