Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 13 sty 2010, 12:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2009, 14:06
Posty: 4
GG: 10045859
Samochód: Scania

Witam.Proszę o pomoc.Moje auto stanęło w Niemczech i nie może ruszyć.Jest to scania w opticrusie 2005r.Kierowca stanął na 12 biegu i nie da się przełączyć ani na manuala ani na automacie nic zrobić.Wyskoczył mu następujący komunikat ''Clutch down".Bardzo proszę o szybką pomoc!


Post Wysłano: 13 sty 2010, 14:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 lis 2008, 15:19
Posty: 353
GG: 3745303
Samochód: VOLVO FH12, 420.

Komunikat "Clutch down" w prostym tłumaczniu że padło sprzęgło. Jeśli już komputer to wykrył, to raczej nie pozwoli włożyć żadnego biegu, aby nie uszkodzić skrzyni.
Coś mi sie wydaje, że czeka Cie holowanie.


Post Wysłano: 13 sty 2010, 14:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 sty 2007, 20:02
Posty: 494
GG: 2172953
Samochód: najlepszy samochód świata. Służbowy
Lokalizacja: Oslo / Gdańsk

Cytuj:
Komunikat "Clutch down" w prostym tłumaczniu że padło sprzęgło. Jeśli już komputer to wykrył, to raczej nie pozwoli włożyć żadnego biegu, aby nie uszkodzić skrzyni.
Coś mi sie wydaje, że czeka Cie holowanie.

Akurat ten komunikat, w automatach scanii, znaczy "sprzęgło w dół" czyli trzeba wcisnąć sprzęgło.
Scania4ever, nie napisałeś za wiele szczegółów, ale domyślam się, że kierowca zgasił silnik, przestawił "rączkę" od biegów na N, i ponownie próbował odpalić silnik i ruszyć ?
Może właczył się tryb sprzęgła? Wtedy trzeba biegi zmieniać ręcznie, i każdą zmianę "zatwierdzić" wciśnięciem i puszczeniem sprzęgła. W mojej scanii tak się czasem robiło samo z siebie. Pomagało zatrzymanie, zgaszenie i włączenie silnika ponownie.
Niech kierowca zajrzy do instrukcji obsugi skrzyni. Powinno byc tam opisane, jak włączyć tryb awaryjny skrzyni, i jechać dalej. W mojej instrukcji od czwórki jest opis tego.

_________________
Pozdrawiam - Łukasz
Był DAF XF 105.510 SSC 6x2 <- Kto śmiał to usunąć? :(
Mam uczulenie na dzieci Neo, i pseudokierowców z prawego fotela!


Post Wysłano: 13 sty 2010, 15:16

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 lis 2008, 15:19
Posty: 353
GG: 3745303
Samochód: VOLVO FH12, 420.

Specem od scani z opticruise nie jestem. Może się myle, ale pierwsze co mi sie nasuneło to awaria sprzęgła.
Co do tłumaczenia komunikatu można by się spierać godzinami.


Post Wysłano: 13 sty 2010, 19:45
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:17
Posty: 692
GG: 8426213
Samochód: Scania R420
Lokalizacja: Bochnia

To samo stało się w naszej Scanii 2 tygodnie temu. Na przejeździe kolejowym nagle komputer wrzucił sobie 12sty bieg, kierowca wcisnął sprzęgło żeby nie zadławić auta. Na szczęście było lekko z górki więc auto się stoczyło z przejazdu. Kierowca stał z wciśniętym sprzęgłem przez 20 min, ponieważ ze skrzyni uciekało gdzieś powietrze. Po naszym przyjeździe i przysłuchaniu się syku, stwierdziliśmy że pewnie jakiś zawór. Po chwili skrzynia sama z siebie przestała syczeć i przeszła w tryb neutralny. Lecz komunikat dalej się świecił. Zdecydowaliśmy że kierowca zjedzie na bazę (10 km) na ręcznym przełączaniu biegów, ponieważ automat nadal nie zmieniał biegów. Po zjeździe na bazę kierowca zgasił auto, lecz z ciekawości zapalił je jeszcze raz i okazało się że wszystko wróciło do normy. Auto poleciało w trasę i do dziś problem się już nie powtórzył. Problem zapewne tkwił w zamarznięciu któregoś elementu pneumatycznego skrzyni, ponieważ po jej rozgrzaniu wszystko zaczęło chodzić.


Post Wysłano: 17 sty 2010, 13:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 gru 2009, 14:06
Posty: 4
GG: 10045859
Samochód: Scania

No niestety cholowanie bylo konieczne i drogie (700euro..)W serwisie wymienili zawór i auto śmiga.Dzięki za rady!


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 6 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: