Strona 1 z 1 [ Posty: 17 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 16 sty 2011, 14:51
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 kwie 2006, 14:55
Posty: 1587
Lokalizacja: Brzesko

Witam serdecznie.

Tata w swoim MANie ma zamontowanego Alana 48 Plus Multi i jakąś dziwną "no-name" antenę. Chce ją zmienić, bo teraz słyszy jedynie na długość naczepy, a nawet strojenie zestawu nie wiele pomogło.

Antena ma być zamontowana na dachu, w miejscu do tego przygotowanym przez MANa, więc powinna być dosyć krótka (około 70cm, kabina XXL).

Co możecie polecić z anten montażowych - nie ma jakiejś ceny minimalnej, więc liczę na jakieś sensowne propozycje.

_________________
www.Truck-Spotters.eu


Post Wysłano: 16 sty 2011, 15:18
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Też się zastanawiam jaką antenę zamontować w fabryczne miejsce, mam teraz sirio sneka o długości 110 cm i strasznie wali po gałęziach :] jak jest położona to ma słaby zasięg. Myślę też nad montażem anteny za kabiną o długości 150-200cm może to poprawi zasięg. W poprzednim manie miałem Alaskę Presidenta 150cm i w miarę dobrze ściągała z daleka

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 16 sty 2011, 19:42
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 kwie 2006, 14:55
Posty: 1587
Lokalizacja: Brzesko

A co powiecie o antenach President Kentucky i Mississippi?

W poprzednim TGA XXL mieliśmy chyba (bo właśnie nie jestem pewien) President Mississippi i dobrze się sprawowała.

http://moto.allegro.pl/antena-cb-kentuc ... 97482.html

http://moto.allegro.pl/antena-cb-missis ... 97483.html

Która z nich jest lepsza? A może coś innego w tych wymiarach?

_________________
www.Truck-Spotters.eu


Post Wysłano: 16 sty 2011, 20:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 wrz 2007, 10:01
Posty: 1208
Lokalizacja: Janów k.Częstochowy

W fabryczny otwór w TGA/TGX to wy sobie możecie chorogiewke wsadzić :-) Tam żadna antena nie zadziała poprawnie. Trzeba znaleźć inne miejsce montażu. Ja z chłopakami z Sinadu testowaliśmy i najlepiej wychodzi z tyłu przy halogenie (u góry kabiny). RTak to zabardzo nie ma gdzie :/

Igor: Napewno nie President. Jedne z gorszych anten CB.

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Straż pożarna Częstochowa


Post Wysłano: 16 sty 2011, 21:25
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 kwie 2006, 14:55
Posty: 1587
Lokalizacja: Brzesko

Leszek, to co polecasz za antenę?

W TGA mieliśmy początkowo antenę zamontowaną za kabiną, na łączeniu tylnej ściany globa ze ścianą kabiny. Po zmianie na Presidenta Mississippi i przeniesieniu jej w fabryczny otwór osiągi się poprawiły.

Teraz mamy tak samo zamontowaną antenę (z tyłu kabiny) i nie spełnia to egzaminu.

_________________
www.Truck-Spotters.eu


Post Wysłano: 16 sty 2011, 22:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 sty 2010, 0:01
Posty: 248
GG: 7411066
Samochód: Volvo

Ja Ci polecam SIRIO carbonium ona ma 110 CM. Mija przycieli do ok 80 i powiem Ci ze zasieg z Unidemem mam ok 5-6 km jak nie lepiej.

_________________
Aby zostać dawcą organów nie musisz kupować motoru. Wystarczy stary rower i wypad nim do wiejskiego sklepu po krajowej drodze którą idzie tranzyt ciężarówek!


Post Wysłano: 16 sty 2011, 23:06
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:54
Posty: 207
GG: 7700645
Lokalizacja: Warszawa

Przycięli aż 30cm? Coś mi się nie chce wierzyć że do strojenia trzeba było uciąć 30cm.
Ja w wakacje woziłem antenę za kabiną i jakoś to chodziło. Chciałem spróbować z montażem na stałe, ale kwiatki wychodziły. W fabryczny otwór w drzwiach można próbować, ale jako że używam swojej anteny w różnych autach to nie stroiłem jej dalej bo okazałaby się za krótka. W dodatku po otwarciu drzwi już jakieś 15cm, SWR drastycznie leci w górę i nie można gadać.
Za kabiną jest otwór gdzie mocuje się stelaż owiewki. Też trzeba by było mocno antenę skrócić więc nie brnąłem w to dalej.
Teraz na ferie chce spróbować zamontować antenę zwartą na INOXie na drzwiach, między mocowaniami lustra. Będzie dość nisko (antena 2m) i zobaczymy co z tego wyjdzie. Ogólnie ciężkie auto... ale ja może trochę wybrzydzam, bo szkoda mi anteny. A jak Ty kupisz antenę to ją dostroisz jak należy, bo przecież nie będziesz jej potem ściągał i przekładał gdzieś indziej.

Glob jest plastikowy, ale od spodu wyłożony czymś metalowym. (podobno. zresztą inaczej by nie dostroił anten na dachu...) Nie wiem tylko ile obejmuje ta metalowa "wykładzinka". Bo jeśli 100% globu, to można tuż nad drzwiami kierowcy zamontować antenę w dziurce o długości 1,5m.


Post Wysłano: 16 sty 2011, 23:34

Właśnie z tego, co pamiętam w MANie glob jest z tworzywa. To może okazać się kłopotliwe przy montażu anteny, a dokładniej podczas jej strojenia. Z naciskiem na >brak możliwości zestrojenia< anteny.


Post Wysłano: 16 sty 2011, 23:44
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 06 kwie 2006, 14:55
Posty: 1587
Lokalizacja: Brzesko

Z tym że w TGA XXL założyli tam antenę i bez problemów ją zestroili - wtedy to robił jakiś serwis CB Radia w Krakowie, ale nie wiem czy podciągali mase skądś czy tam była wyprowadzona masa.

_________________
www.Truck-Spotters.eu


Post Wysłano: 16 sty 2011, 23:50
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 mar 2007, 12:14
Posty: 570
GG: 9870144
Samochód: Scania R450
Lokalizacja: Kobierno/Kalisz

Dokładnie, w MANie cały glob jest wykonany z tworzywa. My z tatą w miejsce oryginalnej anteny od cb zamontowaliśmy Midlanda (modelu nie pamiętam) długość coś ok 120cm, bez strojenia bo brak czasu na to, to na osiągi mimo wszystko narzekać niemożna. Antenka sprzęgnięta jest z radiem President Johnson II.
Ale za nim założycie w miejsce oryginalnej anteny jakąś inną to pojedźcie gdzieś do serwisu cb, żeby tam Wam zrobili przejściówkę z oryginalnego złącza na takie pod które można podłączyć inne anteny. Sprawa nie jest droga bo taty szef zapłacił za to 20zł (20cm kabla i dwie końcówki, z jeden strony oryginalne połączenie a z drugiej wyjście na normalne anteny).

_________________
"Ten, który boi się zdobywać jest skazany na porażkę" - Napoleon Bonaparte


Post Wysłano: 16 sty 2011, 23:58
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:54
Posty: 207
GG: 7700645
Lokalizacja: Warszawa

Jakie 20cm kabla i przejściówki? Jaką przejściówkę chcesz robić na kablu i gdzie? No chyba że kabel nie jest zakończony wtyczką UC-1, co byłoby dziwne.
A na dachu to jakie przejściówki (poza tym na kablu?) chcesz robić? Główka weg i montujesz swoją od anteny.

Żadnej masy się nie podciąga ani nie ma wyprowadzonej. Nie chodzi o masę elektryczną. Pod anteną musi się coś znajdować, np dobry kawał blachy. MAN podobno montował w globie metalową siateczkę i ona robiła za przeciwwagę dla anteny.

A to że bez strojenia to nie masz się czym szczycić, bo to już nie tyle o strojenie chodzi a o sprawdzenie poprawności montażu. Jak SWR będzie bardzo wysoki to nie wróżę dobrze Twojemu drogiemu radiu. Sprawdzić SWR bezwzględne trzeba zawsze!


Post Wysłano: 17 sty 2011, 0:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 mar 2007, 12:14
Posty: 570
GG: 9870144
Samochód: Scania R450
Lokalizacja: Kobierno/Kalisz

Zobacz w półki w TGA i wtedy będziesz wiedział o co chodzi ;] Krótko mówiąc, po demontażu anteny oryginalnej okazało się, że końcówka kabla nie pozwala na montaż innego rodzaju anteny niż oryginalna i trzeba było robić przejściówkę. Będę miał czas to zrobię zdjęcie jak to się ma i z czym je. A żadnej siatki czy innych pierdół tam nie ma po prostu samo tworzywo z wywierconym otworem w dachu i nic więcej.
Działa tyle czasu i jest dobrze, a jak by się mu coś stało to kupi się nowe i problem z głowy.

_________________
"Ten, który boi się zdobywać jest skazany na porażkę" - Napoleon Bonaparte


Post Wysłano: 17 sty 2011, 0:22
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:54
Posty: 207
GG: 7700645
Lokalizacja: Warszawa

Aaa, końcówka kabla w główce antenowej? Chyba że tak. Kwestia zalutować nową wtyczkę.

Pod podsufitkę nie zajrzę bo raz że nie mam auta, a jeśli już to bez oryginalnych anten. Ze 2 TGA mają w oryginalnych otworach a reszta ma pozakładane w różnych innych miejscach.

No to miej nadzieję że jest i będzie dobrze.
Kurczę, szkoda że nie mam okazji obejrzeć pach od spodu, ale słowa daję, musi tam być coś metalowego. Gdzieś w internecie przeczytałem że montują metalowe siatki w tworzywie. Może tego nie widać, ale mocowanie anteny jak się wgryzie w plastik to dojdzie do metalu, a ponieważ to fabryczny otwór do nie widać tego wszystkiego. W samym plastiku anteny nie zestroisz.


Post Wysłano: 17 sty 2011, 13:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 mar 2007, 12:14
Posty: 570
GG: 9870144
Samochód: Scania R450
Lokalizacja: Kobierno/Kalisz

Cytuj:
Aaa, końcówka kabla w główce antenowej? Chyba że tak. Kwestia zalutować nową wtyczkę.

Pod podsufitkę nie zajrzę bo raz że nie mam auta, a jeśli już to bez oryginalnych anten. Ze 2 TGA mają w oryginalnych otworach a reszta ma pozakładane w różnych innych miejscach.

No to miej nadzieję że jest i będzie dobrze.
Kurczę, szkoda że nie mam okazji obejrzeć pach od spodu, ale słowa daję, musi tam być coś metalowego. Gdzieś w internecie przeczytałem że montują metalowe siatki w tworzywie. Może tego nie widać, ale mocowanie anteny jak się wgryzie w plastik to dojdzie do metalu, a ponieważ to fabryczny otwór do nie widać tego wszystkiego. W samym plastiku anteny nie zestroisz.
O to właśnie chodziło i dlatego zrobiona jest taka przejściówka bo jak by ta antena się uszkodziła, która jest teraz to do czasu założenia nowej możemy zamontować oryginalną, która jest na zapasie. Więc Igor musi najpierw sprawdzić co i jak jest z tą końcówką kabla :)
Tata wczoraj wyjechał w trasę ale jak dobrze pójdzie to znów na weekend zjedzie to zrobię zdjęcia jak to wygląda,

_________________
"Ten, który boi się zdobywać jest skazany na porażkę" - Napoleon Bonaparte


Post Wysłano: 19 sty 2011, 17:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

W globie w tym plastyku jest wtopiona siatka miedziana przy dokręcaniu nakrętki od główki anteny nakrętka wciska się w tą siatkę

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 21 sty 2011, 14:31
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 wrz 2007, 10:01
Posty: 1208
Lokalizacja: Janów k.Częstochowy

Tylko, że ta siatka g** daje niestety.

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Straż pożarna Częstochowa


Post Wysłano: 25 sty 2011, 11:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 gru 2008, 19:08
Posty: 18
Samochód: Renault Premium HD 385
Lokalizacja: Kutno

Jeżeli już Ci zależy na "krótkiej" antenie to poleciłbym Lemm'a AT 900. Mamy ich kilka na Magnumkach i powiem szczerze, że dość ładnie to pracuje.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 17 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: