Autor
Wiadomość
Tytuł: kurs ADR
Post Wysłano: 15 lut 2007, 20:00

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 sty 2007, 23:12
Posty: 11
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

szperając po stronach WORD-ów. znalazłem takie coś:


Kursy dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne ADR
Ustawa z dnia 28 października 2002r o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 199 poz. 1671).
Program kursu dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne jest realizowany na podstawie ustawy z dnia 28 października 2002r o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych oraz na podstawie zezwolenia nr IT.II.5434/03 wydanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Rodzaje kursów:
Kurs podstawowy dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne wszystkich klas.
Kurs podstawowy dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne wszystkich klas w cysternach.
Kurs podstawowy dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne klasy 1 i 7

Wymiar godzinowy i organizacja szkolenia:
Kurs podstawowy dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne wszystkich klas obejmuje 16 godzin teoretycznych i 8 godzin praktycznych i trwa 4 dni.
Kurs podstawowy dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne wszystkich klas w cysternach obejmuje 10 godzin teoretycznych i 6 godzin praktycznych i trwa 2 dni.
Kurs podstawowy dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne klasy 1 i 7 obejmuje 8 godzin teoretycznych i 8 godzin praktycznych, trwa 2 dni.

Wysokość opłaty za w/w kursy wynosi:
dla kursu podstawowego na materiały niebezpieczne wszystkich klas - 410,00 zł
dla kursu podstawowego na materiały niebezpieczne wszystkich klas w cysternach - 310,00 zł
dla kursu podstawowego na materiały niebezpieczne klasy 1 - 240,00 zł
dla kursu podstawowego na materiały niebezpieczne klasy 7 - 190,00 zł

Wymagania dla kandydatów do odbycia w/w kursów:
wiek 21 lat
odpowiednia kat. prawa jazdy.


a w związku z tym że zamiaruję taki kurs sobie zrobić, a o ADR-ach nie mam pojęcia to mam kilka zapytań:

1. czy ten kurs najdroższy ma wszystkie inne pod sobą(to znaczy, że kończąc go posiadam automatycznie uprawnienia z tych kursów poniżej"tańszych")?
2. ewentualnie który muszę skonczyć, abym mógł zacząć jeździć cysterną z paliwem(gazem lub innymi chemikaliami)?
3. jak to jest na tych kursach: kończa się jakimś egzaminem, czy tak jak zazwyczaj "trzeba być żeby zaliczyć?

_________________
http://krzys125.fm.interia.pl/Photo-0038.bmp


Tytuł:
Post Wysłano: 16 lut 2007, 15:23
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

musisz wiedzieć, że materiały niebezpieczne dzielą się na klasy i pierwszy kurs nazwany tutaj "na materiały niebezpieczne wszystkich klas" nie jest prawdą ponieważ obejmuje wszystkie klasy z wyłączeniem klas 1 i 7.
są to:
klasa 1 - materiały i przedmioty wybuchowe,
klasa 7 - materiały radioaktywne.
jeżeli ukończysz ten pierwszy kurs będziesz mógł przewozić materiały niebezpieczne wszystkich klas w sztukach przesyłki (czyli opakowane) z wyłaczeniem tych dwóch klas.
więc pierwszy kurs jest podstawą. aby przewozić materiały niebezpieczne w cysternach lub klas 1 lub 7 trzeba dodatkowo robić wymienione tu kursy.

dopiero od niedawna osoby cywilne mogą robic uprawnienia na przewóz klasy 1 i 7 bo było to w gestii wojska i służb górniczych, które przewoziły materiały wybuchowe samochodami na bazie Jelcza zwanymi "bombowozami".

czasy się zmieniają i materiały wybuchowe i radioaktywne są szerzej stosowane, a co za tym idzie częściej transportowane.
najwięcej przewozi sie materiałów wybuchowych w zapalnikach do poduszek powietrznych i pirotechnicznych napinaczy pasów bezpieczeństwa, a firma która transportuje większość to Nitra z Krupskiego Młyna.


Tytuł:
Post Wysłano: 16 lut 2007, 17:53

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 sty 2007, 23:12
Posty: 11
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

wiedziałem że na Ciebie Cyryl można zawsze liczyć, obyś tylko się pojawił na forum :D
Już znalazłem sobie potrzebne rzeczy i 26 lutego zaczynam kurs. Nawet taniej niż ten powyżej bo organizuje go ZDZ w Lublinie :mrgreen:
po kursie przewozu rzeczy na jakim byłem w WORD-ziestwierdzam, ze jezeli człowiek chce coś wynieść z kursu (oczywiście oprócz filiżanek i innych tego typu gadżetów :> ) to nie warto tam nic robić.
Kurs na przewóż rzeczy był taki, że jak bym w domu sonbie poczytał (przypomniał) przepisy ruchu drogowego, to bym wiedział więcej niż po tym kursie. Idąc tam myślałem, ze dowiem się(zobaczę) jak należy rozmieszczać ładunek na przy/naczepie, jak go zabezpieczać i temu podobne sprawy, a raptem z praktyki było założenie plandeki ma małego man-a i cofanie starem po łuku.
kasa zapłacona, zaświadczenie mam, a gdyby nie praktyka w pracy to dalej bym o ładunku nie maił pojęcia.
Może na tych ADR-ach w ZDZ będzie trochę lepiej. :?

_________________
http://krzys125.fm.interia.pl/Photo-0038.bmp


Tytuł:
Post Wysłano: 16 lut 2007, 18:31
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

Cytuj:
...Kurs na przewóż rzeczy był taki, że jak bym w domu sonbie poczytał (przypomniał) przepisy ruchu drogowego, to bym wiedział więcej niż po tym kursie...
właśnie wszystko zależy od tego bym, a z tego co ja stykam się z kierowcami, to większość poprzestaje na tym bym.


Tytuł:
Post Wysłano: 16 lut 2007, 19:25

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 sty 2007, 23:12
Posty: 11
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

niestety tak, bo wszystkim sie wydaje, że to przeciez znam i sa to oczywiste sprawy, ale idzie nowe i co roku przepisu troszkę się zmieniają a to już trzeba troszkę poprzeglądać, szczególnie jeśli chodzi o transport dużymi autami. Niestety na zachodzie nie bąda pytac czy czytałeś, tylko odrau przywalą z grubej rury i do tego płatne w euro, ale na wschodzie jeszcze 5$ załatwia prawie każda sprawę. :twisted:

_________________
http://krzys125.fm.interia.pl/Photo-0038.bmp


Tytuł:
Post Wysłano: 06 mar 2007, 1:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 lut 2007, 23:22
Posty: 8

Ja robiłem kurs ADR ne azbesty w 2003r i kończył się egzaminem.
Teoretycznie nie do zdania gdyby nie egzaminator wyszedł "na ćmika".


Tytuł:
Post Wysłano: 06 mar 2007, 9:15

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 sty 2007, 23:12
Posty: 11
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

wczoraj właśnie skończyłem i stwierdzam, że to wszystko to tylko wydarcie kasy z portfela.
kupiłem książkę ADR (najnowszą, ledwie z drukarni przyszła)poczytałem trochę a na egzaminie wszyscy wyszli na kawę i byliśmy sami piszący przez 45 min.
Ogólnie to za każdym razem zdawalność jest 100%, bo nie może być inaczej. :mrgreen:

_________________
http://krzys125.fm.interia.pl/Photo-0038.bmp


Tytuł:
Post Wysłano: 07 mar 2007, 11:45

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 lut 2007, 23:47
Posty: 34

tak btw. ADR jest dokumentem międzynarodowym czy trzeba go tlumaczyć u tłumacza przysięgłego ?


Tytuł:
Post Wysłano: 07 mar 2007, 12:42
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

legitymacja jaka wydawana jest po pozytywnym zaliczeniu egzaminu kończącego szkolenie kierowcy w przewożeniu materiałów niebezpiecznych jest dokumentem międzynarodowym tak jak prawo jazdy i nie wymaga tłumaczenia.
jest to taka kartonowa książeczka dwu stronicowa z wszelkimi informacjami pisanymi w dwóch językach: polskim i angielskim.
legitymacja ta ma ważność okresową zwykle na 5 lat.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł:
Post Wysłano: 08 mar 2007, 2:48

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 lut 2007, 23:47
Posty: 34

a jak wyglada odnowienie tej ksiazeczki ?


Tytuł:
Post Wysłano: 08 mar 2007, 6:48
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

nowy kurs - nowy egzamin - nowa książeczka.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł:
Post Wysłano: 08 mar 2007, 9:14

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 08 sty 2007, 23:12
Posty: 11
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

i nie ma zniżek na odnawianie :(

_________________
http://krzys125.fm.interia.pl/Photo-0038.bmp


Tytuł:
Post Wysłano: 08 mar 2007, 10:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

Tytuł:
Post Wysłano: 09 mar 2007, 0:20

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 lut 2007, 23:47
Posty: 34

a kwalifikacje zawodowe tez sa na 5 lat ?


Tytuł:
Post Wysłano: 18 mar 2007, 13:12

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 lut 2007, 11:45
Posty: 16

Wyczytałem ze trzeba miec ukończone 21 lat zeby zrobić kurs ADR, a jak jest z kurem na przewóz rzeczy czy tez trzeba miec ukończone 21 lat ??


Tytuł:
Post Wysłano: 18 mar 2007, 13:14
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

Jakie 21 lat? Chyba coś źle czytasz...


Tytuł:
Post Wysłano: 18 mar 2007, 13:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 02 kwie 2006, 15:36
Posty: 3144
GG: 997
Samochód: 1948
Lokalizacja: CG

Cytuj:
Wymagania dla kandydatów do odbycia w/w kursów:
wiek 21 lat

A Pani w LOK mi powiedziała, że nie ma problemu jeżeli mam 19 :-/ I teraz proszę mi wytłumaczyc jak to jest. Z góry dzieki.

_________________
Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje.


Tytuł:
Post Wysłano: 18 mar 2007, 15:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 sty 2006, 16:10
Posty: 407
GG: 0
Samochód: duży z naczepą
Lokalizacja: Opolskie

Cytuj:
Cytuj:
Wymagania dla kandydatów do odbycia w/w kursów:
wiek 21 lat

A Pani w LOK mi powiedziała, że nie ma problemu jeżeli mam 19 :-/ I teraz proszę mi wytłumaczyc jak to jest. Z góry dzieki.
Dokładnie spotkałem się z identyczną sprzecznością. Nawet w broszurze informacyjnej w Centrum Kształcenia Kierowców WZDZ w Opolu jest napisane
Cytuj:
Uwaga: warunkiem udziału w kursie podstawowym jest ukończenie 21 lat ,a w specjalistycznych jest ukończenie kursu podstawowego
Broszure można ściągnać z adresu :arrow: http://www.wzdz.opole.pl/adr.doc

W przyszłym tygodniu z ciekawości zadzwonię i się dowiem.

_________________
Jezus też palił !!! wszyscy palili !!! to prawda, tym wszystkich których "uzdrowił"? dał poprostu pare gramow ze swojej plantacji!! ot cała prawda!


Tytuł:
Post Wysłano: 21 cze 2007, 12:28
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 21 cze 2007, 12:24
Posty: 73
GG: 2805106

Do kierowania pojazdem przewożącym towary niebezpieczne jest uprawniona osoba, która ukończyła 21 lat - według Dz.U.02.199.1671 - ale żeby otrzymać zaświadczenie ADR kierowca musi spełniać wymogi: 21 lat oraz spełnienie wymogów określonych w odrębnych przepisach w stosunku do kierowców przewożących materiały niebezpieczne, no i oczywiście musi zdać egzamin z wynikiem pozytywnym.


Tytuł:
Post Wysłano: 21 cze 2007, 21:54
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 15 sie 2005, 15:04
Posty: 2873

To ciekawe jakim cudem zapisałem się na kurs mając 19 lat. :lol:


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: