Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 15 sie 2007, 12:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 cze 2007, 20:34
Posty: 152

Jak to jest z tym prawo jady kat. B w naszym kraju. Dawniej można było je zrobić od 16 za zgodą rodziców. Później to jeszcze się utrzymywało i w końcu doszli, że lepiej będzie jak będą mogli strać się o nie osoby pełnoletnie. A teraz ponoć jest, że można znów od 16 lat i też za zgoda rodziców. A po ostatnich wypadkach autokarowych mają podnieść tą "granicę" do 21 lat :? (słyszałem o tym od kolegów) Czy to prawda, wiecie coś na ten temat?

_________________
SERDECZNIE ZAPRASZAM


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 13:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 10 mar 2007, 13:52
Posty: 93
GG: 0
Lokalizacja: :P

Z tego co slyszalem na wejsc od 1 stycznia 2008 roku maja znow zrobic ze od 16 lat mozna robic prawko na B


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 13:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2007, 18:25
Posty: 350
GG: 4604681
Lokalizacja: 50° 42’ 24,3” N 22° 24’ 38,8” E

Ale to jest pewne?? I nie będzie, że ktoś spokrewniony (spowinowacony już nie) będzie musiał obok Ciebie siedzieć, który też ma prawko od X lat?? Bo jak tak że będzie można samemu jeździć dnia 1stycznia zapisuje się na prawko...

_________________
Każda maszyna jest warta tyle ile wart jest człowiek który ją obsługuje!!!

So Others May Live


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 13:50
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2006, 12:58
Posty: 550
GG: 8261240
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Jak wejdzie przepis, że można będzie robić od 16 roku życia prawko to coś mi się zdaję, że sam nie pojeździsz.Osoba pełnoletnia obok Ciebie-to będzie pewnie obowiązek.Ograniczenie prędkości zapewne i takie bzdety.Coś kiedyś było w "Zielonym Listku" ale po co to komu? Lepiej zrobić prawko od 18 roku życia bez żadnych zgód itp.Ale jakby weszło tak jak normalne prawko żadnych zastrzeżeń to siadam do testów i jazd próbnych a potem egzamin :D

_________________
Ból z serca bliskich, a przesłanie dla Was.
Obudźcie się ludzie i przejrzyjcie na oczy jesteśmy tacy jak Wy i może to was zaskoczy ...


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 13:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 sie 2006, 12:14
Posty: 110
GG: 3620097
Samochód: Astra GSi 16v
Lokalizacja: Legionowo

Z roznych poglosek slyszalem rowniez, ze dla osoby majacej prwko od 16. lat samochod bedzie musial byc wyposarzony w pedal halucja i sprzeglo po stronie pasażera.

A co za tym idzie taki samocho moze placic duzo wyzsza skaldke OC, bo przez ubezpieczyciela moze zostac potraktowany jako samochod szkoleniony/egzaminacyjny

_________________
FRIC - transport i logistyka[/size]

Big wheels keep on turning...


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 13:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 kwie 2006, 22:58
Posty: 527
Lokalizacja: mlp

Cytuj:
Dawniej można było je zrobić od 16 za zgodą rodziców
Dla sprostowania: wtedy można było robić od 17 lat za zgodą rodziców, jeszcze jakieś 8 lat temu tak było bo mój brat robił mając 17 lat, teraz ma 25. W kwestii prawka od 16 lat to były/są jakieś plany, ale wtedy trzeba by było jeździć z doświadczonym opiekunem który prawko ma o X lat, do tego ograniczenia prędkości, mnie by to trochę nie pasowało.
W świetle obecnie obowiązujacych przepisów kurs na prawo jazdy możesz rozpocząć za zgodą rodziców maksymalnie na 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletności, tylko chodzi tutaj o sam kurs (jazda,wykłady) natomiast by przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego trzeba poczekać aż się ukończy 18 lat.


Ostatnio zmieniony 15 sie 2007, 14:04 przez skoczek69, łącznie zmieniany 1 raz.

Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 14:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2006, 12:58
Posty: 550
GG: 8261240
Lokalizacja: Tarnobrzeg

W sumie dla niektórych to coś.Jedziesz, w moim np przypadku z rodzinką nad morze i się przynajmniej choć na trochę możesz zmienić na trasie.Opiekun jest z prawkiem od wielu lat, czyli doświadczony.Dla jednych plusy dla innych minusy.Coś w tym jest jednak wolałbym zostać przy "normalnym" prawie jazdy, czyli w wieku pełnoletnim zaczęciu kursu.

_________________
Ból z serca bliskich, a przesłanie dla Was.
Obudźcie się ludzie i przejrzyjcie na oczy jesteśmy tacy jak Wy i może to was zaskoczy ...


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 14:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2007, 18:25
Posty: 350
GG: 4604681
Lokalizacja: 50° 42’ 24,3” N 22° 24’ 38,8” E

Cytuj:
samochod bedzie musial byc wyposarzony w pedal halucja i sprzeglo po stronie pasażera.
Kiedyś gadałem z tatą na ten temat, gdyż wcześniej też obił mi się o uszy, to mi powiedział że to jest nie reale i nie opłacalne, gdyż nikt raczej nie będzie przerabiał auta na takie, gdyż taniej będzie zrobić prawko na B1 i kupić sobie samochód niż przerabiać zwykły...
Plusem takiego przepisu jest na pewno praktyka, gdyż jeżdżąc z rodzicem, ew. rodzeństwem będziemy się douczać do samodzielnej jazdy po ukończeniu 18 roku życia... Ograniczenia prędkości też raczej będą do 80km/h i pewnie zakaz wjazdu na drogi ekspresowe i autostrady... Ale to da się przeżyć jakoś... Autostrad i ekspresówek w Polsce dużo nie ma...

A teraz takie moje pytanie. Gdy zrobimy to prawko to będzie oni wpisane jako B czy B1?? Jeżeli będzie na B to czy będzie można jeździć ciągnikiem i pojazdem przystosowanym do B1 (czyli o DMC 550 czy tak 560kg, nie pamiętam ile dokładnie może być DMC takiego pojazdu).

_________________
Każda maszyna jest warta tyle ile wart jest człowiek który ją obsługuje!!!

So Others May Live


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 14:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 kwie 2006, 22:58
Posty: 527
Lokalizacja: mlp

Tutaj masz rację, zawsze się czegoś przy kimś doświadczonym nauczysz, tyle że lipa jak samemu chcesz gdzieś pojechać, prawko masz a nie możesz :/ w takiej sytuacji wolałbym go nie mieć. Takie ograniczenie bardziej by mnie bolało niż sam brak prawa jazdy :wink:


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 14:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 10 mar 2007, 13:52
Posty: 93
GG: 0
Lokalizacja: :P

Cytuj:
do tego ograniczenia prędkości, mnie by to trochę nie pasowało.
50 km/h w terenie zabudowanym maksymalnie i 80km/h w terenie nie zabudowanym, i bedzie musiala jezdzic z toba osoba co ma prawko minimum 7 lat
Cytuj:
Gdy zrobimy to prawko to będzie oni wpisane jako B czy B1??
Bedziesz miał juz wtedy normalnie B tylko do 18 roku zycia bedziesz musial jezdzic z pasazerem co ma minimum 7 lat prawko

PS. o tym czytalem kiedys w internecie jak znajde link to zapodam :)


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 14:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2007, 18:25
Posty: 350
GG: 4604681
Lokalizacja: 50° 42’ 24,3” N 22° 24’ 38,8” E

Z przepisami to różnie bywa, tym bardziej w Polsce.

Czyli rozumiem, że będziemy mieć na plastiku prawo jazdy kategorii B, czyli ciągnikiem też możemy śmigać, gdyż można robić T mając 16 lat.

A jak z ceną kursu?? Tyle samo co dla obywatela pełnoletniego, czy coś więcej (ew. mniej - w co raczej wątpię)??

Pewnie będą takich oblewać jeszcze bardziej niż zwykle... A na egzamin będzie się czekać już 3 miesiące... A nie tylko miesiąc ew. 5-6 tygodnii...

[ Dodano: Sro, 15.08.2007, 14:48 ]
Właśnie czytałem artykuł auto świata (z 2004r.) i było w nim napisane że ma wejść na początku 2006roku będzie można jeździć z osobą spokrewnioną posiadającą prawo jazdy minimum 7 lat i auto zarejestrowane na siebie przez 5 lat i musi być w wieku 28-65lat. Oraz ograniczenia 50km/h teren zabudowany i 80km/h poza terenem zabudowanym i brak wjazdu na autostrady... Przez 7 miesięcy trzeba jeździć i odrabiać tak jakby pracę domową polegającą np. na jeździe w nocy. Nie wiem w jaki sposób instruktor miałby to sprawdzić, ale była o tym mowa. I uczęszczać przez 5,5 godziny na jeszcze jakiś tam kursik. Wszystko oczywiście po zdaniu prawka. A teraz najważniejsze. Taki okres próbny miałby trwać od roku do dwóch, czyli samochodem można by jeździć samodzielnie od 17 lat jeżeli się jest kumatym...

_________________
Każda maszyna jest warta tyle ile wart jest człowiek który ją obsługuje!!!

So Others May Live


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 15:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 cze 2007, 20:34
Posty: 152

Słyszałem, że jak ma wejść od 16 lat to po zdaniu tego wcześniejszego egzaminu i jeździe przez 2 lata z osobą mającą prawko (np. rodzice) to późniejszy kurs ma być inny niż tak jakby się zdawało pierwszym razem mając 18 lat.
PS. skoczek69 dzięki za sprostowanie.

_________________
SERDECZNIE ZAPRASZAM


Tytuł:
Post Wysłano: 15 sie 2007, 15:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2006, 14:13
Posty: 111
Lokalizacja: Bartoszyce

Jak sie nie mylę to nie można by było popełnić przez jakiś okres żadnego wykroczenia. A jeżeli już to prawo jazdy było by zabierane/zawieszane na jakiś czas.

_________________
Kubuś Puchatek zanim napisał jakiś post, to siadał i walił się w głowę pluszową łapą, mówiąc „myśl, myśl, myśl…”
Wy też myślcie zanim coś napiszecie !


Tytuł:
Post Wysłano: 16 sie 2007, 0:13
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lis 2006, 17:01
Posty: 233
GG: 0
Lokalizacja: Małopolska Nowy Targ KNT

Kat. B1 prawo jazdy można robić od 16 lat za zgodą rodziców normalnie teraz jedyne ograniczenie to dmc samochodu do 550kg. Gdy zrobisz prawo jazdy kat B1 to potem mając 18 lat musisz zdawać na samo B. Jeśli chodzi o przepis mający wejść od stycznia ta ma być zmieniony egzamin teoretyczny, system egzaminowania, obowiązkowe będzie badanie psychotechniczne co za tym idzie cena także wzrośnie, wynika z tego że uzyskanie prawa jazdy będzie trudniejsze. :wink: :arrow:

_________________
TIR - Transport International Road


Tytuł:
Post Wysłano: 16 sie 2007, 7:50

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 24 maja 2006, 15:22
Posty: 63
GG: 5888848

Moim zdaniem dobry pomysł jeżdżąc z tatą czy mamą na zakupy na miasto czy za miasto nabywa sie doświadczenia i w wieku 18 lat rodzice wiedzą że mogą ci dać auto czy wogule mają większą swobodę nie martwiąc sie że tyle co zdał prawo to nie będzie dobrze umiał jechać (dużo jest takich przypadków zdają prawko a nie umie jeździć szarpią gazują jedzie 20km/h i wyjedzie takie auto na drogę i przejazd praktycznie zatrzymany)Sam jeżdżę samochodem z tatą od 1 roku a mam 13 lat (oczywiście po wiejskich drogach) czasem na plac jadę po parkuje po zakręcam i zawsze to doświadczenie sie zdobywa

W ogóle / Łukasz

_________________
"Z przodu droga z tylu dym, daje w piz*** bo mam czym."

Słowa śp. Dziadka kierowcy


Tytuł:
Post Wysłano: 16 sie 2007, 8:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 cze 2007, 20:34
Posty: 152

Tak jak kubi sk mówisz to ja już jeżdżę ok. od 2 lat osobowym, ciągnikiem (zarówno siodłowym jak i rolniczym) :lol: Ale w sumie rodzice stają się coraz bardziej spokojni (bo mam 16 lat) i powiedzieli żebym w przyszły rok robił prawko. wkierowca dzięki za wyjaśnienie.

_________________
SERDECZNIE ZAPRASZAM


Tytuł:
Post Wysłano: 16 sie 2007, 9:00

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2007, 18:25
Posty: 350
GG: 4604681
Lokalizacja: 50° 42’ 24,3” N 22° 24’ 38,8” E

Ciągnikiem rolniczym to ja jeżdżę od 12 roku życia. Od 2 lat uprawiam 6 hektarów dziadka, gdy jestem na wakacjach i mnie wkurza już jazda starym, skatowanym Ursusem C-330. Ja ten ciągnik traktowałem jakby to był mój jedyny pojazd i miałbym nim jeździć całe życie, a dziadek siada gaz w podłodze sprzęgło - ledwo ruszy już puszcza i szarpie. Wyjeżdża z pola - przyczepie furze ew. czym innym leży na drodze... Ja tam ostrożnie delikatnie wszystko jak w samochodzie... Żal mi się tego traktora zrobiło, ale nie mój, ja za niego płacić nie będę i nie ja go katowałem, a uczyć dziadka jak się jeździ nie będę...

Osobówką dużo nie jeżdżę gdyż tata nie chce bardzo mi dawać i nie ma gdzie. U babci na wsi misiaczki często się kręcą, bo gdyby nie to, to już od dawna bym sobie śmigał... Tak to tylko czasem na jakimś parkingu nad zalewem z bratem przed sezonem...

A z tym prawkiem to pewne że wchodzi 1 stycznia?? Bo jak na razie to same przypuszczenia... :(

_________________
Każda maszyna jest warta tyle ile wart jest człowiek który ją obsługuje!!!

So Others May Live


Tytuł:
Post Wysłano: 05 sty 2008, 0:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 11 mar 2007, 19:27
Posty: 274
Samochód: Rav
Lokalizacja: Sieradz/ Zadzim

I jak??? Wiadomo co z tym prawkiem od 16 roku zycia? Weszla ta ustawa? Ktoś coś wie???

_________________
Polska Mieszkam w Polsce


Tytuł:
Post Wysłano: 05 sty 2008, 15:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 lis 2006, 20:39
Posty: 65
GG: 3931302
Lokalizacja: okolice kedz-kozla

Ja robie prawko na b1.Po zdaniu tego prawka będę mógł sie sam poruszac samochodem o wadze do 550 kg a jak bede miał 18 to zostaje mi tylko 20 godz jazdy i egzamin (bez teorii).Jeśli macie jakies pytania na temat tej kategorii to proszę pytać


Tytuł:
Post Wysłano: 05 sty 2008, 15:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 maja 2006, 14:13
Posty: 111
Lokalizacja: Bartoszyce

Cytuj:
będę mógł sie sam poruszac samochodem o wadze do 550 kg
Np. Jakim samochodem? Na czym sie uczysz? i jak wygląda sprawa placyku itp itd.? tak samo jak dla normalnego "B"?

_________________
Kubuś Puchatek zanim napisał jakiś post, to siadał i walił się w głowę pluszową łapą, mówiąc „myśl, myśl, myśl…”
Wy też myślcie zanim coś napiszecie !


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: