Strona 1 z 1 [ Posty: 17 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 25 gru 2017, 10:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 lip 2005, 20:55
Posty: 2885
GG: 1
Lokalizacja: Gdynia

Na stronie TomToma zamawiajac na firme dostajemy fakture bez Vatu gdyz jest wystawiana przez firme z Holandi. Ten model wychodzi z z wysylka okolo 1500PLN. Szerio szerio. Kupowalem troche ponad tydzien temu i bylem w ciezkim szoku rowniez :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Post Wysłano: 25 gru 2017, 10:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Na stronie TomToma zamawiajac na firme dostajemy fakture bez Vatu gdyz jest wystawiana przez firme z Holandi. Ten model wychodzi z z wysylka okolo 1500PLN. Szerio szerio. Kupowalem troche ponad tydzien temu i bylem w ciezkim szoku rowniez :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
przeczytaj dokładnie co jest na fakturze - vat opłaca NABYWCA - na razie na terenie EU nie ma sprzedaży bez vatu.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 25 gru 2017, 11:13

Mając VAT-UE jak najbardziej kupujesz zagrabanicą netto.


Post Wysłano: 25 gru 2017, 13:34

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Mając VAT-UE jak najbardziej kupujesz zagrabanicą netto.
owszem kupisz netto jednak w kraju musisz dokończyć czynności związane z zapłatą podatku VAT.

wiesz jak to było by fajnie gdyby ci którzy jeżdżą za granicę i cokolwiek tam kupują nie musieli rozliczać tego podatku?

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 25 gru 2017, 13:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Zzx wpisz sobie w google "nabycie wewnątrz wspólnotowe ". Dowiesz się co nieco.

To że Ty musiałeś za Miecza zapłacić Vat, nie znaczy że każdy za każdy produkt musi. Np za naczepy, już nie trzeba płacić Vat w Pl.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 25 gru 2017, 13:56

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

nie płaciłem brutto zapłaciłem netto.
jednak w Pl musiałem naliczyć VAT - wpłacić do urzędu skarbowego naliczony podatek, a później ( w tej samej deklaracji) ten sam podatek odliczyłem więc "niby"' kupiłem netto, a w tym czasie minister deficytu spokojnie moimi pieniążkami obracał i się cieszył "że ma kasę" - niepostrzeżenie jednak nadszedł dzień kiedy trzeba było oddać kasę i wtedy budżet się gustownie zawalił co pokazał 2 mld deficyt.

tylko zakupy zrealizowane poza unię są nieopodatkowane każdy inny zakup jest opodatkowany w kraju sprzedawcy lub w kraju nabywcy -- sprawa rozliczenia tego zakupu to zupełnie inna bajka.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 25 gru 2017, 15:25

Cytuj:
Cytuj:
Mając VAT-UE jak najbardziej kupujesz zagrabanicą netto.
owszem kupisz netto jednak w kraju musisz dokończyć czynności związane z zapłatą podatku VAT.

wiesz jak to było by fajnie gdyby ci którzy jeżdżą za granicę i cokolwiek tam kupują nie musieli rozliczać tego podatku?
Kieras dobrze pisze - to jest WNT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Ja fakturuje Niemców na VAT NP - nie podlega - oni nam płacą netto.
Szefu dorzuca co kupił w Polsce (brutto).
Czy tak cudownie? Z jednej strony nie, bo generalnie przelewy są mniejsze, a tak można trochę VAT-em "pożonglować". Z drugiej strony może nawet lepiej, bo przynajmniej nikt Ciebie o vat nie ściga, a na koniec roku i tak to samo zostaje.


Post Wysłano: 25 gru 2017, 20:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Mając VAT-UE jak najbardziej kupujesz zagrabanicą netto.
owszem kupisz netto jednak w kraju musisz dokończyć czynności związane z zapłatą podatku VAT.

wiesz jak to było by fajnie gdyby ci którzy jeżdżą za granicę i cokolwiek tam kupują nie musieli rozliczać tego podatku?
Kieras dobrze pisze - to jest WNT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Ja fakturuje Niemców na VAT NP - nie podlega - oni nam płacą netto.
Szefu dorzuca co kupił w Polsce (brutto).
Czy tak cudownie? Z jednej strony nie, bo generalnie przelewy są mniejsze, a tak można trochę VAT-em "pożonglować". Z drugiej strony może nawet lepiej, bo przynajmniej nikt Ciebie o vat nie ściga, a na koniec roku i tak to samo zostaje.
no dobra - to kto i gdzie rozlicza vat od WNT - jak to ustalimy będziemy w domu - sprzedawca który sprzedaje w cenie netto czy nabywca który też kupuje w netto.
w przepisach jest że ktoś ten vat musi rozliczyć.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 25 gru 2017, 21:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Nie wiem jak z takimi gadżetami. Ale kupiłem kilka naczep z zachodu, i kupując dostajesz fakturę z 0%Vat.
Jako że wg definicji naczepa nie jest środkiem transportowym, może mieć miejsce procedura nabycia wewnątrzwspólnotowego. Do rejestracji w wydziale komunikacji nie musisz mieć tego kwitu (Vat 5?, nie pamiętam) ze skarbowego.
Sprowadza sie to do tego, że Vatu nikt nie rozlicza, bo nikt go nie zapłacił.

Taki c.s. czy twoja solówka, już wyczerpuje definicję środka transportowego, i do rejestracji musiałeś pokazać papier że zaniosłeś Vat.
A że zaniosłeś, to potem możesz go odebrać (kontrola), lub rozliczyć.

Ot cała filozofia.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 25 gru 2017, 21:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

masz rację jednak nie doczytałeś przepisów o Vat do końca -nie spoczywał na tobie obowiązek zapłaty podatku w TERMINIE 14 dni od daty nabycia (to tak w skrócie) jak również obowiązek złożenia deklaracji nabycia chyba to vat 23 (musiał bym zajrzeć w domu do papierów jak wrócę to popatrzę) jednak sam fakt nabycia powinieneś uwzględnić w deklaracji za odpowiedni miesiąc odpowiednio naliczając i w tej samej deklaracji odliczając TEN sam podatek - jak pamiętam rubryki 23-25 (lub 24).
do rejestracji żadnego papieru o Vat nie zanosiłem bo to nie osobówka a tylko takie pojazdy są do tego zobowiązane.
zapytaj swojego księgowego czy cokolwiek można nabyć w UE nie płacąc vatu.

nie chce mi sie dziś cytować przepisów ustawy o vat ale poczytaj takie wyjaśnienie - to tylko jedno z niewielu jakie jest w sieci:
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/ ... lezny.html

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 25 gru 2017, 21:41

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Nie muszę pytać, bo kilka takich transakcji już przeprowadziłem.
Ja jak i tysiące innych większych lub mniejszych firemek transportowych.

Nie będę się z Tobą wyklucał. Może jesteś mądrzejszy niż wszyscy wokół, z urzędnikami US na czele, a może czegoś nie doczytałeś lub źle zrozumiałeś.
Pomyśl co jest bardziej prawdopodobne.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 25 gru 2017, 22:36

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

nie sądzę bym był od kogoś głupszy czy mądrzejszy być może w kieleckim i mazowieckim obowiązuja różne zasady co do rozliczania vatu od WNT. :shock:

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


ZZX, ja do bycia pseudo księgowym zostałem zmuszony, a nie poproszony, więc się nie znam na tym czym się nie zajmuje, ale na przykładowej fakturze nabycia towaru z zachodu (netto) jest zapis:
Cytuj:
VAT of this order is shifted (Article 138 (1) of Directive 2006/112/EC)
Jak sobie otworzyłem tę dyrektywę w języku polskim to mam (zwalniają, w sensie zwalniają z VAT):
Cytuj:
Państwa członkowskie zwalniają dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza terytorium danego państwa, ale na terytorium Wspólnoty, przez sprzedawcę, przez nabywcę lub na ich rzecz, dokonane dla innego podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem, działających w takim charakterze w państwie członkowskim innym niż państwo rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów.
Dalej, już opracowane:
Cytuj:
3. „Stawka np”, czyli nie podlega opodatkowaniu w Polsce

Trzecia sytuacja, w której na fakturze nie ma kwoty VAT dotyczy sprzedaży, która nie jest opodatkowana w Polsce – wówczas w miejscu stawki VAT pojawia się oznaczenie „np” (ponadto, jeśli chodzi o transakcje z firmami z UE zamieszcza się też adnotację „odwrotne obciążenie”). Taka faktura dotyczy przede wszystkim eksportu usług, który według ogólnej zasady jest opodatkowany w kraju usługobiorcy (czyli nabywcy).

W związku z tym faktury ze „stawką np” wystawiają najczęściej np. programiści, graficy, czy tłumacze, którzy kierują swoje usługi do odbiorców zagranicznych. Stawka „np” ma jednak tę przewagę nad stawką „zw”, że pozwala na rozliczanie VAT-u od zakupów tak samo, jak standardowe stawki VAT (o ile taka usługa byłaby opodatkowana VAT-em w Polsce).

Jeśli przedsiębiorca nie generuje kwoty VAT-u do zapłaty (należnego), to może w takiej sytuacji wnioskować o zwrot podatku. Jak zawsze, prawo do rozliczenia VAT przysługuje tylko w związku z tymi zakupami, które wiążą się ze świadczeniem usług, które podlegają opodatkowaniu – w tym przypadku nie w Polsce.
Czyli na logikę - mamy płacone netto, kupujemy brutto, dostajemy cały vat na zwrocie mimo, że im nie zapłaciliśmy.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 sty 2008, 21:22
Posty: 1257
GG: 2291240
Samochód: R500, Actros 1844, FH 460
Lokalizacja: Szczecin

Ja z zagranicy co mogę to biorę na 0% i jeszcze nigdy US mnie nie ścigał mimo że i tak mam zwroty VATU, księgowa też zastrzeżeń nie zgłasza. Wiadomo ze pojazdy mechaniczne, paliwo itp to inna bajka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Post Wysłano: 26 gru 2017, 10:32

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 maja 2016, 16:20
Posty: 157

A to ciekawe, bo wielokrotnie używałem zapisów na fakturze dla transakcji w UE, że vat jest rozliczany w kraju nabywcy-po poinformowaniu przez księgową. I tutaj muszę zgodzić się z ZZX. To, że w danym momencie ktoś fizycznie nie wyciągnął vatu z kieszeni to nie znaczy, że na papierze nie był w obrocie. Uwzględniasz go w deklaracji, potem zwrot.

Kierownik, co do naczepy i stwierdzenia, że nie jest to środek transportu... dzwoni tylko chyba nie w tym kościele :D w tym zapisie chodzi o to, że naczepa nie jest pojazdem samobieżnym i sama w sobie nie jest w stanie się poruszać. A to jest podstawą do zrobienia myku, który jest tu wałkowany. I tak wielu dealerów oferuje nowe naczepy na faktury "bez vatu" z zachodniej firmy.

Wesołych


Post Wysłano: 26 gru 2017, 10:35

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

newesu - podpowiedz jak można dostać zwrot czegoś co nie zapłaciłeś ( i nie rozliczyłeś)?
za granicą jak masz vat eu kupujesz zawsze na zero - ale to nie jet zakup w kwocie brutto tylko zawsze netto.
dobrze napisałeś o odwrotnym obciążeniu - vat nie jest rozliczony u sprzedawcy tylko u nabywcy usługi czy towaru w takim przypadku kwoty nabycia należy umieścić w odpowiednim polu deklaracji vat-7 i w tej samej deklaracji należy tą sama transakcję odliczyć jako zakup - co więcej należy wypełnić deklarację
VAT-UE - Informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach ale to na pewno wiesz :D że musisz to wypełnić odpowiednio za miesiąc lub kwartał danego roku.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 26 gru 2017, 11:34

Cytuj:
newesu - podpowiedz jak można dostać zwrot czegoś co nie zapłaciłeś ( i nie rozliczyłeś)?
Zwrot jest z tytułu wydatków, które płacone są zawsze brutto, leasingi, paliwo i inne wydatki.
A dalej tak jak cytowałem wcześniej:
Jeśli przedsiębiorca nie generuje kwoty VAT-u do zapłaty (należnego), to może w takiej sytuacji wnioskować o zwrot podatku. Jak zawsze, prawo do rozliczenia VAT przysługuje tylko w związku z tymi zakupami, które wiążą się ze świadczeniem usług, które podlegają opodatkowaniu – w tym przypadku nie w Polsce.
Cytuj:
za granicą jak masz vat eu kupujesz zawsze na zero - ale to nie jet zakup w kwocie brutto tylko zawsze netto.
Vat nie jest 0!! W tym przypadku istnieje zwolnienie z VAT-u, lekko pijany ale pisałem o tym w poprzednim poście.
Cytuj:
dobrze napisałeś o odwrotnym obciążeniu - vat nie jest rozliczony u sprzedawcy tylko u nabywcy usługi czy towaru w takim przypadku kwoty nabycia należy umieścić w odpowiednim polu deklaracji vat-7 i w tej samej deklaracji należy tą sama transakcję odliczyć jako zakup - co więcej należy wypełnić deklarację
No dokładnie, istnieje odwrotne obciążenie vat-u. Bamatra (sprzedawca) wystawia fakture bez vatu, a na Nabywca (Niemcy) rozliczają się z vat-u po swojej stronie. Czyli płaco Bamatrze netto.

Tyle co kontroli Pana Morawieckiego Bamatru miała to głowa mała, ale nikt się jeszcze do tego nie przyczepił, normalnie schodzą zwroty vat-u. No chyba, że jak w tym roku co się chwalił, że ma 2 mld nadwyżki, no to wtedy my kontrole mieli (zawieszony zwrot vat) i te 2 grube bańki to nasze paliwo i leasingi były. Ale dalim radę.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 17 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: