Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 06 gru 2014, 12:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2007, 23:29
Posty: 1596
GG: 0
Lokalizacja: wielkopolska

Cytuj:
Do ruszenia jest potrzebny gaz, jak już się toczy to noga z gazu i sam się toczy na wolnych obrotach
Tzn ciągnie na wolnych obrotach czy toczy rozłączając napęd (wyciskając sprzęgło)?
Nie powinien ciągnąć, sprzęgło przy obrotach biegu jałowego powinno rozłączyć napęd, a aby ciągnął trzeba podnieść obroty silnikowi, by sprzęgło się "spięło" .

_________________
---------------------------------------
7xMAN 2xIVECO 1xVOLVO
---------------------------------------


Post Wysłano: 06 gru 2014, 15:08
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Po ruszeniu za pomocą gazu gdy sprzęgło zapnie całkowicie czy to na biegu 3 czy np 6 podczas jazdy w np korku jak mam przełączone na manuala źeby nie przełączał na niższy bieg.
Silnik ciągnie na wolnych obrotach do puki nie nacisne na hamulec lub nie pojawi się duży opór w postaci jakiegoś wzniesienia wtedy AS rozłącza napęd.
Przed ustrką z wtyczką raz ciągnął raz nie i to była loteria.
Spróbuj samym ciagnikiem na 3 biegu na jakimś placu czy będzie sam jeździł na biegu bez gazu.
Może tak jest w Manie a w Iveco jest inny soft w sterowniku

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 06 gru 2014, 17:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2007, 23:29
Posty: 1596
GG: 0
Lokalizacja: wielkopolska

Czyli dobrze rozumiałem co piszesz :) Iveco tak nie robi i jak sam piszesz miałeś tak i tak więc podejrzewam, że Man tak robić też nie powinien. Ale sprawdzę to jeszcze po niedzieli :)

_________________
---------------------------------------
7xMAN 2xIVECO 1xVOLVO
---------------------------------------


Post Wysłano: 18 gru 2014, 20:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 lis 2007, 19:58
Posty: 121
GG: 5348040
Lokalizacja: Piła

Jeśli chodzi o część mechaniczną to na razie wszystko poskładane, auto jeździ. Na skrzyni chwilowo nie ma żadnej wiązki, więc nie działają światła cofania i auto nie widzi, że jest bieg neutralny, czego skutkiem jest brak reakcji rozrusznika :mrgreen: Ale odpala na krótko :D Jutro wycieczka na przeprogramowanie. Na wyświetlaczu świeci tylko jedna informacja - "Awaria TCU". Myślałem, że będzie większa choinka.
Części potrzebne do przekładki:
- wybierak na skrzynię razem z lewarkiem
- pompka sprzęgła
- przewód od pompki do wysprzęglika
- wysprzęglik + uchwyt w skrzyni (w automacie jest inny)
- pedał sprzęgła - są dwa rodzaje: krótka oś - bardzo rzadko spotykany (niestety właśnie u nas) i długa oś pasujący z TGA, TGX. Rodzaj pedału zależy od tej aluminiowej płyty. U nas zawór od hamulców jest razem z komputerem.
- obudowa lewarka w kabinie
- obudowa pod kierownicę
- blacha pod kabinę, która uszczelni połączenie lewarka z kabiną


Post Wysłano: 19 gru 2014, 23:34
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2007, 23:29
Posty: 1596
GG: 0
Lokalizacja: wielkopolska

Cytuj:
Czyli dobrze rozumiałem co piszesz :) Iveco tak nie robi i jak sam piszesz miałeś tak i tak więc podejrzewam, że Man tak robić też nie powinien. Ale sprawdzę to jeszcze po niedzieli :)
Zapomniałem odpisać - iveco nie jedzie bez gazu, sprawdziłem bo już zgłupiałem jak jest, ale i na chłopski rozum inaczej być nie może - byłoby to niebezpieczne.

_________________
---------------------------------------
7xMAN 2xIVECO 1xVOLVO
---------------------------------------


Post Wysłano: 20 gru 2014, 8:17
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Może jechać bez gazu, prawdziwy automat sam ciągnie wystarczy nogę ścíognąc z hamulca i jedzie

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 21 gru 2014, 6:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 lut 2011, 13:33
Posty: 4715
GG: 1466678
Samochód: Serwis 24h
Lokalizacja: Sochaczew

Jak ktoś osobowka w automacie nie jeździł to nie wie.

_________________
TIR-SERWIS SOCHACZEW
Naprawa samochodów ciężarowych wszystkich marek
Masz problem Renault lub Volvem z którym nie radzi sobie ASO. Zapraszam!!
Mobilny serwis w całej UE|Serwis ADBLUE NAPRAWY POWYPADKOWE, PROSTOWANIE RAM!!
tel:+48 731-542-832/+48 664-622-456
https://www.facebook.com/LKWSERWIS


Post Wysłano: 21 gru 2014, 7:38
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
Jak ktoś osobowka w automacie nie jeździł to nie wie.
Toć wystarczy się przejechać autobusem komunikacji miejskiej źeby dowiedzieć się jak pracuje automat :mrgreen:

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 21 gru 2014, 20:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 cze 2007, 12:36
Posty: 917
GG: 0
Lokalizacja: kurpie

Nowe automaty już nie ciągną same a nawet mają funkcję żeglowania i podczas jazdy odłączają napęd .


Post Wysłano: 25 gru 2014, 13:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2007, 22:50
Posty: 782
Lokalizacja: Ślesin / Konin

Daf XF 95 w automacie też nie jedzie bez gazu. Wydaje mi się, że żaden samochód ciężarowy w automacie nie powinien się toczyć bez gazu. W samochodach osobowych jest zupełnie inaczej, DSG (2013rok) w VW toczy się bez gazu i ma możliwość przestawienia w menu na "żeglowanie" po puszczeniu gazu.

Co do samej przeróbki to czekam na podsumowanie przez autora kosztów zmiany. Sam się kiedyś interesowałem tym ale mechanik powiedział, że nie warto i za dużo roboty.


Post Wysłano: 25 gru 2014, 13:17
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Będę miał okazję to nagram filmik
Jakoś ostatnio nie chciało mi się telefonem kręcić

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 27 gru 2014, 13:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2007, 23:29
Posty: 1596
GG: 0
Lokalizacja: wielkopolska

Cytuj:
Może jechać bez gazu, prawdziwy automat sam ciągnie wystarczy nogę ścíognąc z hamulca i jedzie
"prawdziwy" czyli hydrauliczna skzynia(sprzęgło hydrokinetyczne,tarczki cierne itd ... )
Cytuj:
Cytuj:
Jak ktoś osobowka w automacie nie jeździł to nie wie.
Toć wystarczy się przejechać autobusem komunikacji miejskiej źeby dowiedzieć się jak pracuje automat :mrgreen:
Automat, a "automat" to dwie rózne skrzynie - Ty masz zautomatyzowaną skrzynie, a nie automat hydrauliczny jak w autobusach i osobówkach. AS nie powinien ciągnąć bez gazu.

Volvo w Powertronic'u ciągnął (ciężarówka) - ale to była skrzynia hydrauliczna, na sprzęgle hydrokinetycznym. Taka sama zasada działania jak w osobówce "automacie"

A DSG w osobówkach to już też nie czasem mechaniczna skrzynia z automatycznym wybieraniem + 2 tarczowe sprzęgło??

_________________
---------------------------------------
7xMAN 2xIVECO 1xVOLVO
---------------------------------------


Ostatnio zmieniony 27 gru 2014, 14:04 przez 5eba, łącznie zmieniany 2 razy.

Post Wysłano: 27 gru 2014, 14:00
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lis 2009, 18:59
Posty: 4063
GG: 1
Samochód: brak
Lokalizacja: Jawor

Tryb peuzania to juz normalna sprawa w "tirach". Jeździłem Scania i Mercedesem. W obydwu jest taki tryb. W Scanii po odpuszczeniu gazu na 3-4 biegu, a w mp4 po puszczeniu hamulca nawet do 6biegu.

/mobil

_________________
1. forowicz Wagi Ciężkiej


Post Wysłano: 27 gru 2014, 14:03
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Ja ci dałem przykład z autobusem bo twierdziłeś że automat nie powinien ciągnąć bo to jest niebezpieczne.
Jeździłem też Sprinterem w automacie ciągnął sam chyba że kołem oparłeś się o krawężnik lub była stroma górka.
Tylko co ma tu być nie bezpieczne nawet w zautomatyzowanej skrzyni, silnik napotyka większy opór i napęd zostaje rozłączony na koła
Bardzo przydatna funkcja w korkach, nie trzeba dusić na gaz i trzymać na obrotach silnika żeby turlać się z prędkościami 10-20km/h
Ruszam puszczam nogę z gazu i sam się turla

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 27 gru 2014, 14:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2007, 23:29
Posty: 1596
GG: 0
Lokalizacja: wielkopolska

Cytuj:
Ja ci dałem przykład z autobusem bo twierdziłeś że automat nie powinien ciągnąć bo to jest niebezpieczne.
Jeździłem też Sprinterem w automacie ciągnął sam chyba że kołem oparłeś się o krawężnik lub była stroma górka.
Tylko co ma tu być nie bezpieczne nawet w zautomatyzowanej skrzyni, silnik napotyka większy opór i napęd zostaje rozłączony na koła
Bardzo przydatna funkcja w korkach, nie trzeba dusić na gaz i trzymać na obrotach silnika żeby turlać się z prędkościami 10-20km/h
Ruszam puszczam nogę z gazu i sam się turla
Rozmawialiśmy o AS a nie o hydraulicznej skrzyni więc nie wciskaj mi co mówiłem a co nie, zwłaszcza jeśli różnicy nie widzisz w tych technologiach/rozwiązaniach technicznych.

Co ma być niebezpieczne?? Odpowiedź jest prosta - w hydraulicznej skrzyni operujesz tylko pedałem hamulca - zwolnisz go,auto ruszy albo nie jeśli ma ciężko (sam podałeś przykład sprintera) - nie ma tu nic niebezpiecznego, nawet jeśli z 40t masz podjechać o 2 cm pod górkę - a zrób to z Twoją zepsutą skrzynią - nie będziesz miał żadnej precyzji, bo nim dodasz gazu i zmienisz nogę na hebel lub nawet ,a własciwie to to,sama zwłoka układu napędowego który przez chwilę bedzię spięty nim poczuje ,że ma ciężko już w coś pierdykniesz - nawet na sprawnym AS takie cuda się ciężko robi a co dopiero czekać, aż sobie pomyśli,że ma cięzko i rozłączy napęd. Baaa w Trakkerze(czego ty nie masz, czego nie mam też w stralisie) właśnie do takich zadań upierdliwych co często zdarza się na budowach, wmontowali dodatkowe klawisze - pełzanie do przodu i do tyłu - na tych klawiszach nigdy nie "puści sprzęgła do końca" cały czas idzie na "pół" sprzęgła, by niedpouścić do szarpnięcia spowodowanego "puszczeniem" sprzęgła które w manewrowaniu na mm nie ma precyzji. Rozumiesz o co mi chodzi??

_________________
---------------------------------------
7xMAN 2xIVECO 1xVOLVO
---------------------------------------


Post Wysłano: 27 gru 2014, 14:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
wmontowali dodatkowe klawisze - pełzanie do przodu i do tyłu - na tych klawiszach nigdy nie "puści sprzęgła do końca" cały czas idzie na "pół" sprzęgła, by niedpouścić do szarpnięcia spowodowanego "puszczeniem" sprzęgła które w manewrowaniu na mm nie ma precyzji. Rozumiesz o co mi chodzi??
Nie wiem jak w Iveco ale w manie też masz takie opcje zaznaczone literką M tak zwane biegi manewrowe przy biegu D i R i skrzynia w tej pozycji działa na pół sprzęgle. Bieg Dm1 i Rm1 to pół sprzęgło z ograniczeniem obrotów silnika.
To o czym piszesz o ruszaniu o parę centymetrów skrzynia normalnie pracuje i pod wpływem operowania pedałem gazu załącza i rozłącza sprzęgło.
Aby ciągła na stałe to trzeba jechać przez chwilę z wciśniętym pedałem gazu i delikatnie puszczając nogę z gazu, bo w innym przypadku jak szybko ściągniesz nogę z gazu to automat rozłącza napęd. Więc w takich przypadkach niema żadnego niebezpieczeństwa że puszczę nogę z gazu i auto się nie zatrzyma

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Ostatnio zmieniony 27 gru 2014, 14:36 przez MAN, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 27 gru 2014, 14:35
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lis 2009, 18:59
Posty: 4063
GG: 1
Samochód: brak
Lokalizacja: Jawor

To jest tryb manewrowy nie pelzanie.

/mobil

_________________
1. forowicz Wagi Ciężkiej


Post Wysłano: 27 gru 2014, 14:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Kolega dokładnie opisuje tą funkcje pełzanie co w manie jest opisane jako bieg manewrowy gdzie mogę ruszać na centymetr jak w zwykłej skrzyni operując samym sprzęgłem, a tu w AS gazem, nawet na tych biegach manewrowych idzie auto rozbujać ale to ciężka sprawa.
Po zatym jak może być skrzynia popsuta skoro nie wyświetla żadnych błędów :?:

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 27 gru 2014, 23:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2007, 23:29
Posty: 1596
GG: 0
Lokalizacja: wielkopolska

W Stralisach, tzn. w autach nie budowlanych tego nie ma, a faktycznie by się nie raz przydało : + dla Mana , ze daje to w każdej wersji auta :)

_________________
---------------------------------------
7xMAN 2xIVECO 1xVOLVO
---------------------------------------


Post Wysłano: 02 sty 2015, 23:04
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

5eba mówisz i masz :wink:
Jazda bez gazu półautomatem AS Tronic
https://www.youtube.com/watch?v=pInxuA_CAlo
Jazda na półsprzęgle
https://www.youtube.com/watch?v=d9mIan56_Ms

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: