Strona 1 z 1 [ Posty: 19 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 18 paź 2020, 13:43

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 paź 2020, 13:32
Posty: 20

Na poczatek witam wszystkich forumowiczow.
W niedalekiej przyszlosci zamierzamy kupic na firme auto ciezarowe dmc 18t z hds.
Zajmujemy sie wypozyczalnia sprzetu budowlanego. Potrzebujemy auto do transportu wlasnego, ale z racji tego, ze taki samochod musi na siebie zarabiac, chcemy swiadczyc uslugi transportu rzeczy.
Tu pojawia sie pytania, czy niezbedna bedzie licencja czy wystarczy zezwolenie na wlasny uzytek?
Auto bedzie zakupione na firme A. Ja bedac jego kierowca prowadze firme B. Faktury za uslugi beda wystawiane przez firme A. Kto w takim razie powinien zdac certyfikat zawodowy? Czy koniecznie musi byc to wlasciciel firmy gdzie auto jest zarejestrowane?

Drugie pytanie, jestem obecnie na kursie kat. C i kwalifikacji wstepnej. Czy i jakie szkolenia inne powinienem przejsc by legalnie transportowac rzeczy samochodem ciezarowym?

Pozdrawiam


Post Wysłano: 18 paź 2020, 15:50

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

wszystkie informacje są w ustawie o transporcie drogowym.

przeczytałeś?

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 18 paź 2020, 17:51

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 paź 2020, 13:32
Posty: 20

Przyznaje, ze jeszcze nie. Jestem na etapie kursow i nie ukrywam, mam co czytac i co studiowac ale skoro uwazasz, ze tam znajde odpowiedzi to bede musial do tego siegnac. Problemem moze byc jezyk urzedowy, liczylem raczej na lopatologiczny wyklad jakiejs dobrej duszy.
Pozdrawiam


Post Wysłano: 18 paź 2020, 19:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

trudno się rozmawia jak ja wiem (być może ) o co chodzi a Ty nie masz o tym zielonego pojęcia.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 18 paź 2020, 19:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 gru 2010, 17:24
Posty: 5880
Samochód: Volvo FH

Zzx, ale przecież chłopak napisał o co mu chodzi, i że pewnie sam by to ogarnął, ale liczy ktoś to po ludzku wytłumaczy.
Ale nie, przecież Ty zamiast napisać w 4-5 zdaniach o co chodzi, to będziesz mu rył beret całą pierwszą stronę tematu.

Od siebie dodam, że jeśli towar na pace jest twój, lub firmy w której pracujesz na umowęo pracę, to potrzebujesz zaswiadcznienie o transporcie na potrzeby własne.
Jeśli towar nie jest twój, tylko zleceniodawcy, potrzebujesz licencję na zarobkowy transport rzeczy.
Certyfikat do licencji ma mieć pryncypał, lub osoba zarządzająca transportem pracująca w tej firmie, u tego pryncypała na umowie o pracę.

_________________
Naczelny Prywaciarz WC :).

Kania to ch uuu j!!! 8)


Post Wysłano: 18 paź 2020, 19:43

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

kierownik - przeczytaj dokładnie zapytanie i zwróć uwagę na inne aspekty typu samochód firmy A, kierowca z firmy B, fakturę wystawia firma A.
pytanie o certyfikat nie dotyczy kierowcy.

zawsze na tak postawione pytania bez znajomości podstawy prawnej moja odpowiedź tak będzie brzmiała jak odpowiedziałem
to jest taka sytuacja jakbyś swojemu szoferowi wyjaśniał jak trzeba kiprować gdy on na oczy nie widział wywrotki.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 18 paź 2020, 19:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 09 lip 2005, 20:55
Posty: 2885
GG: 1
Lokalizacja: Gdynia

Aczyż forum nie jest od tego, aby jak krowie na rowie wytłumaczyć z czym co się je ? Ja np nienawidzę czytać ustaw gdyż języka prawniczego nie kumam. Nie trafia on do mnie absolutnie. Inna sprawa że jegomość zadający pytanie mógł się choć trochę wysilić zanim poszedł po najmniejszej lini oporu. Ale to już jest kwestia człowieka.


Post Wysłano: 18 paź 2020, 20:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Jak chcecie świadczyć usługi to potrzebujecie licencję. Coś 8-10k kosztuje jej brak.
Zapytałbym się, czy potrzebne wam własne auto, skoro nie macie na nie wystarczająco dużo własnej roboty, ale to drażliwy temat i prócz przekonania ciężko uzyskać potwierdzenie w argumentach liczbowych.

Pogrzeb trochę na tej stronie, może znajdziesz jeszcze inne wpisy dotyczące transportu (kojarzę że były).
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/upra ... -drogowego


Post Wysłano: 18 paź 2020, 20:43

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

najprościej jest zapytać tylko potem najczęściej nic w głowie nie zostaje.
z ciekawości popatrzyłem na zakładkę kwestie prawne - sporo tam jest tematów dotyczących licencji czy przewozów na potrzeby własne.

ja rozumiem że jeżyk prawny jest trudny i zawiły, ale jak pisałem by cos zrozumieć trzeba wiedzieć cokolwiek wtedy można dopytać.

tak myślę że nasza młodzież idzie po prostu na łatwiznę - klepnę w internet co będę się uczyć..... niech inni się napinają.

z krótkiej perspektywy na pytania prawne żadna odpowiedź na forum nie brzmiała "przeczytałem ale nie rozumiem tego czy tamtego" najprościej na skróty.
ciekawe jak tacy "pytacze" by się odnaleźli gdy nie było internetu, a były papierowe dzienniki ustaw kogo by zapytali.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 18 paź 2020, 23:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 27 lis 2015, 1:19
Posty: 287

firma A na ktora jest zakupione auto musi miec licencje. przewoz wlasny tylko wlasne towary mozna przewozic czy rozwozic. wszystkie uslugi transportowe-licencja. nie musi to byc wlasciciel moze byc osoba zarzadzajaca transportem w tej firmie.kierowca prawo jazdy C ,kurs na przewoz rzeczy, orzecz lekarskie psychologiczne ,hds wypadalo by miec badania UDT i kierowca papiery na jego eksploatacje


Post Wysłano: 18 paź 2020, 23:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Nie tyle wypada mieć UDT, co nie przejdzie przeglądu bez ważnego badania UDT. Do tego resurs, konserwator, operator z uprawnieniami i można działać :lol:


Post Wysłano: 19 paź 2020, 2:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 sie 2011, 22:06
Posty: 1775
Samochód: XF 105.460
Lokalizacja: STA

Cytuj:
trudno się rozmawia jak ja wiem (być może ) o co chodzi a Ty nie masz o tym zielonego pojęcia.
I tutaj należy się szacunek nauczycielce (która wiedziała o co cho), która cię uczyła składać literki żebyś wiedział o co chodzi. No bo przecież ty uja wiedziałeś, analogicznie jak autor tematu. Może, jakby pytający skończył tyle szkół co ty, to nawet by nie musiał tu pytać :mrgreen:

Całe szczęście są inni forumowicze, którzy nie robią z igieł wideł i potrafią wytłumaczyć.


Post Wysłano: 19 paź 2020, 5:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

mam tylko 7 klas :oops: więc trochę mało na innych użytkowników z fakultetami.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 19 paź 2020, 16:22

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 paź 2020, 13:32
Posty: 20

Dzieki Luka za link, przydatne informacje.
Cytuj:
Ułatwienia dla mikroprzedsiębiorców
Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą (w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców), możesz wyznaczyć osobę fizyczną, jako zarządzającego transportem w twoim imieniu. Osoba ta musi mieć odpowiednie uprawnienia, a ty musisz zawrzeć z nią umowę.
Wynikało by z tego, że jako mikroprzedsiębiorca firma A nie musi posiadać licencji a jedynie podpisać umowę z kimś kto takową licencję posiada?
Jeżeli dobrze rozumiem, ta osoba nie musi być wcale zatrudniona w firmie A.


Post Wysłano: 19 paź 2020, 17:30

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Jest napisane, że można mieć osobę zarządzającą (posiadającą certyfikat) z zewnątrz. To jest jeden z wymogów do licencji. Reszta wymogów, np. tutaj.
https://www.infor.pl/prawo/powiat/staro ... owego.html


Post Wysłano: 19 paź 2020, 19:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 paź 2020, 13:32
Posty: 20

Czyli na przykładzie:
Ja, nie będąc zatrudniony w firmie A, zdaję certyfikat i podpisuję umowę z firmą A na udostępnienie certyfikatu. Wtedy firma A może starać się o wydanie licencji po spełnieniu pozostałych warunków. Dobrze rozumiem?


Post Wysłano: 19 paź 2020, 19:44
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 23 lip 2008, 9:52
Posty: 1612
GG: 1
Samochód: osobowy

Cytuj:
Czyli na przykładzie:
Ja, nie będąc zatrudniony w firmie A, zdaję certyfikat i podpisuję umowę z firmą A na udostępnienie certyfikatu. Wtedy firma A może starać się o wydanie licencji po spełnieniu pozostałych warunków. Dobrze rozumiem?
Tak

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=hpiIWMWWVco


Post Wysłano: 19 paź 2020, 20:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Luka - jak już dajesz link do informacji to przynajmniej daj do aktualnej.
infor nie zaktualizował sobie nawet nazwy uprawnień tacy sa dobrzy.

mimo wszystko proponuje poczytać :
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 2140Lj.pdf

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 19 paź 2020, 21:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Sorry, pierwszy wynik z googla, bardziej jako przykład.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 19 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: