Strona 1 z 16 [ Posty: 302 ] Przejdź na stronę 1 2 3 4 516 Następna
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 01 wrz 2008, 12:26
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2006, 12:58
Posty: 550
GG: 8261240
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Certyfikat kompetencji zawodowych jest dokumentem potwierdzającym posiadanie przez przewoźnika kwalifikacji i wiedzy niezbędnych do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Jednym z kryterium jakościowych, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o licencję w zarobkowym transporcie drogowym, jest posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych przez przynajmniej jedną z osób zarządzających przedsiębiorstwem transportu drogowego.

Rodzaje certyfikatów kompetencji zawodowych

Ustawa przewiduje cztery rodzaje certyfikatów kompetencji zawodowych dla przedsiębiorców wykonujących:

* krajowy transport drogowy osób (wzór certyfikatu) ,
* międzynarodowy transport drogowy osób (wzór certyfikatu) ,
* krajowy transport drogowy rzeczy (wzór certyfikatu) ,
* międzynarodowy transport drogowy rzeczy (wzór certyfikatu) ,


Zakres wiedzy, którą przewoźnik powinien posiadać, aby pomyślnie zaliczyć egzamin i uzyskać certyfikat zależy od:


* posiadanej praktyki zawodowej (do lub powyżej 5 lat praktyki doświadczenia przedsiębiorcy wykonującego transport drogowy);
* uzyskanych wcześniej uprawnień (posiadanie certyfikatu krajowego);
* rodzaju zgłoszonej działalności (przewóz osób lub rzeczy);
* zakresu zgłoszonej działalności (przewozy krajowe lub zagraniczne).

Wymieniony zakres wiedzy wpływa na rodzaje egzaminów i rodzaje certyfikatów. Certyfikat kompetencji zawodowych w międzynarodowym transporcie drogowym osób lub rzeczy jest jednocześnie certyfikatem w krajowym transporcie osób lub rzeczy. Zakres wiedzy i umiejętności praktycznych wymaganych na egzaminie na certyfikat w międzynarodowym transporcie drogowym jest znacznie szerszy niż tylko w samym krajowym transporcie drogowym. Certyfikat można uzyskać zdając jeden lub w dwa egzaminy. Pierwszy wariant jest mniej kosztowny (jedna opłata za egzamin), ale bardziej ryzykowny, gdyż wystarczy, że negatywnie będzie oceniony jeden z elementów egzaminu (test lub zadanie), wówczas wynik końcowy egzaminu jest negatywny. Drugi wariant jest droższy (dwie opłaty za dwa egzaminy), ale bezpieczniejszy, gdyż przewoźnik podchodzi najpierw do egzaminu krajowego i uzyskuje certyfikat krajowy, a w następnym terminie przystępuje do egzaminu na certyfikat międzynarodowy - jako uzupełniający i otrzymuje certyfikat międzynarodowy.

Warunki uzyskiwania certyfikatu kompetencji zawodowych nie są dla przewoźników jednakowe.

Ustawodawca określił dwie grupy przewoźników, tych:

* którzy posiadają udokumentowaną praktykę na stanowisku szefa firmy;
* którzy nie posiadają udokumentowanej praktyki na stanowisku szefa firmy.

Przewoźnicy należący do pierwszej z tych grup zdają egzamin łatwiejszy - tylko same testy. Druga grupa ma egzamin trudniejszy, gdyż oprócz testów rozwiązuje także zadania problemowe.

Aktualne testy dla przewoźników krajowych i międzynarodowych są tutaj.


Źródło: Instytut Transportu Samochodowego, http://www.psm.pl

_________________
Ból z serca bliskich, a przesłanie dla Was.
Obudźcie się ludzie i przejrzyjcie na oczy jesteśmy tacy jak Wy i może to was zaskoczy ...


Post Wysłano: 01 wrz 2008, 12:44

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 lip 2007, 9:43
Posty: 118
GG: 10523426
Samochód: Mercedes Actros 2644 LS 6X4
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Certyfikacja kompetencji zawodowych
przewoźników drogowych w zakresie przewozów rzeczy.

Struktura wiedzy wymaganej na egzaminie państwowy.


http://its.home.pl/nsite/uploaded_general/kmr.pdf


Ps. Zachęcam do rozwiązania testu, który podał moderator Toreba. Ja próbowałem i nie jest tak łatwo. Myśle, że warto wklejać tutaj pytania, które były dla was ciężkie do rozwiązania, może wspólnymi siłami damy rade. Pozdrawiam :wink:


źródło: http://its.home.pl/nsite/index.php?page ... s_zakres_w


Post Wysłano: 02 wrz 2008, 15:27
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

po prostu trzeba się trochę poduczyć.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 06 wrz 2008, 20:05
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 sty 2008, 21:07
Posty: 43
Lokalizacja: Ok. Torunia

Witajcie.

Ja mam pytanie odnośnie minimalnego wieku przy którym można zostać dopuszczonym do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika.
Niestety na stronie ITS ( z reszta nie za bardzo przejrzystej) nie odnalazłem takowych informacji tak więc zapytuję Was drodzy Forumowicze.

Pozdrawiam

_________________
Weekly UK --> CH --> UK Groupage Service


Post Wysłano: 09 wrz 2008, 13:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 lip 2007, 9:43
Posty: 118
GG: 10523426
Samochód: Mercedes Actros 2644 LS 6X4
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Cytuj:
Witajcie.

Ja mam pytanie odnośnie minimalnego wieku przy którym można zostać dopuszczonym do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika.
Niestety na stronie ITS ( z reszta nie za bardzo przejrzystej) nie odnalazłem takowych informacji tak więc zapytuję Was drodzy Forumowicze.

Pozdrawiam
Dobre pytanie, żeby zrobić sobie certyfikat kompetencji zawodowych nie musisz mieć prawa jazdy, wystarczy chyba że skończysz 18 lat żeby mieć dowód osobisty bo na wniosku trzeba podać nr. dowodu. Mogę się oczywiście mylić, właśnie robie taki kurs więc zapytam. Hmm ciekawe pytanie.


Post Wysłano: 09 wrz 2008, 18:22
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 sie 2007, 22:31
Posty: 411
Lokalizacja: Kielce/Ipswich

Cytuj:
wystarczy chyba że skończysz 18 lat żeby mieć dowód osobisty bo na wniosku trzeba podać nr. dowodu. Mogę się oczywiście mylić
oczywiście że możesz... sie mylić
dowód można wyrobić przed 18 rokiem życia


Ostatnio zmieniony 09 wrz 2008, 20:33 przez kselu1, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 09 wrz 2008, 19:31
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 sty 2008, 21:07
Posty: 43
Lokalizacja: Ok. Torunia

Cytuj:
właśnie robie taki kurs więc zapytam. Hmm ciekawe pytanie.

Byłbym niewymownie wdzięczny bo ciekawi mnie czy posiadając dowód można rozpocząć kurs i zdać egzamin przed 18stką :)

_________________
Weekly UK --> CH --> UK Groupage Service


Post Wysłano: 09 wrz 2008, 19:59
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Cytuj:
dowód można wyrobić przed 18 rokiem życia
:mrgreen:

I to nawet duuużo wcześniej :!:

Nie chce mi się szukać Ustawy , ale :arrow:
text z U.M.
:arrow:
Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby oraz poświadczającym obywatelstwo polskie. Osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty:

-- od ukończenia 18 roku życia,
-- od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką. Od 1 maja 2004 r., na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów, dowód osobisty może być wydawany osobie, która nie ukończyła 13 roku życia.
--osoba będąca obywatelem polskim ma prawo otrzymać dowód osobisty od ukończenia 13 roku życia.
--na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może być wydany osobie, która nie ukończyła 13 roku życia.


Praktycznie , to obecnie nawet noworodek może uzyskać Dowód Osobisty :!:

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 09 wrz 2008, 20:09

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 lip 2007, 9:43
Posty: 118
GG: 10523426
Samochód: Mercedes Actros 2644 LS 6X4
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Szofer tu nie było pytania kiedy można dowód wyrobić tylko chodziło o to kiedy można zdawać egzamin certyfikacji zawodowych, i tu padło pytanie czy trzeba mieć dowód (czyli czy trzeba być prawnie pełnoletnim obywatelem polski), ale ogólnie dzięki za wypowiedź. Tylko czytaj, ze zrozumieniem. Pozdrawiam


Post Wysłano: 09 wrz 2008, 20:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 lip 2008, 12:50
Posty: 437
GG: 0
Lokalizacja: Szzzztolyca

Hmmm
Jeżeli trzeba zdać Egzamin, to najpierw trzeba jakoś się wszystkiego nauczyć :!:
- W jakim wieku rozpocząć :?:

Jeżeli trzeba mieć (posiadać) Nr.Dow.Os. , to w jakim wieku można go uzystakać.... itd.

Może to są mało ważne (dla niektórych) informacje,
ale uważam , że lepiej wiedzieć więcej niż potrzeba, aniżeli zbyt mało :wink:

ps.
Faktycznie - zajżałem do tego Tematu w "połowie" "dyskusji".

pps.
Jest także pewne przysłowie -
- :arrow: Kto Wie Mniej, Ten Lepiej Śpi :mrgreen:
ALE NIE ZAWSZE

_________________
B - B+E - C - C+E - D - D+E - CDL i kilka innych ..... :-)
Wg. Nikodema Dyzmy § 13 ¼
NIKT Ci tyle nie da, co Kierownik Ci OBIECA !
oraz --> S T O P parówkowym skrytożercom !!!


Post Wysłano: 22 wrz 2008, 17:33

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 22 wrz 2008, 17:26
Posty: 1
GG: 0
Samochód: Renault

Witam

A ja mam troche inne pytanko, ad. certyfikatu. Wiem ze nie mozna uzyczac licencji. Ale interesuje mnie kwestia zatrudnienia kogos z certyfikatem. Jak to wyglada? Jaka jest minimalna placa? czy wystarczy 1/8 etatu minimalnej krajowej pensji? i jak to wszystko wyglada, zeby w przypadku spotkania z ITD nie miec klopotow.
Kuzyn ma firme i certyfikat juz od wielu lat, ja dopiero zakladam dzialalnosc i chce sobie przebimbac te piec lat coby zdawac latwiejsza wersje, ale nie chce jezdzic "na czarno", pytanie tylko jak to zrobic najtanszym kosztem i tak zeby wszystko gralo prawnie.

pozdrawiam
Grzegorz


Post Wysłano: 22 wrz 2008, 20:17

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 wrz 2008, 11:45
Posty: 4
GG: 5294850
Samochód: scania
Lokalizacja: wrocław

z tym certyfikatem to nic szczególnego jak ma się 10 min do ośrodka , zasada 4xZ i jak zawsze ... Gorzej jeżeli ktoś musi tracić czas na dojazdy na szkolenie ( można bez ale lepiej z ) i jeszcze będzie mieć poślisk na egzaminie .
Ogólnie wszystko jest do zrobienia : )

Poślizg :shock: / Toreba

_________________
3 3
__________

1 1 7 0


Post Wysłano: 25 wrz 2008, 14:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 12 lip 2007, 9:43
Posty: 118
GG: 10523426
Samochód: Mercedes Actros 2644 LS 6X4
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Przykładowe zadanie na egzaminie.

Zad.1 Koszty pracy
Jest Pan pracodawcą w małej firmie przewozowej, która zatrudnia 2 pracowników. Ich wynagrodzenie wynosi 2.800 zł miesięcznie na osobę:
Założenia:
UE- ubezpieczenie emerytalne – 21% płatne po połowie przez pracownika i pracodawcę
UR- ubezpieczenie rentowne – 13% płatne po połowie przez pracownika i pracodawcę
UCH – ubezpieczenie chorobowe – 3 % płatne przez pracownika
UW – ubezpieczenie wypadkowe – 2 % płatne przez pracodawcę
UZ –ubezpieczenie zdrowotne – 8% płatne przez pracownika i rozliczane z podatku dochodowego
Podatek dochodowy – 19%
Przyjmujemy że kierowcy nie mają żadnych potrąceń, nie bierzemy także pod uwagę kosztów uzyskania przychodu.
Należy obliczyć:
1.Płacę netto 1 kierowcy
2.Płacę brutto 2 kierowcy, który pracował 6 godzin w niedziele i 6 godzin w dni robocze (ilość dni roboczych w miesiącu wynosi 19)
3.Jaką kwotę obciążeń z tytułu wynagrodzenia 1 kierowcy ponosi pracodawca (bez kwoty wynagrodzenia)
4.Ile wynosi podatek odprowadzany do US dla 1 kierowcy
5.Ile wynosi ubezpieczenie zdrowotne odprowadzane do ZUS dla 1 kierowcy


Ma ktoś jakiś pomysł??


Post Wysłano: 26 wrz 2008, 21:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 wrz 2008, 20:47
Posty: 2
GG: 0
Samochód: scania

Mój pomysł
Ad1 ubezp.emer. 21%:2=10,5% , ubezp.rent. 13%:2=6,5%,chorobowe 3%
Razem 20% czyli 2800x20%=560zł 2800zł-560zł=2240tj podstawa opodatkowania
2240x19%(podatek dochodowy)=425,60zł wiec 2240-425,6=1814,40zł
odp.Płaca netto 1814,40zł
Ad2 19dnix8godz=152godz 2800:152godz=18.42zł/godz
18,42x2=36,84zł/godz w niedziele 36,84złx6godz=221,04 18,42x50%=9,21zł/godz czyli 18.42+9,21=27,63zł/godz w dni robocze
27,63złx6godz165,78zł
2800+221,04+165,78=3186,82
odp:3186,82zł

Ad3ubezp.emwryt 21%:2=10,5%
ubezp.rentowe 13%:2=6,5%
wypadkowe 2% Razem 19% 2800x19%=532zł
odp:532zł
Ad42240x19%=425,60zł
Ad5
zdrowotna 8%
2240x8%=179,20zł


Post Wysłano: 27 wrz 2008, 7:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 maja 2007, 19:23
Posty: 53
GG: 0
Lokalizacja: KATOWICE

Brawo mona30 , ale ze swojego doświadczenia myśle że raczej by tego nie zaliczyli. Brakuje Ci przy niektórych cyfrach określenia jednostek oraz opisu czego dotyczą wyliczenia. Właśnie na te rzeczy najbardziej wyczulali nas wykładowcy prowadzący kurs na certyfikat. Zobacz mój post w tym temacie viewtopic.php?f=45&t=11473 wrzuciłem tam kilka przykładowych zadań i ich rozwiązań. Pozdrawiam

Skaven bez problemu możesz zatrudnić kogoś kto posiada odpowiedni certyfikat dla Ciebie ( osób lub rzeczy, międzynarodowy zawiera już w sobie krajówkę) . Może to być nawet umowa-zlecenie lub jakakolwiek umowa o prace. Taka osoba będzie miała etat u Ciebie kierownika transportu czyli zarządzająca Twoją flotą.A o licencje będziesz się już mógł starać na siebie (krajówka w swojim starostwie a międzynarodówka w Warszawie ) Pozdrawiam

_________________
malutkie Ducato Panorama 1,9 TD


Post Wysłano: 27 wrz 2008, 9:59

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 wrz 2008, 20:47
Posty: 2
GG: 0
Samochód: scania

Spoko spoko wiem jak to jest na egzaminie moj wykładowca tez nam o tym mowił ze trzeba robic opisy dokładne tylko tu na forum mysle nie ma takiej potrzeby chciałam sprawdzic czy sie troche orientuje juz w temacie
pozdrawiam


Post Wysłano: 06 sty 2009, 11:19

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 lip 2007, 18:41
Posty: 84

Czy do użyczenia certyfikatu kompetencji zawodowych wystarczy tylko pisemne oświadczenie użyczającego podczas składania dokumentów o licencje?


Post Wysłano: 12 sty 2009, 18:18

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 lis 2006, 20:49
Posty: 53
GG: 7967119
Lokalizacja: WADOWICE

Koledzy a czy musze isc zglosic otwarcie firmy czy moge bez tego zrobic ten kurs na certyfikat??


Post Wysłano: 12 sty 2009, 21:09
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6304
Lokalizacja: Wrocław

certyfikat kompetencji zawodowej jest niezbędny do wystąpienia o licencje na transport, więc spokojnie możesz toworzyć firmę bez tego certyfikatu, jednak będziesz mógł prowadzić transport tylko pojazdami do 3,5t DMC. na większe pojazdy musisz mieć licencję.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Post Wysłano: 12 sty 2009, 23:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 06 lis 2006, 20:49
Posty: 53
GG: 7967119
Lokalizacja: WADOWICE

no tak ale czy musze to pierwsze zglosic do urzedu czy np: po zdaniu certyfikatu ze chce otworzyc firme i mam uprawnienia


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 16 [ Posty: 302 ] Przejdź na stronę 1 2 3 4 516 Następna


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: