Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 29 mar 2022, 23:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 24 lip 2018, 21:55
Posty: 11
Samochód: tga440

Witam, od 10 lat latam po kraju na naczepie typu platforma, "przyszedł czas aby opuścić ciepły K**widołek" i złapać sprawy w swoje ręce. Złapałem kontakt z firmą która handluje pewnymi materiałami i potrzebuje przewoźników z mojej specjalizacji, jest bardzo blisko mojego miejsca zamieszkania, natomiast moja druga połowa pracuje na dużym składzie budowlanym który ściąga materiały z całej polski wiec powroty tez się ogarnie. Jakby ktoś podpowiedział mi krok po kroku jak to rozpocząć byłoby miło (transport wyłącznie krajowy). Mam na oku grata z ogonem za 100tys netto.
1. Zakładam działalność z PKD 49.41.Z - Transport drogowy towarów
-zakładam Konto firmowe wrzucam tam zaoszczędzoną kase
-teraz czy już na tym etapie mogę zakupywać to auto żeby móc sobie odliczyć VAT? (najwyżej postoi z miesiąc na placu)
-jakie dokumenty muszę przedstawić jeżeli siedzibą firmy miałoby być podwórko które należy do jeszcze żyjącej Babki?
-czy dopiero jak pozałatwiam resztę papierów typu CKZ i licencje na kraj (zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego) mogę się zając zakupem auta?
2 CKZ i licencja (zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego) czy jest szansa aby oba te dokumenty użyczyć od "zaprzyjaźnionej" firmy? i w miedzy czasie powoli wyrabiać swoje?


Prosze o pomoc bo chcę w miarę szybko obrobić się z zakupem autka i zacząć nową droge
Pozdrawiam


Post Wysłano: 30 mar 2022, 14:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

1. By mieć możliwość odliczenia czegokolwiek musi być coś czyli przychód z którego to możesz zrobić.
2. Chyba pytasz o bazę eksploatacyjna - to jakie warunki musi spełniać jest w przepisach.
3. By wystąpić o licencję trzeba mieć przynajmniej 1 pojazd oraz certyfikat, bazę i inne dokumenty - co jest potrzebne do uzyskania zezwolenia też jest w przepisach.
4. Z "pożyczaniem" to jak dla mnie temat śliski choć znam przypadki że tak jest.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 01 kwie 2022, 12:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 gru 2005, 20:01
Posty: 2591
Samochód: Szybki
Lokalizacja: Szczecin

Cytuj:
ciach
Ogarniałem to w sumie niedawno, więc mam nadzieję, że nic nie pomylę:

Pamiętaj, że musisz złożyć deklarację do US, że chcesz być VATowcem, samochód możesz kupić na fakturę VAT najszybciej w dniu, kiedy wyślesz zgłoszenie do US. Auto możesz kupić przed licencją, a nawet "musisz", bo wymogiem jej dostania jest posiadanie fury.

Siedziba firmy zgłaszana jest na oświadczenie i nikt tego nie weryfikował w moim przypadku, choć z tego co się orientuje nawet jeśli to wystarczy faktura za parking. Myślę, że proste oświadczenie babci załatwiłoby sprawę, gdyby ktoś się przyczepił.

CKZ można, choć słyszałem że się coś zmienia w tej sprawie i ukróci się "użyczanie". Tematu licencji nie znam, nie miałem potrzeby.

_________________
Przyłożenie zewnętrznego silnego magnesu do czujnika ruchu (impulsatora) zamontowanego przy skrzyni biegów skutkuje wyrównaniem pola elektromagnetycznego w cewce nadajnika, a w rezultacie prowadzi do tego, że tachograf otrzymuje sygnał odpowiedni dla pojazdu nieruchomego.


Post Wysłano: 02 kwie 2022, 0:48
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 23 kwie 2016, 19:13
Posty: 948
Samochód: DAF
Lokalizacja: Koło

Co region to obyczaj jak wszędzie.

U mnie np. żeby złożyć wniosek do US na stanie się VATowcem potrzebowałem oświadczenie rodziców jako prawowitych właścicieli posesji na zgodę do wykonywania działalności gospodarczej i była babeczka z US na weryfikacji. :D Bazę mam jako adres siedziby firmy, a że to jest domek jednorodzinny z sporym podwórkiem to nikt się nie czepiał.
Pamiętaj, że po drodze masz do opłaty (ok 240zł na rok) ubezpieczenie do pozwolenia krajowego na wykonywanie zawodu przewoźnika, OCP, podatek od środków transportów, wybranie najkorzystniejszej formy opodatkowania dla Ciebie, dobra księgowa i jeszcze pewnie parę dupereli do ogarnięcia. ;)

CKZ to też temat rzeka. W niektórych Starostwach wymagają zatrudnienia zarządcy, a u Nas w powiecie wystarczy umowa-zlecenie.

_________________
Kolego, a masz może fajkę ?


Post Wysłano: 03 kwie 2022, 22:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 lip 2019, 23:27
Posty: 46

1. Zakładamy firmę (zgłaszamy do US, ZUS, GUS) ZUS preferencyjny, US wybieramy formę opodatkowania, wskazujemy biuro rachunkowe
2. Konto firmowe zeby robic przelewy split payment
3 Zakup auta. Przez podzieloną płatność bo powyzej 15 tys.
A vat mozna dopiero odliczyc w miesiącu w którym wystawisz pierwszą fakturę sprzedażową. Oczywiście bedzie kontrola z US bo przy zwrocie vatu zawsze jest.
4. Licencja do tego potrzeba ubezpieczenia oraz certyfikat (jak nie masz swojego to musisz zatrudnic osobę z certyfikatem stawki ok 300-400 zł/miesiąc)
5. Baza to pic na wodę, nikt tego nie sprawdza. Tylko oswiadczasz że masz.
6. Podatek od srodków transportu do gminy od konia i naczepy.
7 Ubezpieczenie OC przewoźnika


Post Wysłano: 04 kwie 2022, 21:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 24 lip 2018, 21:55
Posty: 11
Samochód: tga440

Fajno, niby jest to opisane w internetach, ale zawsze jakoś jak chłop chłopu napisze to jaśniej się to klaruje.

Pozdrawim


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: