Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 02 lut 2010, 23:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 28 maja 2009, 20:22
Posty: 108
GG: 10095414

Cytuj:
Dzisiaj rano przerzucając kanały trafiłem przez przypadek na program dla dzieci w TVP. I tam było o środkach transportu i prowadzący pytał się dzieci co wozi ludzi itp. No i zadał pytanie "co dowozi towary do sklepów" i jeden chłopiec odpowiedział "ciężarówki" na to prowadzący "bardzo dobrze i coś jeszcze :?: " to drugie dziecko powiedziało "tir", a prowadzący "no bardzo bardzo ładnie". Tak więc nie ma co walczyć chyba ze słowem TIR, bo tego nie da rady wyłączyć z języka polskiego...za bardzo już jest zakorzenione. Garstka ludzi nie przetłumaczy tego kilku milionom ludzi. Jedyne co możemy to śmiać się z odmian słowa tir w mediach np."tirowiec itp", ponieważ poziom dziennikarstwa w Polsce zaczyna być coraz bardziej żenujący, wystarczy spojrzeć na wybór gazet itp...
To jak walka z wiatrakami, ja dałem sobie spokój z poprawianiem ludzi. Tego już nie wykorzenisz.

_________________
A - zastanawiam się
B - jest
C - jest
E - jest
D - jest
kurs na przewóz rzeczy jest buahaha :P


Post Wysłano: 02 lut 2010, 23:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 04 sty 2009, 1:40
Posty: 109
GG: 1
Samochód: Scania 124L
Lokalizacja: TOS

To wy dalej tego "Tira" przeżywacie?

_________________
PJ wystarczające do prowadzenia zespołu pojazdów.


Post Wysłano: 03 lut 2010, 12:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lut 2007, 20:57
Posty: 1532
Samochód: fabia

Cytuj:
Zaraz Ci ktoś przypomni, że jakiś imbecyl wpisał słowo tir do słownika języka polskiego i można używać...
SJP PWN nie redagują imbecyle. Pomyliłeś go z wikipedią chyba :)

_________________
Czerwone i bure


Post Wysłano: 03 lut 2010, 13:34
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Zaraz Ci ktoś przypomni, że jakiś imbecyl wpisał słowo tir do słownika języka polskiego i można używać...

A co? Nie można? :lol:


Post Wysłano: 03 lut 2010, 17:21

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 wrz 2006, 16:50
Posty: 1136

Czyli prawidłowo jest według was, że tir to "duży samochód ciężarowy służący do przewozu towarów na trasach międzynarodowych"?

http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2529707


Post Wysłano: 03 lut 2010, 17:28
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Czyli prawidłowo jest według was, że tir to "duży samochód ciężarowy służący do przewozu towarów na trasach międzynarodowych"?

Sam sobie na to odpowiedziałeś:

:arrow: http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2529707

Pzdr. :wink:


Post Wysłano: 27 gru 2010, 13:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 gru 2010, 21:07
Posty: 4
GG: 3180113

Fajne te wasze rozważania nad tym słowem, oprócz tego ze kolega nam wyjaśnił na samym początku co ono oznacza to czy ktoś z was się zastanawiał dlaczego to słowo weszło do takiego potocznego używania, bo według mnie wtedy gdy ta konwencja weszła czyli 1975r to w naszym kraju królowały Stary i Jelcze i Liazy i chyba to były największe pojazdy w PL dość długo , 80latach ludzie zaczęli troszkę podróżować sam byłem dzieckiem ale zjeździłem z rodzicami połowę Europy fiatem 125p (kantem) i co takie małe dziecko widziało za szybka ano wielka ciężarówkę z tyłu lub przed sobą, nazwy nie zapamiętało by ani nic takiego bo w tym wieku kto by się tam interesował jaką miało to nazwę :) natomiast w oczach i umyśle pozostała wielka ciężarówka z niebieska tabliczka z napisem TIR, apotem powrót z wakacji i co w przedszkolu się opowiadało widziałem tira to taka wielka ciężarówka, a potem zaczęły i w Pl śmigać wielkie samochody z ta tabliczka i tak poszło sobie To takie moje przemyślenia skąd to sowo się mogło wziąć może poprawne może nie :) i już tak zostanie ze będzie oznaczało duża ciężarówkę a to ze ludzie nie rozróżniają zestawów od ciągników siodłowych i solówek to inna sprawa


a sie rozpisałem ;)


Post Wysłano: 27 gru 2010, 15:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 lis 2006, 18:57
Posty: 1697
Samochód: Opel Insignia ST
Lokalizacja: Spręcowo, ok. Olsztyna

Cytuj:
bo według mnie wtedy gdy ta konwencja weszła czyli 1975r to w naszym kraju królowały Stary i Jelcze i Liazy i chyba to były największe pojazdy w PL dość długo
Już wtedy Pekaes posiadał min. Volva F88 z naczepami, więc taki Liaz czy Jelcz solówka nie był największą ciężarówką na drodze.

_________________
Solaris Urbino 18 '17


Post Wysłano: 27 gru 2010, 18:15
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 gru 2005, 20:01
Posty: 2591
Samochód: Szybki
Lokalizacja: Szczecin

Cytuj:
Już wtedy Pekaes posiadał min. Volva F88 z naczepami, więc taki Liaz czy Jelcz solówka nie był największą ciężarówką na drodze.
A bo to mało Liazów i Jelczów miało naczepy? Czemu od razu zakładasz, że mówił o solówkach? :)

_________________
Przyłożenie zewnętrznego silnego magnesu do czujnika ruchu (impulsatora) zamontowanego przy skrzyni biegów skutkuje wyrównaniem pola elektromagnetycznego w cewce nadajnika, a w rezultacie prowadzi do tego, że tachograf otrzymuje sygnał odpowiedni dla pojazdu nieruchomego.


Post Wysłano: 30 gru 2010, 17:37
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 paź 2006, 12:38
Posty: 3564
Samochód: Ferrari
Lokalizacja: PKN

TIR i tir - http://www.polskieradio.pl/9/305/Artykul/216078

_________________
Czy jadę bezpiecznie? - Zadzwoń gdzie chcesz.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: