Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ]
Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 sty 2020, 11:54
Posty: 69

Witam, mam pytanie czy na załączonym przykladowym obrazku jest prawidłowo rozmieszczony zaladunej?
Czy ten środek ciężkości ładunku jest istotny co do środka krzywej, czy liczy się tylko linia w pione?
Obrazek


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Łatwiej byłoby jakbyś wrzucił obrazek obrócony w odpowiednią stronę.
Moim zdaniem ładunek jest nieprawidłowo umieszczony, wyjdzie przeciążenie osi.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 sty 2020, 11:54
Posty: 69

Tak się cały czas zastanawiam i myślę, że nie będzie przeciążenia osi.
Dlatego, że wychodziłoby, że te 5 ton trzeba byłoby przesunąć w okolice lini 8 t, a to by było raczej nieporozumienie biarac pod uwagę, że ładujesz np. skrzynie np. 500 kg ale również tak wysoka do sufitu.

Na wszystkich wykresach pokazują tak jak dorysowałem teraz kolejna skrzynie tylko, że niską a to proste jest.

Weź teraz np. 5 takich skrzyń po 5 ton, wtedy środek ciężkości będzie pośrodku sumy wszystkich tych skrzyń i chcąc nie chcąc już będzie się znajdował na tym obrazku pod krzywą gdzieś na wysokości 8 ton.


Obrazek


Nie ocenisz przeciążenia osi nie znając nacisków na pusto na kolejnych punktach podparcia (osiach) i konkretnych odległości między nimi.

Dopiero wtedy możemy gadać jak rozmieścić towar.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5924

Nie wiem jakie ma pochodzenie ten wykres, ale ogólnie takie wykresy to się generuje dla konkretnej konfiguracji (odległości, punkty podparcia itd) i wtedy to ma sens.
Obrazek
Cytuj:
Tak się cały czas zastanawiam i myślę, że nie będzie przeciążenia osi.
Dlatego, że wychodziłoby, że te 5 ton trzeba byłoby przesunąć w okolice lini 8 t, a to by było raczej nieporozumienie biarac pod uwagę, że ładujesz np. skrzynie np. 500 kg ale również tak wysoka do sufitu.

Na wszystkich wykresach pokazują tak jak dorysowałem teraz kolejna skrzynie tylko, że niską a to proste jest.

Weź teraz np. 5 takich skrzyń po 5 ton, wtedy środek ciężkości będzie pośrodku sumy wszystkich tych skrzyń i chcąc nie chcąc już będzie się znajdował na tym obrazku pod krzywą gdzieś na wysokości 8 ton.
Co innego jak wrzucisz jedną skrzynie za przednią ścianę, a co innego jak masz 2 skrzynie, jedna przy ścianie, druga na tylnym zwisie. Wówczas niejako się zrównoważą. Kiedyś gdzieś czytałem, że ładując za koleją od przodu, największe obciążenie na przedniej osi (w ciągniku na napędzie) jest przy ok 60% ładunku. To co ładujesz dalej, odciąża oś przednią, na rzecz tylnych.

Wszystkie ładunki punktowe, jak np. krążki blachy 20+t są wrzucane właśnie w to miejsce gdzie jest największe dopuszczalne obciążenie, a nie na samym przodzie.

Tak w ogóle do czego Ci to potrzebne?


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 sty 2020, 11:54
Posty: 69

Transportuje tzw. sammelgut w niemczech. Jadę po pięciu klientach i zbieram towar.
Czasami z przodu ładują mi 3 rzędy do góry giterbox, jeden o wadze 180-207 kg, co na 6st.daje np. 1080kg na 0,84 m i tak np. dwa rzędy od przodu, później coś innego. Wiadomo, że przy takich słupach środek ciężkości ładunku jest na środku naczepy i raczej ponad linią wykresu z przodu mimo, że ciężar dopuszczalny, bo 1080 kg a minimum jest na pewno z przodu te 2 tony.
Mam plan załadunku ale często nie do zastosowania i muszę sam podejmować decyzje czy ładować trzy do góry czy 2 rzędy wystarcza, tak żeby następni klienci się zmieścili.

Inaczej mówiąc transportuje ładunki niesymetryczne.


Ostatnio zmieniony 04 lut 2021, 8:41 przez Daniel30, łącznie zmieniany 1 raz.

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 sty 2020, 11:54
Posty: 69

Obrazek
Giterbox


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 05 paź 2006, 12:38
Posty: 3564
Samochód: Ferrari
Lokalizacja: PKN

Dla ciągnika siodłowego z naczepą polecam aplikację Przeładowana oś dostępną w sklepie Play dla Androida.

_________________
Czy jadę bezpiecznie? - Zadzwoń gdzie chcesz.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 sty 2020, 11:54
Posty: 69

Dzięki super aplikacja! Nawet nie pomyślałem, że takie coś może być.
Teraz będę mógł szybko wygodnie obliczyć i jechać spokojnie.
Zgodna ze wzorem którym do tej pory obliczałem.:
Obrazek
Tj. Ciężar × długość ładunku + ciężar × długość ładunku (z uwzględnieniem środka ciężkości tak jak na rysunku) itd.
Później wylicza się z tego wspólny dla całości ładunku środek ciężkości całego tonażu i patrzy czy znajduje się w wykresie tonażowym skrzyni załadowczej.
OK.
Pozdrawiam.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

warunek jest jeden masy są podane prawidłowo.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: