wagaciezka.com - Forum transportu drogowego
https://wagaciezka.com/

Czy mogę zamontować "hebel" na mostku pomiędzy akumulatorami ?
https://wagaciezka.com/viewtopic.php?t=52162
Strona 1 z 1

Autor:  anDŻej [ 05 gru 2025, 22:26 ]
Tytuł:  Czy mogę zamontować "hebel" na mostku pomiędzy akumulatorami ?

Jak w temacie:

Czy mogę zamontować "hebel" na kablu/mostku pomiędzy dwoma akumulatorami ?
Czy jednak koniecznie na kablu masowym ?

Mój mostek jest w katastrofalnym stanie (korozja) więc wylatuje, robiąc nowy od razu bym dał dłuższe przewody i dodał hebel 600A.

Może tak być ?

Autor:  zzx [ 06 gru 2025, 9:18 ]
Tytuł:  Re: Czy mogę zamontować "hebel" na mostku pomiędzy akumulatorami ?

w jakim celu?

Autor:  anDŻej [ 17 gru 2025, 15:12 ]
Tytuł:  Re: Czy mogę zamontować "hebel" na mostku pomiędzy akumulatorami ?

Aby rozłączać zasilanie z akumulatorów przy dłuższych postojach w celu uniknięcia ich powolnego rozładowywania przez urządzenia pobierające prąd na wyłączonym silniku (radio, alarm)

Autor:  Cyryl [ 17 gru 2025, 15:56 ]
Tytuł:  Re: Czy mogę zamontować "hebel" na mostku pomiędzy akumulatorami ?

główny wyłącznik stosuje się na kablu prądowym.

trzeba pamiętać, że wyłącznik ten odłącza wszystkie urządzenia z wyjątkiem tachografu.

o zastosowaniu wyłącznika na mostku nigdy nie słyszałem.

Autor:  zzx [ 18 gru 2025, 8:20 ]
Tytuł:  Re: Czy mogę zamontować "hebel" na mostku pomiędzy akumulatorami ?

Jak masz dobre akumulatory to i miesiąc mogą stać i pojazd odpali, a poza tym jak pisze Cyryl.

Autor:  anDŻej [ 18 gru 2025, 13:25 ]
Tytuł:  Re: Czy mogę zamontować "hebel" na mostku pomiędzy akumulatorami ?

Cytuj:
główny wyłącznik stosuje się na kablu prądowym.

trzeba pamiętać, że wyłącznik ten odłącza wszystkie urządzenia z wyjątkiem tachografu.

o zastosowaniu wyłącznika na mostku nigdy nie słyszałem.
Dziwne bo w koparce volvo mam hebel fabryczny na kablu masowym.
Tachografu nie używam, użytkowanie auta prywatne.

Autor:  anDŻej [ 18 gru 2025, 13:28 ]
Tytuł:  Re: Czy mogę zamontować "hebel" na mostku pomiędzy akumulatorami ?

Cytuj:
Jak masz dobre akumulatory to i miesiąc mogą stać i pojazd odpali, a poza tym jak pisze Cyryl.
To się zgadza, mierzyłem dzisiaj i mam statycznego poboru dokładnie 0,09 A
a więc wyczerpanie 180Ah baterii ze 100% do 70% powinno zająć w przybliżeniu około 25 dni :)

Raczej tyle stać nie będzie ale hebel wleci ostatecznie na kabel ujemny, żeby nie bawić się z klemami.

Autor:  zzx [ 19 gru 2025, 7:43 ]
Tytuł:  Re: Czy mogę zamontować "hebel" na mostku pomiędzy akumulatorami ?

Twoja sprawa.
Zakładając na przewód + wcale nie trzeba się motać z klemami. Wystarczy założyć przewód z 2 oczkami - przewód + kończący się przy rozruszniku połączyć do hebla i od hebla założyć przewód z 2 oczkami gdzie jeden jest podłączony do hebla a drugi do rozrusznika.
I tyle roboty.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+02:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/