wagaciezka.com - Forum transportu drogowego
http://wagaciezka.com/

Wózki kontenerowe
http://wagaciezka.com/viewtopic.php?f=20&t=49981
Strona 1 z 1

Autor:  Magazynier [ 08 gru 2020, 21:01 ]
Tytuł:  Wózki kontenerowe

UMOTYWOWANIE PODJĘCIA TEMATU
Zakładam ten temat ponieważ "wózek kontenerowy" to nie do końca ani wózek jezdniowy "widłowy" ani ładowarka teleskopowa. Żaden z istniejących tematów nie opowiada dokładnie o tych maszynach. Chciałbym stworzyć temat dla potomnych poświęcony konkretnie tym maszynom, jako, że osobny temat o ładowarkach teleskopowych utrzymał się na forum.
Tak wiem...często są wspominane w temacie "Transport kontenerów" czy "Transport ponadgabarytowy" ale traktowane jako dodatek.

SŁOWEM WSTĘPU
Kontenery, jako duże jednostki ładunkowe, przeładowywane są w najczęściej na placach składowych czy terminalach kontenerowych. Do podstawowych urządzeń ładunkowych, które pracuję w tym środowisku zaliczyć można:
- wozy podnośnikowe i bramowe
- suwnice
Biorą udział w przeładunku kontenerów oraz ich układaniu w stosach.
W miejscach doraźnego przeładunku kontenerów można wykorzystać alternatywnie:
- samochodowe urządzenia samowyładowcze
- ruchome podnośniki narożnikowe
- żurawie

URZĄDZENIA DO MANIPULACJI KONTENERAMI
Tak zwany "reachstacker" - Jego zadania wynikają z samej nazwy. Pojazd ten znajduje zastosowanie głównie w portach i przy wykonywaniu prac magazynowych. Dzięki swojej charakterystyce (oferuje możliwość ustawiania ładunków na dużych wysokościach) użycie wózków kontenerowych zwiększa efektywność pracy i wykorzystania powierzchni składowej.
Samojezdne wozy podnośnikowe są wyposażone w chwytaki widłowe, kleszczowe lub zaczepowe. Z ich pomocą kontenery można zdejmować z wagonów kolejowych na pojazdy drogowe i odwrotnie, sortować i przestawiać oraz układać w stosach.
Prace sortowania i ustawiania w stosy wykonują wozy podnośnikowe z wysokim masztem do piętrzenia kontenerów lub wozy z teleskopowym podnośnikiem. Są one wykorzystywane także podczas przeładunku naczep i nadwozi wymiennych w transporcie kombinowanym. I tym sposobem dochodzimy do podziały ze względu na przeznaczenie:

WÓZKI DO MANIPULACJI PUSTYCH KONTENERÓW
Obrazek

Obrazek

WÓZKI DO MANIPULACJI RÓWNIEŻ PEŁNYMI KONTENERAMI
Obrazek

Obrazek

WÓZKI ZE SPREADEREM I SKŁADANYMI UCHWYTAMI DO TZW. "PIGGY BACK"
Obrazek

UPRAWNIENIA OPERATORA
Wymagania dla kandydata to standardowe ukończony 18 wiek życia, wykształcenie minimum podstawowe, brak przeciwwskazań lekarskich do pracy.

Elementem niespójnym może okazać się dobór kategorii uprawnień.....
Egzamin może przeprowadzić inspektor Urzędu Dozoru Technicznego albo Transportowego Dozoru Technicznego. Po skończonym kursie i zdanym egzaminie uzyskuje się uprawnienia 1WJO – tak samo jak w wypadku wózków jezdniowych ze zmienną fazą wysięgu i można pracować w zawodzie operatora wózków wysięgnikowych z chwytniami kontenerowymi......taką formę stosuje część ośrodków szkoleniowych podając taką informację w swojej ofercie.

W wykazach uprawnień UDT można jednak znaleźć konkretną informację, iż do obsługi urządzeń do manipulacji kontenerami przypisana jest inna kategoria uprawnień - 1 K.

CIEKAWOSTKI
Wózek do kontenerów, który mieści się w kontenerze (MECLIFT)
https://autoline.com.pl/-/sprzedaz/reac ... 1946714900

Specyfikacja techniczna reachstacker'a HYSTER
https://zeppelin.pl/wp-content/uploads/2017/07/RS46.pdf

Tegoroczne zamówienie na reachstacker'y
https://dzwignice.info/baza-wiedzy/aktu ... konecranes

_______________________________________________________________

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zapraszam do dyskusji.
Mam nadzieję, że i ten stworzony przeze mnie temat utrzyma się na tym wspaniałym forum 8)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+02:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/