Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 03 sie 2021, 19:51

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 sie 2021, 19:36
Posty: 6
Samochód: TGA430

Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy choć Maniusiem jeżdżę od 5 lat.
Szukam pomocy ponieważ mam zagadkę następującej treści:
Wyrzuca olej pod pokrywą zaworów w dużej ilości po krótkiej ale intensywnej jeździe. Na wolnych obrotach nic się nie dzieje.( pokrywa i uszczelka nowa wymieniona, odma sprawdzona czysta i nic nią nie dmucha). Ostatnio wymieniłem turbinę na nową KKK. Razem ze znajomym nie mamy pojęcia czego szukać.


Post Wysłano: 03 sie 2021, 20:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Z jaką siłą i czy w odpowiedniej kolejności dokręcona pokrywa zaworów

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 03 sie 2021, 22:52
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lip 2008, 13:12
Posty: 393
Samochód: Volvo FM9 Volvo fl6 11

Zaczęło się przed czy po wymianie uszczelki i pokrywy. Odma na pewno drożna, musi nią coś iść.

_________________
>>> STAR-TREK RULEZ <<<


Post Wysłano: 04 sie 2021, 9:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 sie 2021, 19:36
Posty: 6
Samochód: TGA430

Cytuj:
Z jaką siłą i czy w odpowiedniej kolejności dokręcona pokrywa zaworów
Cytuj:
Z jaką siłą i czy w odpowiedniej kolejności dokręcona pokrywa zaworów
co do siły nie wiem, kolejność raczej tak. choć nie byłem przy montażu. Silnik ładnie pracuje ładnie odpala czy ciepły czy zimny. Czacha dymi.


Post Wysłano: 04 sie 2021, 14:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 lis 2015, 1:19
Posty: 287

Co to znaczy wyrzuca olej pod pokrywą?Sika olejem jak zdejmiesz pokrywę zaworów może spod dźwigienki sika....? Co ci się dzieje? Jakie masz ciśnienie oleju przy 80 st na wolnych.Jakbys miał zapchana odmę to wypychało by bagnet....szło by ciśnienie .


Post Wysłano: 04 sie 2021, 14:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 sie 2021, 19:36
Posty: 6
Samochód: TGA430

Cytuj:
Co to znaczy wyrzuca olej pod pokrywą?Sika olejem jak zdejmiesz pokrywę zaworów może spod dźwigienki sika....? Co ci się dzieje? Jakie masz ciśnienie oleju przy 80 st na wolnych.Jakbys miał zapchana odmę to wypychało by bagnet....szło by ciśnienie .
Dosłownie dookoła silnika leje się olej. Dzisiaj mamy uruchomić silnik bez pokrywy zaworów i zobaczć co się dzieje. ciśnienie na wolnych było 1,96 - 2.02


Post Wysłano: 04 sie 2021, 15:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

To powodzenia jeśli Ci się uda odpalić silnik przy ściągniętej pokrywie zaworów.
Musisz się liczyć że po chwili od uruchomienia silnika będziesz miał cały silnik i wszystko w koło zalane olejem
Jeśli jest ciśnienie w środku silnika i wywala olej bokami to wystarczy odkręcić korek wlewu oleju i ciśnienia nie będzie

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 04 sie 2021, 15:47

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 sie 2021, 19:36
Posty: 6
Samochód: TGA430

Cytuj:
To powodzenia jeśli Ci się uda odpalić silnik przy ściągniętej pokrywie zaworów.
Musisz się liczyć że po chwili od uruchomienia silnika będziesz miał cały silnik i wszystko w koło zalane olejem
Jeśli jest ciśnienie w środku silnika i wywala olej bokami to wystarczy odkręcić korek wlewu oleju i ciśnienia nie będzie
Jeszcze nic nie uruchamiałem silnika. oleju jest naprawdę dużo. Skąd to ciśnienie pod pokrywą zaworów.


Post Wysłano: 04 sie 2021, 16:28
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Z smarowania wałka rozrządu tryska olej

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 04 sie 2021, 20:37

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

WojciechTGA430 - ty chyba nie bardzo wiesz jak działa i jak jest zbudowany silnik więc może do mechanika trzeba się udać a nie kombinować samodzielnie.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 04 sie 2021, 21:55
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 lip 2008, 13:12
Posty: 393
Samochód: Volvo FM9 Volvo fl6 11

Tak czytam co piszecie ale nie dostałem odpowiedzi na podstawowe pytanie: Zaczęło się przed czy po wymianie uszczelki i pokrywy. Bo tak szczerze to wygląda na zwalony montaż pokrywy lub uszkodzoną pokrywę. nie wiem jak jest w manie ale np. w volvo bagnetu nie wypchnie ma zabezpieczenie a pokrywa jest na sprężynkach i teoretycznie przy zapchanej odmie może się uchylać. Niepokojące jest też stwierdzenie że z odmy nic nie dmucha, z odmy nic nie dmucha tylko jak jest zapchana, zawsze odprowadza mniej lub więcej gazów przedostających się przez pierścienie podczas pracy silnika.

_________________
>>> STAR-TREK RULEZ <<<


Post Wysłano: 04 sie 2021, 22:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

W manie masz pokrywę po jednej stronie na sprężynkach po stronie kolektora sącego, a z pozostałych trzech stronach masz normalne śruby które dokręca się z siłą 10Nm

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 05 sie 2021, 10:27

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 sie 2021, 19:36
Posty: 6
Samochód: TGA430

Tak więc odpowiadam. Auto jest u mechanika . od początku: wymienione zostały wtryski przejechane po wymianie ok 5 tys km, następnie poszedł biało-niebieski dym z rury wydechowej mechanik w Sławkowie stwierdził 100% padła turbina, wymieniona została na nową KKK w warsztacie, wymieniony olej filtry powietrza i oleju, spuszczony olej z intercoolera i przewiercony tłumnik, podczas powrotu ze śląska podczas jazdy niebieski dym ( z prawej strony, nie z rury wydechowej, myślałem że może z powodu wiatru bocznego) po przejechaniu ok 280 km i nocnej pauzie na parkingu zobaczyłem duże plamy oleju - szok. na komp wskażnik pokazuje brak oleju, kabina w górę suchy bagnet dolałem 20 litrów, mokry od oleju cały silnik bardziej z prawej strony. uruchomiłem silnik - równiutko pracuje. Nie potrafię stwierdzić skąd jest wyciek (silnik pracuje ok 2 min na 1500 obr.) Przejechałem 25 km czuję palony olej. Zjechałem na zatoczkę i powtórka cieknie po cały silniku olej. Pół stanu oleju jeszcze jest silnik równo pracuje , normalnie odpala. Holownik i do warsztatu. Resztę znacie.


Post Wysłano: 05 sie 2021, 11:09
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 kwie 2010, 21:04
Posty: 194
Samochód: Corsa D
Lokalizacja: Mikołów

Wymieniona turbina to może problem z zasilaniem oleju i z tamtad leci olej? Umyj, załącz auto i obserwuj skąd Ci leci

_________________
MAN TGA 18.410


Post Wysłano: 05 sie 2021, 12:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Nie wiem czy to pomoże, ale np w Premiawkach, I Volvie, w pokrywie zaworów są takie zaworki/separatory,które wracają olej do silnika, a gazy puszczają w odmę.
I kiedyś miałem je, lub jeden z nich popsutym, I też silnik był urzygany olejem, olej płynął z odmę.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 05 sie 2021, 13:37
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Tak na początku obstawiam że stara turbina była sprawna.
Gdy powrót oleju z turbiny do miski olejowej jest nie drożny to będzie puszczać olej turbina.
Tam na powrocie masz tylko grawitacyjny spływ oleju z turbiny.
Tak jak Ci napisałem odkręć korek wlewu i wtedy się przejedź i zobacz co będzie.
Normalnie po odkreceniu korka i przyłożeniu ręki do wlewu powinneś czuć delikatne podciśnienie
Na bank masz coś z odma lub przewodem łączącym odmę z rurą dolotowa do turbiny.
Jeszcze może być też inna kwestia przepuszczające pierścienie w sprężarce powietrza lub pęknięty tłok w silniku przez co może powstawać tak duże ciśnienie w skrzyni korbowej
Trzeba by odłączyć przewód od odmy od tej rurki co odprowadza przedmuchy i zobaczyć czy leci powietrze z samej odmy

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 05 sie 2021, 17:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 lis 2015, 1:19
Posty: 287

Cytuj:
To powodzenia jeśli Ci się uda odpalić silnik przy ściągniętej pokrywie zaworów.
Musisz się liczyć że po chwili od uruchomienia silnika będziesz miał cały silnik i wszystko w koło zalane olejem
Jeśli jest ciśnienie w środku silnika i wywala olej bokami to wystarczy odkręcić korek wlewu oleju i ciśnienia nie będzie
Ja normalnie odpalam bez pokrywy nic się nie dzieje i nic nie jest zapackane olejem.Nawet te z górnym wałkiem rozrządu bo niby jak chcesz sprawdzić czy olej gdzieś się nie leje przez dźwigienki-jak chlapie czy leje spod ktorejs to od razu ciśnienie oleju kuleje.....Napisales że wcześniej zmieniałem wtryski-po co?Po wtryskach ci się to stało? Turbina na pewno była padnięta skoro pisze że olej miał w intercoolerze -jesli nie wyciągało ci oleju z odmy.... "Rozwiercilismy tłumik"-alescie naprawili... Też bym stawiał na odmę że coś jest pochrzanione stawiał bym zatkana ,albo coś źle popodlaczalisci jakieś przewodziki.Pierwsze bym zaczął od zdjęcia pokrywy i uruchomienia motoru czy nie wyciska gdzieś spalin/kompresji ....jak pracuje te ciśnienie skąd się musi brać (np.głowica pęknięta i spaliny cisna do silnika lub uszczelniacz może przez pierścienie)


Post Wysłano: 05 sie 2021, 17:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Stąd wiem że silnik będzie zalany, bo sam to przerabiałem.
Tak wałek rozrządu jest zamocowany że olej spływa po głowicy na zewnątrz silnika a nie do środka

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 07 sie 2021, 15:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 sie 2021, 19:36
Posty: 6
Samochód: TGA430

Witam wszystkich zainteresowanych tą sprawą. Stan na sobotę 7-07-2021. Sprawdzone wszystkie przewody z i do odmy. Wymieniony separator oleju , zniknęło ciśnienie "pod korkiem wlewu oleju". Silnik po przejechaniu ok 15 km suchy zero wycieków. W tygodniu zrobię kursik w koło domu. Jak coś się zmieni to dam znać. Dziękuję za podpowiedzi i życzę miłego wekendu. :D :D


Post Wysłano: 07 sie 2021, 15:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

To jeszcze zajedź do mechanika który Ci nie potrzebnie wymienił turbinę która była sprawna
W turbinie nie masz uszczelnień tylko nadciśnienie po stronie zimnej i gorącej powoduje że olej nie przedostaje się do tłumika czy Intercoolera
Stąd masz taką grubą rurę na powrocie z turbiny do miski olejowej

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: