Autor
Wiadomość
Tytuł: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 18:56
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 sty 2008, 22:11
Posty: 34
Lokalizacja: Nisko (Podkarpacie)

Witam.Mam dwa pytania:
1.mając kat.B czy muszę mieć jakieś dodatkowe papiery bym mógł ciągnąć lawetę , lub przyczepkę (np.mam "dostawczaka" i chcę do niego podpiąć taką przyczepkę(lawetę) na której mógłbym wozić samochody kat.B - da tak rade jezdzić czy muszę jeszcze mieć jakieś prawko na tą lawetę lub przyczepkę?)
2.mając prawko kat.C i uprawnienia na przewóz rzeczy (nie mając psychotestów) czy mogę poruszać się takim samochodem po publicznych drogach?
Z góry dziękuje za odpowiedzi.

_________________
R - JAK ROZRUCH :D


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 19:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

Prawo o Ruchu drogowym Dział IV "Kierujący" oraz Prawo Transportowe paragraf 39a.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 19:25
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 sty 2008, 22:11
Posty: 34
Lokalizacja: Nisko (Podkarpacie)

...dzięki Cyryl za odp.ale spodziewałem się konkretnej odpowiedzi , i nie chodzi mi tu o to że mi się nie chce szukać i czytać , ale powiem wprost nie bardzo rozumiem co tam jest napisane :D (dla mnie język "urzędowy" jest zbyt skomplikowany hehe)

_________________
R - JAK ROZRUCH :D


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 19:43
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 wrz 2008, 19:23
Posty: 262
GG: 4086883
Samochód: Ducato
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

psychotesty 70 zl wiec...

_________________
B C D


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 19:49
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

temat przyczepy, a szczególnie przyczepy do busa wzbudził ostatnio wiele dymu na forum, bo na przykład dołączenie przyczepy lekkiej to busa zarejestrowanego na 3500 DMC powoduje przekroczenie 3,5 tony i przydałoby sie prawko C, albo C1.

Reszte znajdziesz tam gdzie Cyryl napisał.
Próbowałes w ogóle czytać czy nie?:D

http://www.abc.com.pl/serwis/du/1997/0602.htm


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 20:16
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 sty 2008, 22:11
Posty: 34
Lokalizacja: Nisko (Podkarpacie)

czyli:
odp. na 1. - nie muszę mieć jeśli przyczepka nie waży więcej niż pojazd
który ją ciągnie , i jeśli suma wagi przyczepki i pojazdu który ją ciągnie nie przekracza 3.5 tony(chodzi o kat.B)(czyli na moim przykładzie by podpiąć do "dostawczaka" przyczepkę i przewozić na niej samochody osobowe muszę mieć prawko kat.B+E bo w tedy suma "dostawczaka , przyczepki i na niej samochodu osob. by przekraczała 3.5 tony)
odp. na 2. - nie mogę się poruszać samochodem powyżej 3.5 tony kat.C nie mając zrobionych badań psychotechnicznych.
Mam nadzieje że dobrze zrozumiałem te przepisy które mi podaliśćie ;)

_________________
R - JAK ROZRUCH :D


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 20:47

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Kat. B
- przyczepa, bez względu na liczbę osi, jeśli spełnione są jednocześnie 2 warunki:
1. masa przyczepy nie może być większa od masy pojadu ciągnącego, chodzi o masę rzeczywistą, czyli w danej chwili.
2. łączna masa rzeczywista obu pojazdów nie może przekraczać 3,5 t.

Kat. B+E
- przyczepa, bez względu na liczbę osi, jeśli spełnione są jednocześnie 2 warunki:
1. masa rzeczywista pojazdu ciągnącego nie przekracza 3,5 t.
2. masa rzeczywista przyczepy nie przekracza 3,5 t.

Kat. C / D
- samochód powyżej 3,5 t / autobus
- przyczepa lekka, czyli do 750 kg

Kat. C+E / D+E
- samochód powyżej 3,5 t / autobus
- przyczepa powyżej 750 kg

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 21:09
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

No, a mi wklepywano na kursie na kat B że mozemy jezdzic z przyczepa lekką czyli do 750 kg. i przez rok wlasciwie zylem w takim przeswiadczeniu ;-)

no ale tak to juz jest z tymi kursami


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 21:36
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 sty 2008, 22:11
Posty: 34
Lokalizacja: Nisko (Podkarpacie)

Cytuj:
No, a mi wklepywano na kursie na kat B że mozemy jezdzic z przyczepa lekką czyli do 750 kg. i przez rok wlasciwie zylem w takim przeswiadczeniu ;-)
...no bo możemy tyle że ciężar tej przyczepy nie może przekraczać masy pojazdu który ją ciągnie a suma ciężaru przyczepki i poj.który ją ciągnie nie może przekraczać 3.5 tony.

_________________
R - JAK ROZRUCH :D


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 21:41
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

No dobrze, ale po cholere w takim razie wmawiano nam przyczepa lekka przyczepa lekka jak nie ma znaczenia jaka byle spełnianiała dwa warunki?


mowiono nam caly czas o gornej granicy 750 kg


edit: zreszta ktore auto ma rzeczywista mase mniejsza od 750 kg, chyba tylko maluch;


nawet cienias z gratami gaśnicą śmieciami i zapasem narzędzi do przeprowadzenia niezbednych remontów w trasie wazy wiecej


edit: zreszta zawsze mozna wrzucic dwa krawęzniki do auta :lol:


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 21:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 sty 2008, 22:11
Posty: 34
Lokalizacja: Nisko (Podkarpacie)

...z tego co wyczytałem w necie to jeśli chcesz wozić np.samochody osobowe na przyczepie to musisz posiadać już kat.B+E albo C+E bo przyczepka lekka służy do przewożenia "drobnicy" typu worek ziemniaków,cebuli itp.rzeczy.

_________________
R - JAK ROZRUCH :D


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 21:53

Cytuj:
...z tego co wyczytałem w necie to jeśli chcesz wozić np.samochody osobowe na przyczepie to musisz posiadać już kat.B+E albo C+E bo przyczepka lekka służy do przewożenia "drobnicy" typu worek ziemniaków,cebuli itp.rzeczy.
Nigdzie nie jest napisane, że przyczepa lekka służy do przewozu tylko ściśle określonych rzeczy. Tutaj rozczhodzi się o dopuszczalną masę całkowitą, która nie może przekroczyć 750 kg.


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 21:57
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 sty 2008, 22:11
Posty: 34
Lokalizacja: Nisko (Podkarpacie)

ja dałem tylko takie przykłady no bo rzeczywiście nie da rady za bardzo przewieść samochodu osobowego na takiej przyczepce (do 750kg) no chyba ze malucha.

_________________
R - JAK ROZRUCH :D


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 22:47
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2815
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

Posiadając kat B można jeździć samochodem osobowym ciągnąc przyczepę lekka (dmc 750km).
Masa zestawu nie może przekroczyć dmc 3.5t

A wiec samochód osobowy 1500kg + przyczepka 750kg = 2250kg

Oczywiscie na takiej przyczepce samochodu nie przewieziemy

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 23:12
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 sty 2008, 22:11
Posty: 34
Lokalizacja: Nisko (Podkarpacie)

...no ok jedno pytanie mamy już załatwione a teraz kolejne czy mając prawko kat.B+E trzeba jeszcze mieć jakieś dodatkowe papiery typu "papier na przewóz rzeczy" "badania psychotechniczne" itp.Czy wystarczy samo prawko B+E i można wozić samochody osobowe na tej przyczepie?

_________________
R - JAK ROZRUCH :D


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 23:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Cytuj:
No, a mi wklepywano na kursie na kat B że mozemy jezdzic z przyczepa lekką czyli do 750 kg.
Bo dawniej tak było! Jak zdawałem w 1993 to mnie też uczyli, że przy B można tylko zprzyczepą lekką do 750 kg, na dodatek chyba jeszcze tylko jednoosiową.

Czyli przynajmniej w tej sprawie przepisy się zmieniły na plus.
Cytuj:
Posiadając kat B można jeździć samochodem osobowym ciągnąc przyczepę lekka (dmc 750km).
Masa zestawu nie może przekroczyć dmc 3.5t
No właśnie nie! Przyczepa może mieć nawet 1,5 tony ale pod warunkiem, że samochód waży więcej (np. 2 tony) i całość nie przekracza 3,5 tony

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 25 mar 2009, 23:57
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 lip 2007, 22:15
Posty: 2815
GG: 772271
Lokalizacja: Pudzików Woj. Łódzkie

Cytuj:
No właśnie nie! Przyczepa może mieć nawet 1,5 tony ale pod warunkiem, że samochód waży więcej (np. 2 tony) i całość nie przekracza 3,5 tony

Zdawalem B pol roku temu i uczyli nas tak jak ja mowie

_________________
Marianex podjedź no do przodu bo Grzeniu kiprował będzie


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 26 mar 2009, 0:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 18 sty 2008, 22:11
Posty: 34
Lokalizacja: Nisko (Podkarpacie)

Cytuj:
...czy mając prawko kat.B+E trzeba jeszcze mieć jakieś dodatkowe papiery typu "papier na przewóz rzeczy" "badania psychotechniczne" i czy trzeba mieć tacho w takim samochodzie?Czy wystarczy samo prawko B+E i można wozić samochody osobowe na tej przyczepie?

_________________
R - JAK ROZRUCH :D


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 26 mar 2009, 15:21
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 13 lut 2007, 20:39
Posty: 2088
GG: 1
Samochód: R420
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ludzie litości!!


No i dowiedz sie tu czegoś na forum.....
Identyczna dyskusja ciągneła sie ostatnio miesiącami, teraz jest wszystko wałkowane od nowa.

Byłem pewny ze na B mozna ciagnac tylko przyczepe lekką, teraz wszyscy pisza ze nigdzie nic nie ma o lekkiej i przyczepa ma tylko spelniac dwa warunki, ok przekonaliscie mnie a tu znowu..

Cytuj:
czyli:
odp. na 1. - nie muszę mieć jeśli przyczepka nie waży więcej niż pojazd
który ją ciągnie , i jeśli suma wagi przyczepki i pojazdu który ją ciągnie nie przekracza 3.5 tony(chodzi o kat.B)(czyli na moim przykładzie by podpiąć do "dostawczaka" przyczepkę i przewozić na niej samochody osobowe muszę mieć prawko kat.B+E bo w tedy suma "dostawczaka , przyczepki i na niej samochodu osob. by przekraczała 3.5 tony)
odp. na 2. - nie mogę się poruszać samochodem powyżej 3.5 tony kat.C nie mając zrobionych badań psychotechnicznych.
Mam nadzieje że dobrze zrozumiałem te przepisy które mi podaliśćie ;)
Cytuj:
Kat. B
- przyczepa, bez względu na liczbę osi, jeśli spełnione są jednocześnie 2 warunki:
1. masa przyczepy nie może być większa od masy pojadu ciągnącego, chodzi o masę rzeczywistą, czyli w danej chwili.
2. łączna masa rzeczywista obu pojazdów nie może przekraczać 3,5 t.
Cytuj:
No, a mi wklepywano na kursie na kat B że mozemy jezdzic z przyczepa lekką czyli do 750 kg. i przez rok wlasciwie zylem w takim przeswiadczeniu ;-)

no ale tak to juz jest z tymi kursami
Cytuj:
..no bo możemy tyle że ciężar tej przyczepy nie może przekraczać masy pojazdu który ją ciągnie a suma ciężaru przyczepki i poj.który ją ciągnie nie może przekraczać 3.5 tony.
Cytuj:
No dobrze, ale po cholere w takim razie wmawiano nam przyczepa lekka przyczepa lekka jak nie ma znaczenia jaka byle spełnianiała dwa warunki?


mowiono nam caly czas o gornej granicy 750 kg


edit: zreszta ktore auto ma rzeczywista mase mniejsza od 750 kg, chyba tylko maluch;


nawet cienias z gratami gaśnicą śmieciami i zapasem narzędzi do przeprowadzenia niezbednych remontów w trasie wazy wiecej


edit: zreszta zawsze mozna wrzucic dwa krawęzniki do auta :lol:
Cytuj:
...z tego co wyczytałem w necie to jeśli chcesz wozić np.samochody osobowe na przyczepie to musisz posiadać już kat.B+E albo C+E bo przyczepka lekka służy do przewożenia "drobnicy" typu worek ziemniaków,cebuli itp.rzeczy
Cytuj:
ja dałem tylko takie przykłady no bo rzeczywiście nie da rady za bardzo przewieść samochodu osobowego na takiej przyczepce (do 750kg) no chyba ze malucha.
Cytuj:
Posiadając kat B można jeździć samochodem osobowym ciągnąc przyczepę lekka (dmc 750km).
Masa zestawu nie może przekroczyć dmc 3.5t

A wiec samochód osobowy 1500kg + przyczepka 750kg = 2250kg

Oczywiscie na takiej przyczepce samochodu nie przewieziemy
:lol:

Cytuj:
Bo dawniej tak było! Jak zdawałem w 1993 to mnie też uczyli, że przy B można tylko zprzyczepą lekką do 750 kg, na dodatek chyba jeszcze tylko jednoosiową.

Czyli przynajmniej w tej sprawie przepisy się zmieniły na plus.
Tylko, ze ja zdawałem w 2008-mym i tez mi tak mówiono i tez mowiono ze jednoosiowa :lol: :lol: :lol: Tlumaczono tez jednak ze jak odstep meidzy osiami jest mniejszy niz metr to nawet jak ma 3 osie to i tak jest jednosiowa..
Cytuj:
No właśnie nie! Przyczepa może mieć nawet 1,5 tony ale pod warunkiem, że samochód waży więcej (np. 2 tony) i całość nie przekracza 3,5 tony
Cytuj:
Zdawalem B pol roku temu i uczyli nas tak jak ja mowie
:D :) :shock: :lol:


Tytuł: Re: 2 pytania.
Post Wysłano: 26 mar 2009, 15:53

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 03 maja 2008, 11:46
Posty: 489
GG: 8812652
Samochód: Czerwony
Lokalizacja: Śląsk/Zagłębie

Ale czy to moja wina, że są na świecie instruktorzy, którzy nie znają obowiązującego prawa o ruchu drogowym?

Krótka piłka:
Cytuj:
USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Art. 2.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
(...)
51) przyczepa lekka – przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg;

Art. 62.
1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;
2) samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t
– nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40 %;
(…)
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy naczep.

Art. 88.
1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.
2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
(…)
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

(…)
10) kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;
(...)
3. Prawo jazdy:
(…)
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
Wystarczy lektura wybranych przeze mnie fragmentów Ustawy, by wszystko było jasne.

Wątpliwości mogą się jedynie rodzić przy lekturze art. 88, ust. 3, pkt 3. - wymienia on kat. B jako uprawniającą do kierowania pojazdami z przyczepą lekką (czyli do 750 kg). Ale to nie oznacza, że nie wolno cięższej, tylko, że przyczepę o DMC do 750 kg (lekką) można ciągnąć za każdym pojazdem na jaki mamy uprawnienia. A zatem nawet kierując pojazdem o DMC 3,5 tony można ciągnąć przyczepę lekką (wtedy DMC takiego zespołu osiągnie 4 250 kg!). Tak mówią wszystkie wykładnie przepisów.

A zatem: lekką (do 750 kg) można ciagnąć zawsze, cięższą tylko, o ile jej masa całkowita nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego i łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Owi instruktorzy, którzy błędnie uczą, opierają się chyba tylko na dosłownym przeczytaniu ust. 3, pkt 3. i zignorowaniu ust. 2, pkt. 3.

A zatem przeczytali to:
Cytuj:
3. Prawo jazdy:
(…)
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
ale już nie przeczytali tego:
Cytuj:
2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
(…)
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

_________________
B, C, D. Instruktor kat. B.
http://www.kwalifikacja-wstepna.pl - wszystko o kwalifikacji wstępnej
http://www.szkolenia-okresowe.pl - wszystko o szkoleniach okresowych
http://www.walpdrive.pl - mój blog o zdobywaniu zawodowych kategorii


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: