| wagaciezka.com - Forum transportu drogowego https://wagaciezka.com/ |
|
| PŁUGOSOLARKA - uprawnienia https://wagaciezka.com/viewtopic.php?t=52116 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | gregory86 [ 28 paź 2025, 13:25 ] |
| Tytuł: | PŁUGOSOLARKA - uprawnienia |
Proszę o informację, a zarazem o przytoczenie może jakiejś ustawy mianowicie: czy posiadając "gołe" prawo jazdy kat C, mogę prowadzić pługosolarkę? (zarejestrowana jako pojazd specjalny). Dodam, że nie posiadam żadnego kursu kwalifikacji itd. Czy wystarczy mi gołe C + kpl badań od zleceniodawcy (np. psychotesty i badania lekarskie)? Nie moge nic konkretnego znaleźć dlatego prosze o pomoc... |
|
| Autor: | Cyryl [ 29 paź 2025, 20:04 ] |
| Tytuł: | Re: PŁUGOSOLARKA - uprawnienia |
1. kat. C uprawnia do prowadzenia pojazdów ciężarowych powyżej 3,5t DMC, takich pojazdów specjalnych i pojazdów specjalnego przeznaczenia. Ustawa o Kierujących Pojazdami. 2. aby pracować jako kierowca musisz spełnić wymagania z Art. 39a Ustawy o Transporcie Drogowym (badania, KW, SzO w sumie kod 95). ale uwaga: dotyczy to kierowców wykonujących przewóz drogowy, a pługosolarka nie służy do transportu. ładunek, czyli sól, piach czy cokolwiek do odśnieżania nie przewozisz z punktu A do B, ale zużywasz podczas pracy. teoretycznie więc można według przepisów pracować na pługopiaskarce z "gołym" prawo jazdy kat. C, ale pracodawcy ogranicza to możliwości. np. gdy zakupi tą sól czy piach i zechce przewieźć ze składu na własny plac, to już musi szukać kierowcy z kat. C i z kodem 95. gdy pracując w budownictwie drogowym szukałem kierowcy na czteroośkę, wymagałem C+E, bo oprócz solówek firma posiadała 10 ciągników z naczepami/wywrotkami, oraz kat. D bo mieliśmy jedno IVECO na 23 osoby do przewozu pracowników, a miałem tylko jednego kierowcę z kat. D leciwego, więc musiałem brać pod uwagę zwolnienia. także wymagania według prawa to jedno, a według pracodawcy to drugie. |
|
| Strona 1 z 1 | Strefa czasowa UTC+02:00 |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited https://www.phpbb.com/ |
|