Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Witam,
Panowie proszę o pomoc w sprawie ciągnika siodłowego.
Chcę kupić nową naczepę niskopodwoziową oraz myślę o CS MAN TGX 26.480. 6x2, Euro 5.
Zestawem tym potrzebuję przewozić koparki wraz z osprzętem o łącznej wadze 37 ton.

Dane naczepy :

Ciężar własny pojazdu gotowego do jazdy : 12 400 kg
Dopuszczalny całkowity ciężar pojazdu : 65 000 kg
Dopuszczalna ładowność : 52 600 kg
Maksymalne obciążenie zespołu osi : 40 000 kg
Maksymalny nacisk na siodło : 25 000 kg

Rozmawiając z producentem naczep podałem model ciągnika siodłowego jaki chce kupić do tej naczepy, czyli wstępnie MAN TGX 26.480 6x2.
Poinformowano mnie, że będę musiał zwrócić się do MI o odstępstwo, abym mógł poruszać się legalnie.
Nie do końca rozumiem o co chodzi. Oczywiście planuje wykupić zezwolenie kat. VI. Czy potrzebne mi odstępstwo na CS, aby zmienić DMC z 26 ton na np. 60 ton ?

Z góry dziękuje za pomoc,


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Tak trzeba zrobić odstępstwo, plus musisz mieć na tablice homologacyjnej tej z vinem wpisane dmc zestawu
W moim przypadku w tga 26.480 mam na ciągnik 28 ton a na zestaw 60 ton i to boogie bo pusher będzie miał mniejszą ładowność

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Dziękuje za odpowiedź,
Ty załatwiałeś sam odstępstwo czy CS już miał 60 t. DMC jak kupiłeś ?
Czy sprawą oczywistą jest, że dostane to odstępstwo w przypadku MAN TGX 26.480 6x2, czy może nie koniecznie je otrzymam ?
Warto poświęcić kilka miesięcy oczekiwania na decyzję MI czy lepiej kupić CS 6x4 z DMC np. 80 ton i mieć problem z głowy ?

np. taki o DMC 80 ton : https://www.otomoto.pl/oferta/iveco-str ... dbd21077bf

Jakie będą konsekwencje w przypadku zatrzymania przez ITD w/w zestawu jeżeli nie będę posiadał odstępstwa ?


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Żeby starć się o odstępstwo to musisz mieć na tablice znamionowej jak w tym iveco wpisane np 80 ton.
Ja nie mam odstępstwa w dowodzie mam wpisane 44 tony dmc zestawu
Tak jak w tym iveco mam wpisane 60 ton dmc na tablice znamionowej
Chyba że trzecia oś będzie na bliźniakach to pewnie dmc zestawu będzie przynajmniej 70 ton
Zezwolenie zezwoleniem ale możesz przewozić maksymalnie tyle ile masz w dowodzie rejestracyjnym poto ci właśnie odstępstwo

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Rozumiem, jasna sprawa.
Jeżeli chodzi o procedurę załatwiania odstępstwa to muszę zacząć od producenta pojazdu ?
MAN, jeżeli masz wiedzę, odpowiedz proszę na moje pytania z poprzedniego posta,
Dzięki,


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Z mojej wiedzy jeśli posiadasz homologację np na 80 ton to trzeba się udać na uprawnioną stację diagnostyczną i diagnosta powinien ci powiedzieć co dalej z tym fantem zrobić
Od zaświadczenia od diagnosty trzeba zacząć
To ci napisałem że możesz tylko wozić tyle ile masz w dowodzie rejestracyjnym dmc a nie w zezwoleniu

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Takich CS jest dużo, jednak to nie zmienia faktu, że nadal potrzebuje odstępstwo z MI.
Jeżeli chodzi o ten konkretny egzemplarz do którego link podałeś, obawiam się, że 440 KM to kapkę mało do wożenia 37 ton.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Tak to wygląda u mnie

Obrazek

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Ok,
Wytłumacz mi jedną sprawę.
Jeżeli kupuje MANa TGX 26.480 6x2 i ma on w dowodzie DMC 26000 kg to przy założeniu wagi ciągnika 9000 kg i naczepy 12500 kg mogę wziąć ładunek nie większy niż 4500 kg ? To byłby jakiś absurd. Czy jednak mogę wozić towar dopuszczone prawem DMC 40 ton, czyli w tym przypadku ładunek nie może przekroczyć 18500 kg. Jak to naprawdę jest z tym DMC w dowodzie rejestracyjnym ciągnika ? Nie do końca to rozumiem..


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 maja 2008, 10:01
Posty: 236
Lokalizacja: D-85xxx

A jakie znaczenie ma DMC ciągnika siodłowego? Co chcesz nim wozić bez naczepy? W przypadku ciągnika siodłowego zwracasz uwagę na jego dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów którą określa prawo/dowód rejestracyjny/zezwolenie, dop. nacisk na siodło, dop. naciski na osie oraz masę własną. Ładowność zespołu pojazdów to różnica między dop. masą całkowitą zespołu pojazdów a sumą mas własnych pojazdu ciągnącego i przyczepy/naczepy. Oznaczenie na boku kabiny to oznaczenie handlowe producenta i nie zawsze jest zgodne z danymi w dowodzie. Wysil się trochę i odrób pracę domową zanim zapytasz o podstawy.

_________________
Witam. Nazywam się Ziutomir. Tak, jestem Anonimowym Frustratem.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Dmc samego ciągnika oznacza to jaki może być maksymalny nacisk na siodło.
Czyli mając te dmc 28 ton minus waga pojazdu 8,3 tony daje ci nacisk na siodło 19,7 tony.
Co już w tym przypadku jest potrzebne odstępstwo bo w Polsce trzy osiowy pojazd może mieć maksymalnie dmc 26 ton.
A dopuszczalny nacisk na siodło u mnie to 20 ton

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Obrazek

MAN TGX 26.480 ma DMC 26 ton, a nie 28 ton.
Piszesz, że w PL trzy osiowy pojazd może mieć max 26 ton i TGX tyle ma, więc nadal potrzebuję odstępstwo ?


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Odstępstwo potrzebujesz na DMC zestawu, a nie ciągnika. Ważne, żebyś DMC zestawu miał tyle, żeby ci koparka 40t weszła. Więc co najmniej ze 60. I na to występujesz o odstępstwo, żeby ci wpisali w dowód, że możesz w zestawie mieć DMC 60t, a nie 40 jak w standardowym ciągniku.

A na tym zdjęciu masz 44t DMC zestawu techniczne i to jest dla ciebie za mało.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Rozumiem już sprawę.

Reasumując :
Takie Iveco lub MAN będą ok i nie potrzebuję już żadnych odstępstw ?

Obrazek
Obrazek


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 23 lip 2008, 9:52
Posty: 1612
GG: 1
Samochód: osobowy

Potrzebujesz auta, które ma techniczne DMC co najmniej 60000kg i na nie robisz odstępstwo, tak żebyś mógł legalnie z odpowiednią kategorią zezwolenia ważyć te 60t. Czyli potrzebujesz takiego Iveco/MANa z odstępstwem.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=hpiIWMWWVco


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Ok, zakładając, że kupie to Iveco, którego tabliczkę znamionową umieściłem w poprzednim poście, pomimo tego, że ma DMC zestawu na tabliczce 80 ton, to nadal potrzebuję odstępstwo ? Zrozumiały jest dla mnie fakt, jeżeli DMC byłoby 44 tony, sprawa już jest dla mnie jasna, że w takim przypadku muszę zrobić odstępstwo, ale robienie odstępstwa czego miałoby dotyczyć w przypadku wspomnianego Iveco ? Byłem przekonany że kupując na moje potrzeby CS z DMC powyżej 60 ton żadne odstępstwa już mnie nie dotyczą, a jedynie kat. VI zezwolenia.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 23 lip 2008, 9:52
Posty: 1612
GG: 1
Samochód: osobowy

To jest techniczne DMC. Administracyjnie to każdy zestaw ma 40t (no 3 ośki mają 44t, ale to szczegół, nie chcę Ci mieszać) i żeby mieć te 60t DMC musisz mieć odstępstwo. Tabliczka znamionowa to jest po prostu, jakby to określić.... dowód na to, że dane auto jest przystosowane do takiej masy i na jej podstawie ubiegasz się o odstępstwo.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=hpiIWMWWVco


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Odstępstwo robisz od administracyjnej wartości DMC. Jak sobie wyobrażasz że masz busa o DMC 3,5t, robisz odstępstwo (dokument) i możesz wrzucić na niego koparkę 37t?

W Polsce maksymalne, administracyjne DMC zestawu to 40/44t. Teoretycznie nie możesz mieć cięższego zestawu. Nawet jeśli techniczne DMC zestawu będzie 250t. Bo tak mówią przepisy.
Są jednak takie przypadki jak twoje, gdzie jest uzasadniona potrzeba zrobić wyjątek (odstępstwo) od maksymalnej, administracyjnej DMC. Ale nadal musisz mieć auto zdolne przewieźć taki ładunek. Więc masz auto, występujesz o odstępstwo, wbijają ci to w dowód i wozisz.

Nie rozróżniasz DMC technicznego od administracyjnego, dlatego się zaplątałeś.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lis 2015, 19:54
Posty: 57

Nie istotne więc jaki CS kupię (oczywiście z DMC min 60 ton) to w każdym przypadku będę musiał mieć odstępstwo, chyba, że było już wykonane takie odstępstwo dla danego CS na terenie PL ?


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: