Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ]
Autor
Wiadomość

Ostatnio jadąc sobie autostradą wyprzedzałem dwie ciężarówki. Za mną niecierpliwy typek osobówką wyprzedził mnie prawym pasem, następnie zajechał drogę i gwałtownie zahamował.

Będę miał nagranie z kamerki umieszczonej z przodu.

Zastanawiam się na ile skuteczne będzie to, jeśli razem z nagraniem zgłoszę sprawę na policji. Czy na pewno typek zostanie ukarany?

Poszperałem w taryfikatorze mandatów:

- Wyprzedzanie z niewłaściwej strony: 200 zł (art.24 ust.3–5)
- Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie: od 100 do 300 zł (art.19 ust.2 pkt 2)

Dodam, że nie zajechałem mu drogi zmieniając pas i nie musiał gwałtownie hamować. Był na tyle daleko, że mogłem spokojnie zmienić pas i rozpocząć wyprzedzanie. Pomijam, że jest tam ograniczenie prędkości do 110 km/h, a on na pewno jechał szybciej.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 11 lip 2007, 8:58
Posty: 1502
Samochód: DAF 105XF 460
Lokalizacja: Dolnośląskie

Cytuj:
Ostatnio jadąc sobie autostradą wyprzedzałem dwie ciężarówki. Za mną niecierpliwy typek osobówką wyprzedził mnie prawym pasem, następnie zajechał drogę i gwałtownie zahamował.

Będę miał nagranie z kamerki umieszczonej z przodu.

Zastanawiam się na ile skuteczne będzie to, jeśli razem z nagraniem zgłoszę sprawę na policji. Czy na pewno typek zostanie ukarany?

Poszperałem w taryfikatorze mandatów:

- Wyprzedzanie z niewłaściwej strony: 200 zł (art.24 ust.3–5)
- Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie: od 100 do 300 zł (art.19 ust.2 pkt 2)

Dodam, że nie zajechałem mu drogi zmieniając pas i nie musiał gwałtownie hamować. Był na tyle daleko, że mogłem spokojnie zmienić pas i rozpocząć wyprzedzanie. Pomijam, że jest tam ograniczenie prędkości do 110 km/h, a on na pewno jechał szybciej.
zgłaszaj jak próbę wymuszenia kolizji w celu wyłudzenia odszkodowania :D i tym samym spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym (gdy za tobą jechało więcej pojazdów,które też zostały zmuszone do gwałtownego hamowania jest to dodatkowe obciążenie dla sprawcy ) :D wtedy troszkę inne paragrafy go łapią

_________________
a nikt ci za darmo nie da!!!


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5950

Cytuj:
Ostatnio jadąc sobie autostradą wyprzedzałem dwie ciężarówki. Za mną niecierpliwy typek osobówką wyprzedził mnie prawym pasem

- Wyprzedzanie z niewłaściwej strony: 200 zł (art.24 ust.3–5)
A to jest zabronione? Wg. mojej wiedzy nie.


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 03 cze 2007, 15:41
Posty: 1067
Samochód: MAN TGX 18.440
Lokalizacja: Kraków

Cytuj:
Cytuj:
Ostatnio jadąc sobie autostradą wyprzedzałem dwie ciężarówki. Za mną niecierpliwy typek osobówką wyprzedził mnie prawym pasem

- Wyprzedzanie z niewłaściwej strony: 200 zł (art.24 ust.3–5)
A to jest zabronione? Wg. mojej wiedzy nie.
Wyprzedzać z prawej strony można chyba tylko na skrzyżowaniach o ruchu kierowanym (np. sygnalizacją świetlną).


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5950

Cytuj:
Wyprzedzać z prawej strony można chyba tylko na skrzyżowaniach o ruchu kierowanym (np. sygnalizacją świetlną).
Przekrojowo można poczytać tutaj:
http://www.v10.pl/prawo/Wyprzedzanie,sa ... y,276.html

Natomiast warto zerknąć do źródła:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9970980602

Żeby była jasność czym jest jezdnia jednokierunkowa, trzeba zobaczyć na przekrój autostrady:
http://www.ciib.pl/Resources/Files/Dz-U ... sunek1.png
Jak widać, składa się z dwóch jezdni jednokierunkowych(zazwyczaj).

Zatem, wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie jest dozwolone, choć niezalecane. Niezalecane - żeby była jasność, niesformalizowany obyczaj, ale chodzi o czytelność i bezpieczeństwo jazdy po autostradzie.


Cytuj:
Cytuj:
Ostatnio jadąc sobie autostradą wyprzedzałem dwie ciężarówki. Za mną niecierpliwy typek osobówką wyprzedził mnie prawym pasem

- Wyprzedzanie z niewłaściwej strony: 200 zł (art.24 ust.3–5)
A to jest zabronione? Wg. mojej wiedzy nie.
Art. 24 kodeksu drogowego:

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

na jezdni jednokierunkowej;

na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 16 sie 2010, 18:21
Posty: 134
GG: 1
Samochód: Premium 460

Cytuj:
10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

na jezdni jednokierunkowej;

na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku
Autostrada składa się z dwóch jezdni jednokierunkowych, jak już Luka zauważył i można tam wyprzedzać z prawej strony. To wszystko jest fajnie opisane w powyższych linkach.

Jako że prowadzisz autokar z ~60 ludźmi na pokładzie, możesz wysłać zgłoszenie o stworzeniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym, zwłaszcza jeśli musiałeś gwałtownie hamować.


Cytuj:
Jako że prowadzisz autokar z ~60 ludźmi na pokładzie,
89
Cytuj:
możesz wysłać zgłoszenie o stworzeniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym, zwłaszcza jeśli musiałeś gwałtownie hamować.
Tak też uczynię.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 sty 2008, 15:40
Posty: 5950

Cytuj:

Art. 24 kodeksu drogowego:

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

na jezdni jednokierunkowej;

na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku
Po to wrzuciłem przekrój drogi, żeby było jasne, że autostrada to 2 jezdnie jednokierunkowe.
Nie jest to wbrew pozorom nic nie znaczący niuans, bo na znaku D-39(przekroju PRD) jest wyraźny podział na drogi jedno- i dwujezdniowe, zarówno w terenie niezabudowanym jak i na drogach ekspresowych.

Oczywiście sens wątku jest inny i zgadzam się z tym co chcesz zrobić.


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 14 maja 2010, 0:20
Posty: 283
GG: 0
Samochód: mercedes 124 200D
Lokalizacja: Chełm

Kodeks karny Art. 174 paragraf 1:
"Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

Jeżeli jechałeś autobusem to się nie wykręci.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 10 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: