Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 08 mar 2015, 12:43

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 kwie 2012, 12:20
Posty: 15
GG: 0

Witam
Czy jest ktoś w stanie mi pomóc w takiej sprawie.
Stałem sie posiadaczem samochodu ciężarowego o DMC 12 t oraz przyczepy DMC 16t towary które będę przewoził to towary własne i tylko na własny użyte. Coś czytałem że potrzebne będzie zaświadczenie na przewozy własne czy mogę zapytać gdzie jest ono wydawane w jakim terminie? Posiadam prawojazdy C+E czyli to będzie oki, tachograf też jest ważny czy coś więcej będzie potrzebne viaTOLL jest przepisany na mnie. proszę o pomoc
pozdrawiam


Post Wysłano: 08 mar 2015, 13:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 kwie 2012, 11:16
Posty: 8
GG: 0
Samochód: scania 4 solo
Lokalizacja: nowa sól

1)Zaświadczenie wydaje starosta,może być nawet bezterminowe (zależy od opłaty).
2)Viatoll musi być przypisany do pojazdu


Post Wysłano: 08 mar 2015, 15:41

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 kwie 2012, 12:20
Posty: 15
GG: 0

viatoll posiadam przepisany na samochód.
A czy gdy to będzie dotyczyło że będę przewoził produkty związane z prowadzeniem przeze mnie gospodarstwa rolnego, to nadal będzie mnie obowiązywało to zaświadczenie? Dodam że samochód jest zarejestrowany jako specjalny.


Post Wysłano: 10 mar 2015, 7:09

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 13 kwie 2011, 18:39
Posty: 360
GG: 1
Samochód: Coś tam zawsze jest
Lokalizacja: Konin, Wielkopolska i reszta świata

"... Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą nie będącą działalnością transportową i chce wykonać przewozy drogowe pomocniczo w stosunku do swojej podstawowej działalności, realizując je pojazdem powyżej 3,5 tony musi mieć świadomość braku dowolności w wykonywaniu takich przewozów i konieczności spełnienia określonych prawem wymagań. W przeciwnym razie może ponieść dotkliwą karę finansową."

"Dokument uprawniający do wykonywania przewozów na potrzeby własne.

Niezarobkowy przewóz drogowy podobnie jak transport drogowy wymaga uzyskania stosownych uprawnień do jego wykonywania. Obowiązek legitymowania się zaświadczeniem o zgłoszeniu prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej dotyczy każdego przedsiębiorcy, jeżeli przewóz ten realizowany jest pojazdami o tonażu wyższym niż 3,5t oraz przy przewozie osób, pojazdami przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w kwestii posiadania zaświadczenia nie ma znaczenia częstotliwość wykonywanych przewozów i z obowiązku posiadania zaświadczenia nie są zwolnieni przedsiębiorcy wykonujący te przewozy incydentalnie. Wyraźnie podkreślił tę kwestię Naczelny Sądu Administracyjnego w wyroku z 2008-04-07, II GSK 15/08, stwierdzając, iż „(…) Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą inną, niż działalność transportowa, chcąc wykonywać choćby incydentalnie przewóz drogowy (a więc realizować tę działalność jako pomocniczą, nie wiodącą w stosunku do podstawowej działalności), aby móc wykonywać tę działalność legalnie, musi legitymować się zaświadczeniem o zgłoszeniu przewozu na potrzeby własne. (…) Nie jest dopuszczalne przyjęcie, że osoba prowadząca działalność gospodarczą, wykonując przewóz pojazdem ponad 3,5 t. przez siebie prowadzonym, może to realizować w sposób dowolny w zależności od tego, czy podczas ewentualnej kontroli drogowej oświadczy, że porusza się w celu związanym z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, czy też w celu prywatnym. Takie rozumowanie stałoby w sprzeczności z porządkującymi kwestie wykonywania odpłatnych i nieodpłatnych przewozów drogowych zasadami określonymi ustawą o transporcie drogowym, a w szczególności ze specyfiką przewozu na potrzeby własne wynikającą z definicji tej instytucji i zamkniętym katalogiem zwolnień spod obowiązku uzyskania zaświadczenia, o którym mowa w art. 33 ust. 1 TransNierU”.

Zaświadczenie nie jest wymagane w stosunku do przedsiębiorców wykonujących przewozy na potrzeby własne, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania transportu drogowego.

W przypadku naruszenia obowiązku posiadania stosownego zaświadczenia, w przypadku gdy jest ono wymagane należy liczyć się z karą pieniężną w wysokości 8000 zł."

_________________
Ganiam hulajnogą,bo lubię świat bez pedałów.


Post Wysłano: 27 kwie 2021, 23:29

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 kwie 2021, 23:23
Posty: 1

Odgrzewam kotleta.Co w przypadku kiedy nie jest sie przedsiębiorcą i chce sie mieć/jeździc ciezarówką?


Post Wysłano: 28 kwie 2021, 11:32

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 kwie 2020, 15:13
Posty: 19

Zapytaj w ITD , ja pytałem i jednoznacznej odpowiedzi nie dostałem , ale generalnie do 7,5t dmc nie interesuję cię 561.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: