Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 16 gru 2008, 15:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Mówiąc inaczej, nie mogę przejechać ani 1 m ŻADNĄ ciężarówką mimo, ze mam prawo jazdy kat.C a nie posiadam orzeczenia lekarskiego i badan psychologicznych??


Art. 39a. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:

1) ukończyła 21 lat;

2) posiada odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym;

3) nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;

4) nie ma przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;

5) uzyskała kwalifikację wstępną;

6) ukończyła szkolenie okresowe.

2. Wymaganie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczy kierowcy wykonującego przewóz drogowy rzeczy pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t.

3. Wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 5 i 6, nie stosuje się do kierowcy pojazdu:

1) do kierowania którego wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E;

2) którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h;

3) wykorzystywanego przez siły zbrojne;

4) obrony cywilnej, jednostek ochrony przeciwpożarowej lub jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa lub porządku publicznego;

5) poddawanego testom drogowym do celów rozwoju technicznego przez producentów, jednostki badawczo-rozwojowe lub szkoły wyższe;

6) odbywającego przejazd bez osób lub ładunku:

a) w celu dokonania jego naprawy lub konserwacji,

b) z miejsca zakupu lub odbioru;

7) używanego w sytuacjach zagrożenia lub przeznaczonego do akcji ratunkowych;

8 ) wykorzystywanego do:

a) nauki jazdy osób ubiegających się o prawo jazdy,

b) szkolenia osób posiadających prawo jazdy.

c) przeprowadzania państwowego egzaminu osób ubiegających się o prawo jazdy;

9) wykorzystywanego do użytku osobistego w przewozie drogowym osób lub rzeczy;

10) wykorzystywanego do przewozu materiałów lub urządzeń niezbędnych kierowcy
do jego pracy, pod warunkiem że prowadzenie pojazdu nie jest jego
podstawowym zajęciem.



Cytuj:
to krotkie pytania
mam powiedzmy ze kat.C, 19 lat

1. czy moge jezdzic smieciarka w firmie zajmujacej sie odpadami/miejskimi zakładami oczyszczania miasta?
2. czy moge jezdzic wywrotka w firmie ktora ma piach i go wozi do ludzi bo Ci sobie tego zazyczyli od firmy?
3. czy moge jezdzic w hurtowni spozywczej ktora posiada swoje samochody i rozwozi produkty z niej do odbiorcow?


Ad. 1. Tak, pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 7500 kg.
Ad. 2. Tak, pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 7500 kg.
Ad. 3. Tak, pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 7500 kg.


I nie ważne, czy jeździsz na miejscu, czy daleko.


Post Wysłano: 21 gru 2008, 17:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 lis 2008, 22:08
Posty: 61
GG: 0
Samochód: ISUZU

hm to ja jako załozyciel tematu chciałbym sie też jasno dowiedzieć jak to jest z moim pytaniem podanym na poczatku mniej wiecej tak w miare prosto bez paragrafów itp tak jak kolega 2 posty wczesniej.pozdrawiam i wesołych swiat.


Post Wysłano: 25 gru 2008, 0:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2008, 0:20
Posty: 6
GG: 0

Witam
Aby nie zaśmiecać forum nowym postem podłące się do pytania.
Na wstępie składam życzenia WESOŁYCH ŚWIĄT wszystkim forumowiczom.
Bardzo bym prosił o wytłumczenie mi nastepującej kwestii.
Planuję zakup samochodu o ładowności do 7,5t. Potrzbny mi jest do tego aby odwiezić towar do prztwórni (1 kurs na miesiąć, a w okresie letnim trochę częsciej) z tym że sytuacja wygląda tak że moja mama posiada 5 ha ziemi i ani ona ani ja nie prowadzimy działalności rolniczej, mamy noramlne urzędowe prace, a dodatkowy dochód mamy z "ziemi".
Chciałem się dowiedziec jakie dokumenty mi są potrzebne w momencie gdy zostane zatrzymany przez ITD oraz czy samochód musi mieć tachograf i czy musze okazywać tarczki? Jak wcześniej pisałem nie pracuję jako kierowca.
Oczywiście posiadam prawo jazdy kat.C, ukończyłem kurs na przewóz rzeczy, badania lekarskie oraz psychologiczne.
dzięki za info i pozdrawiam


Post Wysłano: 25 gru 2008, 22:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 maja 2007, 22:06
Posty: 66

Mam pewne wątpliwości ..
1)Tata posiada ziemię , płaci krus , jest rolnikiem . Mama jest właścicielem firmy transportowej . Mając odpowiednią kategorię prawa jazdy i badania mogę przywieźć np paszę , nawóz , maszyny autem czy zestawem (powyżej 7.5 tony ) do gospodarstwa taty "pożyczonym" z firmy mamy nie mając ukończonych 21 lat ?? Oczywiście nie jestem zatrudniony w firmie mamy .

2) Mama ma firmę transportową i prosi mnie żebym zastąpił kierowcę który jest chory . Nie mam ukończonych 21 lat , mam odpowiednie kategorię prawa jazdy . Czy prowadzę auto(powyżej 7.5 t ) legalnie ??
Cytuj:
Art. 39a. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:
Wydaje mi się że prowadzę auto legalnie bo nie jestem zatrudniony , a jedynie pomagam mamie

3)
a) Będąc zatrudniony w firmie transportowej ( nie u mamy ) mogę prowadzić auto powyżej 7,5 tony i prowadzić je tylko gdy jest puste ?
b) Będąc zatrudniony w firmie transportowej ( nie u mamy ) mogę prowadzić auto powyżej 7,5 tony i przewozić towary należące do właściciela tej firmy ??


Post Wysłano: 28 gru 2008, 15:37
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 sie 2007, 19:19
Posty: 385
GG: 0
Samochód: midlum

Widzę że na forum otwarto nowy fakultet '' kombinatorykę ''.Większoś z tych postów to usiłowanie obejścia prawa tzn. jak nie ponosic kosztów związanych z prowadzeniem firmy transportowej a robic kaskę.Dlatego pomijam te dywagacje i odpowiem na pytanie kolegi BARONA .Oczywiście że możesz sobie kupic sam. do 7.5t DMC na potrzeby własne i przewozic nim swoje prywatne rzeczy.Czyli wioząc na lawecie samochód musi byc on twoją własnością/faktura,dow.rejestracyjny/ Natomiast handelek bez zarejestrowanej działalności i transport bez uprawnień to raczej dział prawny.


Post Wysłano: 28 gru 2008, 23:47

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2008, 0:20
Posty: 6
GG: 0

Sorki ale nie wiem co masz tu na myśli? :shock:
Cytuj:
... handelek bez zarejestrowanej działalności i transport bez uprawnień to raczej dział prawny.
Nie ma czegoś takiego jak prowadzenie własnej działalności rolniczej.
Każdy może kupić sobie ziemie, zasiać na niej co chce (a więć wytworzyć) i owy wytwór sprzedać a z tego nie płaci sie podatku, ponieważ podatek się tylko płaci od "gruntu"(czyli owej ziemi).
Ja chce się tylko dowiedzieć jakie papiery są mi potrzebne przy kontroli przez ITD ( jakie dokumenty powinienem im okazać oprócz prawa jazdy), czy muszę użycać tarczek jadąc samochodem do 7,5t. jeśli jest w nim zamontowany tacho i co muszę (jakie dokumenty muszę uzyskać) aby móc nim wozić owy "ziemski wytwór"


Post Wysłano: 29 gru 2008, 7:42
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
...2) Mama ma firmę transportową i prosi mnie żebym zastąpił kierowcę który jest chory . Nie mam ukończonych 21 lat , mam odpowiednie kategorię prawa jazdy . Czy prowadzę auto(powyżej 7.5 t ) legalnie ??
Cytuj:
Art. 39a. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:
Wydaje mi się że prowadzę auto legalnie bo nie jestem zatrudniony , a jedynie pomagam mamie...
czyli jeżeli 12-latek ukradnie auto ciężarowe to też prowadzi je "legalnie" bo nie jest zatrudniony i to zdejmuje wogóle obowiązek posiadania prawa jazdy, bo przecież: "Art. 39a. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym;
3) nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
4) nie ma przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
5) uzyskała kwalifikację wstępną;
6) ukończyła szkolenie okresowe
".
przecież jeżeli nie jest zatrudniony to wszystkie podpunkty tego artykuły (nie tylko ten pierwszy) nie obowiązują, czyli może być nawet niemowlęciem i może nie posiadać żadnych uprawnień, łącznie z kartą rowerową, czy kartą woźnicy.

jedno z zadań z '' kombinatoryki ''

panowie przed zadawaniem pytań przeczytajcie Art. 39a w całości i troszeczkę się zastanówcie.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 29 gru 2008, 16:46
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 maja 2007, 22:06
Posty: 66

Cytuj:
Cytuj:
...2) Mama ma firmę transportową i prosi mnie żebym zastąpił kierowcę który jest chory . Nie mam ukończonych 21 lat , mam odpowiednie kategorię prawa jazdy . Czy prowadzę auto(powyżej 7.5 t ) legalnie ??
Cytuj:
Art. 39a. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:
Wydaje mi się że prowadzę auto legalnie bo nie jestem zatrudniony , a jedynie pomagam mamie...
czyli jeżeli 12-latek ukradnie auto ciężarowe to też prowadzi je "legalnie" bo nie jest zatrudniony i to zdejmuje wogóle obowiązek posiadania prawa jazdy, bo przecież: "Art. 39a. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym;
3) nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
4) nie ma przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
5) uzyskała kwalifikację wstępną;
6) ukończyła szkolenie okresowe
".
przecież jeżeli nie jest zatrudniony to wszystkie podpunkty tego artykuły (nie tylko ten pierwszy) nie obowiązują, czyli może być nawet niemowlęciem i może nie posiadać żadnych uprawnień, łącznie z kartą rowerową, czy kartą woźnicy.

jedno z zadań z '' kombinatoryki ''

panowie przed zadawaniem pytań przeczytajcie Art. 39a w całości i troszeczkę się zastanówcie.


Post Wysłano: 29 gru 2008, 17:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Z postow i sposobu interpretacji prawa niektórych osób nie wiadomo, czy sie smiac, czy plakac. Gdyby nie bujna wyobraźnia wiekszosc temtatow mialaby po 2 strony, bo z np. 14 zazwyczaj 2 zawierają treść a reszta bełkot.


Post Wysłano: 30 gru 2008, 7:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

kolego Michal-EPD, jeżeli to że nie jesteś zatrudniony znosi według Ciebie ważność punktu pierwszego (wymagania wiekowe), to również znosi ważność każdego następnego punktu.

czyli oprócz tego że nie zatrudniony może nie mieć 21 lat, może również nie posiadać prawa jazdy, może mieć przeciwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu, może być niezrównoważony psychicznie itp.

jeżeli człowiek bez prawa jazdy podobnie będzie interpretował prawo jak Ty wyjdzie, że może jeździć pojazdem ciężarowym legalnie, dopóki nie zostanie zatrudniony.

podobnie z człowiekiem ze schorzeniami taki jak schizofrenia, padaczka, cukrzyca itp. przecież dopóki się nie będzie zatrudniony te przepisy tak jak Ciebie nie będa go dotyczyć.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Ostatnio zmieniony 30 gru 2008, 13:34 przez Cyryl, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 30 gru 2008, 12:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 maja 2007, 22:06
Posty: 66

Cyryl dzięki za wytłumaczenie . Już rozumiem o co Ci chodziło . Byłbym wdzięczny gdybyś zweryfikował mój tok myślenia z posta wyżej


Post Wysłano: 30 gru 2008, 14:22
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

czytanie przepisów prawnych nie jest łatwe, ale dobieranie sobie wyrwanych z kontekstu tylko niektórych punków pasujących - korzystnych dla nas nie jest dobrą drogą.

czytając ustawę trzeba pamiętać, że tworzący ją miał na myśli sytuacje standardowe, a ustawa właściwie brzmi w całości.

teraz czy może kierowca pracować jako kierowca nie będąc zatrudnionym?

nie ma czegoś takiego.
tak jak nie ma przychodów z nikąd. nawet jeżeli dostajemy darowiznę jest ona opodatkowana, a podatek może być zniesiony tylko w wyjątkowych przypadkach i jest to odstępstwo od zasady.

prowadząc pojazd ciężarowy kierujący pracuje jako kierowca. więc między nim a włąścicielem pojazdu musi być jakaś relacja.
albo kierujący będzie zatrudniony w różnej formie: na umową o prace, zlecenie, umowę o dzieło itp, albo właściciel pojazdu może wydzierżawić pojazd kierującemu, a wtedy on pracuje na zasadzie samozatrudnienia.

poza tym trzeba wziąć tą USTAWĘ z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. (Dz. U. z dnia 30 października 2001 r.) i nim zaczniemy cytować Art.39a musimy sprawdzić czego dotyczy ta ustawa, a jest to na samym początku, w którym czytamy:
"Art. 1. 1. Ustawa określa zasady podejmowania i wykonywania:
1) krajowego transportu drogowego,
2) międzynarodowego transportu drogowego,
3) niezarobkowego krajowego przewozu drogowego,
4) niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego.
2. Ustawa określa również zasady działania Inspekcji Transportu Drogowego.
".

więc jeżeli kolega Michal-EPD chce rozwiać swoje wątpliwości musi przeczytać definicje tych transportów i zastanowić się jaki transport on wykonuje i jakie przepisy go obowiązują.

może zacytuję:
"4) niezarobkowy przewóz drogowy, zwany dalej "przewozem na potrzeby własne"
- przewóz niezarobkowy (nieodpłatny) osób lub rzeczy wykonywany przez
przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności
gospodarczej, spełniający łącznie następujące warunki:
a) rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały sprzedane,
kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte,
przetworzone lub naprawione przez przedsiębiorcę,
b) celem przejazdu jest przewiezienie rzeczy lub osób z lub do
przedsiębiorstwa, lub przeniesienie ich, wewnątrz przedsiębiorstwa lub
poza przedsiębiorstwem, na jego własne potrzeby,
c) pojazdy mechaniczne używane do przewozu muszą być prowadzone przez
pracowników przedsiębiorcy
,
d) pojazdy przewożące rzeczy lub osoby znajdują się w prawnej dyspozycji
przedsiębiorcy,
e) nie jest przewozem osób w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
w zakresie usług turystycznych
".

więc jak można prowadzić pojazd na potrzeby własne (punkt C) nie będąc pracownikiem? czyli zatrudnionym?

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 01 wrz 2009, 12:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 wrz 2009, 12:18
Posty: 3
GG: 0

Witam wszystkich serdecznie...
Trafiłem na to forum szukając odpowiedzi na podobne pytanie, jakie miał założyciel tego tematu. Chodzi mianowicie o posiadanie prywatnego samochodu ciężarowego i przewóz rzeczy "do użytku osobistego". Co muszę mieć, jakie szkolenia, zaświadczenia. Czy potrzebny jest tachograf? Jakie opłaty i podatki musiałbym wnieść...
Odpowiedzi są rózne i szczerze mówiąc czytając to forum trochę się pogubiłem...
Nie zaliczam się do tych "kombinatorów", po prostu lubię zabytkową motoryzację, a niektóre z moich ulubieńców - np niektóre większe ciągniki rolnicze ważą ponad 5 ton, więc albo kupię sobie zwykłego busa o DMC 3,5 tony i przewozić będę tylko lżejsze przedmioty, a do cięższysch szukał przewoźników, albo będę miał porzadną maszynę i wtedy będę mógł wozić wszystko... Ta druga opcja wydaje mi się lepsza, bo odpadają problemy związane z poszukiwaniami przewoźnika posiadającego odpowiedni sprzęt na określony termin, np. zlotu.
Ale jeśli miałbym płacić jakieś niesamowicie wielkie podatki, bawić się tachografami ect. podczas gdy pojazd wyjeżdżałby kilkanaście dni w roku- szkoda zachodu.
Druga sprawa- podobają mi się niektóre stare ciężarówki, typu STAR 25 i może coś takiego trafić w moje zasoby, a wtedy chciałbym się nim czasem przejechać po okolicy...
Proszę więc o wyjaśnienie "jak wygląda sprawa w oczach prawa" :) Pozdrawiam


Post Wysłano: 04 wrz 2009, 8:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 wrz 2009, 12:18
Posty: 3
GG: 0

Nikt nic nie wie w temacie??


Post Wysłano: 04 wrz 2009, 12:41
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

jeżeli jesteś prawniekiem, stomatologiem, czy dekarzem, a kupisz sobie pojazd kolekcjonerski - dla rozrywki i będziesz nim jeździł nma zloty lub inne imprezy nie potrzebujesz oprócz prawa jazdy nic innego.

jednak z tego co czytam potrzebujesz pojazd, aby transportować inne, więc musisz spełnić takie same wymagania jak inny kierowca.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 09 wrz 2009, 21:34

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 wrz 2009, 12:18
Posty: 3
GG: 0

Czyli taryfa ulgowa jest dla przędsiębiorcy, który stosuje przewóz na użytek własny. Natomiast przewóz np prywatnego ciągnika rolniczego na zlot własnym samochodem ciężarowym to już obostrzenia jak u kierowcy- zawodowego przewoźnika... W sumie w tym kraju wszystko jest możliwe, ale to jakaś abstrakcja...


Post Wysłano: 29 sty 2010, 11:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 sty 2010, 11:31
Posty: 1
GG: 0

Witam, mam pytanie. Jestem właścicielem jednoosobowej firmy (kupno i sprzedaż samochodów). Jadąc moim najazdem do 3,5 t i ciągnąc lawetę na których są moje auta ( przekracza ten zestaw 3,5 tony ) muszę mieć tachograf ?


Post Wysłano: 29 sty 2010, 13:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 19 gru 2007, 0:23
Posty: 109
GG: 10480858
Samochód: 440 dxi
Lokalizacja: Pniewy

Cytuj:
Jadąc moim najazdem do 3,5 t i ciągnąc lawetę na których są moje auta ( przekracza ten zestaw 3,5 tony ) muszę mieć tachograf ?
Tak musisz posiadać tachograf, bo auto z lawetą przekracza 3,5t.

_________________
Uczeń Technikum Logistycznego ;)


Post Wysłano: 30 sty 2012, 14:10

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 sty 2012, 14:01
Posty: 1
GG: 0
Samochód: IVECO DAILY

To może jeszcze ja zapytam odnośnie przewozu na potrzeby własne.
Prowadzę działalność gospodarczą i zakupuję samochód ciżarowy do 7,5t.
Posiadam zezwolenie na przewóz towaruów i rzeczy na potrzeby własne.
Mam zatrudnionego kierowcę z kategorią C na umowe na stałe.

Czy aby on mógł przewozić od nas z firmy rury, studnie na budowe i my je dalej tam wbudowywjemy (działalność budowa sieci teletechnicznych) to potrzea:
1.ma prawojazdy kategorii C
2. ma orzeczenie lekarskie bez przeciwskazań i psychotesty.

i najważniejsze
3.Wiem że to starczy , ale czy obowiązuje nas TACHOGRAF ? (czs pracy - musimy wyrobić karę kierowcy -tahcograf elektroniczny ?)
4. Co jak Ja właściciel zasiądę za kółkiem czy też potrzebuje karte kierowcy do tachografu i mnie też obowiązuje limit czasu ?


Post Wysłano: 30 sty 2012, 19:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 30 mar 2006, 19:23
Posty: 50
GG: 0
Lokalizacja: LJA

Witam
Ja też mam ciężarówkę na potrzeby własne. Jeżdżę nią sam jako właściciel. Nie ważne czy kierowca czy właściciel to czas jazdy a co za tym idzie tachograf obowiązkowo. Obowiązkowo również zaświadczenia na okres nie prowadzenia pojazdu.
Może mnie ktoś poprawi, ale chyba gdy się jeździ nie dalej jak 50km od miejsca działalności to chyba nie potrzeba tachografu. Nie chcę siać plotek bo było coś na kursie tyle że dawno i nie przywiązywałem do tego uwagi bo ja zawsze pisze tarcze, nawet jak koło komina ganiam.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: