Strona 1 z 1 [ Posty: 20 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 03 lip 2013, 20:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2013, 20:05
Posty: 7
Samochód: MAN 27.464
Lokalizacja: Liszki/Kraków

Na początku WITAM wszystkich forumowiczów.

Teraz do problemu :(
Uruchomiłem klimatyzacje po X czasu. Nowa sprężarka, nowy czujnik ciśnienia, układ nabity.
Wszystko niby OK klima chłodzi, tylko osuszacz co jakiś czas wpada w wibracje powodując buczenie.
Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy??

_________________
/ MAN 27.464 / 6X4 / KIPPER DAUTEL /


Post Wysłano: 03 lip 2013, 20:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Wymień osuszacz na nowy, pewnie twój z starości jest tak zabity że ledwo co przepuszcza gaz w stanie płynnym

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 03 lip 2013, 21:53
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2013, 20:05
Posty: 7
Samochód: MAN 27.464
Lokalizacja: Liszki/Kraków

Jak zadzwoniłem do serwisu powiedzieć co się dzieje to mechanik stwierdził ze musi skonsultować z kolegą i oddzwoni, niestety cisza.
Dzięki MAN za rade.

_________________
/ MAN 27.464 / 6X4 / KIPPER DAUTEL /


Post Wysłano: 04 lip 2013, 0:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Osuszacz jest stosunkowo tani z tego co pamiętam to pasuje od actrosa :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 04 lip 2013, 21:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2013, 20:05
Posty: 7
Samochód: MAN 27.464
Lokalizacja: Liszki/Kraków

Byłem dziś u mechanika, potwierdził osuszacz do wymiany.
Na allegro zamiennik 180zł, oryginał 290zł. Wiec chyba niema co szukać oszczędności.
Jeszcze sprawdzę w stacjonarnych sklepach typu opoltrans.

Na Allegro wcale nie jest tak tanio. Osuszacz kupiłem w autosie za 110zł.
Już jest zamontowany. Na razie (w drodze do domu) nie zaobserwowałem nic niepokojącego, jutro jak pochodzi dłużej będzie wiadomo czy wszystko w porządku.

No i lipa :(
Nowy osuszacz też brzęczy co prawda nie tak często jak stary, ale jednak się odzywa.
Jakieś pomysły co jeszcze może jej dolegać??

_________________
/ MAN 27.464 / 6X4 / KIPPER DAUTEL /


Ostatnio zmieniony 06 lip 2013, 14:56 przez STELP, łącznie zmieniany 2 razy.

Post Wysłano: 04 lip 2013, 22:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Cytuj:
Byłem dziś u mechanika, potwierdził osuszacz do wymiany.
Na allegro zamiennik 180zł, oryginał 290zł. Wiec chyba niema co szukać oszczędności.
Jeszcze sprawdzę w stacjonarnych sklepach typu opoltrans.

Na Allegro wcale nie jest tak tanio. Osuszacz kupiłem w autosie za 110zł.
Już jest zamontowany. Na razie (w drodze do domu) nie zaobserwowałem nic niepokojącego, jutro jak pochodzi dłużej będzie wiadomo czy wszystko w porządku.
Właśnie bardzo tani chyba nie chciałbyś znać ceny osuszacza klimatyzacji do f90 :mrgreen:
Zimową porą znalazłem osuszacz do f 2000 za 80 zł brutto :mrgreen:

_________________
MAN


Post Wysłano: 12 lip 2013, 22:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 maja 2010, 11:10
Posty: 110
GG: 1
Samochód: volvo, renault
Lokalizacja: południe RP

Kolego - buczy to za mało powiedziane.
Czy ktoś mierzył Ci ciśnienie środka chłodniczego po stronie ssawnej i po ciśnieniowej? Jak można wymienić filtr na '' oko''. bo jakiś cymbał podejrzewa, że jest zatkany.
Narobiło się różnych serwisantów z maszynami do napełniania a pojęcia nie mają o zasadzie działania. Maszyna napełnia - więc musi być! A teraz masz wynik.
Może po kolei....
Ciśnienie sprężania musi Ci ktoś zmierzyć i może ono wahać się do max 20atm. Nie wiem jak jest w Towim samochodzie - ale gdyby było wyższe, wąż załamany, zabrudzony filtr ta czujnik max ciśnienia by wyłączał sprężarkę. Miał byś efekt falowania... Po za tym nic nie wiem o tym czy zamarza Ci rurka z parownika bębąca powrotem gazu rozprężonego. Jeśli zamarza gazu jest za dużo w układzie i trzeba go odessać odrobinę. Klimatyzacja jest trochę skomplikowanym wynalazkiem i nie wystarczy, że jest szczelna i'' napompowana'' do maxa.
Buczenie może być spowodowane zacinaniem się zaworu w parowniku. Następuje ono nie zaraz po uruchomieniu samochodu lecz po pewnym czasie. Z reguły zamarza wtedy cały parownik który zamienia się w sztabę lodu. ...

Ale po pierwsze - to sprawdzić ciśnienia, a nie parafrazując - wymienić silnik bo nie ciągnie.

_________________
Jeśli pomogłem, a robię to dla przyjemności - podziękuj.


Post Wysłano: 14 lip 2013, 23:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Cytuj:
Kolego - buczy to za mało powiedziane.
Czy ktoś mierzył Ci ciśnienie środka chłodniczego po stronie ssawnej i po ciśnieniowej? Jak można wymienić filtr na '' oko''. bo jakiś cymbał podejrzewa, że jest zatkany.
Narobiło się różnych serwisantów z maszynami do napełniania a pojęcia nie mają o zasadzie działania. Maszyna napełnia - więc musi być! A teraz masz wynik.
Może po kolei....
Ciśnienie sprężania musi Ci ktoś zmierzyć i może ono wahać się do max 20atm. Nie wiem jak jest w Towim samochodzie - ale gdyby było wyższe, wąż załamany, zabrudzony filtr ta czujnik max ciśnienia by wyłączał sprężarkę. Miał byś efekt falowania... Po za tym nic nie wiem o tym czy zamarza Ci rurka z parownika bębąca powrotem gazu rozprężonego. Jeśli zamarza gazu jest za dużo w układzie i trzeba go odessać odrobinę. Klimatyzacja jest trochę skomplikowanym wynalazkiem i nie wystarczy, że jest szczelna i'' napompowana'' do maxa.
Buczenie może być spowodowane zacinaniem się zaworu w parowniku. Następuje ono nie zaraz po uruchomieniu samochodu lecz po pewnym czasie. Z reguły zamarza wtedy cały parownik który zamienia się w sztabę lodu. ...

Ale po pierwsze - to sprawdzić ciśnienia, a nie parafrazując - wymienić silnik bo nie ciągnie.
Chodzi o zawór rozprężny? jezeli tak to wymieniałem rok temu w f90 oryginał Mana 100zł brutto na allegro :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 21 lip 2013, 18:29

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 maja 2010, 11:10
Posty: 110
GG: 1
Samochód: volvo, renault
Lokalizacja: południe RP

Witam. Dalej za mało kolego piszesz... Wymieniłeś rok temu bo " buczał" czy z jakiegoś innego powodu? Co z ciśnieniami? co z zamarzaniem za parownikiem?

_________________
Jeśli pomogłem, a robię to dla przyjemności - podziękuj.


Post Wysłano: 31 lip 2013, 18:52
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2013, 20:05
Posty: 7
Samochód: MAN 27.464
Lokalizacja: Liszki/Kraków

Ciśnienia były sprawdzane zaraz po nabiciu. Mechanik mówił że jest ok. Rurka była zimna, ale nie zmrożona.
Teraz nic nie działa, rozszczelnił się układ przy sprężarce, wiec najpierw muszę uporać się z wyciekiem. A później jak dalej będzie buczeć to pewnie ten zawór będzie do wymiany. Podejrzewam że po prostu uciekał czynnik i to było przyczyną wibracji.

_________________
/ MAN 27.464 / 6X4 / KIPPER DAUTEL /


Post Wysłano: 07 sie 2013, 20:58
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2013, 20:05
Posty: 7
Samochód: MAN 27.464
Lokalizacja: Liszki/Kraków

Po ponownej wizycie w servisie. Klima uszczelniona i nabita. Niestety nie wydala na tych upałach, temperatura na kratkach 19-23st C przy temperaturze na zewnątrz 35C w cieniu (w słońcu pewnie ponad 40C). Wasze klimy w MAŃKACH też tak nie wydalają czy z moją jest coś dalej nie tak? Dodatkowo dalej czasem brzęczy :(

_________________
/ MAN 27.464 / 6X4 / KIPPER DAUTEL /


Post Wysłano: 09 sie 2013, 16:51
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

W jaki sposób została uszczelniona klimatyzacja, U mnie w f90 bardzo dobrze chłodzi nic nie buczy rurka od parownika jest bardzo bardzo zimna :wink: Wydaje mi się że sprężarka kończy się u mnie było to samo rok temu włączała sie coraz częściej i na coraz więcej czasu aż padła :>

_________________
MAN


Post Wysłano: 13 sie 2013, 14:21
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2013, 20:05
Posty: 7
Samochód: MAN 27.464
Lokalizacja: Liszki/Kraków

Cytuj:
W jaki sposób została uszczelniona klimatyzacja, U mnie w f90 bardzo dobrze chłodzi nic nie buczy rurka od parownika jest bardzo bardzo zimna :wink: Wydaje mi się że sprężarka kończy się u mnie było to samo rok temu włączała sie coraz częściej i na coraz więcej czasu aż padła :>
Uszczelnialiśmy wymieniając oringi na łączeniach, rurki szczelne. Sprężarka jest roczna wiec mam nadzieje ze jeszcze pochodzi. Kupiłem zawór rozprężny, to już chyba ostatnia część jaką mogę wymienić, chyba że zacznę od nowa wymianę :/
Sebotrucker ty wymieniałeś zawór rozprężny. Musiałeś rozbierać tapicerkę czy dostałeś się od zewnątrz??

_________________
/ MAN 27.464 / 6X4 / KIPPER DAUTEL /


Post Wysłano: 13 sie 2013, 21:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Cytuj:
Cytuj:
W jaki sposób została uszczelniona klimatyzacja, U mnie w f90 bardzo dobrze chłodzi nic nie buczy rurka od parownika jest bardzo bardzo zimna :wink: Wydaje mi się że sprężarka kończy się u mnie było to samo rok temu włączała sie coraz częściej i na coraz więcej czasu aż padła :>
Uszczelnialiśmy wymieniając oringi na łączeniach, rurki szczelne. Sprężarka jest roczna wiec mam nadzieje ze jeszcze pochodzi. Kupiłem zawór rozprężny, to już chyba ostatnia część jaką mogę wymienić, chyba że zacznę od nowa wymianę :/
Sebotrucker ty wymieniałeś zawór rozprężny. Musiałeś rozbierać tapicerkę czy dostałeś się od zewnątrz??
Rozbebeszałem cały środek :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 19 sie 2013, 21:55
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lip 2013, 20:05
Posty: 7
Samochód: MAN 27.464
Lokalizacja: Liszki/Kraków

Cytuj:
Rozbebeszałem cały środek :wink:
Też rozebrałem tapicerkę wymieniłem zawór rozprężny :) Ale coś jest w dalszym ciągu nie tak :(
Mianowicie klima chłodzi do czasu kiedy silnik się nie nagrzeje (układ klimatyzacji działa cały czas w pozycji auto, potencjometr na zimny). Zawór od ciepłej wody działa (jeden wąż gorący drugi zimny) mimo to i tak jakby ciepło szło na nagrzewnice i schłodzone powietrze przez klime było grzane przez nagrzewnice :x
Cytuj:
Buczenie może być spowodowane zacinaniem się zaworu w parowniku.
:U Jedynie buczenie udało się wyeliminować :U
dokos miał racje z buczeniem zaciął się zawór. Dzięki
Już myślałem że będę się cieszył sprawną klimatyzacją, ale brak pomysłów co jeszcze nie diała :oops:

_________________
/ MAN 27.464 / 6X4 / KIPPER DAUTEL /


Post Wysłano: 22 sie 2013, 11:01
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Wymień zawór od nagrzewnicy, pewnie przepuszcza, ten typ tak ma :( lub sprubój go na początek rozkręcić i przeczyścić

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 22 sie 2013, 20:48
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

Prędzej się śruby pourywają i cały się rozpadnie :mrgreen:

_________________
MAN


Post Wysłano: 22 sie 2013, 20:53
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Cytuj:
Prędzej się śruby pourywają i cały się rozpadnie :mrgreen:
Etam zalezy jak trafisz w F2000 tak było ale jakoś poszło i go skręciłem w całość ale reanimacja na wiele nie pomogła
W tga notabene jest ten sam zawór co w F2000 srubki poszły jak by zawór był co dopiero zamontowany a nie miał 9 lat :mrgreen:
Jak narazie mu przeszło, bo wcześniej jak mu się odwidziło to raz grzał raz chłodził i pomagało kręcenie pokrętłem od temperatury

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 25 sie 2013, 2:22
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lut 2006, 16:37
Posty: 2124
GG: 4819725
Samochód: MAN
Lokalizacja: Baćkowice

W tgx tez jest ten sam zawór :wink:

_________________
MAN


Post Wysłano: 08 wrz 2013, 10:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 23 maja 2010, 11:10
Posty: 110
GG: 1
Samochód: volvo, renault
Lokalizacja: południe RP

WItam. No cóż - zawór rozprężny to częsta przyczyna " buczenia". Ale zmień warsztat, bo pisałeś , że sprawdzali ci ciśnienia i było dobrze. Nie mogło być dobrze- chyba, że ktoś nie wie jakie mają być ciśnienia na rurce rozprężnej i ciśnieniowej.
ps. Zawór nagrzewnicy - częsta awaria. Przepuszcza wodę i efekt klimy ginie. Szczególnie jak to w lecie ogrzewanie jest wydajniejsze :lol: .
Ponieważ zawsze są problemy z rozkręceniem i niepowyrywaniem śrub - ja proponuję odłączenie kabelków od starego elektromagnesu - będzie zawsze otwarty a włączam inny w węża ciśnieniowego w dogodnym do wymiany miejscu. Jest duża szybciej i mam gwarancję , że czegoś nie urwiesz....
pozdrawiam

_________________
Jeśli pomogłem, a robię to dla przyjemności - podziękuj.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 20 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: