Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 kwie 2010, 21:42
Posty: 288
GG: 1843593
Samochód: MAN
Lokalizacja: EWI

Cytuj:
Kolego na wyłączonym silniku! gdy jest włączony silnik nikt nie może przebywać miedzy

Na forum trochę poczytałem i widzę ze dużo osób mówi żeby inaczej podłączać..
tj. najpierw żółty przewód, lub przy rozpinaniu najpierw czerwony..

Mnie również uczyli żeby najpierw podpinać żółty, później czerwony.

Ale ogólnie najważniejsze jest to, żeby podpinając przyczepę najpierw podpiąć wiatr, później elektrykę, a rozpinajac zrobić to w odwrotnej kolejności, czyli najpierw elektryka, później wiatr. W moim przypadku egzaminator patrzył tylko na to. A czy pierwszy będzie żółty czy czerwony na to już uwagi nie zwracał, :)


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

odepnięcie przewodu czerwonego spowoduje zablokowanie kół przyczepy, a jego zapięcie odblokowanie, więc jeżeli odpinamy przyczepę w pierwszej kolejności trzeba ją zabezpieczyć poprzez podłożenie klinów oraz odpięcie czerwonego przewodu. jak już mamy koła zablokowane możemy zająć się innymi rzeczami.

odwrotnie jest przez zapinaniu przyczepy, koła przyczepy odblokowujemy na samym końcu, więc ostatnimi czynnościami jest odpięcie przewodu czerwonego i wyjęcie klinów.

we Wrocławiu wprowadzono podwójną złączkę, więc kolejność traci znaczenie.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 14 sie 2009, 21:25
Posty: 78
GG: 0
Samochód: mitsubishi

Ale w ustawie zgodnie z ktora jest przeprowadzany egazmin (i tego wymagaja egzaminatorzy) jest napisane:
"podłączenie w odpowiedniej kolejności przewodów elektrycznych i pneumatycznych"
Czyli nie ważne czy żółty czy czerwony najpierw elektryka a później pneumatyka i rozpinając to samo elektryka i później pneumatyka...
kliny na końcu łącząc, na początku rozłączając... i tyle filozofii na ten temat...

_________________
Kat. B --> 04.05.05 (zdane za pierwszym razem)
Kat. C --> 02.09.09 (zdane za pierwszym razem)
Kat. CE --> 21.04.10 (zdane za pierwszym razem)
Psychotechnika, Kurs na przewóz rzeczy, Badania lekarskie, Karta kierowcy --> do 2014r.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 08 kwie 2010, 19:33
Posty: 10
GG: 6777750

A ja w środe czyli 26.05 egzamin na c+e ;) narazie to bardziej niż jazdy boję sie właśnie tych świateł i podpinania...

Mam jeszcze pytanie... Mówicie ze najpierw wiatr, a poźniej elektryka? Ajj bo mnie na kursie cały czas uczyli, ze przewód elektryczny jako pierwszy a pozniej bez różnicy czy żółty czy czerwony pierwszy

_________________
Kat.B - 26.10.07r
Kat.C - 14.05.08r
Kat. C+E 08.06.10r
Karta kierowcy,psychotesty - do 2015


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 cze 2010, 11:01
Posty: 3
GG: 7284504

witam panowie... w srode mam egzamin na C+E w word jastrzebie i mam takie pytanie bo nie potrafie znalesc.. nastepujacych rzeczy .. potrzebuje jakas rozpiske lub fotografie na ktorej sa płyny eksplatacyjne scani a najlepiej SCANIA R124LA4x2NA bo widzałem na forum tu cos ale nie potrafie otworzyc tych zdjec nie wiem dlaczego prosze o pomoc sytuacja pilna.. tymbardziej ze uczyłem sie na MANie.. a ponoc tam jest to zupełnie inaczej


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 sty 2006, 16:10
Posty: 407
GG: 0
Samochód: duży z naczepą
Lokalizacja: Opolskie

mam pytanie może trochu nietypowe, otóż znajomy boryka się z pewnym problemem, że na egzaminie C+E egzaminator już dwukrotnie zakwestionował mu, wręcz zabronił ustawienia "pod siebie" lusterek szerokokątnych (nie wiem czy dobrze to nazwałem) - w każdym bądź razie chodzi o te dolne pomocnicze, który de facto wg mnie bardzo ułatwiają cofanie. Egzaminator motywował to w ten sposób iż są to lusterka dla niego, które umożliwiają jemu obserwację podczas jazdy i na egzaminie są ustawione sporo na zewnątrz przez co kierujący nie ma w nich żadnej widoczności. Ja swojego czasu nie miałem z tym problemu i egzaminatorzy nie zwracali na to uwagi, ale ponoć się pozmieniało. Wg mnie skoro jest takie lusterko/lusterka na wyposażeniu pojazdu to dlaczego kierujący nie ma prawa z nich korzystać ? czy rzeczywiście zaszła jakaś zmiana odnośnie obowiązkowego wyposażenia pojazdów ? jeżeli ktoś podsunąłby mi jakieś odpowiadające za to rozporządzenie lub pomógł rozwiać wątpliwości będę wdzięczny, bo skoro wyjdzie na rację zdającego to przecież jest to już wg mnie podstawa do zakwestionowania egzaminu ?
Obrazek
Zdjęcie źródłowe: word.opole.pl
Dokładnie chodzi o lusterka zaznaczone na zdjęciu.

_________________
Jezus też palił !!! wszyscy palili !!! to prawda, tym wszystkich których "uzdrowił"? dał poprostu pare gramow ze swojej plantacji!! ot cała prawda!


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 lis 2010, 20:36
Posty: 17
GG: 1193131
Samochód: brak

witam móglby mi ktos opisac (moze jakies zdjecia) gdzie w manie MAN LE 15.280 są płyny , światła, sygnał dzwiekowy itp. wszystko co jest potrzebne na egzaminie zarówno wewnątrz jak i zewnątrz, poniewaz za niedługo mam egzamina na kat.c w rzeszowie

_________________
B: 10.02.10
BE: 20.09.11
C: 22.04.11
CE: 20.09.11
KW: 20.07.11
KK: 30.05.11


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 lis 2010, 12:23
Posty: 26

Witam, mógłby mi ktoś pomóc otóż niedługo będę miał egzamin i może ktoś wie gdzie znajdują się płyny eksploatacyjne w iveco eurocargo 150e25 i gdzie znajdują się się płyny w star manie 10-185? bardzo proszę o pomoc


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 lut 2008, 13:54
Posty: 41
GG: 0

Obrazek
1-cofania
2-przeciwmgłowe
3-pozycyjne
4-odblask
5-stop
6-kierunek/awaryjne
7-obrysowe
8-obrysowe boczne

i tu mam pytanie, bo wyczytalem też, że to zaznaczone jako 7 nazywają pozycyjnym skrajnym, a chcę byc pewny czy to prawidłowo jest obrysowe czy pozycyjne skrajne :wink:


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 sty 2011, 14:01
Posty: 184
Samochód: Partner 1.6 HDI, MB Coupe 3.0 24V
Lokalizacja: Wasilków

Cytuj:
i tu mam pytanie, bo wyczytalem też, że to zaznaczone jako 7 nazywają pozycyjnym skrajnym, a chcę byc pewny czy to prawidłowo jest obrysowe czy pozycyjne skrajne :wink:
Mnie uczyli że obrysowe ! Bo każda przyczepa musi mieć obrysówki z przodu i z tyłu, ale jak jest z plandeka albo bez paki to te światełko nazywa się jako obrysowe, najlepiej zobaczyć na stronie wordu w którym się zdaje jakie mają wymagania !

_________________
Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma...


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 maja 2009, 15:05
Posty: 4
GG: 0

Poniżej zamieściłem zdjęcie, które zrobiłem na jazdach w Scanii 124L. Może się komuś przyda.

Obrazek

Obrazek


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 gru 2009, 22:53
Posty: 23
GG: 2723501
Samochód: narazie brak
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp.

koledzy pomóżcie , a mianowicie niedługo zdaje na c=e w poznaniu maja tam iveco. Pytanie moje brzmi gdzie znajduje sie przycisk od sterowania komputerem pokładowym potrzebne mi to do tego iż na desce rozdzielczej nie widze zegarów od powietrza, a wiem że można to sprawdzić właśnie za pomocą kompa .
pytanie może wydawać się banalne , ale mi akurat na ten moment jest ta odpowiedż bardzo potrzebna.
Z góry dzięki

_________________
B, C, C+E, KW reszta w trakcie ;-)


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

jeżeli ktoś będzie potrzebował to materiały dotyczące kat. E do B we wrocławskim WORD-zie.

światła:
http://www.youtube.com/watch?v=ZN1F8b2EcME

płyny:
http://www.youtube.com/user/kursantwroc ... ture=chclk

sprzęganie i rozprzęganie przyczepy:
http://www.youtube.com/watch?v=zOxGXggati0

jazda torem do przdu i tyłu - łuk:
http://www.youtube.com/watch?v=MZz_XPJnfDA

parkowanie prostopadłe tyłem - garaż tyłem:
http://www.youtube.com/watch?v=J0G4Vj4J5h4

jeżeli ktoś uważa, że ten materiał jest nieprzydatny ze względów merytorycznych lub estetycznych proszę o powiadomienie na PW i na życzenie post zostanie skasowany.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 wrz 2010, 19:49
Posty: 106
GG: 3510215
Samochód: Opel Vectra

Witam. Bedę miał egzamin na D w Katowicach. Możecie mi podać rozmieszczenie w Jelczu L090M: płyn do spryskiwaczy ,wlew oleju , zbiornik wyrównawczy , płyn wspomagania sprzęgła i zbiornik płynu wspomagania..


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 maja 2011, 12:01
Posty: 13
GG: 0
Samochód: MAN

Jeśli ktoś potrzebuje, posiadam prezentacje w PP z MANa TGL 12.240. Prezentacja została wykonana w WORD Gorzów Wlkp. Jest tam pokazane rozmieszczenie płynów i włączników potrzebnych na egzaminie. W razie potrzeby piszcie e-mail: sniegu71@poczta.fm Jeśli potrzebujecie innych porad także piszcie, uczę także w "ciężkich" kat. prawa jazdy.

_________________
http://www.naukajazdyexpres.pl/


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 sty 2011, 9:47
Posty: 6

Witam

W Katowicach zdaje się na Scanii 114L. Ma ktoś może opis gdzie i jakie światełka się znajdują, gdzie płyny eksploatacyjne itd.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 lip 2011, 21:31
Posty: 32
GG: 0
Samochód: Opel

Cytuj:
Witam

W Katowicach zdaje się na Scanii 114L. Ma ktoś może opis gdzie i jakie światełka się znajdują, gdzie płyny eksploatacyjne itd.
Witam mnie również to interesuje gdzie się dokładnie znajdują płyny eksploatacyjne, światełka w Scani 114L w Word Katowice. Panowie jeśli ma ktoś na ten temat jakieś informację, zdjęciato to proszę o pomoc, bo niedługo mam właśnie na tym wozie egzamin i się trochę boję.

_________________
SZUKAM PRACY:
Jako kierowca kat. C+E
POSIADAM:
[B,B+E][C,C+E][KW][KK] [PSYCHOTESTY]


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 lut 2010, 13:12
Posty: 284
GG: 527470
Samochód: Opel corsa B
Lokalizacja: Krzycko Wielkie

Sprawdzanie stanu technicznego Man 12.240
www.word.wroc.pl/content/view/55/64/

_________________
Wielkopolska, Mam B,C,C/E,KW,KK,ADR.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 02 paź 2010, 20:27
Posty: 1
GG: 0

Cytuj:
Cytuj:
Witam

W Katowicach zdaje się na Scanii 114L. Ma ktoś może opis gdzie i jakie światełka się znajdują, gdzie płyny eksploatacyjne itd.
Witam mnie również to interesuje gdzie się dokładnie znajdują płyny eksploatacyjne, światełka w Scani 114L w Word Katowice. Panowie jeśli ma ktoś na ten temat jakieś informację, zdjęciato to proszę o pomoc, bo niedługo mam właśnie na tym wozie egzamin i się trochę boję.
Witam jak w temacie też zdaje w Katowicach i prosze o pomoc :) dzieki :roll:


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 lut 2011, 20:02
Posty: 132
GG: 0
Samochód: Peugeot Boxer L3H3/ Audi a4
Lokalizacja: Kraków

a powiedzcie mi, czy światła sprawdza się na wyłączonym silniku, włączonym czy tylko zapłon ? i jak to sie ma w przypadku wstecznego i stopu ? czy wsteczny na samym zapłonie czy włączyć silnik i egzaminatora o pomoc poprosić ?

_________________
B, BE, C, CE


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: