Strona 1 z 1 [ Posty: 2 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 15 paź 2022, 20:50

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 paź 2022, 20:27
Posty: 1

Witam,
zakupiłem na potrzeby prowadzenia działalności sprzęt i mam mały kłopot z ustaleniem kilku faktów. Zanim się zarejestrowałem to czytałem forum ale brak jest konkretnej odpowiedzi w świetle aktualnych przepisów na pytania które mam.

Kupiłem ciągnik 3 osie, masa własna 9,5T, DMC 26T, DMC zespołu brak. Ciągnik miałby jeździć z naczepą 4 osiową niskopodwoziową, która została niedawno sprowadzona i ma DMC z dowodu z Belgii 65T, a konstrukcyjnie 75T.
Dodatkowo naczepa ma szerokość 2,75m i długość około 15m.

Pytania jakie mam:
Do naczepy:
1. Czy należy zrobić odstępstwo do rejestracji ze względu na a)wymiary b)DMC (producent określa na 75t)
2. Mam nie potwierdzoną informacje, że można zarejestrować bez odstępstwa. Uznajmy, że tak jest. Czy to nie jest rozwiązanie które może przy kontroli spowodować dużo problemów i skomplikować odkręcenie braku odstępstwa i wpisu w dowodzi rejestracyjnym?
3. Jak to jest z DMC zespołu: czy nie mając zezwolenia odpowiedniej kategorii wciąż jestem ograniczony DMC 40T pomimo nośności rzeczywistej naczepy określonej przez producenta na 75t? czy mogę załadować więcej niż 40T (nie przekraczając obciążenia producenta) tak aby nie przekroczyć nacisków na osie?
Z tego co czytam to niezależnie od nacisków na osie ogranicza mnie masa zespołu 40T. Jeżeli chcę więcej to zezwolenie kategorii IV i wyżej oraz ograniczenia wynikające z nośności konstrukcji zestawu. Czyli normalnie rejestruje ciągnik i naczepę, wyrabiam zezwolenie i mogę jeździć, czy tak jest?

Jeżeli dobrze wszystko rozumiem to poprawna droga aby wykorzystać potencjał zestawu:
- odstępstwo na naczepę ze względu na wymiary i DMC
- rejestracja z wpisaniem udzielonego odstępstwa
- spięcie zestawu: ciągnik 3 osie + naczepa 4 osie = ładowność DMC naczepy - masa własna (tutaj już mogę jeździć z lżejszymi ładunkami aby rzeczywista masa całości nie przekroczyła 40t)
- zezwolenie kategorii IV i V na DMC zestawu 60t i więcej jeżeli będę ciągał cięższe ładunki

Proszę o informacje kogoś kto zna się w temacie, jak to poprowadzić, żeby później nie odkręcać.
Z góry dzięki za podpowiedzi.


Post Wysłano: 16 paź 2022, 17:24
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Zacznijmy od tego że na tablice z homologacja ciągnika siodłowego masz wpisane DMC zestawu i tyle może legalnie ważyć cały zestaw. Pomijając oczywiście kwestie zezwoleń itp.
Np na tablice masz 60 ton DMC a w dowodzie 44 tony to trzeba by zrobić odstępstwo od tych 44 ton

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 2 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: