Strona 1 z 1 [ Posty: 16 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 30 lip 2011, 11:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2007, 19:30
Posty: 95
Lokalizacja: Białystok

Witam koledzy.Mam problem posiadam naczepę wywrotkę na osiach safa (bębny).Po zrobieniu remontu generalnego hamulców grzechotki nie chcą się same regulować i po krótkim czasie się rozregulowują. Dodam ze przed remontem działały poprawnie.Słyszałem ze dźwignie rozpieraka należny odpowiednio zamontować żeby działała poprawnie.Proszę niech mi ktoś wytłumaczy o co w tym wszystkim chodzi?


Post Wysłano: 31 lip 2011, 13:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 maja 2011, 16:44
Posty: 45
GG: 0
Samochód: scania

A przypadkiem jak robiliście hamulce to nie cofaliście grzechotek aby zdjąć bębny? Jeśli tak to grzechotki do wyrzucenia.


Post Wysłano: 31 lip 2011, 15:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2007, 19:30
Posty: 95
Lokalizacja: Białystok

Witam.Cofalismy bo inaczej nie dalo rady.ale to moglo byc przyczyna ich uszkodzenia????


Post Wysłano: 01 sie 2011, 10:05
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 wrz 2006, 20:07
Posty: 162
GG: 958060
Lokalizacja: Żywiec

Według mnie przy regulatorach hamulców nie ma co kombinować i oszczędzać. Jeśli się zepsuły to jak najszybciej je wymień. Sam niedawno miałem problem z samoregulującymi się grzechotkami tyle tylko, że na bębnach BPW. Poprostu nie dało się ich ustawić, same się podciągały, bardzo grzało hamulce, trochę ściągało szczególnie na śliskim, a wkońcu okazało się że w 2 mies. spaliło nowe okładziny.
Według mnie najlepsze są ręczne. Po pierwsze są dużo tańsze ok. 100zł za sztukę, a wejść pod naczepę i podregulować raz na jakiś czas to chyba nie jest zbytni wysiłek. Ja jeżdżę akurat z przyczepą na obrotnicy, więc dobre jest to że na zimę mogę sobie popuścić przód, żeby nie łamało mnie na śliskim przy mocniejszym hamowaniu.
Aha, co do marki to polecam Haldex-y, dobra jakość, a tylko parę złotych droższe od chińskich podróbek.


Post Wysłano: 01 sie 2011, 12:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 mar 2011, 21:01
Posty: 277
GG: 0

Ja też ja się uszkodzą automaty to wymieniam na ręczne bo ja chcesz żeby automat dobrze regulował to nie możesz mieć większych luzów na wałkach.A co do cofania grzechotek to jak masz duży opór przy cofaniu to jest dobrze i ma chodzić,a kolega co mówi że nie wolno cofać niech zdradzi jak sciąga bęben z rantem no chyba że zbija całą grzechotkę.


Post Wysłano: 02 sie 2011, 20:49

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 maja 2011, 16:44
Posty: 45
GG: 0
Samochód: scania

Właśnie zbijam grzechotkę. W niektórych BPW można cofać automaty Wciska się kluczem pierścień i można kręcić do woli tak jak w manualu. Ale w SAFie z takimi się nie spotkałem i przeważnie jak grzechotka była cofnięta to za jakiś czas była do wymiany


Post Wysłano: 16 sie 2011, 21:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 mar 2008, 16:34
Posty: 712
Lokalizacja: SM

Witam
Miałem również, a właściwie nadal mam problem z hamulcami w safie.
Nie można było ich wyregulować, 3 opony już przyhamowane... Przejrzałem wszystkie zawory, no i nic. Siłowniki również - zero efektu.

No i teraz, czy te samoregulatory mogły paść dopiero po jakimś czasie? Tzn po kupnie naczepy robiłem jej generalny przegląd osi. Poskładałem wszystko i z 10 misięcy latało wsio ok. Dopiero po prawie roku pojawił się problem z hamulcami. Tylko jakby to były samoregulatory to od razu chyba by w kule leciało? :/


Post Wysłano: 17 sie 2011, 13:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Pytanie w tym safie jaki system masz hamulcowy halldex czy wabco jeśli halldex to bym poszukał przyczyny w zaworach/elektronice od absu

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 23 sie 2011, 22:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 mar 2008, 16:34
Posty: 712
Lokalizacja: SM

Witam ponownie,
Z tego co patrzyłem po zaworach - knorr bremse.


Post Wysłano: 15 maja 2019, 20:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2007, 23:29
Posty: 1596
GG: 0
Lokalizacja: wielkopolska

Wytłumaczy ktoś jak się reguluje samoregulujące grzechotki ??

_________________
---------------------------------------
7xMAN 2xIVECO 1xVOLVO
---------------------------------------


Post Wysłano: 15 maja 2019, 20:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Jeśli dobrze pamiętam to powinny się same uregulować, choć dobrze jest dokręcić aż zacznie hamować czyli aż poczujesz opór na śrubie, i cofnąć ok 1/4 obrotu aż koło zacznie się lekko kręcić.

Jeśli samoregulator wymaga regulacji, to znaczy że wymaga wymiany, tak z innej beczki...

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 15 maja 2019, 23:27
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Dokładnie tak jak pisze Kierownik

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 16 maja 2019, 19:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2007, 23:29
Posty: 1596
GG: 0
Lokalizacja: wielkopolska

Cytuj:
Jeśli dobrze pamiętam to powinny się same uregulować, choć dobrze jest dokręcić aż zacznie hamować czyli aż poczujesz opór na śrubie, i cofnąć ok 1/4 obrotu aż koło zacznie się lekko kręcić.

Jeśli samoregulator wymaga regulacji, to znaczy że wymaga wymiany, tak z innej beczki...
Chce założyć nowe, bo stare się nie regulują i właśnie pytanie jak wyregulować samoregulator by poprawnie regulował luz.
O regulacje samej grzechotki wybaczcie ale bym nie pytał

_________________
---------------------------------------
7xMAN 2xIVECO 1xVOLVO
---------------------------------------


Post Wysłano: 16 maja 2019, 19:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Tak jak napisał Kierownik będzie szybciej po założeniu nowej grzechotki.
Przy sprawnej grzechotce jest tak samo jak przy hamulcach tarczowych.
Po kilkakrotnym naciśnięciu na pedał hamulca, grzechotka sama powinna wykasować luz jaki występuje po cofnięciu szczęk hamulcowych od bębna hamulcowego.

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 16 maja 2019, 21:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

w pudełku w komplecie masz instrukcje w jakim położeniu powinien znajdować się "stały element"przykręcony do pojazdu.
jeżeli założysz to prawidłowo i z ręki wyregulujesz grzechotkę to automat załatwi resztę.
nie wiem jakie masz tam grzechotki ale jak chcesz by to działało to zamontuj dokładnie z takim samym numerem katalogowym.
kiedyś szukałem Haldexa o konkretnym numerze ale był już wycofany z produkcji i miałem spory kłopot by dokupić zamienniki, a w katalogu co 3-4 była "prawie" taka sama :D .

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 18 maja 2019, 1:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 10 sie 2007, 23:29
Posty: 1596
GG: 0
Lokalizacja: wielkopolska

Cytuj:
w pudełku w komplecie masz instrukcje w jakim położeniu powinien znajdować się "stały element"przykręcony do pojazdu.
O to mi właśnie chodzi.
Osie safa, a że mam serwis fabryczny SAF pod ręką to pewnie się chyba skończy na wizycie u nich - 1 roboczo h i sprawę załatwią ...

_________________
---------------------------------------
7xMAN 2xIVECO 1xVOLVO
---------------------------------------


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 16 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: