Autor
Wiadomość
Tytuł:
Post Wysłano: 15 paź 2007, 21:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 sie 2006, 17:09
Posty: 159
Lokalizacja: RYPIN

Cytuj:
Czy ja dobrze rozumiem, zeby miec kurs przewozy rzeczy nie trzeba miec 21 latek? Bo tu sie gubie zawsze
Dobrze rozumiesz. Kurs na przewóz rzeczy możesz zrobic zaraz po kursie na kat. C :!:

_________________
BEZ GWIAZDY NIE MA JAZDY...


Tytuł:
Post Wysłano: 16 paź 2007, 20:01

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 maja 2007, 15:12
Posty: 155
GG: 9058783
Samochód: Scania
Lokalizacja: Międzyzdroje

ajeszcze jedno. Ostatnio rozmawialem ze znajomym instruktorem prawka kat. B i powiedzial mi ze C mozna teraz zdawac dopiero 2 lata po ukonczeniu kategori B. Troche nie fajnie jezeli to prawda....:?


Tytuł:
Post Wysłano: 16 paź 2007, 20:17
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Coś źle zrozumiałeś


Tytuł:
Post Wysłano: 17 paź 2007, 0:21
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 lis 2006, 17:01
Posty: 233
GG: 0
Lokalizacja: Małopolska Nowy Targ KNT

Cytuj:
Ostatnio rozmawialem ze znajomym instruktorem prawka kat. B i powiedzial mi ze C mozna teraz zdawac dopiero 2 lata po ukonczeniu kategori B.
Powiedz że niestety się myli, tak to chyba dawno temu było, teraz jedyne ograniczenie wiekowe po kat B ma prawo jazdy kat D 21, oczywiście wyjątkiem są żołnierze mogą zdawać mając 19. :wink:


Tytuł:
Post Wysłano: 21 paź 2007, 4:13

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 mar 2007, 22:37
Posty: 42
Lokalizacja: Zawiercie

Cytuj:
Czy do jezdzenia namiedzynarodowce oprocz prawa jazdy i kursu na przewoz rzeczy potrzeba jeszcze jakis papier? Rozmawialem ze znajomym kierowca i mowil cos o jakiejs licencji, ale rozmowa byla po sporej dawce pewnego "preparatu", wiec moglismy sie nie zrozumiec :wink:

Licencja potrzebna jest jak zakladasz wlasa firme wtedy musisz zdac egzamin z wiedzy teoretycznej o trnsporcie miedzynarodowym inaczej nie mozesz zalozyc firmy o takim przeznaczeniu


Tytuł:
Post Wysłano: 21 paź 2007, 5:51
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 17 paź 2007, 18:56
Posty: 103
Lokalizacja: pod tatrami

taniej wychodzi rejestracja firmytransportowej w uk, tam masz prawko = jedziesz, masz kase otwierasz firme, koniec kropka...
no ok koncesje trza wykupić no ale to kosztuje tyle co u nas...


Tytuł:
Post Wysłano: 05 lis 2007, 14:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 sty 2007, 0:46
Posty: 12
Lokalizacja: Wielkopolska

Witam.
Mam pytanie . Obecnie mam 20 lat w Lutym będe miał 21. Posiadam prawo jazdy C+E, psychotesty, kurs na przewóz rzeczy. Wiem że mogę wykonywac transport drogowy pojazdem o masie <7,5 t. Moje pytanie brzmi: Jakie są konsekwencje (wysokość mandatu, zabranie uprawnień, itp) jeżeli policja lub ITD zatrzyma mnie gdy będe prowadził pojazd o masui 12 t lub więcej ??

Pozdrawiam


Tytuł:
Post Wysłano: 05 lis 2007, 18:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

W trosce o szybką Tobie odpowiedź pokuszę się o odpowiedź bo wydaje mi sie że ją znam, coprawda nie jestem kierowcą, ale padało takie pytanie już, zanim odpowiem z góry proszę innych o sprawdzenie tego co napiszę.


Tobie grozi tylko mandat 500 zł za prowadzenie pojazdu bez posiadania uprawnień, gorzej mogłobyć w razie kolizji/wypadku

co do pracodawcy to nie wiem


Tytuł:
Post Wysłano: 05 lis 2007, 20:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 sty 2007, 22:48
Posty: 207
GG: 13717229

Kierowanie pojazdem silnikowym lub tramwajem przez osobę nie mającą:
186. 1) uprawnień do kierowania pojazdami art. 87 ust. 1 - 500zł
187. 2) uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu - 300 zł
Więc wydaje mi się ze to będzie 300zł, bo sam jechałem kiedyś z kolega ma on 17 lat i jak zatrzymała nas policja to dostał 500zł, więc chyba jak się ma tylko kat.B i by sie jechało samochodem na który potrzebna jest kat.C to wtedy dostanę tylko 300zł. Tak ja to zrozumiałem ale poprawcie mnie jeżeli jest inaczej


Tytuł:
Post Wysłano: 05 lis 2007, 21:13
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:17
Posty: 692
GG: 8426213
Samochód: Scania R420
Lokalizacja: Bochnia

U mnie w jednej z okolicznych firm była taka sytuacja. Kierowca 20-sto letni dostał 500 zł mandatu a firmie grozi odebranie licencji na transport.


Tytuł:
Post Wysłano: 06 lis 2007, 16:13
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 28 paź 2007, 20:34
Posty: 28
GG: 0
Lokalizacja: Zakopane

U nas jeżdzi taki 20-letni kierowca za granicę (Austria) i już dwa razy go cofali z granicy, jednak bez większych konsenkwencji. :wink:


Tytuł:
Post Wysłano: 06 lis 2007, 19:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 kwie 2006, 20:12
Posty: 621
GG: 8765643
Lokalizacja: Lublin

Z tego co pamietam z rozmowy z inspektorem to on mowil ze jezeli zostanie zlapany kierowca nie majacy 21 lat to za pierwszym razem nie zabieraja licencji firmie. Jezeli tego kierowce zlapia ktorys raz z kolei co moze swiadczyc o tym ze szef nie zastosowal sie po wczesniejszym zatrzymaniu pracownika do przepisow o transporcie drogowym to wtedy zabieraja licencje.

_________________
"... gdy w przyszłości wnuk przy kominku zapyta mnie: Dziadku, a co Ty w życiu robiłeś??? Odpowiem, że to, co najbardziej kochałem - JEŹDZIŁEM ..."


Tytuł:
Post Wysłano: 11 lis 2007, 20:06

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 18 maja 2007, 19:14
Posty: 25
Lokalizacja: Łowicz

Teraz mam ja pytanie. Obiło mi sie o uszy, że jeśli masz C+E ,że można jechac całym składem powyżej 12Ton, ale:
1)w podwojnej obsadzie
2)2gi kierowca musi miec minimum 5lat doswiadczenia

Czy to prawda czy też nie ?

_________________
New Man TGX 18.680 \8/ - Power In Lion


Tytuł:
Post Wysłano: 17 lis 2007, 19:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Nie.


------------------------------------------------------------

Fragment ustawy o TD:


"Rozdział 7a - Kierowcy wykonujący przewóz drogowy

Art. 39a. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:
1) ukończyła 21 lat;
2) posiada odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.);
3) nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
4) nie ma przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
5) uzyskała kwalifikację wstępną;
6) ukończyła szkolenie okresowe.
2. Wymaganie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczy kierowcy wykonującego przewóz drogowy rzeczy pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t.
3. Wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 5 i 6, nie stosuje się do kierowcy pojazdu:
1) do kierowania którego wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E;
2) którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h;
3) wykorzystywanego przez siły zbrojne;
4) obrony cywilnej, jednostek ochrony przeciwpożarowej lub jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa lub porządku publicznego;
5) poddawanego testom drogowym do celów rozwoju technicznego przez producentów, jednostki badawczo-rozwojowe lub szkoły wyższe;
6) odbywającego przejazd bez osób lub ładunku:
a) w celu dokonania jego naprawy lub konserwacji,
b) z miejsca zakupu lub odbioru;
7) używanego w sytuacjach zagrożenia lub przeznaczonego do akcji ratunkowych;
8) wykorzystywanego do:
a) nauki jazdy osób ubiegających się o prawo jazdy,
b) szkolenia osób posiadających prawo jazdy,
c) przeprowadzania państwowego egzaminu osób ubiegających się o prawo jazdy;
9) wykorzystywanego do użytku osobistego w przewozie drogowym osób lub rzeczy;
10) wykorzystywanego do przewozu materiałów lub urządzeń niezbędnych kierowcy do jego pracy, pod warunkiem że prowadzenie pojazdu nie jest jego podstawowym zajęciem."




Dlaczego podkreśliłem słowo "zatrudnić"? A no dlatego, że chciałbym poznać definicję tego słowa w sensie prawnym.

Tzn. czy tzw. outsourcing, stosowany wobec kierowców w niektórych firmach, polegający na tym, że kierowca zakłada działalność gospodarczą i nie jako osoba fizyczna powiązana umową o pracę, zlecenie czy dzieło, tylko jako osoba prawna, firma powiązana z podmiotem poprzez umowę o świadczenie usług, można podciągnąć pod definicję zatrudnienia?

Jak to wygląda w sensie prawnym, przy dwóch współpracujących ze sobą podmiotach?




/

Podaję jeszcze fragment definicji zatrudnienia z http://www.wikipedia.pl

Zatrudnienie (praca w sensie prawnym), jest umową między dwiema stronami, pierwszą będącą pracodawcą i drugą zwaną pracownikiem... .


Natomiast pracownik:

Pracownik – termin prawniczy, który w prawie polskim został zdefiniowany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (art. 2). Oznacza osobę fizyczną zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę... .


Z góry dzięki za odp.


Tytuł:
Post Wysłano: 18 lis 2007, 21:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 mar 2007, 22:37
Posty: 42
Lokalizacja: Zawiercie

Cytuj:
Teraz mam ja pytanie. Obiło mi sie o uszy, że jeśli masz C+E ,że można jechac całym składem powyżej 12Ton, ale:
1)w podwojnej obsadzie
2)2gi kierowca musi miec minimum 5lat doswiadczenia

Czy to prawda czy też nie ?
Co to za glupoty wogole ? wstyd to czytac co dopiero pisac ! rozumiem ze ktos malo zna prawo albo wogole, ale to jest poprostu tak glupie ze nawet w tym kraju nierealne. Prosze nie piszcie takich pierdół bo tylko robicie nie potrzebne zamieszanie. Masz cos konkretnego do powiedzenia pisz, byle nie zaczynaj słowami "moj tata...."


Tytuł:
Post Wysłano: 27 lis 2007, 23:08

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 11 lis 2007, 23:23
Posty: 5
Lokalizacja: Trójmiasto

Cytuj:
Dobrze rozumiesz. Kurs na przewóz rzeczy możesz zrobic zaraz po kursie na kat. C
A jeśli zamierzam iść w grudniu na kurs na C, to nie moge w tym samym czasie robić kursu na przewóz rzeczy :?:
Bo słyszałem coś takiego, że po nowym roku ma zdrożeć, a nie uśmiecha mi się płacić dużo więcej


Tytuł:
Post Wysłano: 27 lis 2007, 23:53
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Nie możesz. I słyszałeś, że coś dzwoni, ale nie usłyszałeś co i gdzie. :twisted:


P.S widzę, źe nikt nie potrafi odpowiedzieć na moje pytanie. :?


Tytuł:
Post Wysłano: 28 lis 2007, 17:05

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 mar 2007, 22:37
Posty: 42
Lokalizacja: Zawiercie

Kurs na przewóz rzeczy mozesz zrobic tylko jesli posiadasz przynajmniej kat. C , bedzie aktualny jesli zrobisz E tylko numer prawa jazdy ci wbija nowy koniec.
Co do zdrożenia kursu nie wiem i Tym ktorzy nie wiedza a cos słyszeli : nie piscie bzdur i nie robcie zamieszania
Ps OSK w Zawierciu odpowiedzial ze zdrozeje po nowym roku ale nie poparł tego zadnymi konkretnymi dyrektywami


Tytuł:
Post Wysłano: 29 lis 2007, 19:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 lis 2007, 18:56
Posty: 61
GG: 5477986
Lokalizacja: Tomaszów maz

ale jeszcze jedno bo nie kapuje :/ :/ :/
Czyli można jeździć od 18 lat w firmie na potrzeby własne ale może zestaw mieć w sumie z ładunkiem ok.40 ton???
proszę o odpowiedź

Tak, dokładnie/eRKaZet

[ Dodano: Czw, 29.11.2007, 21:06 ]
Czyli tak moge zatrudnić sie w firmie która wozi na własne potrzeby zestawem (ciągnik siodłowy+naczepa) Na przykład ten zestaw to ok.15ton i towar ok25ton??

Proszę o odpowiedź kilku forumowiczów


Tytuł:
Post Wysłano: 29 lis 2007, 23:23

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 mar 2007, 22:37
Posty: 42
Lokalizacja: Zawiercie

TAK !


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: