| wagaciezka.com - Forum transportu drogowego https://wagaciezka.com/ |
|
| Przewożenie "towaru" w aucie na lawecie https://wagaciezka.com/viewtopic.php?t=52084 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | laikmoto3 [ 20 sie 2025, 18:22 ] |
| Tytuł: | Przewożenie "towaru" w aucie na lawecie |
Hej, niedługo wyprowadzam się za granicę na kilka miesięcy i zabieram ze sobą auto na lawecie. Jak to każda osoba by zrobiła.. chce przetransportować część rzeczy w aucie (np. w bagażniku) jak.. składany rower, część ubrań, jakaś elektronika, napoje (bo mam kilkanaście puszek z promocji xD), zapas szamponów/mydła (wiem dziwne, ale zazwyczaj kupuje kiedy promka i biorę całe kartony, a że mam to po co kupować po przyjeździe..). Ogólnie duperele, ale te 40-50kg będą ważyć. ChatGPT twierdzi, że w teorii można wrzucić do auta na lawecie co się chce o ile jest to poprawnie zabezpieczone. Natomiast przewoźnik powiedział mi że nie wolno niczego przewozić bo dostał kiedyś mandat w niemczech, ale on sam tak na prawdę nie wie ile w tym prawdy i czy go czasem niemiec nie oszukał.. Jak to jest? Można czy nie można? |
|
| Autor: | Cyryl [ 21 sie 2025, 16:32 ] |
| Tytuł: | Re: Przewożenie "towaru" w aucie na lawecie |
ograniczają Cię następujące rzeczy: 1. auto przewożone na lawecie nie może z bagażami przekraczać swojego DMC (w dowodzie rejestracyjnym rubryka F1). 2. załadowane auto na lawecie nie może przekraczać dopuszczalnej ładowności lawety. 3. sposób załadowania towarów w aucie przewożonym nie może wpływać na: stateczność pojazdu (lawety), towary te powinny być zabezpieczone przed przemieszczaniem się (PoDR Art. 61). co do pana od lawety: ponieważ większość lawet "małych" na pojazdach dostawczych do 3,5t DMC (pracuje na działalności, nie podlega pod Ustawę o Transporcie Drogowych - mniejsze koszty) ma ładowność maksymalnie do około 1,8t, więc jak załadujesz pojazd typu Skoda Oktavia ma DMC około 2t, a więc ponad dopuszczalną ładowność większości "małych lawet", stąd takie jego zachowanie, bo albo przeciąży auto i będzie jechał z duszą na ramieniu, bo ewentualna kara może przekroczyć zarobek, albo pójdziesz do kogoś z "większą" lawetą, choć więcej zapłacisz, to on nie zarobi. |
|
| Autor: | laikmoto3 [ 21 sie 2025, 18:11 ] |
| Tytuł: | Re: Przewożenie "towaru" w aucie na lawecie |
To jest duża laweta (20m) na kilka aut. Nie wiem niestety jaka jest pełna ładowność. Czyli rzeczywiście można wrzucić co i ile się chce o ile całość nie przekroczy pewnej wagi. Spojrzałem właśnie w dowód i tam waga auta to jakieś 1380kg, a w F1 jest ponad 1800 kg.... ja potrzebuje gdzieś 60kg także luzik. I zakładam ze w przypadku kontroli nikt nie przywali się ze przewożę kilka butelek szamponu czy karton .33l puszek z napojem Dzięki za informację! |
|
| Autor: | Cyryl [ 21 sie 2025, 21:56 ] |
| Tytuł: | Re: Przewożenie "towaru" w aucie na lawecie |
widzę, że nie bardzo orientujesz się w przepisach. w PoRD mamy następujące masy: - masa własna, czyli ile waży pojazd gotowy do jazdy i to jest w polu G. - DMC (dopuszczalna masa całkowita) ile może ważyć maksymalnie załadowany pojazd i to jest w polu F1. - jeżeli od DMC odejmiesz masę własną wyjdzie ci ładowność pojazdu. czyli powiedzmy w przypadku wspomnianej Skody Oktavii: masa własna 1300kg, DMC 1900kg, więc wychodzi, że ładowność pojazdu to 600kg. - jest jeszcze RMC (rzeczywista masa całkowita) czyli ile ten pojazd waży w tej chwili, więc jeżeli ową Skodą Oktavią jadą dwaj ludzi po 90 kg, to RMC wynosi masa własna + waga tych panów, czyli 1300 + 180 = 1480kg. a jeżeli wiozą litr wódki to RMC wynosi 1481kg. |
|
| Autor: | laikmoto3 [ 24 sie 2025, 13:30 ] |
| Tytuł: | Re: Przewożenie "towaru" w aucie na lawecie |
No wszystko sie zgadza. Jeżeli masa własna auta to np. 1380 to dodając do tego towar w bagażniku czyli powiedzmy 50kg + pół baku paliwa to dostajemy masę całkowitą 1460 więc nadal daleko mu do pola F1 (1800), więc o ile cała laweta nie przekracza dopuszczalnej masy wszystko jest legalnie. |
|
| Autor: | Cyryl [ 24 sie 2025, 14:48 ] |
| Tytuł: | Re: Przewożenie "towaru" w aucie na lawecie |
Cytuj: ...więc o ile cała laweta nie przekracza dopuszczalnej masy wszystko jest legalnie.
o ile Twoje auto będzie jedyne na lawecie.
|
|
| Autor: | laikmoto3 [ 24 sie 2025, 18:57 ] |
| Tytuł: | Re: Przewożenie "towaru" w aucie na lawecie |
hmm skoro laweta jest duża (20 metrowa) to wejdzie tam pewnie z 5-8 aut. Z tego co widzę maksymalna ładowność NA LAWECIE to jakieś ~15-20 ton (DMC zestawu w EU to 40 ton). więc spokojnie wszystko gra - czy mylę się? |
|
| Autor: | Cyryl [ 24 sie 2025, 19:02 ] |
| Tytuł: | Re: Przewożenie "towaru" w aucie na lawecie |
na oko masz rację, ale przewoźnik chcąc mieć spokojna głowę, każdemu pewnie mówi, że auto ma być puste. nadwozia ciężarowe są budowane pod określoną ilość aut, a ich ładowność dotyczy tej ilości aut uśredniając wagę, więc jeżeli wchodzą tam powiedzmy cztery auta, to ładowność jest mniej więcej na cztery przeciętne auta, puste z pewnym zapasem. jeżeli więc jedno auto będzie załadowane, to nie wpłynie na przekroczenie ładowności, ale jeżeli załadowane będą trzy albo wszystkie to już spory kłopot. poza tym każde dodatkowe kilogramy to więcej zużytego paliwa. |
|
| Autor: | laikmoto3 [ 24 sie 2025, 19:14 ] |
| Tytuł: | Re: Przewożenie "towaru" w aucie na lawecie |
Tak.. z tym paliwem to fakt i dlatego zaproponowałem mu kilka groszy więcej za to, że będzie auto załadowane te 50kg. Nie będę go też tankować za bardzo, aby nie zwiększać wagi W każdym razie, dzięki za informację. |
|
| Strona 1 z 1 | Strefa czasowa UTC+02:00 |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited https://www.phpbb.com/ |
|