Autor
Wiadomość
Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 15:50

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 lut 2005, 15:10
Posty: 157
GG: 0

Cytuj:
chudy napisał:
do tego nowy kabel najlepiej RG58 i będzie grało...


dlaczego najlepiej rg58?
Bo jest gruby, i moim zdaniem dobry na bazę. Ot tak mi się napisało, choć z kablami zbyt dużo nie kombinowałem... czy to źle?


Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 15:53

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

nie, nie źle. ale rg58 to najtańszy, najprostrzy fider. i jest cienki. gruby to rg213. ma dużo mniejsze tłumienie, więc na bazę jest bardziej optymalny.

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 16:20

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 cze 2007, 20:50
Posty: 16
Lokalizacja: Szydłowiec k. Radomia

Pewnie chodzi o taki kabel: http://www.cb-radio.info.pl/sklep/wtycz ... id,64.html
Prawda to, że jak połącze Cb z anteną takim kablem, to obejdzie się bez strojenia miernikiem SWR?

_________________
;-) A mi się marzy kierowcy życie, wielkie auto.... Pozdro dla wszystkich kierowców. ;-)


Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 17:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 paź 2005, 22:31
Posty: 1147

Nie kolego,gruby kabel stosujemy gdy odległość od radia do anteny jest duża.Robimy to aby uniknąć strat w przesyle.Jeżeli będziesz mieszkał w bloku 4-ro piętrowym,na parterze a antenę umieścisz na maszcie na dachu,to po drodze kupę stracisz na tłumieniu tak jak napisał Góral.W przypadku anteny w aucie nie ma to znaczenia.

_________________
"CHCĘ UMRZEĆ WE ŚNIE JAK MÓJ DZIADEK, A NIE KRZYCZĄC JAK JEGO PASAŻEROWIE."


Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 17:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 cze 2007, 20:50
Posty: 16
Lokalizacja: Szydłowiec k. Radomia

To jaki kabel najlepiej kupic, jeżeli odleglosć anteny od radia wynosi okolo 10-15 metrów??

_________________
;-) A mi się marzy kierowcy życie, wielkie auto.... Pozdro dla wszystkich kierowców. ;-)


Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 19:29

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 lis 2007, 22:12
Posty: 38
Lokalizacja: Lublin-okolice

ja uważam ze to ściema z tą ntenko od zwykłego radia co prawda nie probowałem muszę przyznać ale z doświadczenia które posiadam wiem ze to niema prawa bytu wiec możesz pisać co chcesz ale ja w takie bajki nie uwiężę a jeżeli wy w takie coś wierzycie to jestem zaszokowany ale cóż jak tak chcecie to tak sobie zróbcie !!!!!

_________________
"Nie jeździmy po to by się zabić, lecz po to by zyc

"Nie zazdrość synu tego chleba, to nie są drzwi do nieba!"


Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 20:22

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 paź 2005, 22:31
Posty: 1147

Zampol,miałem kolegę,był adiunktem na Politechnice Śląskiej w Gliwicach,jako pracownik dydaktyczno-naukowy wykładał i projektował sieci wysokiego napięcia a jego hobby to anteny.Z radiomagnetofonu samochodowego zrobiliśmy radio nasłuchowe w paśmie strzeżonym a antena była z kabla symetrycznego i wisiała w oknie.Odbierałem radiowozy z odległości do 25km.Logicznie to nie jest wytłumaczalne a jednak można.

_________________
"CHCĘ UMRZEĆ WE ŚNIE JAK MÓJ DZIADEK, A NIE KRZYCZĄC JAK JEGO PASAŻEROWIE."


Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 20:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 lis 2007, 22:12
Posty: 38
Lokalizacja: Lublin-okolice

ok kolego DRIVER1965 jak najbardziej sie z tobą zgodzę ciężko to wytłumaczyć ale tak jak napisał kolega ze ma to przy zwyklej antence i mu to tak chodzi to nie wieże ze on tez jest taki łepski jak twój kumpel i coś takiego jest w stanie zrobić zęby nie uszkodzić CB mi tu nie chodzi oto żeby kogoś zjechać ze on ma tak a nie inaczej bo co chodzi o mnie to może mieć do drzewa podłączone jak mu sie uda tylko żeby uświadomić innym ze to nie jest dobre i złe sie może skończyć dla CB tylko oto mi chodzi pozdrawiam

_________________
"Nie jeździmy po to by się zabić, lecz po to by zyc

"Nie zazdrość synu tego chleba, to nie są drzwi do nieba!"


Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 21:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 paź 2005, 22:31
Posty: 1147

Nie no,to jest luzna dyskusja,nikt tu nic złego nie pisze.Już pisałem kiedyś o tym,stroiłem antenę kumplowi i za cholerę nie chciała rabotać,jak się za to zabrałem,to okazało się że nadmiar kabla miał zwinięty w krążek pod tapicerką i zrobiła się cewka.
Nadmieniam ze nie jestem fachowcem w tej dziedzinie,to było kiedyś takie małe hobby,tak jak teraz internet.

_________________
"CHCĘ UMRZEĆ WE ŚNIE JAK MÓJ DZIADEK, A NIE KRZYCZĄC JAK JEGO PASAŻEROWIE."


Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 21:20

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

Cytuj:
Pewnie chodzi o taki kabel: http://www.cb-radio.info.pl/sklep/wtycz ... id,64.html
Prawda to, że jak połącze Cb z anteną takim kablem, to obejdzie się bez strojenia miernikiem SWR?
różnica między tym kablem, a każdym innym 50ohm'owym jest taka że mają różne tłumienie. mając zestrojoną antenę nie ma znaczenia dla swr jakiego kabla używamy (o ile ma on 50ohm impedancji falowej).
ale niezależnie od przewodu, każdą nową antenę stroimy.
Cytuj:
ć ale tak jak napisał kolega ze ma to przy zwyklej antence i mu to tak chodzi to nie wieże ze on tez jest taki łepski jak twój kumpel i coś takiego jest w stanie zrobić zęby nie uszkodzić CB
Zampol, uszkodzić radio możesz nawet przy sprawnej instalacji antenowej.
Kwestia, jak długo będziesz nadawał nonstop...
Znając umiar możesz nadawac nawet z widelca. Gdyby prawdą było że każde wciśnięcie nośnej bez anteny kończy się spaleniem stopnia końcowego, to serwisy nie nadążałyby z naprawami.
to raz.
dwa: słyszałeś kiedyś o takim urządzeniu jak maczer (matcher) lub skrzynka antenowa?
Cytuj:
To jaki kabel najlepiej kupic, jeżeli odleglosć anteny od radia wynosi okolo 10-15 metrów??
rg58 wystarczy, chociaż ja stosowałem już rg213. :mrgreen:

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Tytuł:
Post Wysłano: 22 gru 2007, 21:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 paź 2005, 22:31
Posty: 1147

Zampol, uszkodzić radio możesz nawet przy sprawnej instalacji antenowej. Góral,zapomniałeś dodać wyłączając Onwę.Żyję już troszkę na tym świecie,ale nigdy nie słyszałem żeby ktoś wypalił końcówkę mocy w Onwie. :D to jak Ruski sprzęt "gniotsia nie łamiotsia".

_________________
"CHCĘ UMRZEĆ WE ŚNIE JAK MÓJ DZIADEK, A NIE KRZYCZĄC JAK JEGO PASAŻEROWIE."


Tytuł:
Post Wysłano: 23 gru 2007, 14:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

Cytuj:
Góral,zapomniałeś dodać wyłączając Onwę.Żyję już troszkę na tym świecie,ale nigdy nie słyszałem żeby ktoś wypalił końcówkę mocy w Onwie. :D to jak Ruski sprzęt "gniotsia nie łamiotsia".
ja znam takich magików... :mrgreen:
ale oni potrafili popsuć nawet kulkę do łożyska :lol:

ja natomiast osobiście podpinałem cobrę 19+ (nie mylić z DX IV) odwrotnie do prądu. a ponieważ nie miałem bezpiecznika po drodze do akumulatora, rozgrzałem kabel zasilający do czerwoności. A dioda zabezpieczająca nie puściła i radio przeżyło :mrgreen:

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Tytuł:
Post Wysłano: 23 gru 2007, 23:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 wrz 2006, 3:24
Posty: 109
GG: 6579088
Samochód: Mercedes W124 200D
Lokalizacja: Wałbrzych

Cytuj:
nigdy nie słyszałem żeby ktoś wypalił końcówkę mocy w Onwie
A mnie sie udało miałem radyjko zamontowane w domu nic nie zestrojone z anteną, pochodziło jeden dzień i szlak trafił... naprawa 60zł


Tytuł:
Post Wysłano: 05 sty 2008, 11:20

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 sty 2006, 20:24
Posty: 61
Lokalizacja: Lipki Wilekie k/Gorzów Wielkopolski.

Mój problem z anteną polega na tym że zamontowałem antenę na uchwycie i byłem w serwisie CB ja zestroić. Po jakimś czasie SWR na radiu pokazuje mi "3" zamiast "1".

Na czym polega problem ze zmiana SWR?? Kabel gdzieś mi się przerwał czy problem leży w radiu lub antenie??

Z góry dzięki!!

_________________
A ja Vole VOLVO!!!!!


Tytuł:
Post Wysłano: 05 sty 2008, 12:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 cze 2007, 20:50
Posty: 16
Lokalizacja: Szydłowiec k. Radomia

Witam, mam już antene bazowa 5/8 fali. Bylem w serwisie CB i koleś mi powiedzial, że takich anten nie trzeba stroić. I teraz sam nie wiem, czy pytac gdzie indziej, czy zakladac antene i dać sobie spokoj ze strojeniem?

prosze o porady :lol:

_________________
;-) A mi się marzy kierowcy życie, wielkie auto.... Pozdro dla wszystkich kierowców. ;-)


Tytuł:
Post Wysłano: 05 sty 2008, 18:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

Cytuj:
Witam, mam już antene bazowa 5/8 fali. Bylem w serwisie CB i koleś mi powiedzial, że takich anten nie trzeba stroić. I teraz sam nie wiem, czy pytac gdzie indziej, czy zakladac antene i dać sobie spokoj ze strojeniem?
prosze o porady :lol:
uzasadnił jakoś tę rewelację?
qrna, kolejny "serwisant" posiadający "sprzęt pomiarowy" za 30pln z allegro, lutownicę i nożyczki do cięcia kabla...
zmień Kacper serwis, bo ten koleś nie ma bladego pojęcia o antenach.

jeśli producent to przewidział, to stroimy KAŻDĄ antenę. antena bazowa nie jest tu wyjątkiem.

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Tytuł:
Post Wysłano: 05 sty 2008, 20:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 cze 2007, 20:50
Posty: 16
Lokalizacja: Szydłowiec k. Radomia

Cytuj:
uzasadnił jakoś tę rewelację?

Powiedział tylko, że anten bazowych nie trzeba stroić i nic wiecej. W poniedzialek pojde do innego serwisu i zobacze co tam powiedzą na ten temat.

_________________
;-) A mi się marzy kierowcy życie, wielkie auto.... Pozdro dla wszystkich kierowców. ;-)


Tytuł: Re:
Post Wysłano: 09 sty 2008, 16:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:49
Posty: 77
GG: 1
Samochód: TOYOTA HiAce
Lokalizacja: 100lica

Cytuj:
Cytuj:
uzasadnił jakoś tę rewelację?

Powiedział tylko, że anten bazowych nie trzeba stroić i nic wiecej. W poniedzialek pojde do innego serwisu i zobacze co tam powiedzą na ten temat.
no i co powiedział?

_________________
Tomek Zagóra
toyota hiace
dnt carat, cte boston
kanał lokalny #32FM; wywołanie: Góral


Post Wysłano: 16 sty 2008, 14:52

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 sty 2008, 18:45
Posty: 7

Witam!
Dostałem ostatnio nowy ciągnik Man na montaż radia.
Przyjrzałem sie mu i ku mojemu zdziwieniu kabina jest cala z jakiegoś plastiku.
Pytanie moje jest takie:
jaka i gdzie najlepiej zastosować antenę coby sie pod mostami mieścić i dobrze słyszeć.
Dodam jeszcze ze oryginalna antena jest na dach taka krotka ale mały zasięg jest na niej.
Pozdr.Roman
błędy poprawiłem / Jacek


Post Wysłano: 16 sty 2008, 17:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 sty 2006, 16:05
Posty: 839
Samochód: kadetem tera

Po pierwsze naucz się pisać :)
Po drugie co to za man że kabina jest z plastiku?

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=YTdDuklzIxk

"MAM WYJE BANE NA TIRY!"


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: