Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 sty 2007, 23:26
Posty: 24
Lokalizacja: Zgierz

Witam

Mam mały temat do omówienia, dzisiejszego dnia mój kolega wybrał się z Łodzi do Rzeszowa. Pojazd to autko dostawcze do 3,5t mała Toyotka Hiace DMC razem 3T jako, że nie udało mu sie całego towaru zmieścić w aucie zaczepił sobie do niego małą przyczepę towarową DMC 750 kg bez hamulca, praktycznie powinno mu do całości wystarczyć prawo jazdy kat. B teoretycznie NIE - ale nie to jest przedmiotem sprawy.

Pod Rzeszowem - już na pusto został zatrzymany przez Służbę Celna - ogólnie wszystko OK, ale dopatzryli sie braku Winetki no i chyba mieli rację bo jak sobie zsumujemy DMC wychodzi nam ponada 3,5 T a nawet 3,75 T Winetka musi być a jej nie ma. Finał jest taki, że został ukarany mandatem czy jak to tam nazwać 3,000 zł mało nie jest.

Wiem, że oni mają rację i są najmądrzejsi ale czy da się jakoś ułaskawić biednego młodziana, czy ktoś strzelił podobną głupote. Fakt jest taki, że chłopaczyna tak naprawdę nie ma pojęcia o transporcie drogowym i przepisach jemu towarzyszących podobnie cała firma w której pracuje nie zajmuje się transportem to i pojęcia nie mają (po tej historii miałem tel. od szefowej z zapytaniem jak ja jeżdzę i czy naklejam i była ździwiona, że tak a zarazem się mi dostało, że jego nie uprzedziłem - jest takie powiedzenie "WIEDZA KOSZTUJE A JEJ BRAK DUŻO WIĘCEJ")
Podsumowując mogło się skończyć trochę gorzej kolega nie ma kat. B+E a ta masa już wymaga tej kat. i pozostaje nauczka na przyszłość, można było wydać 9zł na winetkę jednodniową a tak wyda się 333 razy więcej pieniążków.

Pytanko czy da się jakoś to odkręcić, czy rozłożyć na raty (chłopak nie zarabia za dużo).

Na zakończenie powiem, że poza nim kontrolowali inne pojazy m.in. dostało się VW Scharanowi i jakiejś terenówce z autem na lawecie, w ten sposób nasi celnicy wpompują do budżetu dużo pieniążków - Państwo Prawa. :D :D :D :D

Pozdrawiam

_________________
B, B+E, C+E, D ... już niedługo LECZ KTO WIE >>> ???


Tytuł:
Post Wysłano: 10 paź 2007, 23:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 mar 2007, 18:13
Posty: 554
GG: 1960440
Samochód: Citroen C5 tourer
Lokalizacja: Krotoszyn

Ja mam pewne watpliwości czy w ogóle służba celna ma kompetencje do kontrolowania samochodów pod tym kątem. Moim zdaniem od tego jest ITD i Policja. Polemizowałbym również na temat prawa jazdy, bo wedle mnie takim zestawem jak opisałeś spokojnie można jechać na kat. B - po to jest w kodeksie pojęcie "przyczepa lekka". Natomiast jeśli chodzi o "ułaskawienie" to tu już nie ma żadnych myków, jeśli podpisał mandat to koniec, jedyną opcją było nie podpisać - przyszedł mi do głowy pomysł bo wedle mnie było wyjście z sytuacji - nie podpisywac mandatu i poprosić o rozstrzygnięcie sprawy w sądzie Grodzkim, w czasie oczekiwania na rozprawę kupić sobie Winetę i poprosić sprzedawce aby wybił odpowiednią datę (myślę, że nie byłoby z tym prblemu) po czym przedstwić ją w sądzie i powiedziec, że jechało sie okazyjnie a winieta była kupiona tylko po prostu nie naklejona - sprawa otwarta, ale to jest jedynie mój pomysł jaki na szybko przyszedł mi do głowy

_________________
Heavy metal and heavy transport


Tytuł:
Post Wysłano: 10 paź 2007, 23:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lis 2006, 17:01
Posty: 233
GG: 0
Lokalizacja: Małopolska Nowy Targ KNT

Jeżeli niezaładowany samochód nie przekracza 3.5t, a po załadunku przekracza tą masę samochód powinien być również wyposażony w tachograf i należy go używać, za samo to już jest mandat, co do winietki nienaklejona winietka to tak jakby jej nie było. Z drugiej strony tak jakMatee pisze służba celna, nie ma chyba tak wysokich kompetencji do zajmowania się takimi sprawami. Nie dawno był podobny przypadek, tyle że ITD zrobiło nalot na busa z przyczepą i sprawa ma finał w sądzie, tam problemem było brak odpowiednich badań do kierowania pojazdami ponad 3.5 t i brak tacho.

_________________
TIR - Transport International Road


Tytuł:
Post Wysłano: 10 paź 2007, 23:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 wrz 2007, 10:01
Posty: 1208
Lokalizacja: Janów k.Częstochowy

Cytuj:
Ja mam pewne watpliwości czy w ogóle służba celna ma kompetencje do kontrolowania samochodów pod tym kątem. Moim zdaniem od tego jest ITD i Policja.
Zasadniczo Służba Celna może sprawdzić ci wszystko. Od paliwa po to co masz w schowku. Jakby mieli na wyposażeniu radary też pewnie by sprawdzali. Mnie jak kilkukrotnie kontrolowali to sprawdzali te same dokumenty co policja + ładunek + dokumenty ładunku.

Cytuj:
Polemizowałbym również na temat prawa jazdy, bo wedle mnie takim zestawem jak opisałeś spokojnie można jechać na kat. B - po to jest w kodeksie pojęcie "przyczepa lekka".
Pod warunkiem, że z tą "przyczepą lekką" nie przekracza DMC 3,5T.

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Straż pożarna Częstochowa


Tytuł:
Post Wysłano: 11 paź 2007, 0:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 mar 2007, 18:13
Posty: 554
GG: 1960440
Samochód: Citroen C5 tourer
Lokalizacja: Krotoszyn

Cytuj:
Pod warunkiem, że z tą "przyczepą lekką" nie przekracza DMC 3,5T.
Kiedyś była ostra kłotnia na forum o sposób interpretacji litery prawa. Ja nadal upieram sie, że na kat. B można jeżdzić - samochód DMC 3,5 + przyczepa 750kg. Tak samo uważam w przypadku kat C - samochód obojętnie ile + przyczepa 750kg. Rozmawiałem kiedyś z kolesiem króty woził świnie na solówce i za sobą ciągnął na przyczepce wagę - miał tylko C

_________________
Heavy metal and heavy transport


Tytuł:
Post Wysłano: 11 paź 2007, 8:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 sty 2007, 23:26
Posty: 24
Lokalizacja: Zgierz

Spotkałem się dziasiaj w pracy z kolegą, mandat przyjął-podpisał ale na szczęście zapłaci mu firma. Kontrola była bardzo dokładna - ja sam nigdy takiej nie miałem:

* prawo jazdy (tylko się uśmiechneli - tu się udało)
* wineta ( tu finał znaby - bolesne 3000zł)
* towar na aucie (pochodzienie udokumentowane)
* psy (sprawdzali czy nie wiezie narkotyków)
* sprawadzenie paliwa (dawno mi tego nie sprawdzali)
* przegląd i OC (to standard)

Dobrze, że to nie firma przewozowa bo by go jeszcze z Tacho przetrzepali, a na busach wiadomo - młodych chłopaków ganiają do upadłego, z drugiej strony później młodziany się chwalą jak to długo jechali i się oko nie przymykało (ciekawe - do czasu).

_________________
B, B+E, C+E, D ... już niedługo LECZ KTO WIE >>> ???


Tytuł:
Post Wysłano: 11 paź 2007, 10:20

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 lut 2007, 23:39
Posty: 143
Lokalizacja: Wrocław

Matee ma rację jeśli chodzi o uprawnienia. Ponieważ brałem czynny udział w kłótni, o której wspominał (chyba nawet było ich kilka), to nie będę się powtarzał. Z drugiej strony pojawia się kłopot, bo i wśród kontrolujących interpretacja może być błędna, ale w kodeksie jest to jasno napisane. Krótko mówiąc: samochód o DMC <= 3,5 t + przyczepa lekka = kat. B.

_________________
A ja, jeżely pan pozwoly, z przyjemnością!!!


Tytuł:
Post Wysłano: 11 paź 2007, 13:46
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 wrz 2006, 23:43
Posty: 555
GG: 71830
Samochód: saicento z kratką
Lokalizacja: Bjalistoko

Z moich zasobów wiedzy wynika, że można jeździć na B autem DO 3,5 DMC + przyczepa 750kg., co po zsumowaniu może dać 4250 kg.

_________________
DAS IS DER UBERFALL!!!!
Jestem w kółku różańcowym WC, dbam o ojczysty język polski.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
... ale czy da się jakoś ułaskawić biednego młodziana, czy ktoś strzelił podobną głupote...
nie wiem dlaczego część kolegów traktuje pracę na stanowisku kierowcy jak zabawę lub przygodę bez żadnych konsekwencji.
ja od dłuższego czasu staram się przekazać, że praca kierowcy to ogromna odpowiedzialność.

na pytanie czy można byłoby takie niedopatrzenie odpuścić, odpowiadam że można ale trzeba się zastanowić nad skutkami.

młody człowiek zabiera się za coś o czym nie ma pojęcia, jeżeli całe to zajście zakończyłoby się bez kary utwierdziłoby tego chłopaka w mniemaniu, że faktycznie ta praca jest zabawą. że kierowca nie ponosi żadnych konsekwencji i może podejmować się rzeczy bez żadnego przygotowania się i zapoznania się z wymogami oraz ograniczeniami.


Ostatnio zmieniony 12 paź 2007, 9:44 przez Cyryl, łącznie zmieniany 1 raz.

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 sty 2007, 23:26
Posty: 24
Lokalizacja: Zgierz

Cytuj:
młody człowiek zabiera się za coś o czym nie ma pojęcia, jeżeli całe to zajście zakończyłoby się bez kary utwierdziłoby tego chłopaka w mniemaniu, że faktycznie ta praca jest zabawą. że kierowca nie ponosi żadnych konsekwencji i może podejmować się rzeczy bez żadnego przygotowania się i zapoznania się z wymogami oraz ograniczeniami.

Po wczorajszym dniu przyznam Ci całkowicie racje - nie ma co się żałować przynajmniej nie w przypadku podejścia jakie do tych tematów jest w mojej firmie. Gdzie to inspekorzy to złodzieje celnicy też i takie tam wyzwiska.
Jak wczoraj przytoczyłem szefowi cennik wykroczeń i rzędy wielkości z jakimi musi się liczyć w przypadku przewinień różnej rangi to ... dopiero usłyszałem :x . Rozmowa była krótka i nerwowa, zostałem podsumowany jako nienormalny i złodziej szkoda gadać. Szkoda, że kara nie była conajmniej dwa razy wyższa.

Zgodzę się z Cyrylem, że za kierownicę nie powinien siadać byle kto a służby niech wyłapują jak najwięcej takich prowizoryków, którzy myślą że są królami dróg. A spokój będą mieli Ci co na przepisach sie znają a przynajmniej starają się je respektować.

_________________
B, B+E, C+E, D ... już niedługo LECZ KTO WIE >>> ???


Tytuł:
Post Wysłano: 14 paź 2007, 10:18
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 sie 2007, 19:19
Posty: 385
GG: 0
Samochód: midlum

w gruncie rzeczy to miał fart,ponieważ poj. który przekracza masę całkowitą pow. 3.5t powinien być wyposarzony w tacho. powinien posiadać także wypis o transporcie na potrzeby własne. kara za brak winiety była uzasadniona. Jeśli chodzi o kupno winiety antydatowanej jest to praktycznie niemożliwe , chociażby ze względu na dokumenty wypełniane przy jej zakupie. Nie piszę tu o 'znajomościach'.


Tytuł:
Post Wysłano: 14 paź 2007, 10:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

no wlasnie, powiedzcie mi,

mam autko osobowe, dokladnie to terenowe, DMC 3490kg
czepiam do niego przyczepkę, raz jest to mała przyczepka 750 kilo,
raz laweta z również wlasnym albo nie wlasnym pojazdem /wyjazdy na rajdy/

to że musze mieć winete, to jasne

ale jak wygląda sprawa tacho i wypisach :>

jeśli auto jest zarejestrowane na osobe prywatną, to raczej wypis zbędny, bo to nie przedsiębiorstwo, ale z tachem rózne warianty juz słyszałem, ja wychodze z założenia ze pojazd nie przekracza DMC 3.5 tony wiec wyposażony być nie musi, ale w praktyce juz rózne historie słyszałem :/

Auto jest z 2002 roku.

_________________
Krzysiek


Tytuł:
Post Wysłano: 14 paź 2007, 18:18
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lis 2006, 13:56
Posty: 1310
GG: 1
Samochód: VOLVO
Lokalizacja: TSK

Auto użytkowane przez osobę prywatną, w celach prywatnych o masie DMC 7,5 t, nie wymaga tacho.

Poza tym ja miałem podobną sytuację z służbą celną w Katowicach ok. 23. Jechałem busem z przyczepą ( przyczepa to specjalistyczna zabudowa w prasę hydrauliczną, bardzo dziwacznie wygląda gdy jest oplandekowana). Skontrolowali mnie bardzo dokładnie : towar na samochodzie, dokumenty, WINIETE ! . Najciekawsze było to, że musiałem rozplandeczyć przyczepę, aoni dokładnie wświetle latarek oglądali moją prasę na niej zabudowaną.
Fart był taki, że nie pytali się o tachograf, którego nie ma.

_________________
Jak trza, to cofnę do przodu.
22.08.2016r. [*] Tomcio - przyjacielu, pamiętam.


Tytuł:
Post Wysłano: 14 paź 2007, 20:21

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 sty 2007, 23:26
Posty: 24
Lokalizacja: Zgierz

Cytuj:
Powinien posiadać także wypis o transporcie na potrzeby własne.
Tego nie wiedziałem ale trochę o tym słyszałem.

Jak to się załatwiało, miniejwięcej wiem że powinno się iść do starostwa czy urzędu i coś tam zapłacić około 500zł, jak się ma auto w firmie na użytek własny. Żadnych takich dokumentów nie mam a wiem, że powinny być one załatwione. Może ktoś bardziej przybliżyć ten temat ???

No i jeszcze to co piszesz, że auto powinno mieć w dowodzie wpis o tym, że jest używane na potrzeby własne - czyli dla mnie to wygląda tak, że pracuje w firmie co przewozi swój towar to tu to tam nie pobierając za to, żadnych opłat, żeby nie zarabiać na transporcie (tak jak w rozporządzeniu 561 chodzi o tacho) , ewentualnie transportuje sobie różne klamoty jako zatrudniony na stanowisku zaopatrzeniowiec.

_________________
B, B+E, C+E, D ... już niedługo LECZ KTO WIE >>> ???


Tytuł:
Post Wysłano: 15 paź 2007, 21:00

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 sie 2006, 17:09
Posty: 159
Lokalizacja: RYPIN

Cytuj:
Auto użytkowane przez osobę prywatną, w celach prywatnych o masie DMC 7,5 t, nie wymaga tacho.
Przykro mi to stwierdzic ,ale mylisz sie kolego :!: sam jestem włascicielm Stara i nie mam działalnosci ,jestem zupełnie osobą prywatną w swietle prawa i mimo to ,ze auto jest wykorzystywane do potrzeb wlasnych powinno mieć tacho :!: a dlaczego :?: Dlatego ,ze przekracza 3,5 t DMC :!: Rozmawiałem na ten temat z policjantem :?
Cytuj:

Z moich zasobów wiedzy wynika, że można jeździć na B autem DO 3,5 DMC + przyczepa 750kg., co po zsumowaniu może dać 4250 kg.
Z tym również nie moge sie zgodzić :!: Jeżeli zespół pojazdów przekracza DMC 3,5 t obowiazkowe jest posiadanie kat. min. B+E (jeżeli pojazd ciągnący jest zarejestrowany do 3,5 t) ,poza tym obowiazkowa jest winieta,tachograf i jezeli auto pracuje w firmie zaswiadczenie na przewozy wlasne :!: Zajumje sie tym w firmie gdzie pracuje i tak jest prawidłowo. Skąd to wiem :?: Zatrzymałem sie przy kontroli ITD i poprostu sie zapytałem - krokodyle wszytsko wytłumczyły ,wam też radze.

_________________
BEZ GWIAZDY NIE MA JAZDY...


Tytuł:
Post Wysłano: 15 paź 2007, 21:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 sty 2007, 23:26
Posty: 24
Lokalizacja: Zgierz

Cytuj:
Przykro mi to stwierdzic ,ale mylisz sie kolego :!: sam jestem włascicielm Stara i nie mam działalnosci ,jestem zupełnie osobą prywatną w swietle prawa i mimo to ,ze auto jest wykorzystywane do potrzeb wlasnych powinno mieć tacho :!: a dlaczego :?: Dlatego ,ze przekracza 3,5 t DMC :!: Rozmawiałem na ten temat z policjantem :?
W tym momencie się trochę pogubiłem, w takim razie co ze znanym rozporządzeniem 561/2006

pozatym niedawno była dyskusja na ten temat : viewtopic.php?t=7522&highlight=561

Cały czas byłem przekonany, że jak sobie w firmie śmigam autkiem o DMC = 7.9T to wszystko jest OK i obowiązuje mnie tylko Winietka Prawko kat. C (a woże tylko różne naprawde różne śmieci należące do mojej firmy) . Dodam, że w aucie nie mam wogóle Tacho, bo jak je niedawno gruntownie remontowałem poprostu je wywaliłem i zastąpiłem zwykłym prędkościomierzem. Wszystko właśnie pod kątem ustawy 561/2006

A no i jeszcze jedno przyszło mi do głowy jakie jest DMC twojego stara - wydaje mi się że troszeczke przekracza te 7,5T i dla tego musisz mieć TACHO - moje autko się mieści i nie muszę.

Jest jeszcze jedna opcja, którą chyba wszyscy znają ale sie głośno nie mówi: chodzi o interpretacje przepisów inaczej je interpretują sądy, innaczej policja, innaczej np. egzaminatorzy itd. często jest tak że każdy tak jak mu pasuje. A kopa za to dostajemy MY !!!

_________________
B, B+E, C+E, D ... już niedługo LECZ KTO WIE >>> ???


Tytuł:
Post Wysłano: 15 paź 2007, 22:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

Cytuj:
Jeżeli zespół pojazdów przekracza DMC 3,5 t obowiazkowe jest posiadanie kat. min. B+E

Tylko jeśli ciągniesz przyczepkę o DMC ponad 750kilo
jeśli < 750 kilo to wystarczy B
przerabiane wielokrotnie, i w teorii i w praktyce


natomiast martwi mnie ten tachograf, niespójne to wszystko
jak jade samym autem, to nie musze mieć,
jak z przyczepką to musze
no to co, na kablu mam sobie zaczepić...

_________________
Krzysiek


Tytuł:
Post Wysłano: 15 paź 2007, 23:18
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 paź 2006, 20:52
Posty: 196
GG: 90800
Samochód: Romet V8 4.3 TDI
Lokalizacja: POS

jest jeszcze taka specjalna książka ... szukałem na forum ale nie powiem ci jak się nazywa

coś w stylu rejestracja czasu jazdy

Sądzę, że w temacie takiej kolega Cyryl będzie mógł pomóc.
przynajmniej mi kiedyś pomógł

_________________
Tiry na tory, lokomotywy w pokrzywy
Jeśli nie chcesz wiedzieć jak rozpocząć inwestowanie w trakcie studiów i zapewnić sobie finanse na całe życie to nie klikaj....
Tutaj też nie klikaj :)


Tytuł:
Post Wysłano: 15 paź 2007, 23:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:44
Posty: 576
GG: 1695456
Lokalizacja: Warszawa

tak, wiem o co chodzi
w niemczech niezbędne

ale u nas nie spotkałem sie jeszcze z nikim znajomym ktory to wypełniał :(

_________________
Krzysiek


Tytuł:
Post Wysłano: 16 paź 2007, 8:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 sty 2007, 23:26
Posty: 24
Lokalizacja: Zgierz

Cytuj:
jest jeszcze taka specjalna książka ... szukałem na forum ale nie powiem ci jak się nazywa

coś w stylu rejestracja czasu jazdy

Sądzę, że w temacie takiej kolega Cyryl będzie mógł pomóc.
przynajmniej mi kiedyś pomógł
Kiedyś wypełniałem coś takiego, ale później się dowiedziałem, że jest to zbędne - nie wiem czy o to chodziło.

http://kasia.domek.fm.interia.pl/KARTA_DROGOWA_WZOR.doc

_________________
B, B+E, C+E, D ... już niedługo LECZ KTO WIE >>> ???


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: