Strona 1 z 1 [ Posty: 5 ]
Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 lip 2015, 23:41
Posty: 5

Witam

Ostatnio przerabiałem testy (różne) i miałem poniższe pytanie, w jednym testach poprawną odpowiedzią była odpowiedź: USZKODZENIE SKRZYNI a w drugich: DUŻY WZROST ZUŻYCIA PALIWA.

Obrazek

Czy jest możliwe uszkodzenie skrzyni biegów jadąć na luzie (jeśli tak to w jaki sposób, przecież są pompy oleju)?
Wczytałem na forum, że można skrzynie jedynie uszkodzić przez zaniedbanie wymian oleju (stary olej bądź braki) Bo jeśli chodzi o duze zużycie paliwa to hamujać silnikiem nie zużywamy paliwa, jadac na luzie już także mniędzy zerowym a spalaniem a jakimkolwiek innym spalaniem jest DUŻE zużycie. :) A jadąć trasę i hamujac silnikiem i nie jeżdząć na luzie na pewno można zaoszczędzić sporo paliwa - także można tutaj odpowiedź śmiało o duzym wzroscie zuzycia paliwa.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

skrzynie w dużych autach mają wymuszone smarowanie, czyli zależne od obrotów silnika, skutkuje to dwoma rzeczami:
1. nie można jeździć na luzie,
2. podczas holowania trzeba odkręcić wał napędowy, czyli odłączyć skrzynię biegów w której obracałby się koła zębate od kół, podczas gdy silnik stoi i nie daje smarowania.

czy można uszkodzić skrzynię?
z powodu pierwszego punktu pewnie tak, ale ja się z tym nie spotkałem, z powodu drugiego punktu to tak. na odcinku Domasław - Wrocław ul. Jerzmanowska (20km) dwóch nieodpowiedzialnych kierowców holowało MAN-a F2000, w ich ocenie odcinek był krótki i nie odkręcili wału. w rezultacie koła zębate zrobiły się fioletowe (sam oglądałem) i cała skrzynia byłą do wymiany.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 lip 2015, 23:41
Posty: 5

Czyli można śmiało powiedzieć, że możliwe jest to ale tylko w teorii ;-) Chodzi o jazdę na luzie (nie o holowanie).

Druga sprawa, ile tysięcy kilometrów trzeba by było jeździć na luzie aby uszkodzić skrzynie? Tymbardziej, że przeważnie jak ktoś jeździ to są to krótkie odcinki, pewno nie dłuże niż 2km - gdzie później skrzynia wraca do normalnego smarowania (tak samo przed jazdą na luzie jest odpowiednio nasmarowana).


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6305
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Czyli można śmiało powiedzieć, że możliwe jest to ale tylko w teorii...
jak uczy doświadczenie każdą rzecz można spier.. lić na 10 000 sposobów.
więc jeżeli uważasz, że czegoś nie da się zepsuć, zawsze znajdzie się taki geniusz, który udowodni, że się mylisz.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5931

Cytuj:
Tymbardziej, że przeważnie jak ktoś jeździ to są to krótkie odcinki, pewno nie dłuże niż 2km - gdzie później skrzynia wraca do normalnego smarowania (tak samo przed jazdą na luzie jest odpowiednio nasmarowana).
Nie ma znaczenia, czy wraca do normalnego smarowania czy nie. Niedawno robiliśmy próby trwałości różnych olejów i trwałości samego filmu smarnego. Przy pewnych obciążenia i zastosowaniu kiepskich smarów(olejów) kulki wykorzystywane do badania potrafiły się dosłownie "zespawać" po zaledwie kilku sekundach. Tak więc nawet utopienie zespawanych kulek w oleju nic by nie dało. Nie ma znaczenia, czy układ wraca do "normalnego" smarowania, bo smarowanie musi być w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie.

2 km to może być i dużo i mało. Zależy od przekładni, od oleju i innych czynników.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 5 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: