Autor
Wiadomość
Tytuł:
Post Wysłano: 15 lut 2007, 12:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Oj panowie panowie....
Cytuj:
że przy antenach mobilowych nie ma czegoś takiego jak zysk.
Jest zysk, ale tym parametrem w żadnym wypadku nie należy się sugerować! To co wypisują i opowiadają sprzedawcy na temat zysku należy włożyć między bajki. Wystarczy przejrzeć parametry techniczne anten na allegro.
Cytuj:
1/9 fali CB...
Nie ma takich anten. No bynajmniej ja takiej nigdy nie widziałem.

_________________
Czerwone i bure


Tytuł:
Post Wysłano: 15 lut 2007, 12:22

Cytuj:
Jest zysk, ale tym parametrem w żadnym wypadku nie należy się sugerować! To co wypisują i opowiadają sprzedawcy na temat zysku należy włożyć między bajki. Wystarczy przejrzeć parametry techniczne anten na allegro.
Zysk można podawać w stosunku do 2 rodzajów promienników. Do dipola półfalowego i do promiennika izotropowego. Jako, że zysk w stosunku do promiennika izotropowego jest większy jak w porównaniu do półfalowego, toteż producenci podają celowo zysk wobec pierwszego jak drugiego.
W takim razie, wytłumacz mi, dlaczego nie należy się nim sugerować? Z doświadczenia wiem, że właśnie zysk ma też znaczenie. I nie jest to wyssane z palca.


Tytuł:
Post Wysłano: 15 lut 2007, 13:06
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
Zysk można podawać w stosunku do 2 rodzajów promienników. Do dipola półfalowego i do promiennika izotropowego. Jako, że zysk w stosunku do promiennika izotropowego jest większy jak w porównaniu do półfalowego
Dokładnie to się zgadza
Cytuj:
W takim razie, wytłumacz mi, dlaczego nie należy się nim sugerować?
Cytuj:
Z doświadczenia wiem, że właśnie zysk ma też znaczenie
Może tak, ale jeżeli jest !prawdziwy! a nie wyssany z palca. Wierzysz w to, że 1-metrowy hustler ma taki sam zysk jak Magnum at 72 lub alan 9+? Albo antena SUNKER CB -1 z zyskiem 3 dB

Bzdury jakich mało. Nawet jeżeli wszystkie te dane wyżej przytoczone są prawdziwe to najlepiej wziąć je sobie i porównać. Wtedy wyjdzie na jaw, że magnum i 9+ miażdżą hustlera pod każdem względem, a sunker to wogóle nie liczący się gracz.

Kupując antenę należy kierować się jej długością, jakością wykonania i konstrukcją (dop. stratne/transformatorowe/helikal). Tutaj napiszę, że pod względem jakości wykonania najlepiej wypadają sirio i sirtel natomiast na drugim końcu jest przede wszystkim sunker. Osławiony president robi bardzo słabe anteny w stosunku do ceny jaką za nie rząda.

_________________
Czerwone i bure


Tytuł:
Post Wysłano: 15 lut 2007, 14:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 15:10
Posty: 157
GG: 0

Jester oczywiście pisząc 1/9 fali, pisałem to z głowy i chodziło mi o długość rzeczywistą - jak wiadomo fala CB ma 11m, więc jaki ułamek tego stanowi antena +- 1m?? reszta, i podawanie np. 5/8 fali przy antenie mobilowych to podawanie tego co niby daje cewka...

Harry_man, dalej napisałem że owszem, jest zysk - minimalny ale zawsze. Chodziło mi jednak o to co podkreślasz że producenci ściemniają podając dla anteny 30cm zysk +4 lub więcej dbi.
jednym zdaniem: chodzi mi cały czas dokładnie o to o czym piszecie w postach poprzedzających mój. chwyt marketingowy...
myśli mamy te same :) pozdro :D


Tytuł:
Post Wysłano: 15 lut 2007, 15:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
jak wiadomo fala CB ma 11m, więc jaki ułamek tego stanowi antena +- 1m?? reszta, i podawanie np. 5/8 fali przy antenie mobilowych to podawanie tego co niby daje cewka...
Wszystkie anteny mobilowe są ćwierćfalówkami "skracanymi" za pomocą cewki. Są też pełne 1/4 na samochody, ale to rzadkość u nas niespotykana. Obecnie sam czekam na taką z Niemiec.

_________________
Czerwone i bure


Tytuł:
Post Wysłano: 15 lut 2007, 15:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 15:10
Posty: 157
GG: 0

dokładnie... :)


Tytuł:
Post Wysłano: 23 lut 2007, 19:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 lut 2007, 17:34
Posty: 6

chudy mam pytanko? mam unidena 510 i antene lemm at 1700 zamontowana na stale na klapie bagaznika w fiacie siena i sciaga mnie to z jakis 6-7 km swr ma ok. 1.4 . dalo by rade cos zrobic zeby lepiej odbieralo moze kabel lub antene jakas lepsza. Z gory dzieki pozdro


Tytuł:
Post Wysłano: 23 lut 2007, 19:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 wrz 2006, 16:50
Posty: 1136

Może nie masz masy doprowadzonej.


Tytuł:
Post Wysłano: 23 lut 2007, 19:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 sty 2006, 16:05
Posty: 839
Samochód: kadetem tera

Cytuj:
swr ma ok. 1.4
Swr jest dobry czyli masa jest. Spróbuj porzyczyć od kogoś antene magnesową i spróbować wtedy może to po prostu wina radia a nie anteny :wink:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=YTdDuklzIxk

"MAM WYJE BANE NA TIRY!"


Tytuł:
Post Wysłano: 23 lut 2007, 20:00

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 lut 2007, 17:34
Posty: 6

z tego co wiem to magnesowki sa mniejszego zasiegu hociaz moze sie myle mysle ze to antena


Tytuł:
Post Wysłano: 23 lut 2007, 20:04
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 sty 2006, 16:05
Posty: 839
Samochód: kadetem tera

Cytuj:
z tego co wiem to magnesowki sa mniejszego zasiegu hociaz moze sie myle mysle ze to antena
Ja mam lemm-a 1500 i z alanem 100+ udało się uzyskać zasięg 10km to mało jak na otwartą przestrzeń i nadawanie z domu.
Pobróbuj z inną anteną i antene z innym radiem i wkońcu sam dojdziesz do tego co jest problemem :wink:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=YTdDuklzIxk

"MAM WYJE BANE NA TIRY!"


Tytuł:
Post Wysłano: 23 lut 2007, 20:09

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 lut 2007, 17:34
Posty: 6

czasami uda mi sie uslyszec tez kogos z 8km a kidys nawet gadalem z gosciem z15km tylko ze on mial wiecej mocy na radiu


Tytuł:
Post Wysłano: 13 lip 2007, 23:21

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 lip 2007, 17:07
Posty: 43

Witam Kolegow:)
Sluchajcie... jezeli kupie Antene np. President ML 145 To musze ja stroic? I Kazda inna trzeba? Jak Kupie i zamontuje bez strojenia co sie stanie?
Pomozcie bo Jestem w tym laikiem... ;(


Tytuł:
Post Wysłano: 14 lip 2007, 0:03
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
Sluchajcie... jezeli kupie Antene np. President ML 145 To musze ja stroic? I Kazda inna trzeba? Jak Kupie i zamontuje bez strojenia co sie stanie?
Jeżeli antena będzie sprawna i połączona z wystarczającą ilością przeciwwagi (blachy - karoserii samochodu) to nic nie trzeba stroić. W praktyce jednak mogą się pojawić jakieś drobne uchybienia, i warto byłoby je wyeliminować, bo mogą doprowadzić do spalenia końcówki mocy w radiu.
Najlepiej jest po prostu podłączyć sprzęt pod reflektometr i sprawdzić SWR. Jeżeli jest większy od 3 to trzeba stroić. Między 2 a 3 warto poprawić, ale w ostateczności jak się nie będzie długo nadawać to nic nie powinno się stać. Do 2.0 wynik jest akceptowalny i można spokojnie zostawić.
Co do samego sprawdzania SWR i strojenia - jeżeli nigdy nie miałeś z tym doczynienia to warto znaleźć osobę która miała i sama to zrobi (ewentualnie pokaże Ci jak to zrobić). Zwykle to tylko wsunięcie/wysunięcie promiennika z cewki. Czasami jednak trzeba go trochę przyciąć.

Z tanimi antenami należy bardzo uważać. Nie dawno sprawdzałem koledze SWR w hustlerze i wyszedł na poziomie 1.1 - 1.5. Po czasie jednak końcówka mocy strzeliła i radio przestało nadawać. Okazało się, że po bardzo intensywnej ulewie woda dostała się do wnętrza anteny i narobiła tam niemałego spustoszenia (w hustlerze cewka nawinięta jest na kawałek tektury :] ). Myślę jednak, że z ML-145 nie powinno być takich problemów :wink:

_________________
Czerwone i bure


Tytuł:
Post Wysłano: 14 lip 2007, 8:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 lip 2007, 17:07
Posty: 43

Harry_man Aha rozumiem:) dzieki za odpowiedz:)
Czyli dla spokoju lepiej ja zestroic i miec spokoj... no nigdy nie mialem do czynienia z SWR wiec chyba normalnie podjade ja podstroic i tyle:)
Mysle zeby kupic ML 145 :) Pozdrawiam:)


Tytuł:
Post Wysłano: 14 lip 2007, 8:18

TurO-TranS przede wszystkim musisz ją zamontować w miejscu, w którym będzie zapewniała maksimum promieniowania. Na szczycie dachu auta, z dala od innych anten, części metalowych - niemożliwe będzie późniejsze jej zestrojenie. Jeśli jest to antena montowana na stałe musi mieć bardzo dobry kontakt elektryczny z masą pojazdu.
Każda antena MUSI być zestrojona z nadajnikiem, gdyż w przypadku niezestrojenia anteny do toru nadawczego nadajnika w linii zasilającej (kablu) powstają tzw. fale odbite które wracając do nadajnika mogą spowodować poważne uszkodzenie nadajnika, co wiąże się z późniejszą kosztowną jego naprawą.
Anteny stroi się poprzez wysuwanie i wsuwanie części promieniującej a właściwe zestrojenie sprawdza się przyrządem tzw. reflektometrem.


Tytuł:
Post Wysłano: 14 lip 2007, 8:22

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 lip 2007, 17:07
Posty: 43

Jester To wiem ze musibyc w najwyzszym punkcie... i akurat bedzie na dachu.Antenka bedzie na magnes:) A moge np. kupic zestawik i zestroic na innym samochodzie a potem przelozyc do mojego?
Wiem na czym polega strojenie na wysunieciu lub wsuwaniu w cewce;) Pozdrawiam:)


Tytuł:
Post Wysłano: 14 lip 2007, 8:33

Generalnie zasada jest taka, że powinno się przy każdej zmianie miejsca montażowego anteny skontrolować zestrojenie anteny. Antena jest dostrojona do nadajnika, lecz wokół niej mogą pojawić (przy zmianie miejsca zamontowania) np. inne anteny (radioodbiornik samochodowy), również powierzchnia dachu, na którym będzie montowana antena może mieć wpływ na zestrojenie anteny.
Osobiście miałem przypadek, gdy antena montowana na dachu była ustawiona pod kątem ok 50st. do płaszczyzny dachu i tak została zestrojona. Później przy zwiększeniu kąta do ok. 80st. znów musiałem ją stroić.


Tytuł:
Post Wysłano: 14 lip 2007, 8:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 lip 2007, 17:07
Posty: 43

Aha rozumiem:) Dzieki Dzieki:):)
Pozdrawiam:)


Tytuł:
Post Wysłano: 14 lip 2007, 10:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
Każda antena MUSI być zestrojona z nadajnikiem
Jester - przecież sam później piszesz, że zestrojenie anteny zależy od miejsca montażu, więc po co wprowadzasz kogoś w błąd mówiąc, że stroi się do nadajnika?
Poprawnie ustawiona antena będzie działać niezależnie od radia do którego będzie podłączona (oczywiście mówimy o paśmie CB)

_________________
Czerwone i bure


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: