Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 07 sty 2012, 3:11

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 kwie 2008, 9:31
Posty: 24
GG: 133586

Witam
Czy ktos z forumowiczów orientuje sie jak wyglada praca na wlasnej dzialalnosci ? Jakie koszty zwiazane sa z zalozeniem dzialalnosci, koszty utrzymania itp. Mam oferte pacy wlasnie na dzialalnosci platne 0,60 zl za km jazda po kraju warto w cos takiego wejsc ?


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lis 2010, 18:26
Posty: 1921
Samochód: Żółtek
Lokalizacja: Warszawa/Żychlin

Że niby 60 groszy za kilometr? :shock:


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 13 lut 2006, 21:00
Posty: 206
Lokalizacja: Garwolin

Pewnie jazda firmowym samochodem ale na własnej działalności transportowej. Czyli tak jakby świadczymy usługę prowadzenia pojazdu. Ostatnio Samat na coś takiego przechodzi, ale moja odpowiedź i dobra rada: NIE.

_________________
Wspomnień czar...
WTiE PW


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 sty 2011, 14:01
Posty: 184
Samochód: Partner 1.6 HDI, MB Coupe 3.0 24V
Lokalizacja: Wasilków

Zawsze ciekawiło mnie czy w razie kontroli ITD nakłada wtedy karę na nas, czy na firmę od której mamy auto ?

_________________
Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma...


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 paź 2006, 19:02
Posty: 1468
GG: 1

Żeby wziąć w dzierżawę auto powyżej 3,5t musisz mieć licencję na transport kraj/międzynarodówka. Zapewne chodzi tutaj o to o czym pisał kolega sosna119 ; świadczenie usługi kierowania pojazdem. Ogólnie to sprawa wygląda tak, że w zależności jak uzgodnisz z firmą. Wystawiasz fakture za wykonaną usługę po każdym wykonanym frachcie lub po miesiacu. Musisz zapłacić ZUS i Podatek. Ile to już wszystko zależy od formy rozliczenia jaką wybierzesz. Dla firmy to udogodnienie, ponieważ całe formalności spadają na Cb. Oni tylko podpisują fakturę którą Ty wystawiasz i przelewają pieniądze na konto. Czy Ty zapłacisz podatek czy nie to już ich nie intersuje, ale szczerze mówiąc nie polecam nie płacić podatku ;)
Auto Cię nie interesuje. Ty tylko nim jeździsz tak jakbyś był zatrudniony na umowę, naprawy, tankowanie i wszelkie opłaty to sprawa firmy dla której świadczysz usługi. Moim zdaniem chodzi o to bo za 60 gr brać auto w dzierżawę to rzecz nierealna.
A i rzecz chyba najważniejsza to urlopy. W jednoosobwej firmie nie ma czegoś takiego jak urlop płatny. Jeżeli bierzesz wolne czyli dogadujesz się z firmą dla której jeździsz, że nie będziesz śmiagał np przez 3 tygodnie to i tak musisz zapłacić ZUS za cały miesiąc, chyba, że zawiesisz działalność ale z tym jest trochę roboty. Generalnie to nie jeździsz = nie masz pieniędzy, więc przed wszystkimi urlopami musisz sobie kasę odłożyć.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 kwie 2008, 9:31
Posty: 24
GG: 133586

Dokladnie chodzi o to jak napisal kolega sosna119 jazda firmowym autem, paliwo naprawy viatoll mnie nie interesuja. Chodzi mi o ogolne koszty zwiazane z zalozeniem dzialalnosci wpis do ewidencji regon zus podatek dochodowy,koszt ubezpieczenia i moze jeszcze jakies inne ukryte oplaty. Ktos moze ostatnio cos takiego robil i opisze po krotce jakie sa koszty zalozenia tego wszystkiego

Pozdrawiam


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 13 lut 2006, 21:00
Posty: 206
Lokalizacja: Garwolin

Ukryte opłaty są takie, że firma która Cię zatrudnia żeby zmniejszyć koszty tylko czeka na Twoje potknięcie. Za duży przepał - obciążą Ciebie. Uszkodzenie samochodu - obciążą Ciebie. Jeśli nie bezpośrednią to utną premię. Jeśli w jakimś miesiącu nie będzie roboty - nie zarobisz nic, ale składki musisz opłacić.
Znajomy nie więcej jak 2 miesiące temu liczył jakby to wyglądało. Przez pierwszy rok (czy tam dwa) masz niższy ZUS. Policzył, że wychodziłoby mu 3300 zł/miesiąc na czysto (po odliczeniu podatków, składek, zusów itd). To optymistyczna wersja, jeśli nic Ci nie obetną. Jak gdzieś skusisz zostaje mniej.
Informacje od ludzi jeżdżących na tych zasadach.

_________________
Wspomnień czar...
WTiE PW


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 paź 2006, 19:02
Posty: 1468
GG: 1

Jeżeli pierwszy raz zakładasz działalność gospodarczą to przez dwa lata płacisz mniejszą składkę ZUS, potem wzrasta prawie dwukrotnie. Podatek zależy od formy opodatkowania jaką wybierzesz.

Podam kwoty mniej więcej jakie są bo o stawki musisz się w urzędzie dowiedzieć. Co roku się zmienia.
ZUS - przez pierwsze dwa lata ok 250-300 zł, później ok 900 zł.
Podatek zależy od tego ile twoich przychodów lub dochodów, możesz wybrać podatek liniowy 19% bez względu na wartość dochodu, ale nie masz możliwości odliczenia czegokolwiek np internetu, 1% i nie masz żadnych ulg. Ryczałt od przychodu 3%. 5,5%; 8,5%; 17%; 20%, stawka uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności.
Za założenie płacisz 170 zł. Wszystko teraz możesz załatwić w okienku w urzędzie gminy. Skarbówkę i Zus też bd musiał odwiedzić ale to Ci w urzędzie gminy wytłumaczą. Po założeniu działalności, najprościej opłacić sobie księgową, to koszty mniejsze niż 100zł miesięcznie i masz z głowy masę papierów.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 kwie 2008, 9:31
Posty: 24
GG: 133586

Cytuj:
Jeżeli pierwszy raz zakładasz działalność gospodarczą to przez dwa lata płacisz mniejszą składkę ZUS, potem wzrasta prawie dwukrotnie. Podatek zależy od formy opodatkowania jaką wybierzesz.

Podam kwoty mniej więcej jakie są bo o stawki musisz się w urzędzie dowiedzieć. Co roku się zmienia.
ZUS - przez pierwsze dwa lata ok 250-300 zł, później ok 900 zł.
Podatek zależy od tego ile twoich przychodów lub dochodów, możesz wybrać podatek liniowy 19% bez względu na wartość dochodu, ale nie masz możliwości odliczenia czegokolwiek np internetu, 1% i nie masz żadnych ulg. Ryczałt od przychodu 3%. 5,5%; 8,5%; 17%; 20%, stawka uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności.
Za założenie płacisz 170 zł. Wszystko teraz możesz załatwić w okienku w urzędzie gminy. Skarbówkę i Zus też bd musiał odwiedzić ale to Ci w urzędzie gminy wytłumaczą. Po założeniu działalności, najprościej opłacić sobie księgową, to koszty mniejsze niż 100zł miesięcznie i masz z głowy masę papierów.
Dzieki czyli najkorzystniej chyba na ryczalcie bo kosztow to ja raczej niebede mial zadnych. A jeszcze slyszalem ze ubezpieczenie ladunku tez musze oplacic sam ktos sie orientuje jaki to koszt w skali roku ?


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 25 paź 2006, 19:02
Posty: 1468
GG: 1

Tzn. z kosztami da się pokombinować tak, żeby były ale musiałbyś świadczyć jeszcze jakieś inne usługi np remontowe albo budowlane. Są jeszcze ogólne zasady opodatkowania na podstawie zasad 19, 30 i 40%, musisz wtedy prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Piszę to co pamiętam bo sam działalności nie prowadzę ale pomagałem kiedyś tacie i mniej więcej się w tym orientowałem.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie ładunku w krajówce to tutaj masz: http://www.pzu.pl/produkty/ubezpieczeni ... owym-cargo ale szczerze mówiąc to nie spotkałem się jeszcze z czymś takim, żeby nie dzierżawiąc auta trzeba było ubezpieczać ładunek z własnej kieszeni.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Cytuj:
Ukryte opłaty są takie, że firma która Cię zatrudnia żeby zmniejszyć koszty tylko czeka na Twoje potknięcie. Za duży przepał - obciążą Ciebie. Uszkodzenie samochodu - obciążą Ciebie. Jeśli nie bezpośrednią to utną premię. Jeśli w jakimś miesiącu nie będzie roboty - nie zarobisz nic, ale składki musisz opłacić.
Znajomy nie więcej jak 2 miesiące temu liczył jakby to wyglądało. Przez pierwszy rok (czy tam dwa) masz niższy ZUS. Policzył, że wychodziłoby mu 3300 zł/miesiąc na czysto (po odliczeniu podatków, składek, zusów itd). To optymistyczna wersja, jeśli nic Ci nie obetną. Jak gdzieś skusisz zostaje mniej.
Informacje od ludzi jeżdżących na tych zasadach.

Przestań straszyć chłopaka. Jakoś już prawie 2 lata mam założoną działalność i to nie jest nic strasznego. Jak firma krzak, to za przepał obciążą i pracownika na umowie, od uszkodzeń jest ubezpieczenie. Skoro twoi informatorzy współpracowali z firmami, gdzie stosowane są takie praktyki to nie znaczy, że musi być tak wszędzie.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 07 lut 2006, 19:31
Posty: 764
Samochód: Volvo FH 440
Lokalizacja: Meszna

Praca na działalności ma swoje plusy i minusy, jeśli firma dla której się pracuje jest w porządku, to nie ma w tym nic złego. A kołchozy uwalą Cię bez względu na formę zatrudnienia.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 13 lut 2006, 21:00
Posty: 206
Lokalizacja: Garwolin

Cytuj:
Skoro twoi informatorzy współpracowali z firmami, gdzie stosowane są takie praktyki to nie znaczy, że musi być tak wszędzie.
Niestety działa to też w drugą stronę. Skoro Ty nie narzekasz i robota Ci się podoba to nie znaczy, że jest tak wszędzie.
Chłopak pytał, więc odpowiedziałem to co wiem. Ty napisałeś swoją wersję. A człowiek niech pomyśli, rozważy czy warto i robi jak mu intuicja każe :)

_________________
Wspomnień czar...
WTiE PW


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 maja 2012, 14:05
Posty: 263
GG: 0
Samochód: Mazda 626

Mam pytanie, jak wygląda odpowiedzialność (np. kierowca nie zdążył przyjechać na rozładunek) na własnej działalności ? Wszystkie kary od spedycji idą na kierowcę, czy na firmę przewozową ?


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 11 lip 2007, 8:58
Posty: 1502
Samochód: DAF 105XF 460
Lokalizacja: Dolnośląskie

Cytuj:
Praca na działalności ma swoje plusy i minusy, jeśli firma dla której się pracuje jest w porządku, to nie ma w tym nic złego. A kołchozy uwalą Cię bez względu na formę zatrudnienia.
A jakie są plusy może nam naswietlisz? Bo ja ich nie widzę

_________________
a nikt ci za darmo nie da!!!


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Cytuj:
Praca na działalności ma swoje plusy i minusy, jeśli firma dla której się pracuje jest w porządku, to nie ma w tym nic złego. A kołchozy uwalą Cię bez względu na formę zatrudnienia.
A jakie są plusy może nam naswietlisz? Bo ja ich nie widzę
przecież ty się na niczym nie znasz ( bo nie musisz) to i ta wiedza jest ci do niczego niepotrzebna.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Cytuj:
przecież ty się na niczym nie znasz ( bo nie musisz) to i ta wiedza jest ci do niczego niepotrzebna.
:mrgreen:
Zaorane.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 11 lip 2007, 8:58
Posty: 1502
Samochód: DAF 105XF 460
Lokalizacja: Dolnośląskie

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
Praca na działalności ma swoje plusy i minusy, jeśli firma dla której się pracuje jest w porządku, to nie ma w tym nic złego. A kołchozy uwalą Cię bez względu na formę zatrudnienia.
A jakie są plusy może nam naswietlisz? Bo ja ich nie widzę
przecież ty się na niczym nie znasz ( bo nie musisz) to i ta wiedza jest ci do niczego niepotrzebna.
kula ci to podpowiedziała?? czy skąd te wnioski??

_________________
a nikt ci za darmo nie da!!!


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
kula ci to podpowiedziała?? czy skąd te wnioski??
ta kula pokazała twoją wypowiedź w jednym z tematów, a brzmiała jak poniżej:
Cytuj:
dlatego czasem lepiej się nie znać

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 11 lip 2007, 8:58
Posty: 1502
Samochód: DAF 105XF 460
Lokalizacja: Dolnośląskie

Cytuj:
Cytuj:
kula ci to podpowiedziała?? czy skąd te wnioski??
ta kula pokazała twoją wypowiedź w jednym z tematów, a brzmiała jak poniżej:
Cytuj:
dlatego czasem lepiej się nie znać
tak myślałem że przypniesz wypowiedz z zupełnie innego tematu bo pytanie było za trudne i przy braku argumentów trzeba jakoś uciąć ......
(płytkie to było z twojej strony )

_________________
a nikt ci za darmo nie da!!!


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: