Strona 1 z 1 [ Posty: 15 ]
Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 09 lut 2012, 19:00

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 lut 2012, 18:34
Posty: 6
GG: 0

Witam, przeglądam opisane tematy, ale nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: W tej chwili kończę kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz osób czyli kat. D. Za miesiąc lub dwa wyjeżdżam do UK w celu poszukiwania pracy w zawodzie kierowcy autobusu. Czy moja kwalifikacja wstępna uzyskana w Polsce będzie niewystarczająca dla tamtejszych pracodawców? Czy muszę od nowa robić tamtejsze CPC? Dochodzi kwestia karty kierowcy, która jest jeżeli dobrze rozumiem odpowiednikiem angielskiej niebieskiej karty DTC. Czy uzyskanie polskiej karty kierowcy upoważnia mnie do takich samych praw jak gdybym posiadał kartę CPC?


Ostatnio zmieniony 09 lut 2012, 21:31 przez vector, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Wysłano: 09 lut 2012, 20:50
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 mar 2011, 18:26
Posty: 254
GG: 117176
Lokalizacja: Ire

Jesli po angielsku komunikujesz sie tak samo jak po polsku to lepiej nie wyjezdzaj ;) Chodzilo Ci o to czy bedzie WYSTARCZAJCA? ;)
Na moje oko bedzie, bo robisz ja w oparciu o te same przepisy i w druga strone jest honorowana.

Karta CPC to cos zupelnie innego niz Karta kierowcy.


Post Wysłano: 09 lut 2012, 21:35

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 lut 2012, 18:34
Posty: 6
GG: 0

Przepraszam powinno być karty DTC czyli digital tachograph card. Ale bardziej interesuje mnie kwestia kwalifikacji wstępnej zrobionej w PL a CPC w UK.


Post Wysłano: 09 lut 2012, 23:26

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 lis 2011, 0:52
Posty: 23
GG: 0
Samochód: grat
Lokalizacja: Newport Gwent - UK

Kolego myśle że trochę mylisz pojęcia....

KW - czyli CPC na wyspach - po zdaniu otrzymuje sie Driver Qualification CArd koloru blue,
- a Karta kierowcy - czyli Digital Tacho Driver Card na wyspach to jest zupełnie coś innego - kolor żółto zielony.

Czyli powiem Ci tak - jadąc na wyspy tak czy siak musisz zmienić prawko na UK bo pracy bez tego nie dostaniesz.... (ma to związek z ubezpieczelniami ) do tego musisz mieć tzw zieloną część prawka do wbijania tam punkcików.
Po drugie pracując na terenie uk w firmie uk musisz mień brytyjską karte do tacho -
A co do Kw czyli CPC - przetłumaczone na angielski powinno wystarczyć w razie kontroli przez VOSA ale po co sie stresować jak można też sobie wymienic w DSA na brytyjską karte.


Post Wysłano: 10 lut 2012, 23:15

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 lut 2012, 18:34
Posty: 6
GG: 0

Dzięki za odpowiedz! Jeżeli masz wiedze w tym temacie to podpowiedz mi jeszcze jak w DSA uzyskać kartę DQC czyli swiad. kw. na podst. kodu 95 wbitego w polskie prawo jazdy? I jak to zrobić w przypadku jeżeli wysyłam polskie prawko do DVLA?


Post Wysłano: 11 lut 2012, 16:42

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 lis 2011, 0:52
Posty: 23
GG: 0
Samochód: grat
Lokalizacja: Newport Gwent - UK

Witam kolego.
Jeśli chodzi o wymiane prawka to nie musisz im oddawać swojego polskiego. Możesz zarejestrowac je w dvla po czy otrzymujesz tzw zieloną cześć na której są wszystkie info i na której widnieją punkty (oto chodzi ubezpieczalni) jeśli chcesz to zrobić tj na to formularz aplikacji

http://www.dft.gov.uk/dvla/forms/~/medi ... ms/D9.ashx

Co do wymiany to nie wiem -sam robiłem prawko i cpc w uk w wszystko odbyło się automatycznie - po zdanym egz- egzaminator robił wszystko za mnie.
Podejrzewam że jak to w tym kraju trzeba złożyć aplikacje :)
Mam kumpla który ma to za sobą - tzn prawko z polski wymienione itd - przy następnej okazji zapytam.
a jak komu się spieszy to:

numer do DSA - najlepiej zadzwonić i się dowiedzieć :)
03002001122

pozdrawiam


Post Wysłano: 11 lut 2012, 21:41

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 lut 2012, 18:34
Posty: 6
GG: 0

Kolego darekwdarekw dzięki wielkie za każdą cenną i przede wszystkim sprawdzoną informację.
Dla mnie w tej chwili każda taka wiadomość jest ważna i dlatego jeżeli możesz to pytaj również owego kolegę o jego zmagania z brytyjskim DSA & DVLA. W tej chwili jestem w Polsce i dzwonić w razie czego będę, kiedy już zawitam na wyspy. Teraz zbieram info od życzliwych ludzi, którzy tak jak ty potrafią zwyczajnie bezinteresownie coś doradzić, powiedzieć coś konstruktywnego, nie wyśmiewając przy tym za brak wiedzy innych. Wielu jest mniej życzliwych, którzy sami mieli problemy w podobnym temacie lub zwyczajnie nie mają pojęcia co napisać ale muszą się mimo wszystko odezwać lub po prostu odreagować na kimś nie wiedzieć czemu swoje być może przykre doświadczenia. Ja sam kiedy mogę to pomagam tak jak potrafię, więc zwyczajnie pytam, czy ktoś może dziś pomóc mnie...
Jeszcze raz dzięki,
Pozdrawiam.


Post Wysłano: 12 lut 2012, 15:09

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 lis 2011, 0:52
Posty: 23
GG: 0
Samochód: grat
Lokalizacja: Newport Gwent - UK

No hej.

kolego Vector - chciałbym Ci jeszcze podsunąć rade abyś zaczął załatwiać wymianę prawka i digi tacho zanim wjedziesz na wyspy.... po prostu szkoda Twojego czasu a co za tym idzie kasy. Jeśli tylko masz jakiś brytyjski adres, a podejrzewam że przyjedziesz najpierw do kogoś znajomego to po prostu wysyłaj te prawko zanim się tu pojawisz. Wymiana może potrwać nawet do 6 tyg - bo taki mają czas w DVLA. A jak masz płacić za pokój i wyżywienie przez 1,5 miecha po czy dopiero szukać roboty to nie zbytnio się to opłaca. Mniej też na uwadze że na początek praca przez agencje jest najszybciejszym :) rozwiązaniem. A i jak masz czas i kase zrób adr-y albo HDS- y bo na to jest dużo tyrki - honorują polskie bez problemu.
Pozdrawiam


Post Wysłano: 13 lut 2012, 11:07

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 20 lis 2011, 21:40
Posty: 12
GG: 0
Samochód: manik

Ja komunikowałem się z DVLA i jeżeli wysyłasz polskie prawko z wbitym kodem 95 to otrzymasz zwrotnie dwa dokumenty - angielskie prawko i kartę cpc.

https://www.dvla.gov.uk/dvla/onlineserv ... spx?ext=dg

Wypełnij na jakiś angielski adres i zaznacz formularz D2.

Więcej tu : http://class1-driver.blogspot.com/

_________________
Egzaminy C,CE & KW, jazda w UK: http://www.class1-driver.blogspot.com


Post Wysłano: 13 lut 2012, 20:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 09 lut 2012, 18:34
Posty: 6
GG: 0

Dziękuję wam koledzy. Wszystkie informacje notuję i oczywiście będę postępował zgodnie z waszymi poradami. Oczywiście czekam na kolejne dobre porady.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.


Post Wysłano: 18 mar 2012, 20:10

Cytuj:
jadąc na wyspy tak czy siak musisz zmienić prawko na UK bo pracy bez tego nie dostaniesz.... (ma to związek z ubezpieczelniami )
Ja dostalem prace posiadajac polskie prawko. Zadzwonili do firmy ubezpieczeniowej, a tam powidzeli pracodawcy, ze moge jezdzic na polskim prawku i mnie ubezpiecza, ale wkrotce i tak bede musial wymienic.
Cytuj:
Jeśli tylko masz jakiś brytyjski adres, a podejrzewam że przyjedziesz najpierw do kogoś znajomego to po prostu wysyłaj te prawko zanim się tu pojawisz. Wymiana może potrwać nawet do 6 tyg - bo taki mają czas w DVLA.
Z tego co wiem, to maja na to 15 dni roboczych wiec 3 tygodnie, a nie 6.

P.S. Brak polskich znakow


Post Wysłano: 22 mar 2012, 20:42

Dostałem dziś pocztą formularz D2 do wymiany prawa jazdy. Jest tam informacja, że żeby wymienić prawo jazdy na angielskie muszę tam przebywać co najmniej 185 dni. Jak to wygląda w rzeczywistości? Druga sprawa to jeśli wymienię prawo jazdy na angielskie, ale zdecyduję się wrócić do Polski za jakiś czas to czy można na tym angielskim prawie jazdy jeździć zawodowo?


Post Wysłano: 22 mar 2012, 22:07
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 22 mar 2011, 18:26
Posty: 254
GG: 117176
Lokalizacja: Ire

Cytuj:
Druga sprawa to jeśli wymienię prawo jazdy na angielskie, ale zdecyduję się wrócić do Polski za jakiś czas to czy można na tym angielskim prawie jazdy jeździć zawodowo?
Mozna. Pisza o tym zdaje sie na stronach ambasady (irladzkiej, ale to bez znaczenia), ze na prawie jazdy dowolnego kraju europejskiego mozesz jezdzic do konca jego waznosci bez potrzeby wymiany na polskie. Dowiadywal sie rowniez o to w ITD szef frmy, w ktorej jechalem w podwojnej obsadzie - brak jakichkolwiek zastrzezen.
Mnie to bardzo cieszy, bo mam spokoj na 10 lat i, jesli bede jeszcze w Polsce, tylko szkolenie okresowe odrobie w Irlandii przy okazji odwiedzin rodziny.


Post Wysłano: 26 kwie 2012, 22:22

Kolejne pytanie: mam angielskie prawo jazdy. Czy jeśli wrócę mogę spokojnie robić prawo jazdy kat. E w Polsce i zdać egzamin na angielskim dokumencie, a potem dostanę znowu polskie prawo jazdy? Druga sprawa to czy po wymianie prawa jazdy w UK polski dokument zostaje wysłany do kraju i ewentualna wymiana na polskie trwa krócej?


Post Wysłano: 14 kwie 2014, 12:32
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 20 gru 2013, 11:12
Posty: 16
Samochód: Civic 1.8VTI
Lokalizacja: Tarnów/UK

Cytuj:
Kolejne pytanie: mam angielskie prawo jazdy. Czy jeśli wrócę mogę spokojnie robić prawo jazdy kat. E w Polsce i zdać egzamin na angielskim dokumencie, a potem dostanę znowu polskie prawo jazdy? Druga sprawa to czy po wymianie prawa jazdy w UK polski dokument zostaje wysłany do kraju i ewentualna wymiana na polskie trwa krócej?

Kolego właśnie wróciłam z Polski po urlopie macierzyńskim podczas którego wykorzystałam swój cenny wolny czas i pomoc rodziców w opiece nad dzieckiem i zrobiłam prawo jazdy na C i C+E oraz KW. Posiadałam wcześniej Brytyjskie prawko i na nim zdawałam prawo jazdy w PL. Bez żadnego problemu później po zdanych egzaminach otrzymałam polskie prawko, a Brytyjskie oddałam przy odbiorze nowego w PL. Oni wyślą to brytyjskie prawko do DVLA w UK. Przyjechałam tu do UK i od razu wypełniłam aplikacje o nowe Brytyjskie prawko na druku D2. Obecnie czekam aż mi przyślą juz brytyjskie prawo jazdy wraz z druga kartą CPC czyli polska KW, bowiem miałam wbita kwalifikacje jako kod 95 w polskim prawku. Jak otrzymam prawko juz brytyjskie to od razu aplikuje o DIgital tacho card na druku D777 koszt 36 funtów. I znowu bede czekac na kolejna juz trzecia kartę. Tak to wyglada z niczym nie ma problemu jedyne co to trzeba czekac czasem nawet do 6 tygodni na komplet kart. pozdrawiam

_________________
Born to be a Trucker..
I am a Trucker :)


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Strona 1 z 1 [ Posty: 15 ]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: