Strona 1 z 1 [ Posty: 7 ]
Autor
Wiadomość

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 maja 2013, 9:48
Posty: 33

Witam,

To chyba mój pierwszy post na tym forum (nie licząc tematu gdzie się witamy i tego z osobówkami). Ogólnie to więcej czytam niż piszę.
Aktualnie jestem w trakcie zdobywania papierów, praktycznie na końcu tej długiej drogi. I z tej okazji mam pare wątpliwości, pewnie zaraz dostane "opr" za nie używanie szukaczki forumowej:P Bo to o co pytam już napewno było, baa sam to tutaj czytałem ale dawno temu i porozwalane po wielu tematach...

Mam już wyrobione PJ kat. "c" ostatnio zdałem "c+e" ale za radą wyczytaną tutaj złożyłem podanie o wstrzymanie wyrabiania dokumentu do momentu uzyskania KWP co by prawka 100 razy nie wymieniać :)
I pytanie brzmi następująco, czy mogę/jest sens wyrabiać Kartę kierowcy zanim będę miał Pełne prawko (c,c+e, kod 95) w łapie? Z tego co kiedyś tu wyczytałem to tak, bo karta jest przypisana do numeru, a nie do kategorii PJ a ja nie mam zamiaru się przeprowadzać w ciągu 12 miesięcy :) Ale że czytałem to na dłuuugo zanim zabrałem się za "c" to szczerze mówiąc nie jestem pewien czy czegoś nie pokręciłem... jeśli jest sens i można to jakie kategorie wpisać w druku (b,c które mam twarde w łapie czy c+e które mam zaliczone ale nie mam dokumentu) ?

Czy jak wyrobię już pełne prawko (c, c+e, kod 95) to z automatu będe mieć kat "b+e" w PJ? A jeśli nie, to co muszę zrobić żeby mieć to "b+e" wbite w PJ i na jak długo będzie ważne (5 czy 15 lat)? Z tego co wiem zaliczając kat "c+e" automatycznie zdobywamy kat "b+e", co jest logiczne ale pewien tego nie jestem.

Kolejna sprawa, będę za jakiś czas robić kat "A" i tu nasuwają się kolejne wątpliwości, zadbałem żeby mieć kat "b" na 15 lat, a tylko zawodowe na 5. I czy nie będzie "jaj" przy kolejnej wymianie PJ? W sensie czy nie skrócą mi z automatu "b" do 5 lat? Czy trzeba będzie przy kat "a" dodawać jakieś specjalne badania/zaświadczenia odn kat "b" żeby pozostało na 15 wiosen?

I na koniec, jutro mam zamiar zapisać się na KWP. Jestem z Dąbrowy Górniczej, wybrałem LOK (kwestia ceny - 2300 za KWP, robiłem tam wszystkie kategorie pj) czy znacie może jakiś konkurencyjny ośrodek (cena/szybkość)? Może da się to gdzieś indziej szybciej z domu przeklikać? Tu mi koło miesiąca mówią że to trwa - ale trzeba do nich na komp biegać.

Pozdrowionka,
Juby

_________________
A - Niema, w planach na przyszły rok
B - 2008
B+E - 2014 C - 2013 C+E - 2014 D - Nieeeeee. KWP - 2014


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2005, 15:36
Posty: 6307
Lokalizacja: Wrocław

z tymi terminami są dwie rzeczy:
1. termin ważności prawa jazdy, w tej chwili na 15 lat, o ile lekarz inaczej nie zadecyduje,
2. termin możliwości wykonywania zawodu kierowcy maksymalnie 5 lat.

przykład: masz prawo jazdy kat. C ważności 15 lat z kodem 95 na 5 lat wydane dzisiaj.
więc możesz wykonywać zawód kierowcy do 2019 roku. po tym czasie gdy nie wykonasz KO i badań nie tracisz uprawnień i gdybyś kupił sobie kampera o DMC 10t, to z prawem jazdy kat. C możesz nim spokojnie kierować do 2029 roku, końca ważności prawa jazdy tej kategorii.

ponieważ karta kierowcy jest terminowa, najlepiej wyrobić ją jak już będziesz potrzebował, dodatkowo w karcie kierowcy w rubryce 5a jest numer prawa jazdy. jednak musisz pamiętać, że gdy będziesz wymieniał co 5 lat w związku z kodem numer pozostaje zachowany.

C+E automatycznie daje kategorie B+E i T.

_________________
https://www.youtube.com/user/SzkolaTransportu/featured


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 19 maja 2013, 9:48
Posty: 33

Właśnie na Twoją odpowiedź szczerze mówiąc liczyłem :)

Czyli podsumowując:

Zależy mi na czasie, wątpię żebym egzaminu KWP nie zdał. Zanim zacząłem "c" już od dawna testy na kwp ćwiczyłem... Poza tym starałem się od początku drogi do zawodowego prawka wchłaniać jak najwięcej wiedzy i informacji które potem będą mi niezbędne. czyli mając wyrobione "c" a nie mając jeszcze KWP mogę spokojnie wyrabiać Karte kierowcy, i jak potem wymienię znowu plastik na pełen (c, c+e, kod95) to dalej kk będzie ważna. Mam zamiar najdalej za 1,5 miesiąca siąść na zestaw więc chciałbym jak najszybciej zgromadzić potrzebne dokumenty żeby potem nie czekać kolejny miech na KK.
Nawet jeśli musiałbym potem szybciej wymieniać papiery (3 ,4 lata) to nie jest to przecież aż tak duży koszt. A na pewno "odrobię" z nawiązką tą kaskę startując w zawodzie miesiąc wcześniej :)


B+e tak jak myślałem mam z automatu ("t" akurat mi niezbyt potrzebna jest, jednak uważam że uprawnień nigdy za wiele :) ) ale to będzie tak ze będę miał c+e które się liczy za b+e czy osobna kategoria będzie wbita?

I z tymi motocyklami, jeśli potem zrobię "a" to nie ma to w ogóle wpływu na pozostałe kategorie jak rozumiem ? bo śmigam na moto chwilowo bez pj i jak widzę radiowóz to mi się tyłek spina :)

Kamperem 10tdmc nie zamierzam śmigać, co najwyżej jakiś większy "niewiadow" lub kamper zbudowany na bazie lublina do 3,5 tdmc i to dopiero jak się finansowo odbiję od ziemi, gdyż prawko mnie dość zdrenowało. P.S: Widzę że też lubisz wybyć w plener kampingiem :)

Am I right?

_________________
A - Niema, w planach na przyszły rok
B - 2008
B+E - 2014 C - 2013 C+E - 2014 D - Nieeeeee. KWP - 2014


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 kwie 2014, 15:09
Posty: 21

Ja bym chciał podczepić się troszeczkę pod temat jeśli mogę: Powiedzcie mi, bo robię teraz kurs koparo-Ładowary i potem zaraz chcę iść na C. Czy ja po zrobieniu C muszę robić KW pełną czy przyspieszoną?? Mam skończone 23 lata i 5 lat prawo jazdy kat. B . Karta kierowcy itp. to wiem że potem wyrabiać ale zawsze mnie nurtuje o tej KW .


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 29 maja 2014, 18:27
Posty: 23

możesz zrobić KW przyśpieszoną ;)


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 kwie 2014, 15:09
Posty: 21

No to super!!!ale ta przyspieszona daje taki uprawnienia jak pelna zrobiona w wieku np: 20 lat??? Sorry za glupie moze pytabie ale w kraju gdzie za.niedlugo trzeba bedzie miec uprawnienia na taczke wszystko jest mozliwe wiec pytam....


Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 15 sty 2013, 6:51
Posty: 75

Cytuj:
No to super!!!ale ta przyspieszona daje taki uprawnienia jak pelna zrobiona w wieku np: 20 lat??? Sorry za glupie moze pytabie ale w kraju gdzie za.niedlugo trzeba bedzie miec uprawnienia na taczke wszystko jest mozliwe wiec pytam....
Tak, to jest to samo.


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 7 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: