Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 maja 2007, 1:49
Posty: 27
GG: 0
Lokalizacja: Duisburg/Kluczbork

WITAM
mam zamiar zrobienia w PL prawka na CE-ale obecnie posiadam prawojazdy niemieckie kat.B (wiadomo koszty w DE to 2900EUR)

mam staly meldunek w niemczech jak i w PL -tak wyszlo:-)
czy moge zrobic prawko w PL i miec jednoczesnie DE-czy musze PL zamienic na jedno wspulne DE z kat. BCE
zapisujac sie na kurs w PL nalezy pokazac prawko z kat.B-ale czy PL czy moze byc DE
jakie dodatkowe kursy trzeba miec aby rozpoczac prace-bo domyslam sie ze samo prawko nie wystarczy?

dzieki za odpowiedzi


Tytuł:
Post Wysłano: 28 maja 2007, 7:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 maja 2006, 20:23
Posty: 51
Lokalizacja: Zielona Góra

Żeby zrobić prawko C+E to najpierw musisz zrobić prawo jazdy kat. "C".
A co do tych prawo jazdy Niemieckich to nie mam pojęcia. Pozdrawiam

_________________
Super Strona


Tytuł:
Post Wysłano: 28 maja 2007, 7:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 lut 2007, 10:58
Posty: 32

Na bank musisz miec co najmniej 180 dni zameldowania w Polsce, dowód i nie ma problemu.Bylem swiadkiem goscia , który mial identyczny problem, tyle , ze kombinowal, a to jakies kartki przynoosil ze mieszka w Polsce i cos tam jeszcze, ale baba(zołza jakich mało-chyba pamieta PRL)krotko powiedziala jakie sa przepisy i tyle.

Pozdrawiam Jacek


Tytuł:
Post Wysłano: 28 maja 2007, 8:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Skoro trzeba przebywać na terenie kraju, to ne wiem jakim cudem dużo NIemców uczy się w Polsce i zdaje w szczecińskim WORD-zie.


Tytuł:
Post Wysłano: 28 maja 2007, 9:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 gru 2006, 21:33
Posty: 217

Niemcy mogą być zameldowani w kilku miejscach na raz. A więc wystarczy, że Niemiec ma jakąś niewielką posiadłość na terenie naszego kraju, do której może nawet wcale nie zaglądać, bądź też ma w PL rodzinę, u której na te 180 dni się zamelduje (mieszkając oczywiście na stałe w Niemczech) i prawo jazdy może robić w Polsce.
O ile oczywiście przepis, o którym mowa wyżej jest prawdziwy, bo tego akurat nie mogę potwierdzić.
Myślę, że to może być jedna z przyczyn takiego zjawiska.


Tytuł:
Post Wysłano: 28 maja 2007, 12:29
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 maja 2007, 1:49
Posty: 27
GG: 0
Lokalizacja: Duisburg/Kluczbork

to ze niemcy (prawdziwi) robia prawko w szczecinie jest spowodowane tym ze w DE juz im zabrali -i zostali skierowani na MPU tak zwany "idiotentest" badania psychologiczno medyczne-ktorych za pierwszym razem nikt chyba jeszcze nie przeszedl dotego podejscie kosztuje do 900 eur-potem moga robic dopiero prawko-a dostajac prawko PL unije niemusza go przepisywac a moga jezdzic -tak mozna robic jeszcze do maja 2009 roku


ale wracajac do mnie -robiac w PL najpierw robie C i potem musze czekac jakis okres na E?

_________________
B 12.09.1997
C 2.10.2008
CE 6.10.08


Tytuł:
Post Wysłano: 28 maja 2007, 12:35

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 gru 2006, 21:33
Posty: 217

Cytuj:
robiac w PL najpierw robie C i potem musze czekac jakis okres na E?
Musisz zdać egzamin na kat. C, aby móc zdawać na kategorię C+E (nie ma kategorii E, są np: C+E, D+E, B+E). I na każdą kategorię jest oddzielny kurs. Możesz zrobić kurs na C, zdać egzamin, a następnie rozpocząć na C+E i znów egzamin. A możesz oba kursy przechodzić równolegle, jeśli oczywiście dasz sobie z tym rade i egzaminy zdawać jeden po drugim. Jednak C, logicznie przed kat. C+E.


Tytuł: ...
Post Wysłano: 29 maja 2007, 10:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 kwie 2007, 19:11
Posty: 48

Kolego, witam tak więc moge Ci to wyjaśnic na własnym przykładzie...
Otóż mieszkam w Karlsruhe i nie ma problemu aby prawo jazdy zdawać w Polsce, musisz jednak spełniać następujące warunki:
-dowód osobisty(polski, nie koniecznie musi być uwidoczniony na odwrocie stały meldunek)
-zaświadczenie stwierdzające iż jesteś zameldowany w Polsce(może byc tymczasowy, nie krótszy niż 180 dni)
-prawo jazdy(może być niemieckie, ważne aby miało godło Unii Europejskiej),musi być ono potwierdzone pismem z ADAC miejsca zameldowania w Niemczech,jest ono honorowane w Polsce jako dokument potwierdzający posiadane umiejętności prowadzenia pojazdów mechanicznych
-ukończony kurs prawa jazdy, w tym wypadku kat."C" i zadany egzamin z tej kategorii(odpowiedni dokument uzyskasz w WORD miejsca zdawania egzaminu), ( a jeśli posiadasz juz niemieckie prawo jazdy tej kategorii to zaliczenie godzin jazd w ilości 20 godzin na kategorię "C+E")
-polskie zaświadczenie lekarskie wymagane do kategorii prawa jazdy,
.... no i tyle...
wszystko to załatwiłem, łącznie z egzaminami dokładnie 100 dni...
pozdrawiam i powodzenia. :P

[ Dodano: Wto, 29.05.2007, 10:20 ]
Cytuj:
Cytuj:
robiac w PL najpierw robie C i potem musze czekac jakis okres na E?
Musisz zdać egzamin na kat. C, aby móc zdawać na kategorię C+E [...]A możesz oba kursy przechodzić równolegle, jeśli oczywiście dasz sobie z tym rade i egzaminy zdawać jeden po drugim. Jednak C, logicznie przed kat. C+E.
niestety kolego nie można "robić " dwuch kursów naraz, musisz mieć zdany egzamin kategorii "C" by móc rozpocząć kategorię "C+E", takie są przepisy. A jeśli Ty robiłeś to w inny sposób to może powiesz jakim wynikiem zakończyłeś te kursy....

_________________
Zawsze i wszędzie Scania królową będzie...SZEROKOŚCI


Tytuł:
Post Wysłano: 29 maja 2007, 12:50
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 maja 2007, 1:49
Posty: 27
GG: 0
Lokalizacja: Duisburg/Kluczbork

wielkie dzieki

choc niewiem co ma ADAC do mojego prawka-toz to firma prywatna , a nie jakis wydzial komunikacji -ADAC nie wydaje prawa jazdy wiec moim zdaniem sa niekompetentni -no ale skoro u ciebie tak to byloto musi tak byc
wiec jeszcze raz dzieki

jak by ktos jeszcze napisal jakie sa ewentualnie place dla mlodego kierowcy w DE i w PL byl bym wdzieczny

_________________
B 12.09.1997
C 2.10.2008
CE 6.10.08


Tytuł:
Post Wysłano: 29 maja 2007, 14:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 kwie 2007, 19:11
Posty: 48

mam nieskromne pytanie, gdzie Ty kolego mieszkasz...bo widzę że nie wiesz co to ADAC, to jest urząd władny do wydawania odpowiednich dokumentów jesli chodzi o ruch drogowy nba terenie Niemiec, jednak jak widze nie wiesz nawet jaki skrot maja Niemcy.....to jest sama litera D a nie jak piszesz DE :>

_________________
Zawsze i wszędzie Scania królową będzie...SZEROKOŚCI


Tytuł:
Post Wysłano: 29 maja 2007, 19:27
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 maja 2007, 1:49
Posty: 27
GG: 0
Lokalizacja: Duisburg/Kluczbork

jak bys byl sprytny to bys przeczytal po lewej stronie mego postu z kad jestem-jestem czlonkiem ADAC (PLUS )i zapewniam cie zo to zaden urzad a jedynie zrzeszenie kierowcöw ktorzy placä swe 75 Eur na rok i ciesza sie z gazetki co miesiac ,maja mozliwosc brac udzial w kursach,wynajmowac samochod i ubezpieczyc wlasny i wiele wiele innych mniej potrzebnych zeczy -jeszcze nie slyszalem ze za kase mozesz byc czlonkiem jakiegos "urząd władny do wydawania odpowiednich dokumentów "

nazwa ADAC e.V wyjasnia doslownie ze to zwiazek a nie urzad wlascicielem tej firmy -zrzeszenia(klubu) jest

ADAC e.V.
Wolfgang Glatzel
Volker Knapp
Dr. Karl Obermair
Hans Reuter
Stefan Weßling


-osoby fizyczne/prywatne

a jezeli chodzi o D czy DE> hmmmm D wiadomo gdzie sie przykleja i co oznacza ,a DE jest ogolnie przyjetym oznaczeniem jezykowym np.w moim kompie kolo zegara jest DE oznaczajace jezyk niemiecki odpowiednik PL w polskim PC


chyba starczy -ale sie zjezylem :-)

_________________
B 12.09.1997
C 2.10.2008
CE 6.10.08


Tytuł:
Post Wysłano: 29 maja 2007, 19:32

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 gru 2006, 21:33
Posty: 217

Cytuj:
niestety kolego nie można "robić " dwuch kursów naraz, musisz mieć zdany egzamin kategorii "C" by móc rozpocząć kategorię "C+E", takie są przepisy. A jeśli Ty robiłeś to w inny sposób to może powiesz jakim wynikiem zakończyłeś te kursy....
Całkiem możliwe. Ja będę dopiero te kursy robił i będę je robił naraz, ponieważ będę chciał wszystko zdać przed powrotem do szkoły. Znajomy prowadzący Ośrodek Szkolenia Kierowców daje mi taką możliwość. Myślałem, że takie zasady obowiązują wszystkich, skoro jednak twierdzisz, że nie, to tym bardziej muszę Panu Inżynierowi podziękować za taką możliwość.


Tytuł:
Post Wysłano: 29 maja 2007, 22:22

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 maja 2007, 19:23
Posty: 53
GG: 0
Lokalizacja: KATOWICE

Co do znajomych prowadzących osrodki szkolenia to mogłbym sie zgodzić do wersji na temat 2 równoległych kursów na C i na C+E ale przy egzaminie państwowym musisz się legitymować wcześniejszym prawkiem tzn. jeżelisz zdajesz na C musisz miec B i analogicznie dalej :)

_________________
malutkie Ducato Panorama 1,9 TD


Tytuł:
Post Wysłano: 13 cze 2007, 14:08

CHAOSseba Mam podobny problem ale już prawie z niego wybrnąłem.

Mam prawko C ale angielskie. Niemcy owszem, przejeżdżają do Szczecina robić prawko ale jest to tylko A i B, żeby iść na CE trzeba mieć C przetłumaczone u przysięgłego, inaczej WORD wogóle nie dopuści Cię do egzaminu. Po zdaniu egzaminu zaczynają się schody bo WORD zatrzymuje Twoje prawo jazdy, odsyła je do urzędu które je wydało a Ty po paru tygodniach ptrzymujesz polskie i w koło Macieju, znowu wymieniać je na niemieckie, lub tak jak w moim przypadku - angielskie. Trochę to skomplikowane bo nie wiem co mi powiedzą tutaj jak drugi raz wymienię polskie prawo jazdy na angielskie nie oddawając poprzedniego angielskiego (tj. C)


Tytuł:
Post Wysłano: 15 cze 2007, 18:09

[quote="CHAOSseba"]to ze niemcy (prawdziwi) robia prawko w szczecinie jest spowodowane tym ze w DE juz im zabrali -i zostali skierowani na MPU tak zwany "idiotentest" badania psychologiczno medyczne-ktorych za pierwszym razem nikt chyba jeszcze nie przeszedl dotego podejscie kosztuje do 900 eur-potem moga robic dopiero prawko-a dostajac prawko PL unije niemusza go przepisywac a moga jezdzic -tak mozna robic jeszcze do maja 2009 roku


Witam!
a co bedzie po maju 2009 roku?, bo niedawno czytalem, ze prawo jazdy zrobione w krajach UE jest wazne w Niemczech bezterminowo i nie trzeba go przepisywac, nie dotyczy to ciezarowek (Kat.C i C-E), bo w Niemczech prawko na ciezarowki wydawane jest na 5 lat i po tym okresie trzeba porobic badanka
Ja jestem w takiej sytuacji, ze mam 2 prawa jazdy (polskie i niemieckie) , bo mam podwojne obywatelstwo, ale w niemieckim prawku mam tylko Kat. B, a w Polskim A, B, wynika to z tego, ze w 2000 roku byly inne przepisy i musialem zdawac egzaminy na Kat. B od nowa,.Roznica miedzy normalnym kursem byla tylko w wyjezdzonych godzinach (okolo 10), no i cena byla duzo nizsza (za wszystko zaplacilem okolo 1000 DM), niestety zeby miec tez Kat. A w niemieckim prawku, musial bym powtarzac egzamin na motocykl w Niemczech, dlatego teraz mam maly balagan w dokumentach. Niedawno zmienilem Polskie prawko na "europejskie" - czyli to najnowsze z podwojnym zdjeciem i podobno moge jezdzic nawet w Niemczech motocyklem - na polskim prawku, co do niedawna bylo zabronione, bo Polska nie byla czlonkiem UE, czy masz konkretne wiadomosci jak to bedzie wygladalo po maju 2009?, tzn. czy przepisy zmienia sie na tyle, ze nie bedzie mozna po utracie prawka w Niemczech, jechac i zrobic je od nowa w Polsce czy Czechach?, czy tez bedzie to dotyczyc takich ludzi jak ja, ktorzy maja podwojne obywatelstwo i wynikajace z tego podwojne prawko? bo przeciez mi nikt prawa jazdy nigdy nie zabral, wiec dlaczego mialbym stracic np. polskie prawko, skoro jest mi ono potrzebne gdy jestem np. na urlopie w Polsce u rodziny?
Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

[ Dodano: Pią, 15.06.2007, 17:19 ]
Co do prawka przepisywanego w Niemczech to wiem, ze jak sie odda polskie, zeby je przepisali na niemieckie, to sie polskiego nie dostaje spowrotem, a Niemcy kaza jechac do Polski i wyrobic sobie duplikat.Jesli jednak ktos sie zdecyduje na przepisanie z egzaminem w Niemczech, no to po otrzymaniu niemieckiego prawka, dostaje sie polskie prawko spowrotem z naklejka i pieczatka urzedu, ze jest sie posiadaczem rowniez niemieckiego prawa jazdy- ot cholerna biurokracja.
Problem tylko w tym, ze trzeba znowu Niemcom zaplacic za egzamin z kategorii ktora sie juz posiada!!!


Tytuł:
Post Wysłano: 20 cze 2007, 21:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 kwie 2007, 9:55
Posty: 4
Lokalizacja: Wałbrzych

Witam Seba mogę podpowiedziec że tez własnie robię CE. Więc najpierw trzeba zrobic kat C zdałem ją 14 .czerwca o godz 11.30 ,poczekałem az egzaminator zda papiery do WORD .O godz 12;00 , odebrałem zaświadczenie o pozytywnym zdaniu egz... które wydaje się celem odbycia kursu na wyzszą kat .Papiery czekają w WORD ,a ja o godzinie 13;00 rozpoczełem kat EdoC.Dla ciekawości dodam tyle ze teoria jest taka sama jak na ,kategorie C obowiązkowa.A musisz miec ksero badań lekarski.. To jest podstawa do rozpoczęcia kursu.


Tytuł:
Post Wysłano: 21 cze 2007, 12:04

Cytuj:
Witam Seba mogę podpowiedziec że tez własnie robię CE. Więc najpierw trzeba zrobic kat C zdałem ją 14 .czerwca o godz 11.30 ,poczekałem az egzaminator zda papiery do WORD .O godz 12;00 , odebrałem zaświadczenie o pozytywnym zdaniu egz... które wydaje się celem odbycia kursu na wyzszą kat .Papiery czekają w WORD ,a ja o godzinie 13;00 rozpoczełem kat EdoC.Dla ciekawości dodam tyle ze teoria jest taka sama jak na ,kategorie C obowiązkowa.A musisz miec ksero badań lekarski.. To jest podstawa do rozpoczęcia kursu.
"Norberto", czyli pytania testowe na Kat. E sa identyczne jak na C???...myslalem, ze roznia sie od siebie, bo jednak jazda sama ciezarowka to nie to samo co jazda z przyczepa.
I jeszcze jedno pytanko- czy egzamin jest tylko na placu manewrowym, czy jezdzi sie tez po miescie?
Dzieki za odp.

[ Dodano: Czw, 21.06.2007, 11:11 ]
Cytuj:
Co do znajomych prowadzących osrodki szkolenia to mogłbym sie zgodzić do wersji na temat 2 równoległych kursów na C i na C+E ale przy egzaminie państwowym musisz się legitymować wcześniejszym prawkiem tzn. jeżelisz zdajesz na C musisz miec B i analogicznie dalej :)
Cos tu sie nie zgadza, wiem ze zdajac na Kat. C lub C+E, nie trzeba miec Kat.B, prawda jest jednak to, ze aby zdawac na C+E trzeba wczesniej posiadac Kat.C
Pozdrawiam.


Tytuł:
Post Wysłano: 21 cze 2007, 12:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 gru 2005, 22:54
Posty: 24
GG: 6548150

Cytuj:
Cos tu sie nie zgadza, wiem ze zdajac na Kat. C lub C+E, nie trzeba miec Kat.B, prawda jest jednak to, ze aby zdawac na C+E trzeba wczesniej posiadac Kat.C
Pozdrawiam.
Kolega SZWARC ma racje żeby przystąpić do egzaminu państwowego musisz mieć zaświadczenie o zdaniu kursu, np. jeśli robisz na C to musisz mieć zaświadczenie o zdaniu na kat. B (nawet chyba wystarczy okazać prawo jazdy). Tu masz link do WORD w Częstochowie (pkt.7) http://www.word.czest.pl/index.php?id=468


Tytuł:
Post Wysłano: 22 cze 2007, 8:08
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 wrz 2006, 9:45
Posty: 176
Samochód: FH 12 420
Lokalizacja: K-raków T-arnów A-meryka

Cytuj:
"Norberto", czyli pytania testowe na Kat. E sa identyczne jak na C???.
Przy C+E nie masz żadnego egzaminu teoretycznego, sama praktyka, plac i miast. Na placu są dwa zestawy do wylosowania:
1. Parkowanie prostopadłe przodem połączone z górką
2. Parkowanie skośne połączone z prostopadłym parkowaniem tyłem.

I oczywiście obowiązkowo łuk, wcześniej sprzęganie zestawu i omówienie czynności obsługi przed rozpoczęciem jazdy.


Tytuł:
Post Wysłano: 22 cze 2007, 14:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 cze 2007, 15:46
Posty: 38
Lokalizacja: Dębica

ale teraz to sie chyba robi prawo jazdy unijne wiec wydaje mi sie ze nie ma problemu


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: