Autor
Wiadomość
Post Wysłano: 03 lis 2007, 19:40

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 cze 2007, 16:13
Posty: 62

3 listopada 2007 r. zaczyna obowiązywać większość przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 192, poz. 1381). Powyższą ustawą zostały zmienione nie tylko przepisy ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, ale również regulacje prawne zawarte w ustawie z:

• 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,
• 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności,
• 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych,
• 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców.

Nowelizacja wdraża do polskiego systemu prawnego przepisy dyrektywy 2006/22/WE PE i Rady z dnia 15 marca 2006 r. dotyczącej przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym.

Wśród najważniejszych zmian wprowadzonych omawianą nowelizacją należy wskazać na:

1. obowiązek przechowywania dokumentacji kontrolnej - zmiana art. 87 ustawy o transporcie drogowym poprzez dodanie ust. 5, który nakłada na podmiot wykonujący przewozy drogowe lub przewóz, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, obowiązek przechowywania przez okres jednego roku, licząc od dnia otrzymania, przekazane mu przez organy kontrolne dokumenty i protokoły z wyników kontroli przeprowadzonych na jego terenie lub podczas kontroli drogowej w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców, wykonujących przewóz na jego rzecz,

2. nowy wzór zaświadczenia potwierdzającego fakt nieprowadzenia pojazdu:
• zmiana art. 31 ustawy o czasie pracy kierowców poprzez dodanie ust. 2a i nowe brzmienie ust. 3; od 3 listopada 2007 r. w przypadku gdy kierowca:
a) przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby,
b) korzystał z urlopu wypoczynkowego,
c) prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006 lub AETR,
podmiot wykonujący przewóz drogowy wystawia zaświadczenie na elektronicznym oraz przeznaczonym do druku formularzu z decyzji Komisji 2007/230/WE z 12 kwietnia 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym (Dz. Urz. UE L 99 z 14.4.2007, str. 14),
• jeśli wystąpią wszystkie trzy przypadki jednocześnie, dla kierowcy muszą być wystawione przez pracodawcę trzy odrębne formularze; warto pamiętać, że zaświadczenie choć wystawia przewoźnik, to winno być ono podpisane przez kierowcę; przedsiębiorcę lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy, który jest jednocześnie kierowcą, podpisuje formularz dwukrotnie (zarówno w imieniu przedsiębiorcy jak i swoim własnym),
• formularz nie zastępuje dokumentów wystawionych dla kierowcy wykonującego międzynarodowy przewóz drogowy
i poświadczających przyczynę braku zapisów urządzenia rejestrującego z ostatniego tygodnia i 15 dni poprzedzających datę rozpoczęcia przewozów, w przypadkach nieprzewidzianych w formularzu,
• elektroniczna i przeznaczona do druku wersja formularza we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej jest dostępna pod adresem: http://ec.europa.eu/transport/road/poli ... orm_en,htm,
• szczegółowe informacje na temat formularza zawarto w komunikacie Ministra Transportu z 5 lipca 2007 r. w sprawie formularza dotyczącego przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w międzynarodowym przewozie drogowym (Dz. Urz., Nr 8, poz. 36).

3. nowe kompetencje dla wojewódzkich inspektorów transportu drogowego – przepis z art. 19n ust. 1 ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych, zgodnie z którym wojewódzki inspektor transportu drogowego prowadzi kontrolę spełniania wymagań przez ciśnieniowe urządzenia transportowe; przedmiotem takich kontroli mogą być wprowadzone do obrotu ciśnieniowe urządzenia transportowe, prawidłowość ich oznakowania oraz dotycząca ich dokumentacja techniczna;

4. nowe obowiązki Głównego Inspektora Transportu Drogowego:
• opracowanie Jednolitej Krajowej Strategii Kontroli,
• prowadzenie kontaktów wewnątrzwspólnotowych w zakresie kontroli przepisów socjalnych dotyczących czasu jazdy, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców wykonujących przewozy drogowe,
• zapewnienia uczestnictwa w drogowych kontrolach koordynowanych z udziałem organów kontroli z innych państw członkowskich,
• przekazywanie Komisji Europejskiej zbiorczych danych z przeprowadzonych kontroli.

(Główny Inspektorat Transportu Drogowego)
Więcej: http://www.gitd.gov.pl

Temat ogłoszony. / Łukasz


Tytuł:
Post Wysłano: 06 lis 2007, 0:39
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:11
Posty: 713
GG: 41206084
Samochód: SCANIA R420
Lokalizacja: Augustów

Od połowy listopada nowa kilometrówka:
14 listopada zmieniają się stawki tzw. kilometrówki. Można o tym przeczytać w Dz. U. Nr 201 datowanym na 30.10.2007 r. Ukazało się tam rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 23 października 2007 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów, niebędących własnością pracodawcy.

Zmiany wprowadzą następujące stawki za kilometr podróży wykonywanej pojazdem prywatnym na potrzeby prowadzonej działalności:

samochody osobowe o poj.silnika do 900 ccm - 0,5214 zł (z 0,4894 zł, wzrost o 6,5386%);

samochody osobowe o poj.silnika pow. 900 ccm - 0,8358 zł (z 0,7846 zł, wzrost o 6,5256%);

motocykl - 0,2302 zł (z 0,2161 zł, wzrost o 6,5248%);

motorower - 0,1382 zł (z 0,1297 zł, wzrost o 6,5536%).

Poprzednia podwyżka stawek miała miejsce 1 marca 2004 r.

(wnp.pl)
Więcej: wnp.pl

_________________
scania R-serie "Stronger than ever"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
International Transport

Augustów najpiękniejsze miasto Polski


Tytuł:
Post Wysłano: 13 gru 2007, 15:54

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 cze 2007, 16:13
Posty: 62

Od 1 stycznia 2008 r. właściciele firm przewozowych będą musieli zaopatrzyć swoich kierowców w wykresówki za okres jeszcze dłuższy niż do tej pory – a mianowicie za bieżący dzień i aż za 28 poprzednich.

Do końca kwietnia 2006 r. kierowcy ciężarówek musieli okazy­wać m. in. inspektorom transportu drogowego wykresówki za bieżący tydzień i za ostatni dzień poprzedniego tygodnia, w którym kierowali pojazdem. Aktualnie muszą już wozić ich 15 (dokładniej - wszystkie używane w ciągu poprzednich 15 dni), nie licząc wykresówki za ostami dzień. Zaś od nowego roku liczba obowiązkowo wożonych przez kierowców wykresówek wzrośnie do 28.
Przypominamy, że wykresówki trzeba przechowywać przez rok po ich użyciu. Muszą być zachowane w czytelnej formie i kolejno wg dat (chronologicznie) poukładane. Za nieokazanie tarczki tachografu grozi przewoźnikowi drogowemu kara w wysokości 500 zł za każdy dzień, z którego brakuje wykresówki. Powyższe zmiany wynikają z rozporządzenia nr 56i/2006/WE w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych, odnoszących się do transportu drogowego (DzU L 102/1 z 11 kwietnia 2006 r.). ml


Post Wysłano: 21 lut 2008, 20:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 21 lut 2008, 11:58
Posty: 9
GG: 0

Co wy na to panowie ?
Napisałem to w temacie czasu pracy kierowców ale obawiam się,że może zostać szybko zasypane postami a problem bieżący.


Rozmowa z p. Inspektorem wyglądała jak wyglądała, p. Inspektor również zapewniał mnie, że 45h (regularny) odpoczynek tygodniowy musi być odebrany poza pojazdem.Tak też wyczytałem na stronie ITD i p. Inspektor powiedział jeszcze, że jaki problem,kierowca idzie do hotelu i powinien się cieszyć.
Teoria a jak, ma się do tego praktyka.Jak wyegzekwować ten nakaz od pracodawców ?

"Zbyt" wielu kierowców interpretuje 45 min przerwę w prowadzeniu pojazdu jako obowiązkową po okresie innej pracy i jazdy łącznie jako 4,5h lub w ciągu trwania tego 4,5h-go okresu pracy (oczywiście z możliwością rozłożenia 15min+30min) - p. Inspektor jest temu przeciwny i tu sądzę, że słusznie.Zdarza się to kierowcom pracującym po kilka lat w firmie a nawet niektórym z nich zdarzało się,jeszcze w zeszłym roku interpretować obowiązek wykonania odpoczynku dobowego np. skróconego (9h-go), który przechodził o 2h na następną dobę (okres pracy) będąc pewnym,że to jest dobrze.Przecież musiał dokończyć np. załadunek, rozpoczynając o w/w 2h, według mnie za późno odpoczynek dzienny/dobowy.


Post Wysłano: 12 maja 2008, 12:04

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 07 maja 2008, 22:59
Posty: 20
GG: 0
Samochód: DAF2700/MB1117/Ford Fiesta
Lokalizacja: okolice Oławy

Cytuj:
p. Inspektor również zapewniał mnie, że 45h (regularny) odpoczynek tygodniowy musi być odebrany poza pojazdem.Tak też wyczytałem na stronie ITD i p. Inspektor powiedział jeszcze, że jaki problem,kierowca idzie do hotelu i powinien się cieszyć.
Teoria a jak, ma się do tego praktyka.Jak wyegzekwować ten nakaz od pracodawców ?
Jesteś pewien, że chcesz egzekwować? Czyli inaczej mówiąc - iść z szefem na wojnę? Cóż, w takim razie sprawę masz raczej "wygraną", wystarczy zgłosić to w najbliższym ITD. Ale może to być pyrrusowe zwycięstwo bo np. wyleją cię z roboty, albo i ITD znajdzie też coś na ciebie.
Jeśli jednak nie chcesz iść "na całość", trzeba z szefem rozmawiać. Np. w stylu - "kolega miał kontrolę, znaleźli u niego to i to (w tym przypadku odpoczynek tygodniowy w aucie) i firma dostała tyle a tyle do zapłacenia". Warto dowiedzieć się ile w takim wypadku może wynosić kara, żeby było wiarygodnie. Potem porównać to do przeciętnego rachunku za hotel i tak przedstawić bossowi. Wielu szefów potrafi liczyć... ;)

Cytuj:
"Zbyt" wielu kierowców interpretuje 45 min przerwę w prowadzeniu pojazdu jako obowiązkową po okresie innej pracy i jazdy łącznie jako 4,5h lub w ciągu trwania tego 4,5h-go okresu pracy (oczywiście z możliwością rozłożenia 15min+30min) - p. Inspektor jest temu przeciwny i tu sądzę, że słusznie.Zdarza się to kierowcom pracującym po kilka lat w firmie a nawet niektórym z nich zdarzało się,jeszcze w zeszłym roku interpretować obowiązek wykonania odpoczynku dobowego np. skróconego (9h-go), który przechodził o 2h na następną dobę (okres pracy) będąc pewnym,że to jest dobrze.Przecież musiał dokończyć np. załadunek, rozpoczynając o w/w 2h, według mnie za późno odpoczynek dzienny/dobowy.
Jeśli dobrze rozumiem, mówisz o sytuacji gdzie na jednej tarczy jest 7 godzin wypoczynku, a reszta na kolejnej, bo już się nie mieści?
Taka sytuacja jest rzeczywiście źle widziana przez ITD, choć ja osobiście nie znalazłem w żadnym akcie prawnym napisanego tego wprost. Może małym druczkiem? ;)


Post Wysłano: 10 lip 2008, 10:15

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 13 kwie 2008, 22:05
Posty: 26
GG: 6661597

Panowie.Zgadza się,że inspektorzy źle widzą nakladanie się czasu odpoczynku na nastepną dobę.Jednak sądzę ,że to nie ich wola lecz istniejące przepisy.A sądze tak ze swojego przypadku po ostatniej kontroli ITS.Zdarzyło się u mnie,że 2 razyodpoczynek dobowy nałożył się na nastepny cykl 24 godzinny.Raz to było 44 min a raz 2h13 min.Pan inspektor włożył moją kartę do swojego laptopa i wyszło mu czarno na białym- wszystkie grzeszki i grzechy.Wyszło mu kiedy zrobilem te dwa błędy i wyszło jak wysoko mam za nie zostać ukarany.A więc za 2h13 min wyszło 550 zł...a za 44 min 100 zł.Suma 650!!! Okazało się ,ze inspektro był ''ludzkim panem''i zostałem ukarany 100 zł(jak powiedzial za szkolenie).Od tego czasu robię zawsze tak by cykl 24 godzinny był czyklem 24 godzinnym a nie np.26 godź.:)Nawet jak rusze np. o 12.00 w poniedziałek pod rampę i stoję po załadnek 4 godź licze czas od 12.00 a nie od 16.00.A jak wyjdzie pauza 20 km od domu to niestety stoję i kręce pauzę bo następnym raem Pan inspektor może sie okazać mniej łaskawy niz ten z którym ja miałem do czynienia.Pozdrawiam i zyczę szerokości:):)


Post Wysłano: 27 mar 2009, 13:19
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 gru 2008, 21:41
Posty: 349
GG: 997
Samochód: służbowy

Cytuj:
jak wyjdzie pauza 20 km od domu to niestety stoję i kręce pauzę bo następnym raem Pan inspektor może sie okazać mniej łaskawy niz ten z którym ja miałem do czynienia.Pozdrawiam i zyczę szerokości:):)

no i nie potrzebnie wystarczy zatrzymać się na parkingu wyjąć tarczkę z tachografu/zrobić wydruk i na odwrocie opisać: zjazd do miejsca zamieszkania/ brak odpowiedniego parkingu, itp, czytelny podpis imieniem i nazwiskiem oraz data i formułka art12/561/2006/WE
i jesteś kryty
przechodzi to nawet u Francuzów, więc i w Polsce nie będzie problemów

_________________
Lubię SCANIĘ - jeżdżę VOLVO ale naprawdę uwielbiam - ACTROSY - wyprzedzać
. . .161DT300. . . . . . . . . . . . . .161ETZ300. . . . . . . . . . . . . .161OD300. . .

zabrali mi VOLVO dostałem "ROBURA" teraz mnie wszyscy wyprzedzają


Post Wysłano: 19 kwie 2009, 17:03

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 31 paź 2008, 15:22
Posty: 205
GG: 4667666
Samochód: Mercedes Vario 814

Witam

Mam pojazd specjalny - pomoc drogowa. No i jeżdżę głównie w obrębie 100km. Z tego co czytałem ustawę to wynika, że jestem całkiem zwolniony z 561/2006 czyli czasu pracy kierowców w obrębie 100km od bazy. Kolega jednak mi powiedział, że on jeździ mimo to z tarczką w tacho?? Ja mam tacho ale nie wkładam tam tarczek - chyba, że wyjeżdżam poza 100km (od czasu do czasu) - wtedy mam zaświadczenie o prowadzeniu pojazdów wyłączonych z 561/2006. Czy dobrze robię? Wolałbym nie wkładać tacho blisko bazy:) No i druga kwestia - jak lecę poza 100km od bazy to czy muszę mieć jeszcze jakąś rozpiskę poza zaświadczeniem o nieprowadzeniu pojazdów jakim pojazdem gdzie jeździłem danego dnia itp? Też mi coś takiego kolega powiedział. Jeśli tak jest rzeczywiście to jak taka rozpiska powinna wyglądać? Czy ktoś wie jakie przepisy to regulują - ja nic takiego nie znalazłem...

Pzdr


Post Wysłano: 19 kwie 2009, 19:02
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 16 sie 2007, 22:31
Posty: 411
Lokalizacja: Kielce/Ipswich

Cytuj:
wystarczy zatrzymać się na parkingu wyjąć tarczkę z tachografu/zrobić wydruk i na odwrocie opisać: zjazd do miejsca zamieszkania/ brak odpowiedniego parkingu, itp, czytelny podpis imieniem i nazwiskiem oraz data i formułka art12/561/2006/WE
i jesteś kryty
opisujesz po dotarciu na miejsce, bo zrozumiałem ze jak Ci sie konczy czas to stajesz, opisujesz i dociągasz


Post Wysłano: 02 maja 2009, 1:41
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 27 gru 2008, 21:41
Posty: 349
GG: 997
Samochód: służbowy

Cytuj:
opisujesz po dotarciu na miejsce, bo zrozumiałem ze jak Ci sie konczy czas to stajesz, opisujesz i dociągasz
wszelkie opisy związane z przekroczeniami dokonuję przed ich wystąpieniem. czyli kończy się czas irp. to staję opisuję, tarczkę z powrotem do budzika i dalej jazda.

_________________
Lubię SCANIĘ - jeżdżę VOLVO ale naprawdę uwielbiam - ACTROSY - wyprzedzać
. . .161DT300. . . . . . . . . . . . . .161ETZ300. . . . . . . . . . . . . .161OD300. . .

zabrali mi VOLVO dostałem "ROBURA" teraz mnie wszyscy wyprzedzają


Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 01 lis 2009, 9:46
Posty: 1
GG: 0

Prace legislacyjne
20 października 2009 Pierwsze czytanie (komisyjne)
8 października 2009: skierowano pod obrady Komisji Infrastruktury
22 września 2009 Projekt ustawy http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/ ... ustawa.doc



12 dni po pierwszym czytaniu : Projekt przewiduje zmianę ustawy o transporcie drogowym w zakresie zawieszenia wykonywania transportu drogowego przez przewoźnika, zezwoleń na dokonywania międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy na terytorium RP przez zagraniczny podmiot, uzyskiwania certyfikatów kompetencji, wymagań dla kierowców wykonujących przewóz drogowy oraz sankcji za wykonywanie międzynarodowego przewozu rzeczy bez wymaganego zezwolenia.


Uzasadnienie:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw nowelizuje przepisy dotyczące przewoźników drogowych w ustawach dotyczących wykonywania działalności transportowej. Projekt ma na celu liberalizację norm dotyczących wykonywania zawodu przewoźnika, co w założeniu ma skutkować stworzeniem korzystniejszej sytuacji prawnej dla podmiotów wykonujących przewozy drogowe w warunkach kryzysu gospodarczego i narastających trudności na rynkach krajowych oraz międzynarodowych.

Aktualna sytuacja ekonomiczna na rynku transportowym wymaga poszukiwania metod oraz rozwiązań w celu kształtowania takich warunków funkcjonowania rynku, które gwarantowałyby zarówno efektywność makroekonomiczną, jak i efektywność poszczególnych przedsiębiorstw na nim funkcjonujących. Przedmiotowa nowelizacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców dotyczącym konieczności wprowadzenia bardziej elastycznych przepisów, ułatwiających funkcjonowanie przewoźników w coraz trudniejszych realiach ekonomicznych.

W ustawie o transporcie drogowym zostaje zamieszczony art. 14a oraz art. 15 ust. 2b, które wprowadzają możliwość 12- miesięcznego okresu zawieszenia wykonywania tego rodzaju działalności gospodarczej, bez utraty uprawnień (licencji).

Przepisy te pozwolą przedsiębiorcy w dowolnym czasie, z zachowaniem odpowiednich procedur przewidzianych w tych przepisach, uwzględniając kondycję ekonomiczną swego przedsiębiorstwa, na zawieszenie wykonywania działalności transportowej (do 12 miesięcy), bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów za ponowne uzyskanie dokumentów potrzebnych dla wykonywania tej działalności.

Art. 28 a wprowadza zapis zobowiązujący do wypełnienia przez zagraniczny podmiot zezwolenia najpóźniej przed wjazdem na terytorium RP. Takie rozwiązanie pozwoli na efektywniejszą kontrolę przewoźników spoza UE, co może być szczególnie istotne w przypadku przedsiębiorców z państwa spoza Unii Europejskiej w relacji, z którym Polska posiada duże potrzeby przewozowe. Ściślejsza kontrola przewozów, pod kątem wymogów przewidzianych w zezwoleniu, powinna zwiększyć realne wykorzystanie zezwoleń przez przewoźników z państw spoza UE, co z kolei powinno spowodować wzrost popytu na polskie zezwolenia przez wspomniane państwa. Powyższa sytuacja polepszy pozycję negocjacyjną Polski w rozmowach z państwami spoza UE na temat kontyngentów zezwoleń na międzynarodowy transport drogowy. Tym samym dzięki większej liczbie zezwoleń zagranicznych zwiększeniu powinny ulec też przychody z tytułu działalności przewozowej polskich przewoźników. W efekcie może to spowodować wzrost wpływów podatkowych do budżetu.

Art. 29 a wprowadza nowe regulacje dotyczące zasady wykonywania przewozów kabotażowych w transporcie drogowym rzeczy przez zagranicznych przewoźników na terytorium RP wprowadzając regulacje prawne, które od przyszłego roku obowiązywały będą we wszystkich państwach członkowskich w związku ze zmianą przepisów wspólnotowych w tym zakresie. Przedmiotowy przepis precyzuje zasady wykonywania ww. przewozów na terytorium RP, ułatwiając ich kontrolę przez upoważnione służby i przyczyniając się do wyeliminowania nieuczciwej konkurencji ze strony podmiotów zagranicznych.

W art. 29 a zobowiązuje się ministra właściwego do spraw transportu do wydania aktu wykonawczego, który określi rodzaje i wzory zezwoleń na wykonywanie międzynarodowy transport drogowego, zasady ich wykorzystywania, zakres niezbędnych danych w nich zawartych oraz sposób ich wypełniania.

Powyższe regulacje określą wzór zezwolenia, który dotychczas nie wynikał z przepisów prawa materialnego oraz uporządkuje inne kwestie związane z wykonywaniem międzynarodowych przewozów drogowych na terytorium RP przez przedsiębiorców zagranicznym.

Art. 37 ust. 2 ustawy o transporcie drogowym pozostaje bez zmian. Przewiduje, że osoby legitymujące się co najmniej 5-letnią praktyką przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego lub zarządzania takim przedsiębiorstwem mogą uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych (CKZ) po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu z wiedzy. Zwolnieni są natomiast z pisemnych zadań egzaminacyjnych do rozwiązania.

Dodaje się art. 38a ust. 1 i 2, który określa sposób dokumentowania posiadanej przez osoby ubiegające się o certyfikat kompetencji zawodowych, wiedzy w zakresie zagadnień objętych na egzaminem na CKZ. Dyrektywa Rady 96/26/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. (zmieniona dyrektywą Rady 98/76/WE z dnia 1 października 1998 r.) w sprawie dostępu do zawodu przewoźnika transportu drogowego(…) w art. 3 ust. 4 przewiduje możliwość zwolnienia z obowiązku przystąpienia do egzaminu na CKZ osoby legitymującej się dyplomem potwierdzającym wyższe wykształcenie z wiedzy w zakresie zagadnień objętych egzaminem na CKZ.

Do ustawy o transporcie drogowym proponuje się wprowadzenie regulacji umożliwiających odbycie w trybie przyspieszonym kwalifikacji wstępnej przez kierowców w transporcie drogowym – poprzez zmianę art. 39a – 39k. Możliwość taką określa dyrektywa 2003/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób, zmieniająca rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 oraz dyrektywę Rady 91/439/EWG i uchylająca dyrektywę Rady 76/914/EWG. Rozwiązanie to umożliwi uproszczenie i przyspieszenie procedury związanej z uzyskaniem uprawnień do podejmowania pracy na stanowisku kierowcy wykonującego przewozy drogowe. W efekcie, nowe regulacje przyczynią się do stworzenia łatwiejszego dostępu do zawodu kierowcy dla osób, które spełnią odpowiednie wymagania przewidziane w ustawie.

W związku z powyższym, wprowadza się zmianę w art. 39a ust. 1 ustawy w zakresie wieku, w jakim może zostać zatrudniona osoba w transporcie drogowym. Zaproponowane limity wiekowe wynikają bezpośrednio z dyrektywy 2003/59/WE oraz z dyrektywy 2006/126/WE w sprawie praw jazdy. Dokonano także korekty dotychczasowych przepisów, których interpretacja sprawiała największe trudności. W wymaganym programie szkolenia uwzględniono także zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie bezpiecznego mocowania ładunku. Zakres ten wynika bezpośrednio z przepisów dyrektywy, a dotychczasowe brzmienie przepisu nie wskazywało precyzyjnie na obowiązek przeprowadzania tych zajęć.

W art. 39g ust. 2 uzupełniono wykaz osób które mogą przeprowadzać zajęcia praktyczne z jazdy w trakcie kwalifikacji wstępnej o instruktora nauki jazdy. Dotychczas zajęcia praktyczne z jazdy w ruchu drogowym mógł przeprowadzać wyłącznie instruktor techniki jazdy. Jednakże ze względu na fakt, iż w okresie przejściowym nie każdy instruktor techniki jazdy posiada uprawnienia instruktora nauki jazdy, oraz na fakt, iż w zajęciach mogą brać udział także osoby nie posiadające uprawnień do kierowania pojazdami szkoleniowymi, dla zachowania bezpieczeństwa procesu szkoleniowego niezbędne jest wprowadzenie proponowanego przepisu.

W art. 39g w ust. 11 dokonano korekty przepisu pozwalając przedsiębiorcy prowadzącemu szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej na wybór pomiędzy zleceniem szkolenia z jazdy w warunkach specjalnych Ośrodkowi Doskonalenia Techniki Jazdy lub na przeprowadzenie tych zajęć przy użyciu symulatora. Dotychczasowe brzmienie przepisu nie pozwalało na bezpośrednie zastosowanie założonego trybu szkolenia.

Przepis art. 39i uzupełniono między innymi o delegację ustawową dla ministra właściwego ds. transportu do ustalenia wymagań dla symulatorów jazdy, o których mowa w art. 39 g. W dotychczasowych przepisach brak było takiej delegacji, co uniemożliwiło wykorzystanie symulatorów w procesie szkoleniowym. Określenie wymagań jest niezbędne dla właściwego procesu certyfikacji, a tym samym dla zapewnienia odpowiedniego poziomu szkolenia kierowców.

W projekcie wprowadzono także odpowiednie okresy przejściowe dla podmiotów prowadzących szkolenia kierowców wykonujących przewozy drogowe.

W ustawie został również znowelizowany art. 42, poprzez wprowadzenie zapisów, które umożliwiają uiszczanie w ratach opłaty rocznej przez podmioty wykonujące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przewóz drogowy. Możliwość taka będzie przewidziana dla ww. podmiotów przy uwzględnieniu ich zdolności do terminowego spłacania rat. Takie rozwiązanie pozwoli na dostosowanie sposobu uiszczania opłaty za przejazd po drogach krajowych do indywidualnych możliwości ekonomicznych poszczególnych przewoźników, zwłaszcza będących w ciężkiej sytuacji finansowej na skutek zmniejszenia dochodów w wyniku pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Art. 89a precyzuje zasady postępowania służb kontrolnych w przypadku zatrzymania zagranicznego pojazdu wykonującego międzynarodowe przewozy drogowe na terytorium RP bez zezwolenia. Przedmiotowy przepis stwarza podstawy do podejmowania konkretnych czynności służbom kontrolnych w takim przypadku.

W załączniku do ustawy dodaję się nową poz. 3.1, w której podwyższa się karę za wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy bez wymaganego zezwolenia z 8.000 zł do 10.0000 zł. Podwyższenie kwoty kary powinno zdyscyplinować przedsiębiorców zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe na terytorium RP, co w powiązaniu ze zmianą przepisów w zakresie kontroli zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych powinno zdyscyplinować przewoźników zagranicznych i spowodować ściślejsze przestrzeganie przepisów w tym zakresie. Wprowadzenie wspomnianych zmian przyczyni się do eliminowania nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym.

W załączniku do ustawy dodaję się nową poz. 3.2 w której wprowadza się kary za wykonywanie przewozu kabotażowego na terytorium RP niezgodne z warunkami wykonywania tych przewozów. Powyższy zapis wynika z precyzyjnego uregulowania w ustawie o transporcie drogowym zasad wykonywania przewozów kabotażowych przez przedsiębiorców z UE Art. 2 projektu nowelizuje ustawę – Prawo o ruchu drogowym, zmieniając art. 78a ust. 4, którego przepis wydłuża dopuszczalny okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu przez starostę właściwego ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu.

Według nowego brzmienia art. 78a ust. 4, pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Poprzednio ten okres wynosił od 2 do 6 miesięcy. Nowe przepisy określają również możliwy łączny okresu wycofania pojazdu z ruchu na nieprzekraczający 48 miesięcy, podczas gdy poprzednio okres ten nie mógł przekraczać 9 miesięcy w roku.

Przygotowane regulacje mają na celu odciążenie przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego, w obliczu sygnalizowanej, pogarszającej się sytuacji ekonomicznej tej branży będącej skutkiem słabnących gospodarek większości krajów europejskich. Znaczące wydłużenie dopuszczalnego okresu czasowego wycofania pojazdów z ruchu ma umożliwić zmniejszenie kosztów ponoszonych przez tych przedsiębiorców, wynikających ze zobowiązań podatkowych i ubezpieczeniowych, którymi objęte są pojazdy dopuszczone do ruchu. Jest to realizacja jednego z postulatów środowiska przewoźników drogowych w Polsce - ma to pomóc w ochronie branży transportu drogowego przed skutkami światowego kryzysu ekonomicznego.

Art. 3 nowelizacji zmienia niektóre przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zmiany te mają na celu przystosowanie przepisów ustawy do wprowadzonej w ustawie o transporcie drogowym instytucji czasowego wycofania pojazdów z ruchu, a także sprecyzowanie zapisów dotyczących przyczep samochodowych.

Umożliwi to dostosowanie przepisów ubezpieczeniowych do nowych rozwiązań w zakresie przewozów drogowych oraz uelastycznienie norm związanych z odpowiedzialnością ubezpieczeniową posiadaczy pojazdów mechanicznych Art. 4 ustawy nowelizuje przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (art. 2 pkt 7, art. 21a i art. 24), wprowadzając definicję podróży służbowej, a także rozstrzygając, że kierowcy będącemu w podróży służbowej przysługuje dieta na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej kierowcy oraz jej wysokość będą określone w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania.

W związku z Uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2008 r. (Sygn. akt II PZP 11/08) pracownicy zatrudnieni na stanowisku kierowcy zostali pozbawieni świadczeń z tytułu podróży w ramach umówionej pracy. Sąd Najwyższy uznał, że podróżowanie jest normalnym wykonywaniem przez kierowców pracowniczych obowiązków, a nie podróżą o charakterze incydentalnym, krótkotrwałym, odbywaną w celu wykonania wyznaczonego zadania. Kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie mogą więc otrzymywać diety na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Stosownie do art.. 775 § 1 k.p. pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Koszty te, zgodnie z przepisami wykonawczymi, obejmują m.in. pokrycie ceny noclegów i wyżywienia i mają ułatwić/dofinansować pracownikowi pobyt poza miejscem stałego zamieszkania.

Praca kierowców polega na prawie stałym pobycie poza domem, zwłaszcza kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe. Taka sytuacja ma wpływ na koszty socjalne, w tym wydatki na utrzymanie (posiłki, noclegi). Należy zauważyć, że koszty wykonywania pracy i pobytu poza domem są zawsze wyższe od nakładów poniesionych na utrzymanie, gdy praca jest wykonywana w miejscu zamieszkania.

Konieczne jest zatem takie uregulowanie opisanej kwestii, aby kierowcy, którzy w związku ze specyfiką zawodu są w permanentnej podróży nie byli pozbawieni prawa do diety.

Stosowne przepisy w tej sprawie powinny być zawarte w ustawie o czasie pracy kierowców, jako że świadczenia z tytułu podróży wiążą się z czasem pracy kierowców.

Przedmiotowa nowelizacja ułatwi funkcjonowanie przewoźników poprzez wprowadzenie elastycznych uregulowań prawnych.

Projekt aktu normatywnego nie wymaga notyfikacji zgodnie z trybem przewidzianym w przepisach dotyczących sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych.

Przedmiotowy projekt nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.


Post Wysłano: 03 sty 2010, 17:31

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 05 cze 2007, 16:13
Posty: 62

Z dniem 14 grudnia 2009 Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie formularza dotyczącego przepisów odnoszących się do działalności w transporcie.

Nowa „Urlopówka”
http://www.transexpert.pl/pliki/urlopowka.pdf


Post Wysłano: 15 lut 2012, 21:38

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 26 lis 2011, 19:59
Posty: 5
GG: 0
Samochód: scania 124L 420

Widzę, że brak chętnych do śledzenia glaopu przepisów... :lol:


Post Wysłano: 15 lut 2012, 21:47

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Widzę, że brak chętnych do śledzenia glaopu przepisów... :lol:
kolejne nowelizacje leżą w sejmie więc co tu śledzić i tak nie masz na to wpływu bo "konsultacje społeczne'' odbywaja sie na etapie tworzenia aktu prawnego w ministerstwie.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 17 kwie 2012, 11:19

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 17 kwie 2012, 9:55
Posty: 1
GG: 0
Samochód: volvo

Ja ze swojej strony mogę polecić poradnik "samochodowy transport krajowy i międzynarodowy.kompendium wiedzy praktycznej." - wiele ośrodków szkoleniowych korzysta z tego poradnika bo wszystko jest dobrze odpisane nawet dla ' laików '.


Post Wysłano: 14 wrz 2013, 15:46

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 01 maja 2012, 14:05
Posty: 263
GG: 0
Samochód: Mazda 626

Nowelizacja obowiązująca osoby które prowadzą działalność gospodarczą, są kierowcami, jak ma ona do czasu pracy kierowcy, którego należy przestrzegać ? Podam przykład, chcę zatrudnić w firmie jako kierowca na własną działalność, to czas pracy kierowcy interpretuję tak samo jak przed wejściem tej nowelizacji ?


Post Wysłano: 14 wrz 2013, 15:57

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Nowelizacja obowiązująca osoby które prowadzą działalność gospodarczą, są kierowcami, jak ma ona do czasu pracy kierowcy, którego należy przestrzegać ? Podam przykład, chcę zatrudnić w firmie jako kierowca na własną działalność, to czas pracy kierowcy interpretuję tak samo jak przed wejściem tej nowelizacji ?
w/g mnie jest to troszkę inaczej.
wkleiłem nowe przepisy łatwiej będzie dyskutować.
Art. 2.
W ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2012 r. poz. 1155) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 1 po pkt 1 dodaje się pkt 1a i 1b w brzmieniu:
„1a) czas pracy przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe, w rozumieniu art. 4 pkt 6a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie dro-gowym;
1b) czas pracy osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wy-konujących przewozy drogowe, w rozumieniu art. 4 pkt 6a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, na jego rzecz;”;
2) po rozdziale 3 dodaje się rozdział 3a w brzmieniu:
„Rozdział 3a
Czas pracy kierowców niepozostających w stosunku pracy
Art. 26a. Przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie do przedsiębior-ców, o których mowa w art. 1 pkt 1a, i osób, o których mowa w art. 1 pkt 1b.
Art. 26b. 1. Czasem pracy przedsiębiorców, o których mowa w art. 1 pkt 1a, i osób, o których mowa w art. 1 pkt 1b, jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, w którym pozostają oni na swoich stanowi-skach pracy, będąc do dyspozycji podmiotu, dla którego świadczą usługę przewozu drogowego i wykonują czynności, o których mowa w art. 6 ust. 1.
2. Do czasu pracy osób, o których mowa w art. 1 pkt 1b, wlicza się czas pozostawania w gotowości, o której mowa w art. 6 ust. 2.
©Kancelaria Sejmu s. 25/28
2013-08-19
Art. 26c. 1. Tygodniowy czas pracy nie może przekraczać przeciętnie 48 go-dzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
2. Tygodniowy czas pracy, o którym mowa w ust. 1, może być prze-dłużony do 60 godzin, jeżeli średni tygodniowy czas pracy nie przekroczy 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nie-przekraczającym 4 miesięcy.
3. Czas pracy określony w ust. 1 i 2 obowiązuje:
1) przedsiębiorców, o których mowa w art. 1 pkt 1a, i osoby, o których mowa w art. 1 pkt 1b – niezależnie od liczby pod-miotów, na rzecz których wykonują przewóz drogowy;
2) przedsiębiorców, o których mowa w art. 1 pkt 1a, i osoby, o których mowa w art. 1 pkt 1b – jeżeli jednocześnie są zatrud-nieni jako kierowcy na podstawie stosunku pracy.
4. Przepisy art. 13 ust. 1, art. 21 i art. 27 ust. 4 stosuje się odpowied-nio.
5. Do określenia okresu odpoczynku stosuje się przepisy rozporzą-dzenia (WE) 561/2006 albo umowy AETR.
Art. 26d. 1. Ewidencję czasu pracy przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 1 pkt 1a, prowadzi ten przedsiębiorca.
2. Ewidencję czasu pracy osób, o których mowa w art. 1 pkt 1b, prowadzi podmiot, na rzecz którego wykonywany jest przewóz drogowy.
3. Przepis art. 25 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Art. 26e. 1. Ewidencję czasu pracy, o której mowa w art. 26d, przechowuje się przez okres dwóch lat po zakończeniu okresu nią objętego.
2. Podmiot, na rzecz którego wykonywany jest przewóz drogowy wydaje osobom, o których mowa w art. 1 pkt 1b, kopię ewidencji czasu pracy.”.

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 14 wrz 2013, 23:14
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 29 paź 2005, 23:08
Posty: 1697
Lokalizacja: Chełmek

Nowe przepisy sa rewelacyjne, w poniedzialek 15 godzin pauza 9 wtorek sroda to samo i zostaje na czwartek 3 godziny i do poniedzialku wolne czyli pracujemy przez 3 dni w tygodniu bo co mozna w te 3 godziny najechac praktycznie czwartek tez odpada....
Rozumiem ze to dla naszego dobra poniewaz napewno zarobimy te same pieniadze pracujac tylko 3 dni.....
Parodia normalnie.


Post Wysłano: 15 wrz 2013, 6:24

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik


Rejestracja: 25 gru 2010, 23:04
Posty: 5081
Samochód: orange i grafitowy

Cytuj:
Nowe przepisy sa rewelacyjne, w poniedzialek 15 godzin pauza 9 wtorek sroda to samo i zostaje na czwartek 3 godziny i do poniedzialku wolne czyli pracujemy przez 3 dni w tygodniu bo co mozna w te 3 godziny najechac praktycznie czwartek tez odpada....
Rozumiem ze to dla naszego dobra poniewaz napewno zarobimy te same pieniadze pracujac tylko 3 dni.....
Parodia normalnie.
nie do końca.
musisz nauczyć się odróżniać pracę od pauzy.
to że byłeś 15 godzin "w pracy" to wcale nie znaczy że taką wartość będziesz miał policzone.
w tej sprawie dzwoniłem do inspektorów informacja była taka:
"wszystko zależy jak był ustawiony selektor wyboru na tachografie" - umiejetnie operując masz duże szanse pracować tak jak dotychczas.
także głowa do góry.
powiem tak w moim przypadku muszę trochę częściej zajrzeć do kabiny i czasami dłużej pomyśleć - czy wykonywać "inną pracę" czy zrobić sobie "pauzę". :D

_________________
nie cytuję postów innych użytkowników :idea:


Post Wysłano: 15 wrz 2013, 8:20
Awatar użytkownika

Użytkownik

Offline

Offline

Użytkownik

Awatar użytkownika


Rejestracja: 11 lis 2008, 13:40
Posty: 50
Samochód: Scania S

I do tego trzeba prowadzić ewidencję na podstawie tacha tak? Może to być na takim druku?http://www.e-dws.pl/produkt/10223/Ewide ... 817-1.html


Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do: