Strona 1 z 1 [ Posty: 16 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 01 gru 2019, 14:55

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 lis 2019, 11:23
Posty: 3

Cześć, jutro mam egzamin kat. C, jestem dobrze przygotowany ale stres już teraz mnie dopadł.
Tak duży stres, że zacząłem rozmyślać o każdym aspekcie, w tym biegach i pomimo iż w praktyce 30 godzin jazd wyjeździłem bez ani jednej pomyłki z biegami, to teraz w głowie mam mętlik.

Szybkie pytanie, gdy jadę na 5 górna skrzynia (przełącznik u góry) i muszę przyhamować awaryjnie ale nie do zatrzymania, daje szybko hamulec i sprzęgło, potem przełącznik na dół (cały czas podczas trzymania sprzęgła) i po prostu od razu przebijam na powiedzmy 3 bieg (podczas trzymania sprzęgła, dopiero je puszczam po wbiciu 3), czy tak mi wskoczy 3? Czy muszę dać najpierw luz, puścić sprzęgło, dać przełącznik na dół i wtedy wbić tą 3?

Ps. MAN TGL 12.240


Post Wysłano: 01 gru 2019, 15:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Zakresy (dolna-górna skrzynia) przebijają się na "luzie". Więc czy sprzęgło wciśnięte, czy puszczone, to nie ma znaczenia, przerzucasz przełącznik i podczas zmiany biegu (przejścia przez N) skrzynia zmieni zakres. Musisz tylko tą zmianę zrobić deko wolniej, żeby zdążyło się przerzucić.

Półbiegi przebijasz sprzęgłem, ale nie będę Ci teraz mącił. Przyjdziesz jutro po egzaminie to ci napiszę jak będziesz zainteresowany.


Post Wysłano: 01 gru 2019, 15:36

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 lis 2019, 11:23
Posty: 3

Cytuj:
Zakresy (dolna-górna skrzynia) przebijają się na "luzie". Więc czy sprzęgło wciśnięte, czy puszczone, to nie ma znaczenia, przerzucasz przełącznik i podczas zmiany biegu (przejścia przez N) skrzynia zmieni zakres. Musisz tylko tą zmianę zrobić deko wolniej, żeby zdążyło się przerzucić.

Półbiegi przebijasz sprzęgłem, ale nie będę Ci teraz mącił. Przyjdziesz jutro po egzaminie to ci napiszę jak będziesz zainteresowany.
Dziękuję za odpowiedź, ratujesz mi życie :)
Podczas jazd robiłem to "z automatu" nie zastanawiając się nad tym i mi wychodziło, a teraz ze stresu jak zacząłem o tym rozmyślać to się pogubiłem...
Mi właśnie pomyliło się z tym, że zakres górny i dolny zatwierdza się wciśnięciem sprzęgła, przez to myślałem że gdy już mam je wciśnięte i przełączę przełącznik na np. dolną to że mi nie przebije, ale w takim razie muszę po prostu zapamiętać że się zatwierdza na luzie nawet na sprzęgle.

No właśnie mi się chyba z półbiegami pomyliło bo je się zatwierdza sprzęgłem, ale dobra, wole dziś o tym już nie rozmyślać.

Dzięki jeszcze raz za odpowiedź :)


Post Wysłano: 01 gru 2019, 20:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 gru 2005, 20:01
Posty: 2591
Samochód: Szybki
Lokalizacja: Szczecin

https://youtu.be/6Mt10_JBlbA

Kiedyś film nagrałem i zaskoczył mnie on popularnością - sporo osób mówi, że im pomógł, więc możesz sobie zerknąć :)

_________________
Przyłożenie zewnętrznego silnego magnesu do czujnika ruchu (impulsatora) zamontowanego przy skrzyni biegów skutkuje wyrównaniem pola elektromagnetycznego w cewce nadajnika, a w rezultacie prowadzi do tego, że tachograf otrzymuje sygnał odpowiedni dla pojazdu nieruchomego.


Post Wysłano: 02 gru 2019, 7:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

pierwszym problemem ludzi, którzy pierwszy raz jeżdżą MAN-em TGL (mam nadzieję, że o to auto chodzi) polega na tym, że w tej skrzyni położenie neutralne - LUZ nie jest na środku, ale płaszczyźnie biegów 3/7 - 4/8 i zmieniając powiedzmy z 5 biegu na 6 nie przytrzymując dźwigni w swoją stronę sprężyna przerzuci na 8 bieg.

Obrazek

druga sprawa przełączyć z dolnej na górną skrzynię lub odwrotnie można w dowolnym momencie, a dopiero sprzęgłem "zatwierdzamy" tą czynność.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 02 gru 2019, 10:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Cytuj:
druga sprawa przełączyć z dolnej na górną skrzynię lub odwrotnie można w dowolnym momencie, a dopiero sprzęgłem "zatwierdzamy" tą czynność.
Nie bardzo. Tak się zatwierdza półbiegi a nie dolna-górna skrzynia.


Post Wysłano: 02 gru 2019, 13:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 lis 2019, 11:23
Posty: 3

Dzięki koledzy, egzamin na kat. C zdany za pierwszym razem 8)
Zdawałem w MORD Tarnów, jak ktoś byłby zainteresowany jakimiś wskazówkami itp. jakie zauważyłem podczas egzaminu, to pisać, chętnie się podzielę :)

Ps. Kilka razy na sprzęgle zmieniałem z górnej na dolną i faktycznie zatwierdzało i bieg wbijał, dzięki za rady :)


Post Wysłano: 02 gru 2019, 18:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Gratuluję ;)


Post Wysłano: 02 gru 2019, 21:04
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2812
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

Cytuj:
Cytuj:
druga sprawa przełączyć z dolnej na górną skrzynię lub odwrotnie można w dowolnym momencie, a dopiero sprzęgłem "zatwierdzamy" tą czynność.
Nie bardzo. Tak się zatwierdza półbiegi a nie dolna-górna skrzynia.
Taki wymóg egzaminacyjny czy masz na to inna teorię?

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Post Wysłano: 02 gru 2019, 21:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Od kiedy skrzynia przerzuca się po naciśnięciu sprzęgła? Po wyrzuceniu na luz się przerzuca.


Post Wysłano: 02 gru 2019, 21:40
Awatar użytkownika

Moderator

Offline

Offline

Moderator

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 sty 2011, 15:46
Posty: 4159
Samochód: DAF XF105.410
Lokalizacja: Wieluń / Wieruszów

Ciućma, Ty tak serio czy po prostu dawno z manualną skrzynią nie miałeś do czynienia? Akurat Luka ma tutaj 100% racji, i nie wiem, nad czym tu prowadzić dalsze dywagacje.

_________________
09.09.2011r. Sylwek. Pamiętamy. [*]

Naczelny Forumowy Kierowca z Powołania.
#BigosLover


Post Wysłano: 03 gru 2019, 4:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2812
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

Moze i dawno nie jeździłem i mylę typ skrzyni ale o ile pamiętam to w dafie można było w każdym momencie zmienić polozenie przycisku górą/dół a zmiana zachodziła dopiero po wciśnięciu sprzęgła tak samo jak podczas zamiany polbiegow

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Post Wysłano: 03 gru 2019, 6:45
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 mar 2005, 15:22
Posty: 7202
Samochód: MAN TGA 26.480 5 STAR BOOGIE
Lokalizacja: GDYNIA

Ja tam się nie znam, ale w volvie czy w manie przeżuci skrzynie biegów góra dół dopiero gdy lewarek od zmiany biegów będzie w pozycji neutral.
A tak na włączonym biegu to se można tym guzikiem tam i z powrotem przełączać nawet na wcisnietym sprzęgle.
Co najwyżej w ten opisany sposób to se można połówki zmieniać za pomocą wyciskania pedału sprzęgła lub za pomocą guzika na lewarku zmiany biegów w manie gdy pojazd jest w ruchu bo na postoju ten guzik nie działa.

_________________
MAN TGA 26.480 XXL 5 STAR BOOGIE

Filmy z tras


Post Wysłano: 03 gru 2019, 7:59
Awatar użytkownika

Moderator

Offline

Offline

Moderator

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 sty 2011, 15:46
Posty: 4159
Samochód: DAF XF105.410
Lokalizacja: Wieluń / Wieruszów

Cytuj:
Moze i dawno nie jeździłem i mylę typ skrzyni ale o ile pamiętam to w dafie można było w każdym momencie zmienić polozenie przycisku górą/dół a zmiana zachodziła dopiero po wciśnięciu sprzęgła tak samo jak podczas zamiany polbiegow
Nie. Nie da się. Fakt, możesz ustawić przełącznik, na górną skrzynie, jednak po wciśnięciu pedału sprzęgła nie dojdzie do "przebitki".

_________________
09.09.2011r. Sylwek. Pamiętamy. [*]

Naczelny Forumowy Kierowca z Powołania.
#BigosLover


Post Wysłano: 03 gru 2019, 9:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2812
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

Dzieki za wyjasnienie

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Post Wysłano: 05 gru 2019, 22:10
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
Od kiedy skrzynia przerzuca się po naciśnięciu sprzęgła? Po wyrzuceniu na luz się przerzuca.
masz rację,

zwalniając i redukując z biegu 8 na 4 możemy wcześniej, jeszcze jadąc opuścić języczek w dół, bez konsekwencji.
jednak aby zredukować trzeba pchnąć dźwignię biegów do luzu i z powrotem na to samo położenie.
zmieniając inne biegi automatycznie musisz przejść przez położenie neutralne.

chodziło mi o to, że wcześniejsze opuszczenie języczka nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji dopóki nie wciśniemy sprzęgła i nie zaczniemy manewrować lewarkiem biegów.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 16 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: