Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Witam,
Panowie mam pytanie odnośnie wysokości siodła CS.
Kupiłem MANa 6x4 TGX 33.480. Wysokość siodła bez obciążenia wynosi na ten moment 1290 mm.
Naczepa niskopodwoziowa, którą zamówiłem i jest obecnie w produkcji będzie miała wysokość 1150 mm (nie chcę nic zmieniać przy naczepie, aby pozostała w standardzie). Pod siodłem ciągnika znajduje się płyta/blacha o grubości 40 mm. Obecnie CS jest w serwisie MAN na przeglądzie, serwisant powiedział, że spokojnie na poduszkach może obniżyć CS o 30 mm. Po wymianie płyty na płaską uzyskam kolejne 30 mm. Wychodzi na to, że bez obciążenia wysokość siodła będzie na poziomie 1230 mm. Czy przy naczepie o wysokości 1150 mm i CS 1230 mm będzie wszystko ok ? Różnica wynosi 80 mm, nie za dużo ?


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Będzie to jechać tyle że przód naczepy będzie wyżej stał, ale poduszek bym nie ruszał, pogorszy się między innymi komfort jazdy i może do bijać na dziurach o odboje w kielichach w poduszkach.
Jak już to wywalić tą blachę i założyć płytę 12 mm jak za mało a nadkola nie przyszkadzają to wymienić stopy w siodle na niższe lub całe siodło zależy co taniej wyjdzie.

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Może więc zrobić naczepę na 1200 mm ? Poduszek wtedy nie ruszam, zmieniłbym tylko płytę na 12 mm. Co o tym myślicie ?


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Jeśli masz jeszcze możliwość to bym zmienił wysokość naczepy.
Ciągnik trzy osiowy jest wyższy od standardowego
Rama pośrednia wystaje na ramę główną
W standardzie rama pośrednia jest równo w ramą główną.
Jaką masz wysokość samego siodła?
Ja u siebie musiałem obniżyć o 3 centymetry na poduszkach bo ktoś podniósł do góry pewnie żeby zmieściły się łańcuchy między oponą a nadkolem.
Ale to nie była jazda na trzech osiach, auto było sztywne jak by wogle tył nie pracował zwłaszcza na pusto
Zobacz u siebie czy cięgna od regulacji poziomu jazdy są w poziomie czy pod kątem stoją

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Ok. Dziękuje za informację.
Na decyzję co do wysokości naczepy mam czas do 19.12.2018 r.
W najbliższych dniach będę przy ciągniku więc zmierzę wysokość siodła, popatrzę na cięgna, zrobię zdjęcia.
Zmieniłbyś naczepę w tym przypadku na 1200 mm czy więcej ? Jeżeli kiedyś zmieniłbym CS to też na 3-osiowy, więc pewnie jego wysokość będzie zbliżona do obecnego.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Zrobiłbym wyższą naczepę, bo w drugą stronę jest prościej coś zrobić jeśli siodło jest za niskie.
Jeśli się da to nawet pod ten konkretny ciągnik który fabrycznie jest przystosowany do ciągania naczep nisko podwoziowych.
I tak nie ma znaczenia dla ciebie czy balkon naczepy obecnie jest na tej wysokości czy np 10 cm wyżej
Zawsze można podnieść siodło nawet o 20 cm bez problemu.
Jak byś zauważył to ciągniki do gabarytów mają siodło na podobnej wysokości lub wyżej pod naczepę z balkonem

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Rzeczywiście zastanowił mnie fakt będąc na etapie wyboru niskopodwozia, że jeden z producentów przedstawił właśnie wysokość naczepy 1250 mm, a inni przeważnie pisali w ofercie 1150 mm. Reasumując - wysokość naczepy robić na 1250 mm, wyrzucam płytę 40 mm spod siodła, zakładam blachę 12 mm i powinno być elegancko (różnica będzie 10 mm). W tej sytuacji, nawet przy awarii mojego CS podepnę inny 3-osiowy ciągnik do tej naczepy bez problemu. O zamiennym ciągniku 2 osiowym nawet nie myślę ponieważ oś pędna będzie przeładowana przy moich ładunkach ponad 30 ton.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

30 ton, trzyosiowy ciągnik, i niskopodwozie, to brzmi drogo :D.

Wysokość to temat do ujażmienia. Trochę zdejmiesz na poduchach (nie słuchaj głupot, one mają zakres pracy, ustaw na min w serwisie i będzie dobrze), trochę na blaszce pod siodłem, a trochę podniesiesz na cięgnie pod naczepą i będzie przyzwoicie.

Bardziej bym sie martwił dmc, i naciskami na osie, bo to będzie gruby problem.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Witaj,
Widzę na stronach producentów, że przeważnie podają wysokość naczepy 1250 mm i tak też zlecę producentowi.
Temat nacisków na oś i DMC już przerabialiśmy na tym forum.
Oczywiście kat. zezwolenia V lub VI. CS 6x4, niskopodwozie 4-osiowe, Kierownik, chyba nie masz wątpliwości ze przekroczę naciski przy takim zestawie ?


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

W tym temacie nie jestem ekspertem, ale od ludzi słyszę że cokolwiek ponad 44DMC to grubszy temat.

Takie toczydło, i niskopodwozie 4 osie, i 30t na plecach, to jakieś min 50t RMC.

Ładnymi kogutami nie załatwisz tematu. Są tu na tym forum mądrzejsi odemnie, może któryś coś podpowie.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 paź 2006, 12:38
Posty: 3564
Samochód: Ferrari
Lokalizacja: PKN

Kogutami nie, ale czwartą osią w naczepie tak, bo taką zamówił z tego co napisał.

_________________
Czy jadę bezpiecznie? - Zadzwoń gdzie chcesz.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Panowie,
Bardzo Wam dziękuje za dyskusję w temacie, mam nadzieję, że rozmowa, która się odbywa i nadal będzie się rozwijać pomoże również innym użytkownikom tego forum w podobnych sprawach. Pomijam w tym momencie sprawę poduszek - jak zauważyłem jest to kwestia dyskusyjna, mam nadzieję, że osoby posiadające wiedzę w tym zakresie wcześniej lub później dojdą do wspólnego porozumienia / kompromisu. Mam jednak zasadnicze pytanie dotyczące tytułu tego postu :
Mój ciągnik siodłowy ma wysokość 1290 mm bez obciążenia. Czy przy obecnej wysokości siodła ciągnika, nie zmieniając położenia poduszek, a jedynie zmieniając blachę pod siodłem na 12 mm, tym samym uzyskując 1260 mm wysokości siodła oraz zmieniając wysokość naczepy u producenta na 1250 mm będzie ok ? Moim skromnym zdaniem, jeżeli chcę mieć wszystko idealnie, obniżę o 10 mm CS na poduszkach i jest w porządku.

MAN - myślę, że obniżenie CS o 10 mm nie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy,
Kierownik - takie rozwiązanie będzie ok ?
davo76 - CS 6x4 jest wyższy na siodle od standardu (kolega MAN taką informację przekazał w tym poście, co potwierdzam patrząc na zdjęcia mojego CS), więc naczepa 1250 mm będzie ok ?
Rossi - tak, naczepa 4-osiowa obowiązkowo, w innym przypadku byłoby trochę ciężko z rozłożeniem masy koparki i osprzętu.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 paź 2006, 12:38
Posty: 3564
Samochód: Ferrari
Lokalizacja: PKN

Nic nie przestawiaj, te 10mm nie zrobi żadnej różnicy, nawet jakbyś tej blachy z pod siodła nie wywalił to też aię nic nie stanie. Gorzej jak ciągnik niżej jak naczepa, ale tak to jest ok Te 10mm na kilkunastu metrach to nawet nie wiem czy poziomnicą wychwyci..

_________________
Czy jadę bezpiecznie? - Zadzwoń gdzie chcesz.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 paź 2005, 23:08
Posty: 1697
Lokalizacja: Chełmek

Podsumowując dotychczasową dyskusję osiągnęliśmy ogólne wnioski że :
4x2 spoko do wysokości naczepy 1150
6x4 spoko do wysokości naczepy 1250


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2007, 23:29
Posty: 1596
GG: 0
Lokalizacja: wielkopolska

Cytuj:
Panowie,
Bardzo Wam dziękuje za dyskusję w temacie, mam nadzieję, że rozmowa, która się odbywa i nadal będzie się rozwijać pomoże również innym użytkownikom tego forum w podobnych sprawach. Pomijam w tym momencie sprawę poduszek - jak zauważyłem jest to kwestia dyskusyjna, mam nadzieję, że osoby posiadające wiedzę w tym zakresie wcześniej lub później dojdą do wspólnego porozumienia / kompromisu. Mam jednak zasadnicze pytanie dotyczące tytułu tego postu :
Mój ciągnik siodłowy ma wysokość 1290 mm bez obciążenia. Czy przy obecnej wysokości siodła ciągnika, nie zmieniając położenia poduszek, a jedynie zmieniając blachę pod siodłem na 12 mm, tym samym uzyskując 1260 mm wysokości siodła oraz zmieniając wysokość naczepy u producenta na 1250 mm będzie ok ? Moim skromnym zdaniem, jeżeli chcę mieć wszystko idealnie, obniżę o 10 mm CS na poduszkach i jest w porządku.

MAN - myślę, że obniżenie CS o 10 mm nie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy,
Kierownik - takie rozwiązanie będzie ok ?
davo76 - CS 6x4 jest wyższy na siodle od standardu (kolega MAN taką informację przekazał w tym poście, co potwierdzam patrząc na zdjęcia mojego CS), więc naczepa 1250 mm będzie ok ?
Rossi - tak, naczepa 4-osiowa obowiązkowo, w innym przypadku byłoby trochę ciężko z rozłożeniem masy koparki i osprzętu.

Kup naczepę na 125 - i Twojego 129 zmieniać nic nie musisz - będzie dobrze, ewentualnie poduchami coś tam zjechać.
Moje 4x4 i 130cm siodło z naczepą wywrotką na ramie ok 9,5m Mega - poduszki przedniej osi się skończyły a koła jeszcze ziemi nie dotknęły - Wieltonka też rama tej samej długości koła ziemi dotykają ale górę kielichu widać ... - ni jak 115mm standardem jechać nie idzie z tak wysokim siodłem. Druga sprawa 3 osiowy ciągnik ma więcej ramy za siodłem - jakieś nie równości, przełamania terenu i spotykają się ramy ciągnika z naczepą dlatego standardem jest wyższe siodło by tego uniknąć (o zrywaniu nadkoli nie wspomnę), dlatego płytę zostaw. Mój pusher z rególowanym siodłem miał coś chyba koło 126 jak go kupiłem - poduchami zjechałem na 122 - na wielkich [wycenzurowano] z ładunkiem pchana jak jest w górze potrafi dobić do podłoża, ale czekam aż opony się zjadą to dostanie niższy profil i będzie jak należy.

_________________
---------------------------------------
7xMAN 2xIVECO 1xVOLVO
---------------------------------------


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Wydzieliłem posty o zawieszeniu.
Jakby ktoś szukał: viewtopic.php?f=43&t=48274


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Luka - i elegancko.

Panowie bardzo dziękuję za rady, pomoc i sugestie.
Zgłosiłem producentowi, aby zrobił naczepę 1250 mm.
Dziękuję za pomoc w temacie, wszystko jest dla mnie jasne.


Ostatnio zmieniony 11 gru 2018, 2:06 przez alaverdi, łącznie zmieniany 1 raz.

wiesz o tym, że na żadnym pozwoleniu nie wolno Ci wozić koparki razem z osprzętem? jeśli zamocowana łyżka, to ok, ale wozić nic na balkonie nie wolno


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Nie wiem. Od kilku lat wożą mnie firmy zewnętrzne i nigdy żaden z przewoźników nie miał z tym problemu.
Przez ITD transport z moimi koparkami i osprzętem na balkonie był kontrolowany przynajmniej 5 razy przez te kilka lat, zawsze bez problemu.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
wiesz o tym, że na żadnym pozwoleniu nie wolno Ci wozić koparki razem z osprzętem? jeśli zamocowana łyżka, to ok, ale wozić nic na balkonie nie wolno
jest na to jakiś przepis? czy chodzi tylko o niepodzielność ładunku.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: