Strona 1 z 1 [ Posty: 5 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 14 sty 2010, 10:52
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 23 lut 2008, 12:53
Posty: 318
GG: 11187010
Samochód: BMW E36 M52b20
Lokalizacja: k. Łańcuta

Witam Wszystkich !

Mam pytanie odnośnie tematu czyli Radiostacja Stacjonarna. Chciał bym się dowiedzieć głównie jak sprawuje się taki sprzęt na całą Europę jak jest z zasięgiem. Wiem że to wszystko zależy oczywiście od całego zestawu, a nie tylko od samego radia.

Może ktoś używa takiego sprzętu i podzielił by się wiedzą na ten temat i polecił by jakiś sprzęt który warto zakupić. W dzisiejszych czasach już coraz mniej takich radiostacji jest używanych i coraz ciężej jest coś się dowiedzieć.

Jeszcze jedno pytanie czyli jak jest z rejestracją takiego sprzętu ?

Pozdrawiam damii08 ! :wink:


Post Wysłano: 14 sty 2010, 12:17
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 gru 2008, 21:41
Posty: 349
GG: 997
Samochód: służbowy

dochodzi jeszcze licencja krótkofalarska - bez której nie można nadawać,
z zasięgiem na całą Europę i resztę świata nie ma wielkich problemów przy dobrej propagacji, ewentualnie pozostają jeszcze przekaźniki.

_________________
Lubię SCANIĘ - jeżdżę VOLVO ale naprawdę uwielbiam - ACTROSY - wyprzedzać
. . .161DT300. . . . . . . . . . . . . .161ETZ300. . . . . . . . . . . . . .161OD300. . .

zabrali mi VOLVO dostałem "ROBURA" teraz mnie wszyscy wyprzedzają


Post Wysłano: 14 sty 2010, 13:02

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 mar 2008, 17:24
Posty: 104
GG: 4436071
Lokalizacja: Poznań>>Gądki>>Eu

Nie do końca tak jest z tą licencją :) . Nasłuchiwać można ale nie nadawać ... Koszt Zrobienia licencji i zdobycia znaku to około 70 zł . Jeżeli chodzi natomiast o samą bazę to takie podstawowe radia to alan 87 /president lincoln / president jackson / president jack / president benjamin / uniden 810 e (przestrojony w zera) / alan 555 . Na sam początek alan 87 powinien wystarczyć chodź nie powala odsłuchem to przy nadawaniu nie ma mu równych i do tego jest bardzo tani w naprawie . Jeżeli chodzi o antenę to musisz się zastanowić czy częściej będziesz korzystał z lokalnych łączności czy może wejdziesz w zabawy DX . Antena bazowa taka uniwersalna (chodź bardziej nadaje się do DX) to 5/8 fali promieniuje ona dość płasko ale dalej :). Drugim typem anteny bazowej jest 1/2 fali promieniuje bardziej do góry przez co może być schowana za domem i nie posiada przeciwwag . Ten typ anteny jest bardziej wykorzystywany do tych bliższych i tych dalszych łączności . Później oprócz radia dochodzi wybór zasilacza + kabel antenowy . Zasilacz przy wstęgach musi być 10-15A a przy zwykłym 4W mobilowym radiu 2-3A . Jak będziesz miał jakieś pytania to zapraszam do mnie na gg;) Nr masz u mnie w profilu.


Post Wysłano: 14 sty 2010, 14:40
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 gru 2008, 21:41
Posty: 349
GG: 997
Samochód: służbowy

Cytuj:
. Jeżeli chodzi natomiast o samą bazę to takie podstawowe radia to alan 87 /president lincoln / president jackson / president jack / president benjamin / uniden 810 e (przestrojony w zera) / alan 555 . .
przy czym to nie jest typowy sprzęt krótkofalarski, są to CB radia z poszerzonym zakresem w granicach 27-28MHz, a co z 2metrami? co z 70cm? gdzie pozostałe częstotliwości?
co za różnica czy radio jest przestrojone w "0" czy śmiga w "5" skoro wszelkie DX robi się po częstotliwościach i do każdego rozmówcy trzeba się dostrajać

_________________
Lubię SCANIĘ - jeżdżę VOLVO ale naprawdę uwielbiam - ACTROSY - wyprzedzać
. . .161DT300. . . . . . . . . . . . . .161ETZ300. . . . . . . . . . . . . .161OD300. . .

zabrali mi VOLVO dostałem "ROBURA" teraz mnie wszyscy wyprzedzają


Post Wysłano: 14 sty 2010, 16:22
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 sie 2008, 9:47
Posty: 117
GG: 0
Samochód: xt660
Lokalizacja: Cieszyn

Kolego jeśli chodzi o pasmo krótkofalarskie wymagana jest specjalna licencja, specjalne radio i antena jak kolega wcześniej wspomniał np na 2m, jest to sprzęt raczej drogi i jest to hobby raczej profesjolane.
Jeśli chodzi natomiast o łączności DX w paśmie obywatelskim CB oraz na wstęgach (gdzie są specjalne monitory nasłuchowe) nie potrzeba Ci żadnej licencji, możesz sobie wymyślic swoją ksywke na i wyrobic sobie znak w jakims klubie i używac ich w łącznościach. Możesz nawiązac kontakt z całym światem przy odpowiednich warunkach propagacyjnych i odpowiednim sprzęcie, wymienic się kartą QSL. Ogólnie dużo lektury przed Tobą.

Sprzęt: jak zwykle najważniejsza dobra instalacja antenowa, antena 5/8 najlepiej na dachu, oczywiście uziemiona z grubym, dobrze ekranowanym kablem.
Radio wstęgowe: np President Jackson. W zwykłym radiu jest jedna 40-stka kanałów, czyli pasmo od 26,960-27,400 MHz, a Jackson ma 5 40-stek, czyli 200 kanałów 26,060-28,315 MHz o ile pamiętam. Daję możliwośc płynnego przejscia z piątek w zera i na odwrót.
Oczywiście zasilacz nalepiej z zapasem mocy 10-12A taki standart oraz mikrofon ze wzmocnieniem, który wbrew pozorom daje bardzo dużo :)

_________________
W wolnych chwilach poprowadzę po Cieszynie i okolicach.

Kanał 25 AM (27,240 MHz)

Wszytkiego dobrego!


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 5 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: