Strona 1 z 1 [ Posty: 9 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 17 cze 2007, 15:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 cze 2006, 22:38
Posty: 47
GG: 0
Lokalizacja: Kalety

Witam.
Mam taki problem. Mianowicie mam forda mondeo w którym waga przyczepy z hamulcem wynosi 1500kg, a masa dmc auta 1750kg. Czy moge na zwykłym prawo jazdy kat.B ciągnąć taką przyczepę czy muszę mieć B+E??
(Waga przyczepy bez hamulca wynosi 550kg).
Z góry dziękuje i pozdrawiam. :)


Tytuł:
Post Wysłano: 17 cze 2007, 16:25
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 mar 2007, 18:13
Posty: 554
GG: 1960440
Samochód: Citroen C5 tourer
Lokalizacja: Krotoszyn

Na kat. B możesz ciągnąc przyczepę o ile jej DMC nie przekracza 750kg, jesli jest większa musisz mieć min. B+E. Rodzaj hamulca nie ma tu znaczenia

_________________
Heavy metal and heavy transport


Tytuł:
Post Wysłano: 19 cze 2007, 8:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2006, 15:09
Posty: 118
Lokalizacja: Wieluń

a ja korzystając z okazji podepne się pod wątek, bo nie jestem pewien jak to wszystko jest.
Ja mam kat B+E i jak jade np dostawczakiem do 3,5t z przyczepą jakąś dużą np 2t DMC, to czy muszę przestrzegac znaków ograniczających max. dmc? bo wydaje mi sie ze jak znak jest do 5 t to juz nie moge tam wjechac bo mój zestaw ma 5,5 t dmc.
A druga sprawa to czy ITD może mnie kontrolować jeśli jade takim zestawem przekraczającym w sumie 3,5t dmc?
Aha i czy powienienem mieć w takim pojezdzie tacho , slyszalem tez cos o jakichs książkach jazdy czy czyms podobnym ale nie mam pojecia jak to powinno wygladac zgodnie z przepisami.


Tytuł:
Post Wysłano: 19 cze 2007, 18:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lis 2006, 13:56
Posty: 1310
GG: 1
Samochód: VOLVO
Lokalizacja: TSK

Cytuj:
Na kat. B możesz ciągnąc przyczepę o ile jej DMC nie przekracza 750kg, jesli jest większa musisz mieć min. B+E. Rodzaj hamulca nie ma tu znaczenia
:twisted:
Na kat. B możesz ciągnąć przyczepę, której DMC nie przekracza dmc samochodu, ale ich łączna dmc nie może przekaraczać 3,5 t.
Jeśłi dmc samochodu jest do 3,5t ( osobówka, bus) i podpięta pod niego przyczepa przekraczają łacznie dmc 3,5t to trzeba mieć kat E do B minimum. Np bus ciągnie lawetę, które zazwyczaj dmc mają od 1,8t. W takiej sytacji jest niezbędny tachograf, ponieważ w tacho powinien być wyposażony samochód o dmc powyżej 3,5 tony liczone jako zestaw bus + przyczepa.

_________________
Jak trza, to cofnę do przodu.
22.08.2016r. [*] Tomcio - przyjacielu, pamiętam.


Tytuł:
Post Wysłano: 19 cze 2007, 23:17
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
Na kat. B możesz ciągnąć przyczepę, której DMC nie przekracza dmc samochodu, ale ich łączna dmc nie może przekaraczać 3,5 t.
Sama kategoria B = DMC przyczepy <750kg.

_________________
Czerwone i bure


Tytuł:
Post Wysłano: 20 cze 2007, 21:50
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 mar 2007, 18:13
Posty: 554
GG: 1960440
Samochód: Citroen C5 tourer
Lokalizacja: Krotoszyn

Cytuj:
Na kat. B możesz ciągnąć przyczepę, której DMC nie przekracza dmc samochodu, ale ich łączna dmc nie może przekaraczać 3,5 t.
Ehh .. była już gdzieś ostra kłótnia o to na forum. I wydaje mi sie, że któryś z kolegów udowodnił, że przy kat. B możesz jechać autem o DMC =3,5T + przyczepa lekka czyli do 750kg DM.

Co do kolegi Chabina:

Cytuj:
czy muszę przestrzegac znaków ograniczających max. dmc? bo wydaje mi sie ze jak znak jest do 5 t to juz nie moge tam wjechac bo mój zestaw ma 5,5 t dmc.
Sa dwa rodzaje zanków ograniczających tonaż, kierowcy często je mylą -
Pierwszy z nich, gzie jest podana tylko sama liczba odnośi sie do rzeczywistej masy pojazdu lub zespołu pojazdów - czyli ile w danej chwili ważysz
Drugi gdzie jest liczba + rysunek ciężarówki - odnosi się do DMC pojazdu lub zespołu pojazdów.
Te znaki obowiązują każdego uczestnika ruchu, nie tylko auta ciężarowe, czy dostawcze. W krotoszynie na osiedlu jest znak zakaz wjazdu pojazdów o masie rzeczywistej przekraczjącej 1,5T - niektóre osobówki ważą wiecej.
Cytuj:
A druga sprawa to czy ITD może mnie kontrolować jeśli jade takim zestawem przekraczającym w sumie 3,5t dmc?
ITD może cię kontrolować

Cytuj:
czy powienienem mieć w takim pojezdzie tacho
W sumie powinieneś, ale możesz mieć ksiązeczke o której wspomniałeś,

_________________
Heavy metal and heavy transport


Tytuł:
Post Wysłano: 21 cze 2007, 21:25
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lis 2006, 13:56
Posty: 1310
GG: 1
Samochód: VOLVO
Lokalizacja: TSK

Cytuj:
Cytuj:
Na kat. B możesz ciągnąć przyczepę, której DMC nie przekracza dmc samochodu, ale ich łączna dmc nie może przekaraczać 3,5 t.
Sama kategoria B = DMC przyczepy <750kg.
Parę lat temu, jak uczyłem się do egzaminu na C kupiłem sobie książkę „Podręcznik kierowcy CD”. Na stronie 195 pisze czym można jeździć posiadając poszczególne kategorię i między innymi: „pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t( z wyjątkiem autobusu i motocykla) z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna masa dopuszczalna nie przekracza 3,5 t.”
Na kolejnej stronie przeczytałem między innymi: „Prawo jazdy kategorii E stanowi uprawnienia, które nie może samodzielnie istnieć. Może być ono połączone z prawem jazdy kategorii B,C, C1, D, D1 i poszerza zakres tych uprawnień o możliwość kierowania dowolnym pojazdem łącznie z przyczepą o DMC przekraczającej 750 kg.”
Stad te moje wzpocinz.

_________________
Jak trza, to cofnę do przodu.
22.08.2016r. [*] Tomcio - przyjacielu, pamiętam.


Tytuł:
Post Wysłano: 21 cze 2007, 23:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2006, 15:09
Posty: 118
Lokalizacja: Wieluń

dzieki wielkie kolego Matee za wyjasnienia teraz juz mniej wiecej wiem jak to wszystko wyglada wg przepisow

a teraz jeszcze jedno gdzie mogę dostać taką książkę która by zastępowała tacho?
aha i jeszcze jedna rzecz wiem ze w praktyce ITD nie rusza osobówek ale czy wg przepisów mogą oni kontrolowac autka osobowe i czy zdarzyło się to kiedys komus?


Tytuł:
Post Wysłano: 22 cze 2007, 20:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 26 lis 2006, 13:56
Posty: 1310
GG: 1
Samochód: VOLVO
Lokalizacja: TSK

Mnie się wydaje, że w/g ustwy o ITD są powołani do kontroli samochodów o DMC powyżej 3,5t.

_________________
Jak trza, to cofnę do przodu.
22.08.2016r. [*] Tomcio - przyjacielu, pamiętam.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 9 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: